Nedotknutelní (2011)

Klasika, která mě vždy potěší, pobaví i dojme (i díky hudbě Ludovica Einaudiho). Toledano a Nakache navazují v nejlepším slova smyslu na tradici francouzské komedie a zároveň přinášejí nesmírně silné civilní drama o hodnotě přátelství. Omar Sy a Francois Cluzet excelují coby nerozlučná dvojka Driss a Philippe. Je to mainstream? Ano. Hraje to na city? Ano. Ale člověk se toho nedokáže nabažit. Nedotknutelní zkrátka nemají chybu.

Mlčení jehňátek (1991)

Dokonalý scénář je tím, co Mlčení jehňátek staví nad většinu spotřebních thrillerů. Jodie Foster v roli Starlingové je bezchybná, leč filmu kraluje děsivě podmanivý Hopkins jako Hannibal Lecter. Jonathan Demme krom toho, že skvěle ovládá řemeslo, je také velká hračička a v každé scéně si doslova pohrává s divákem jako kočka s myší. Je zde prostor i pro hlubinnou psychologii postav, což u žánrového filmu obzvláště vítám. Je to stylové, dynamické od první do poslední minuty, řemeslně naprosto vyšperkované (střih, kamera Teda Tallyho, práce se světlem, hudba Howarda Shorea).

Tootsie (1982)

Naprosto skvělý film. Tootsie je nejlepší komedie jakou jsem kdy viděl. Tento film a Lepší už to nebude jsou podle mě dva nejlepší filmy svých žánrů. Zatímco Lepší už to nebude je nejlepší dramatická komedie, Tootsie je nejlepší samostatná komedie. Samozřejmě s romantickými efekty:-). Dustin Hoffman jako herec, který hraje ženu. Jeden z nejlepších hereckých výkonů filmové historie:-). Já to říkám pořád, Dustin umí opravdu hrát buď jen blbce nebo velice charakterní postavy. Jessica Lange předvedla jeden z nejlepších ženských vedlejších výkonů historie. Tedy alespoň podle mého názoru. Skvělý scénář. Skvělá kamera a velmi působivá hudba. Výborný střih a velice působivý zvuk. Sydney Pollack byl pan machr. Myslím, že Tootsie a Vzpomínky na Afriku jsou jeho dvě nejlepší díla. Ostatní herci byli též skvělí. Především Bill Murray a Teri Garr. Nejlepší scéna je podle mě jak Michael převlečený za ženu má na scéně políbit doktora a jak Michael přijde za svojí přítelkyní a ona mu řekne, že roli ředitelky, kterou měla hrát ona teď dali nějaké tlusté bábě (Dustin). Výborná byla ovšem i scéna jak Michael mluvil na scéně s paní na lůžku a scénář mu přišel nesmyslný, tak využil vlastních slov. U mě má tento film to nejlepší hodnocení. Skvěle jsem se bavil:-).

Jackie (2016)

Dobrý film. Scenáristicky přesný, nebylo tam nic, co by tam nepatřilo. Noah Oppenheim plně využil potenciálu příběhu Jackie Kennedyové, respektive jejího psychického rozpoložení v důsledku zavraždění JFK. Není to typický životopisný film, zvolená forma bohužel nedokáže plně uspokojit divákovu zvědavost, takže se člověk může cítit trochu ošizen. Tak výjimečná osobnost jakou bezpochyby byla Jackie Kennedyová by si jistě zasloužila podstatně širší interval vyprávění, ideálně počínaje vykonáváním role první dámy USA a konče 70. lety kdy se znovu provdala za řeckého miliardáře Onassise. Na druhou stranu takto razantní zúžení vyprávění je zase něco jiného (ozvláštňujícího), než se dá u životopisného filmu běžně očekávat. Pokud bylo záměrem tvůrců ukázat Jackie Kennedyovou jako emočně silnou ženu, která se ze dne na den musí vyrovnat se smrtí manžela, přičemž stále zůstává jednou z nejsledovanějších žen planety, nemohu nic namítat. V tomto ohledu Jackie dokáže zapůsobit. Z hereckého obsazení vévodí vynikající Natalie Portman. Jackie je slušný film, který se mi líbil, ale jak jsem již psal, čekal jsem, že tam bude především její život po odchodu z Bílého domu a nejen okolnosti atentátu a pohřbu.

Maratónec (1976)

Maratónec se dá označit za filmovou klasiku 70. let. Dustin Hoffman v hlavní roli studenta, jenž se nevědomky připlete do smrtící hry s nacistickým zločincem Szellem, skvěle zahraným Sirem Laurencem Olivierem. Mimo jiné zde excelují i Roy Scheider a Marthe Keller. William Goldman byl vynikající scenárista a dokázal napsat nesmírně napínavé a propracované filmy (Všichni prezidentovi muži, Butch Cassidy a Sundance Kid). Maratónec navíc obsahuje nejen skvělou kriminální zápletku, ale v závěru zůstává jeho význam i příběh ne zcela jednoznačný. John Schlesinger byl velmi zručný režisér, ale skutečnou hvězdou je tu zkrátka Hoffman v jedné ze svých nejlepších rolí. Je to bezpečné? U mě pět hvězdiček.

Vzpomínky na Afriku (1985)

Nádherný a dokonalý film. Krásný příběh. Podle mě jde o nejlepší romantický film všech dob. Nejsem sice žádným velkým příznivcem ani milovníkem romantických filmů. Chce se mi u nich spát. Jednou se mi už stalo, že jsem opravdu usnul:-). Jsou, ale výjimky jako Vzpomínky na Afriku, Madisonské mosty nebo Tornatoreho poetika. U těchto filmů se usnout nedá. Sydney Pollack byl vynikajícím režisérem a Vzpomínky na Afriku jsou jeho nejlepší dílo. Fantastické scény a krásné dialogy. Skvělý scénář podle knihy Karen Blixenové napsal Kurt Luedtke. Vynikající kamera Davida Watkina a nádherná hudba Johna Barryho. Vynikající výprava a kostýmy. Meryl Streep opět nezklamala a zazářila ve své roli opět dokonale. Robert Redford byl dokonalý. Myslím, že bez něj by tento film nebyl tím čím je. Scény vynikající. Miluji scénu se lvy na hřbitově nebo finální scénu. Ta byla velice smutná a dojemná. Stejně tak let Karen a Denise nad Keňou. Klaus Maria Brandauer byl též výborný. Je to film, který jsem viděl jednou celý, a pak ho nechci vidět zase pár let. Ale někdy se kouknu zas. Film si sedm Oscarů zasloužil. Jeden z nejlepších romantických filmů všech dob:-). Sedm Oscarů za nejlepší výpravu, hudbu, kameru, mix zvuku, adaptovaný scénář, režii a film.

Lída Baarová (2016)

Nejdříve bych chtěl jen říct, že nejsem žádným velkým fanouškem Filipa Renče a neschvaluji jeho vyznamenání za zásluhy Milošem Zemanem. Podle mého názoru by jsme ale na ČSFD měli hodnotit filmy podle toho, jaké jsou, a ne kdo je režisér filmu. Dle mě je Lída Baarová dost dobrý film. Dal jsem jí čtyři hvězdičky, které jsou po čertech zasloužené. Jedna hvězda je za vynikající výpravu, druhá za velice pěknou hudbu Ondřeje Soukupa, třetí za božskou Táňu Pauhofovou a ta poslední za odvahu natočit portrét zřejmě nejkontroverznější postavy našeho filmu. Lída Baarová za svá nešťastná rozhodnutí tvrdě zaplatila. Dá se pochopit, že ji lidé nenávidí, přesto je třeba uznat, že byla skvělou herečkou. Pauhofová Baarovou hraje výborně. Karl Markovics (Goebbles) a Gedeon Burkhard (Fröhlich) jsou též velice dobří. Pavel Kříž jako Hitler ale vážně není nic moc. Kamera je pěkná a celé je to poměrně bohaté. Přesto scénář Ivana Hubače není tím pravým pro celovečerní film do kin. Více by projektu slušelo uvedení ve formě minisérie např. na HBO. Ale není proč zbytečně hledat chyby. Lída Baarová je natočena dobře a rozhodně se nejedná o průšvih. Renč zkrátka točit umí. 65%.

Madagaskar (2005)

Podle mého názoru jeden z nejlepších animovaných filmů všech dob. Krásný příběh o nerozlučné skupině zvířat, bláznivém lemurovi a přátelství. Film měl podle mě získat oscara za nejlepší animovaný film roku nebo alespoň nominaci. Celý film skvěle doplňuje krásná animace a především skvělá hudba Hanse Zimmera. Především skladba Zoosters Breakout. Scénář byl plný vtipných scén a skvělých hlášek. Miluji scénu jak jde Marty po Wall street a v pozadí hraje legendární píseň od Bee Gee z filmu Horečka sobotní noci Stain'Alive. Bylo krásné vidět v animovaném filmu legendární pochod Johna Travolty z legendárního hudebního filmu:-). Herci kteří propůjčili svůj hlas do tohoto filmu odvedli skvělou práci. Celá hlavní zvířecí čtyřka byla skvělá. Marty, Alex, Glorie i žirafa Melmen. Nejlepší scény jsou podle mě jak utečou ze ZOO a jak se setkají s lemury. Tučňáci byli též skvělí. Já jsem na tomto filmu prakticky vyrostl takže má u mě to nejlepší hodnocení.

Amadeus (1984)

Nadčasové dílo o lidské závisti, intrikách a souboji geniality s průměrností. Skvělý scénář napsal podle své vlastní divadelní hry dramatik Peter Shaffer a nebál bych se tvrdit, že se jedná o jeden z nejlepších scénářů (ne-li příběhů) jaké byly kdy napsány. Amadeus je dokonalý ve všech ohledech, od Formanovy režie a kamery Miroslava Ondříčka přes Pištěkovy kostýmy, dekorace a výtvarnou stylizaci Prahy až po fenomenální herecké výkony F. Murrayeho Abrahama (Salieri) a Tom Hulceho (Mozart) a především pak božskou Mozartovu hudbu, která je ve své podstatě hlavní hrdinkou celého filmu! Je scestné hodnotit Amadea jako životopisný film. Jedná se hlavně o silné hudební a lidské drama, které čistě využívá historických postav Wolfganga Amadea Mozarta a Antonia Salieriho a zasazuje je do fiktivního dramatického kontextu, který však zůstává univerzální a nezapomenutelný dodnes. Je to jeden z mých nejoblíbenějších filmů a kdykoliv běží, snažím se ho dokoukat až do skončení závěrečných titulků. Když chci vidět pořádný film, který má všechno, pustím si Amadea. 100%. Osm Oscarů za nejlepší výpravu, kostýmy, mix zvuku, masky, adaptovaný scénář, hlavního herce, režii a film.

Jurský park (1993)

Skvělý film. Na Jurský park se vždycky rád podívám, i když ho nikdy nedokážu pořádně docenit a všeobecně ho považuji za můj méně oblíbený Spielbergův film (z toho co jsem viděl). Je to ale skutečně impozantní a v mnoha ohledech revoluční dílo, kde Spielberg nechal vyniknout jedinečné vizuální efekty a zároveň natočil hravý dobrodružný film. Krom hereckých výkonů a technických aspektů vyzdvihnu alespoň nezapomenutelnou hudbu Johna Williamse. Tři Oscary za nejlepší vizuální efekty, střih zvuku a mix zvuku.