• Krátkometrážní

3:10 Vlak do Yumy (2007)

Oblíbená postava: Ben Wade (Russell Crowe). Nikdy jsem moc nemusel westerny. Ale vzhledem k vysokému hodnocení tohohle díla a hlavně přítomnosti Balea jsem zapnul DVD a nelitoval jsem. Nejlepší western, který jsem viděl (a to se mi hodně líbilo i Tenkrát na Západě). Bale nezklamal, tradičně skvělý výkon, ale tady ho přece jen o maličko přehrává Crowe jako skvělý záporák.

Vyvolený (2000)

Zdá se mi, že kdyby Shyamalan udělal z Vyvoleného spíše krátkometrážní, řekněme tak 40-50 minut dlouhý, film, udělal by lépe. Těch 106 minut se nezdá tak moc, ale v tomhle případě je to příšerně dlouhá stopáž. Willis krutě přehrávající, tu roli jsem mu nevěřil ani na chviličku. Jackson tady - snad kromě Pulp Fiction - hraje životní výkon, který podtrhuje výborná kamera.

Rabín, kněz a krásná blondýna (2000)

Jako komedie hodně slabé - téměř bez vtipu (když nepočítám krutě přehrávajícího Stillera, kterému to stejně nešlo), jako romance taky o ničem. Sice zajímavý nápad přidat do trojúhelníku náboženství, nicméně špatné podání. Norton by se měl každopádně stoprocentně věnovat svému skvělému herectví a vykašlat se na režisérskou stoličku. Přes mou veškerou kritiku se mi na tom filmu něco hrozně líbilo - to přátelství. Už jen jak Stiller chodil na Nortonovy mše a ten na oplátku za ním do synagogy. To je na životě krásné.

Transformers (2007)

Nenatočil to náhodou Bay? Vizuální orgie, ve kterých není místo pro kvalitní herectví. Škoda. Super příběh, parádní úvodní scéna, kterou by jiní režiséři (ne-megalomani) považovali za vrchol svého snímku. Bay si ji "střihl na start". Obávám se, že LaBeouf "skončí" jako Cruise - ty nejlepší filmy pod těmi nejlepšími režiséry, ale na Oscara jejich herectví stačit nikdy nebude.

Záhada Blair Witch (1999)

Rozhodně zajímavý nápad, ale špatně podaný... Nepočítaje závěrečných několik minut (hlavně finální scénu - ta byla dokonalá), není to vůbec zábavné, ani moc strašidelné... Jen vyloženě stísňující.

Kult hákového kříže (1998)

Neskutečně syrový, dokonale silný. Politická korektnost stranou, tady jde o život. Doslova. Edward Norton v životní roli napraveného neonacisty působí sofistikovaně a démonicky zároveň. Jeho pohled po scéně s obrubníkem vzbuzuje hrůzu. Skvělé bezkompromisní drama, které problematiku sociální stratifikace v americké maloměstské společnosti spojuje s rasismem, a připomíná tak, že tento problém sice M.L. King nevyřešil, ale zároveň; ne vždy je obětí ten, kdo se zdá. Tenhle pohled je pro mě důležitější než fakt, že se scénář místy pohybuje na prahu uvěřitelnosti.

Knight Rider (1982) (seriál)

Seriál, který těží jen a jen (a jen) z toho auta. Jinak aby člověk pohledal nějakou dobrou akční scénu, nebo kvalitní dialog.

Tenkrát na východě (2000)

Scéna plánování přepadení vlaku na začátku nemá chybu :-)

Ochránce (2005)

Pacifier nezklamal... Zkrátka tuctová, rádoby vtipná rodinná komedie. Je zajímavé, že když jsem jej analyzoval po skončení, říkal jsem si, že možná, kdyby to tvůrci nevzali jako komedie, ale zkusili zaexperimentovat a udělat z toho seriózní drama, dopadlo by to lépe. Těžko říct, no.

Gladiátor (2000)

Dokonalý hollywoodský velkofilm, který dopředu tlačí skvělá režie, Crowe s Phoenixem a dá se říct, že i scénář. Co mi ale nejde do hlavy je, co tam výmyšlel ten moula s kamerou.