• Krátkometrážní

Po přečtení spalte (2008)

Oblíbená postava: Harry Pfarrer (George Clooney). Takový klasický coenovský film. Jedna z těch oduševnělých komedií, u kterých se smějete inteligentnímu humoru, a ne tomu, že má někdo dynamit v dortu. A mimochodem neuvěřitelně dobré herecké výkony.

Fargo (1996)

Oblíbená postava: Gaear Grimsrud (Peter Stormare). Thrillerové drama s mnoha prvky coenovského humoru, kterému dominuje dokonalý scénář a skvělá výprava.

Gran Torino (2008)

V poslední době už je zvykem, že Eastwood točí filmy s tím, že bude útočit divákovi na city. GT je nádherný pohled na americké předměstí plné přistěhovalců a přerod chlapíka, který se musí vyrovnat s tím, že ty, které v jedné dávné, 50 let staré, válce zabíjel, bude mít všude okolo sebe. Mrzí mě, že Eastwood natočil Výměnu - nebýt jí, není GT tak přehlížené.

Kurs sebeovládání (2003)

Až nečekaně kvalitní komedie s excelujícím Jackem "Oscarem" Nicholsonem.

Podivuhodný případ Benjamina Buttona (2008)

Oblíbená postava: Daisy (Cate Blanchett). James Cameron. Clint Eastwood. Steven Spielberg. Všem těmto režisérům by tenhle snímek padl lépe než Fincherovi. Ale produkce se rozhodla pro něj a on nezklamal. Na to, že je to "pán deprese", dokázal, že umí natočit i mainstream. Pitt přehrává, ale na Oscara to dle mého stačilo. Naopak nechápu, že nebyla nominována Cate, která svou roli zahrála brilantně. Režie, jak už jsem řekl, byla dokonalá, nicméně nezbývá než doufat, že se David vrátí ke svým skvělým thrillerům, za které za 25 let dostane plešouna za celoživotní dílo.

21 gramů (2003)

Mozaika několika lidských životů zoufale ztrácí na režii. Iňarritu ve spoustě okamžiků pohořel. To, co skvěle funguje v Babelu, se nedá věřit "jednadvacítce". Naomi je hysterická jak může, ale rozhodně to ke kvalitním výkonům nepatří, což se nedá říct o Beniciovi, který zde podává výkon vskutku nadlidský. Penn zahrál svůj průměr.

Hra (1997)

Oblíbená postava: Nicholas Van Orten (Michael Douglas). Když se nad tím zamyslím, z filmového hlediska považuju za nejlepší snímek Shawshank... Ale Hra je z mého subjektivního pocitu ta "jednička". Prostě když se na ni dívám, říkám si to "jo, přesně takhle bych to natočil". Hra je Fincher, možná nejlepší Fincher. A když ne nejlepší, tak rozhodně nejtemnější, nejdepresivnější. Jak to má u Finchera být.

Na palmě! (2000) (pořad)

Přestože se některé vtipy opakují, pořád je Izer nejlepším českým komikem.

Apokalypsa (1979)

Oblíbená postava: Walter E. Kurtz (Marlon Brando). Neuvěřitelně natahovaná "road movie", kterou od průměru odlišuje jen pěkná kamera a scény s Brandem a Duvallem. Scénář absolutně pokulhává. Nicméně scény z Kurtzova tábora jsou výborné.

Nikdo není dokonalý (1998) (pořad)

Pořad, který nestojí, ale padá (a to krutě) na moderátorovi. Krampol je prostě hrozný... Jinak nápad super a účinkující se snaží ze všech sil (vytáhnout Krampola z bahna).