Avengers: Endgame (2019)

Veľmi mi sadol civilnejší a pomalší prístup, ktorým Endgame zakončuje túto dlhú a úspešnú sériu. Zameriava sa na postavy, vzťahy medzi nimi a cez vracanie sa v minulosti spomína na tie najlepšie momenty a dáva viacej priestoru postavám, ktoré ho nedostali v Infinity War. Keby bol celý film takto, povedal by som kľudne s čistým svedomím, že to je 100% kvalita a jeden z najlepších filmov vôbec. Bohužiaľ k uspokojeniu malých detí to po každej jednej smutnej scéne, ktorá z vás má dojiť slzy (a že ich je veľa) vystrieda troma vtipmi, aby akože všetko bolo zrazu v poriadku. A koniec zakončí veľkou digitálnou bitkou, ktorá sa až moc podobá na tu v Infinity War a v podstate vám predstaví celé univerzum. Takto to výsledný dojem trochu znižuje. A nepomáha tomu ani to, že v minulom filme mal Thanos všetky kamene a nevedel nikoho poriadne zabiť a tu bez všetkých nakopal len tak zadky Thorovi, Iron Manovi a Kapitánovi. Ale dám tomu 5 hviezdičiek, lebo si to toto zavŕšenie zaslúži. 85%

Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny (2018)

Neviem, ako sa to tvorcom podarilo, ale film je ešte o kus horší, než minulý a temná atmosféra, ktorú som tak chválil, sa teraz úplne vytratila. Celý ten film je zmes všetkého, čo vám môže akurát unudiť diváka: plochý nezaujímavý záporák, o ktorom sa nedozvedáme nič a nezachraňuje ho ani tvár Johnnyho Deppa (?!), strašne veľký počet nových aj starých postáv, ktoré majú medzi sebou dobré aj zlé vzťahy a vedľajšie mini-príbehy, ktoré odstrkujú výborného Redmayna a naťahujú umelo stopáž na 130 minút, neuspokojivé finále a nakoniec škaredý vizuál, kde je akcia strašne neprehľadná (hlavne úvodný únos) a keby tam nebola v pár záberoch Eiffelovka, ani by som nepoznal, že je to Paríž. Zachrániť to práve mohli tie zvieratá a vtip, lenže toho je tu tak dokopy 10 minút. P.S. Ak ani po Deppovi nevyužijete potenciál Lawa, je tu fakt niečo veľmi zle. 50%

Mezi vlky (2011)

Samotná myšlienka je fajn. Liam Neeson sa snaží prežiť s ďalšími niekoľkými idiotmi, ktorí robili zle vlkom a teraz im to príroda vrátila. Ale scenárista túto myšlienku príliš dobre neuchopil. Aby to bol horor, nesmeli by tam byť tie strašné strihy, ktoré ukážu len časť roztrhaného ksichtu alebo len kúsok krvi. Aby to bolo atmosferické vláčenie sa zamrznotou prírodou, nesmeli by tam byť práve tie hororové prvky. A aby som cítil nejaké emócie s postavami, nemali im napísať také hlúpe dialógy a cliché charaktery. Réžia tiež nie je nič moc, ale koniec to dosť vylepšuje aspoň na tých 60%.

Upgrade (2018)

Je to podobné prekvapenie ako Hardcore Henry, tentoraz ale s lepšou vizuálnou a hudobnou stránkou. Film začína príbehom ako typické revenge béčko, ale Leigh si to uvedomuje a dokáže do toho dať aj trochu komédie a zároveň aj poriadnu temnú atmosféru. Záverečná pointa je prekvapivá a film nekončí typicky ako pri iných revenge filmoch. Pri sledovaní som si spomenul najviac na Robocopa (zápletka, veľa krvi) a Elysium (vylepšenie schopností, sci-fi budúcnosť) a páčilo sa mi to viacej, než obidva tieto filmy.

The Punisher (2017) (seriál)

Je to niekde medzi výborným a priemerným seriálom. Kto očakával epizódy naplnené akciou, bude dosť sklamaný. Punisher mieri oveľa viacej do hĺbky a zameriava sa na Frankove psychické problémy a jeho vzťahy k vedľajším postavám. To je všetko v poriadku, lebo Bernthal podáva výborne výkony a jeho postava je zaujímavá aj keď nikoho nestrieľa. Kameňom úrazu sú ale vedľajšie postavy. Herci sú v pohode, ale postavy, ktoré hrajú, sú strašne ploché a nezaujímavé. Príkladom je agentka Madani. Jej celá vedľajšia línia so zabitým agentom začne byť ku koncu strašne otravná. To isté platí aj o rodine Micra. Lewis je najprv v prvých dieloch dosť nudný, ale v neskorších sa dobre rozvinie. Jediná postava, ktorá je výborná už od začiatku, je záporák Russo. Dostal dosť priestoru a bol kvalitným protivníkom. Výsledkom zbytočných postáv a otravných vedľajších liniek je veľa epizód s jednoduchým špionážnym príbehom, ktorý je ale strašne rozťahaný. Dúfam, že sa toto tvorcom podarí opraviť v druhej sezóne. 80%

Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004)

Najlepší Harry Potter film a najväčšiu zásluhu na tom má výborný režisér Cuarón. Treba najprv spomenúť herecké výkony. Musím pochváliť Daniela, ktorý sa dosť zlepšil a vedel už vytlačiť zo seba konečne nejaké emócie. Duo Thewlis a Oldman sú tiež veľmi dobrí. A potom je tu atmosféra. Cuarón vie majstrovsky točiť rôzne zábery. Napríklad keď sa pozeráte na hrad alebo na temný les. V Columbusových filmoch to pôsobilo ako rozprávka, ale tuto príde taký mrazivý pocit (hlavne scéna vo vlaku). Tým je tento film výnimočný. 90%

Harry Potter a Tajemná komnata (2002)

Páčilo sa mi to viacej ako jednotka. Aj keď sa pridala dĺžka, zápletka výrazne potemnela a scény v lese s pavúkmi a záverečná bitka s hadom boli pôsobivé a pre mladšieho diváka dosť strašidelné. Radcliffe sa ešte stále nevedel hrať.

Harry Potter a Kámen mudrců (2001)

Ako prvý diel v sérii je to moc detské, málo temné a len s dvoma dobrými postavami (Snape, Dumbledore). Aj efekty časom dosť omrzia.

Jurský svět: Zánik říše (2018)

Prvá hodina je dosť veľký fail, pri ktorom sa kopíruje Stratený svet. Všetky zaujímavé scény boli v trailery (výbuch sopky, pád do mora) a predstavovanie nových postáv je dosť odbité. Po presune do vily to začne byť zaujímavé, no napätie nikde, keďže sú v nebezpečí dve hlavné postavy a dieťa. Jednotka sa mi tiež moc nepáčila (po technickej stránke to bol film dokonalý, no scenárom jednoduchý a predvídateľný) a toto nie je o moc horšie. 50%

Tomb Raider (2018)

Spolu s Assassin's Creed a Princom z Perzie je toto pre mňa jedna z tých lepších adaptácii hier. Film sa do prvej polovice verne drží hry (búrka s loďou, lietadlo) a v druhej si idú tvorcovia vlastnou cestou, v ktorej, na moje veľké prekvapenie, neboli žiadne magické blbosti. Nelogické momenty neberiem, tie patria k sérii. 70%