Indiana Jones a Království křišťálové lebky (2008)

Our friend was raped, Stane. He was raped. We stood there and do nothing... (South Park - The China Probrem) Trochu přehnané hodnocení, ale něco pravdy na tom je. Tento díl se docela snadno vyrovná svojí nekvalitou Chrámu zkázy. Nejde ani tak o kýčovitost a sentimentálnost jako ve druhém dílu (i když i té bylo až příliš). To, co ničí tento film, jsou přebujelé počítačové efekty. Ať si kdo chce, co chce říká, ale v Indym efekty tohoto charakteru a tohoto množství působí jako pěst na oko (vzpomeňme na podobné zabití fenoménu Star Wars stejným producentem). Co je ale na filmu nejhorší, je jeho neuvěřitelně blbý závěr. Přiznám se, že jsem při něm měl opravdu stejné pocity jako postavy výše zmiňovaného seriálu. Nevadili mi komouši, ani ti mimozemšťani ne (koneckonců o tom byla 50. léta v Americe), ale takový strašný závěr si Indy opravdu nezasloužil. Ale i přesto tento film v celku hodnotím pozitivně. Byl vtipný, zábavný, napínavý, Harrison Ford i jeho "spoluhráč" Shia LaBeouf hráli dobře a Cate Blanchett byla prostě výborná.

Monty Pythonův létající cirkus (1969) (seriál)

Geniální. Originalita humoru, intelektuální úroveň, herecké výkony, vše na nejlepší úrovni. Jednoznačně nejlepší je svým bezprostředním a originálním humorem první série. Čím pozdější série, tím je humor propracovanější, ale také méně vtipný. Poslední série již lze hodnotit jako relativně málo originální a málo vtipnou. Ale i tak několikanásobně převyšuje cokoli jiného. --- Lemon curry? --- Z jednotlivých členů skupiny považuji za nejlepšího herce i nejvtipnější postavu Michaela Palina. Ostatní jsou již na zhruba stejné úrovni, možná ještě o málo vystupuje John Cleese. Samozřejmě nemůžu zapomenout na kouzelnou Carol Cleveland, jejíž sladké přehrávání je nezapomenutelnou přísadou montypythonských skečů a filmů. I díky těmto lidem vzniklo něco, co se už nikdy nezopakuje. Nemyslím si, že by ještě někdy mohlo vzniknout něco tak geniálního, jako byly Létající cirkusy s Michaelem, Johnem, Terrym, s tím druhým Terrym, Erikem, Grahamem a lamou. Cuidado! Llamas!!! http://www.youtube.com/watch?v=h_RbVrOX-Rk

Javor 98 (1998) (studentský film)

Docela zajímavý studentský film, taková česká verze Muže, který sázel stromy. Řekl bych, že ta inspirace je zřejmá, už kvůli velmi podobně pojaté počáteční animaci jako ve stejnojmenném kanadském filmu. Obrazově dobře zachycený výborný nápad sázení stromů na hranicích Prahy je zkombinován s osobní zpovědí autora a filozofickými úvahami o panelákovém sídlišti.

Hry prachu (2001)

Dobrý dokument popisující průběh vyhecovaných až hysterických příprav na válku v ulicích ve spojitosti se zasedáním MMF a SB v Praze a také samotné střety policie s odpůrci. Obrazový materiál je doplněn o rozhodně ne nezajímavé pohledy lidí, o které ve sporu "vůbec nejde". Vše začíná rozhovorem s kravaťákem z filmové agentury, jehož ryze materialistické vidění světa mi naprosto vyrazilo dech. Proti MMF a SB prý protestovali pouze lidé neúspěšní, impotentní a kdovíkým placení. O ideály a ideje zřejmě nešlo. Následují např. pohledy Pražanů, hostesky či podnikatele - výrobce a prodejce spacáků. Rozhovor s tímto člověkem považuji za nejzajímavější pasáž filmu, která komentuje nejen fenomén globalizace, ale také její odpůrce. Do filmu jsou dále zařazeny zajímavé rozhovory s lidmi, o které ve sporu šlo. Tedy s odpůrci, bankéři (mimo jiné i se Sorosem), policisty a představiteli státu (např. úryvky velmi dobrého na všechny strany kritického Havlova projevu). Z celého filmu jsem pak měl silný pocit, že snad nikdo z dotazovaných vlastně nepochopil, o co protestujícím postmaterialistům jde. Všichni jim pouze projektovali názory vycházející z vlastních životních postojů a nikdo nechápal, že někdo může také myslet jinak a usilovat o něco jiného než je majetek, případně povrchní mladický boj proti establishmentu.

Ženy pro měny (2004)

Výborný dokument o ženských, které jsou ve vleku kosmetické mašinerie. Materialistické vyznění celého dokumentu je hodně smutné. Čeho mohlo být v dokumentu mnohem více, je pohled druhé strany. Na začátku sice bylo zařazeno několik úryvků rozhovoru s (trochu pózerskou) Anarchofeministickou skupinou, ale zhruba od poloviny dokumentu něco podobného chybělo (uměl bych si například představit rozhovor s psychologem nebo lékařem o problémech s anorexií atd.). Přesto jsem rád alespoň za to málo, které mě přesvědčilo o tom, že existují i normální holky nejen takové umělohmotné kačeny, co musí sledovat trendyyyyy, aby nebyly out a plácají na sebe kosmetiku za tisíce korun. Celkově si myslím, že byl dokument až příliš dlouhý a roztahaný, mírné zkrácení a proškrtání některých scén by neškodilo.

Nová strašidla (1977)

Nemám moc rád italskou kinematografii, takže tento spíše nadprůměrný italský film hodnotím velmi rezervovaně. Jde o několik velmi krátkých povídek, které zobrazují nepříliš hezké lidské vlastnosti a nepříliš hezké životní situace v komediálním hávu. V každé povídce jsou tak jeden až dva dobré vtipy, konce povídek jsou jednak mrazivé, občas velmi vtipné, ale často taky ne zcela dobře vypointované. Herecky je to zvládnuté na úrovni, nejvíc se mi líbil Vittorio Gassman v první povídce Tantum Ergo a taky kouzelná Ornella Muti hned v několika povídkách. Co musím ocenit je fakt, že přestože jde o povídkový film, všechno je dáno dohromady tak dokonale, že výsledkem je opravdu kompaktní film.

Jistě, pane ministře (1980) (seriál)

Jeden z nejvtipnějších britských sitcomů (spolu s Jistě, pane premiére) a výborná, dost možná nejreprezentativnější, ukázka (intelektuálního) anglického humoru. Umím hodně ocenit, když někdo dokáže vymyslet výborný vtip slovem. Na rozdíl od ostatních britských sitcomů není Jistě, pane ministře ani tak vtipné situacemi v obraze (tedy tím, co se děje, co herci dělají), jako spíše tím, co se v něm říká. Navíc scénář není plný jednoduchých vět, jednoduchých rozhovorů, ale vtipy jsou tvořeny složitějšími a delšími dialogy. A to je hodně výjimečné... zkrátka dokonalé. Navíc po shlédnutí tohoto seriálu divák pochopí spoustu věcí ze současné politiky. Mnohdy si až klade otázku, zda je seriál vůbec vtipný, když vlastně zobrazuje politickou skutečnost. Vybaven touto průpravou tak již jinak nazírá na vytáčivé odpovědi politiků v televizních debatách (odpověď otázkou, napadnutí tazatele, předem připravená odpověď bez závislosti na položené otázce, atd.), na politické zákulisní hry, ale i na samotné politiky prosazované vládní a stranické programy.

Největší z Čechů (2010)

Opět výborná inteligentní Sedláčkova satira, jež lze velmi dobře přirovnat k předcházejícím Mužům v říji. Oproti předešlému filmu, který předkládal ucelený příběh, však jde v tomto případě spíše o jednotlivé obrazy naznačující neduhy současné české společnosti. Největší z Čechů tak navíc spíše komentuje obecně rozšířené fenomény a problémy společnosti nežli jednotlivé články a vztahy ve společnosti, jak tomu bylo v předešlém filmu. Jednotlivé role jsou skvěle zahrané, opět je nutné vyzdvihnout Jaroslava Plesla, ale i některé herce a herečky z krátkých rolí, jako např. Aňu Geislerovou (nebo mého oblíbeného profesora Tomáše Durdíka).

Indiana Jones a Poslední křížová výprava (1989)

Dokonalost. Nejlepší film o dr. Jonesovi a zřejmě také nejlepší Spielbergův film. Indy Jones opět stejně jako v prvním díle bojuje proti náckům, tentokrát o další biblickou relikvii Svatý Grál. Hledání Svatého Grálu není archeologie. To je zápas s peklem. Do hlavních rolí je obsazena výborná dvojice, které to spolu vyloženě šlape. Harrison Ford po boku Seana Conneryho hraje výrazně lépe než kdy jindy, samotný Connery dodává filmu další "profesorský" rozměr. Film je nádhernou ukázkou opravdu zábavného dobrodružného filmu. A pak že je archeologie nudná. Synu, tomu říkáš archeologie? Přesto si neodpustím hnidopišskou poznámku o pojetí věčného života, které se ve filmu několikrát probírá. Opravdu spojují autoři filmu biblický život věčný s fyzickou nesmrtelností? To snad ne...

Malá Velká Británie (2003) (seriál)

První série ucházející. Dokonce ani tak moc nevadí, že vlastně všechny vtipy jsou založeny na stále stejných opakujících se situacích. Naopak tím některé vtipy dostanou další časový rozměr. Rozhodně ale některé situace jsou přímo k popukání (např. obsluha skotského hotelu). Na druhou sérii jsem se ale již odmítl dívat. První díl mě svým fekálním humorem nadobro odradil.