Velký hack (2019)

Důležité téma, s tendenčním náhledem. Hajzli jsou republikáni a Farage, tech companies jsou pouze jakýsi neutrální virtuální mrak, a samotní pracovníci Cambridge Analytica jsou hodnocení jako chudinky, kteří nevěděli co dělají. To vše proloženo "uměleckými" záběry na unikající data, smsky vvyjadřující osobní pocity aktérů atd. Středem dokumentu je pak otřesná lidská bytost Britanny Kaiser, s vizáží Pekingské kachny a hlasem rezavé okenice, která popíjí koktejlíčky v exotických destinacích, a stěžuje si jaký má hrozný život a jak je statečná, což jí autoři dokumentu nepokrytě baští. Většinou to nedělám, ale doporučuji tuto recenzi, která shrnuje všechny chyby tohoto dokumentu lépe než bych to kdy zvládl já: https://www.slantmagazine.com/film/review-the-great-hack-is-an-elusive-look-at-the-cambridge-analytica-scandal/

Veřejní nepřátelé (2009)

Jedním slovem zívačka. Po slibném začátku film zapadne do monotónní koleje dobového dokumentu, ze kterého nevypadne až do závěrečných titulků. Proč bych se měl dívat na film, u kterého si připadám jako bych byl neustále mimo hlavní dění, kde se pořádně nepodívám ani na loupež banky, ani na práci policie (FBI)? Ještě štěstí, ža film má Johnnyho Deppa, který tady nahodil charisma největšího filmovýho frajera od dob borců ze spaghetti westernů.

Vetřelci (1986)

Dobrou premisu ničí neuvěřitelná tupost posádky

Videodivers (2018) (studentský film)

LFŠ 2018, Film 28: No, popravdě moc o film nejde, ale do třicítky mi jeden chyběl. Nápad zajímavej, něco podobného už bylo i v jedné epizodě simpsonů a určitě taky v nějaké zóně soumraku. Inspirace brakovou popkulturou je milá, ostatně je to zrovna in. Vzhledem ke stopáži se nedá víc hodnotit, je zajímavé to porovnat se starším Byl jsem Mladistvým Intelektuálem, který ovšem šel mnohem dál.

Volejte věštce (2008) (pořad)

Pokud chcete usnout, není nic lepšího než tenhle pořad. Proto ta jedna hvězdička.

Vozka smrti (1921)

LFŠ 43 (Film 6): To co ze začátku vypadalo jako docela slušný tajemně zabarvený švédský pra-noir, se zhruba někdy v polovině druhého obrazu (z pěti, tzn. krátce po expozici) překlopí do moralistické agitky, kde nás pan režisér poučí o tom že se nemá pít a kašlat na lidi pokud máme otevřenou tuberu. Celé to dost připomíná Báječný život od Franka Capry, akorát že zde absolutně nemáte důvod s hlavním protagonistou sympatizovat či dokonce empatizovat. Pozor SPOILER: David je skrz naskrz zlý člověk, jehož přerod v početného člověka na konci filmu je asi tak pravděpodobný, jako že Putin v Rusku nevyhraje volby. KONEC SPOILERU Autor asi chtěl parafrázovat Vánoční koledu od Dickense, přičemž klíčové je tu slovo chtěl. Co se týče děje, pokud doufáte v nějaké nadpřirozeno, nedočkáte se. Víc mystiky je i ve Volejte Věštce. Kdyby se vystřihla úvodní a závěrečná část a film se dnes remakoval, bylo by z toho Oscarové sociální drama (a teď nemyslím protože by film byl tak dobrý, ale protože by to byl stereotypní příběh o alkoholikovi který si pomalu zničí život, ALE HRAJE HO SEAN PENN OMG DEJTE MU OSCARA). Přiznávám že jsem se jednou nechtěně zasmál když hlavní "hrdina" rozsekal dveře sekerou, až by Jack Torrance zezelenal závistí, takže tu jednu hvězdu tomu plácnu, ale jestli chcete nějakého starého mistra, pusťte si radši Langa nebo Griffitha a Victora Sjöströma nechte ležet v kočáru.

Vražda na objednávku (1954)

Jeden z "horších" Hitchcocků, myšleno ale v opravdu velkých uvozovkách. Grace Kelly je jako vždy dokonalá ledově chladná kráska, ale brutální charisma záporáka Raye Millanda vám donutí fandit mu ať se vám jeho dokonale vymyšlená vražda zamlouvá nebo ne. Film začíná velmi slibně, klasickým Hitchcockovským dialogem mezi osnovatelem a vykonavatelem vraždy, postupně se ale atmosféra začíná drolit, z inspektora se vyklube Sherlock Holmes na steroidech a divák zjišťuje, že měl celou dobu fandit tomu nesympatickému americkému pisálkovi a (výjimečně) protivné Grace Kelly. Závěrečná půlhodina pak celý film neskutečně nelogicky potápí (např. náhodné nalezení kufříku), a prakticky dementuje pracně budovanou první hodinu filmu, viz komentář DaViD´82. I přes všechny tyto nedostatky je Dial M for Murder druhým nejlepším filmem, v jehož názvu hraje písmeno M důležitou roli, a zaslouženě patří do 1001 filmů, které musíte vidět než umřete.

Všichni dobří rodáci (1968)

Zajímavý námět, film ale sráží špatná režie a přímo otřesný střih. Co by se možná dalo snést u Jasona Bournea se sem absolutně nehodí. Připadá mi, jako by filmu některé podstatné úseky chyběly, přičemž zbytečných scén je tam nějak moc. Po herecké stránce je to skvost, je ale velká škoda přílišné klipovitosti vyprávění. Ve změti krátkých obrazů, kde se postavy střídají jak na běžícím páse (Brzobohatý je na scéně prvních 10 minut, pak asi na hodinu zmizí, a zbytek filmu je zase jenom o něm, Brodský je tam zase prvních 40 minut a pak posledních pět atd.) je velmi těžké se v ději vůbec orientovat, nedejbože se do něj nějak pořádně vcítit.

Vyhaslé slunce (1958)

Letní Filmová Škola 2019, film 27: Banda znuděných a deprimovaných bloumá přístavním městečkem a vznosnými deklamacemi nám říkají jak to mají těžké. Stopáž 13 minut mi přišla jako 130.

Východ slunce (1927)

LFŠ 2018, Film 8: Prkenný panák přemítá jestli utopí manželku nebo ne. Neutopí. Pak jedou na výlet do města. Tam mu manželka z pro mě neznámého důvodu odpustí vraždu a mají veselé odpoledne. No a pak jedou zpátky tou stejnou loďkou. Vzhledem k tomu že na lodi je stále ukryta tzv. Čechovova otep rákosí, můžete hádat třikrát jak to dopadne. Herecké výkony jsou i na němou éru tak over the top až je to k smíchu. Kupříkladu při počátečních scénách manželovy apatie jsem chvíli měl pocit, že sleduju Frankensteina. Rozhodně jedno ze slabších Murnaových děl.