Indiana Jones a Chrám zkázy (1984)

Indiana Jones and the Temple of Doom ma na moje prekvapenie bavil viac ako prvá časť. Chrám skazy má niečo, čo som u Stratenej archy nepostrehla a to je humor a práve to mi tu je sympatické, že sa to neberie tak vážne. Chrám skazy ma odzačiatku vtiahol do deja, veľkým plusom tu je aj novovzniknutá akoby "rodinka" Indiana Jonesa, tá blondínka bola v pohode, hoci som mala pocit, že tak zahrať by som dokázala aj ja :-) a vôbec, rovnako ako v jednotke, aj tu vybrali nejakú neznámu herečku, o ktorej som v živote nepočula. Ten chlapček mi bol veľmi sympatický, hneď dodal filmu taký iný nazvime to rodinný feeling. Jedna časť filmu ma ale vôbec nebavila a to tie rituály, všetko pred tou žiaľ dosť dlhou scénou a po nej bolo skutočne zaujímavé, napínavé, miestami vtipné a zároveň tak "indianajonesovsky" plné dobrodružstva, akcie a zábavy a vlastne aj trochu romantiky. V jednotke bola skvelá opička a tu slony :-). Hudbu a výpravu som už pochválila v Stratenej arche, platí to aj pre Chrám skazy. Dôležité je ešte podotknúť, že Indiana Jones a Chrám skazy je prequel, to som napríklad hneď na začiatku nevedela. Ak to mám celé zhrnúť, oproti jednotke značný pokrok, minimálne v mojich očiach :-) ale zase to pokazili tými rituálmi a magickými silami, bez toho by to bol skvelý film, takto je "len" dobrý. 75%. [SAT1]

Dobyvatelé ztracené archy (1981)

Doháňam zameškané :-) a tak som si konečne pozrela jeden z najslávnejších filmov Raiders of the Lost Ark, film rovnako starý ako ja. Spolupráca Stevena Spielberga & Johna Williamsa u mňa dopadne vždy dobre, naviac je tu aj Harrison Ford, lenže mňa dobrodružné filmy až tak veľmi nebavia :-). Najviac sa mi teda páčila hudba a výprava, ktorá na tú dobu musela byť fakt niečo. Pre dnešného diváka a teda bez akejsi nostalgie je už Indiana Jones: Dobyvatelia stratenej archy podľa mňa len mierne nadpriemerný film, hoci už navždy ostane klasikou a Indiana Jones pre mnohých milovaným filmovým hrdinom. S manželom sme sa trochu aj zasmiali, aký je tu Jones nesmrteľný, niečo ako James Bond. Harrison Ford má môj obdiv, že sa ešte teraz vo svojom veku podujal na ďalšie pokračovanie, ale aspoň ma to tak trochu "donútilo" pozrieť si tento prvý film. O herečke menom Karen Allen som v živote nepočula. Bola som odhodlaná filmu udeliť 4*, ale potom ten koniec tak pokazili s tými temnými silami alebo čo to bolo, zrazu sa dobrodružný žáner zmenil na nejaké fantasy (!!!) a ja nakoniec dávam 70% a počet hviezdičiek si ešte premyslím. [24.06.2023 SAT1].

Famílie - Just Go Home (2011) (epizoda)

Just Go Home je zatiaľ najlepšia epizóda druhej série a jedna z najlepších celkovo. Explózia všetkých možných pocitov. Silné, krásne, dojímavé. Veľkým plusom je Special Guest John Corbett, ktorý tu hrá muzikanta a bývalého manžela Sarah, scénky s ním patria medzi to naj. Taktiež návrat Haddie domov je veľmi pekne natočený a hádka snúbencov Crosbyho a Jasmine tiež taká emocionálna bomba. Maximálna spokojnosť. Super soundtrack k tomu je už samozrejmosťou. Dodatok: Amber v novom účese vyzerá roztomilo.

Kimi no suizó o tabetai (2018)

Viacerí sa tu vyjadrili, že film má podivný názov. Veru tak. Ja by som mu dala romantickejší názov, napríklad Cherry Blossoms. Okrem iného je to také niečo typicky japonské. Keby som sa niekedy v živote rozhodla urobiť si výlet do Japonska, bolo by to v jari. Ale teraz k filmu. Hmh, mám zmiešané pocity, pretože aj sa mi to páčilo, aj nie. Myslím, že som v živote nevidela depresívnejší animovaný film, hoci aj tu sa nájdu pekné a hlboké myšlienky, napríklad keď Sakura vysvetľuje, kedy sa cíti byť nažive a aké sú dôležité medziľudské vzťahy. Problém je možno aj v tom, že som našla len verziu v angličtine, v originálnom znení by to bolo asi lepšie. Keď porovnám tento smutný film o Sakure s inými anime, ktoré som mala možnosť vidieť, ani animácia a ani hudba neboli také dychvyrážajúce. Ale aj tu sa našli svetlé chvíľky, ohňostroje boli napríklad super. Samotný príbeh bol fajn, ale stále mi tam niečo chýbalo. Postavy si ma nezískali až tak ako v iných anime, ona bola vzhľadom na okolnosti podľa mňa až nerealisticky optimistická a trochu až pojašená, on bol veľmi pasívny a trochu taký pako. Koniec sa mi nepáčil. Nebolo to potom ani nijako bližšie vysvetlené - prečo sa to stalo, ako, prečo práve jej, kto bol za tým, atď. a s takým koncom by sa žiadna matka len tak neuspokojila, hľadala by odpovede. Pankreas sa tu často spomína a viď názov aj v súvislosti s jedením, aj za to dávam mínusové body. Trochu creepy. Za pozretie to ale stojí, nenechajte sa odradiť. 65%.

Kmotr II (1974)

Aj keď ma prvý diel trošku viac bavil, The Godfather II je tiež skutočne výborný film, len v tomto prípade som už tie tri hodiny dvadsať pocítila. Páčilo sa mi prelínanie dvoch časových rovín a návrat do detstva a mladosti Vita Corleone v podaní jedného z mojich obľúbených hercov, Roberta De Nira - mladý Corleone tu mohol dostať aj viac priestoru. Veľmi dobre opäť hral aj Al Pacino a myslím si, že Michael Corleone je jeho životná rola. Premena tejto postavy je to najlepšie a najzaujímavejšie z prvého filmu, ale aj dvojka má čím prekvapiť ba ku koncu až šokovať. Dianie a vyjednávanie v Havane ma miestami trošku nudilo, aj preto by som druhej časti dala o päť až desať percent menej, stále to však stačí na päť hviezdičiek. Ženské postavy sú dosť nevýrazné, neviem či ma dostatočne nezaujali herecky alebo sú tak napísané. Diane Keaton, myslím si, mohla byť aj lepšia, niečo mi tam chýbalo.

To Catch a Killer (2023)

Prekvapivo celkom dobrý krimi thriller, hoci viac krimi ako thriller. Shailene Woodley ma baví snáď v každom filme. 3 a pol*.

Přátelé - Rossovo utrpení (1996) (epizoda)

Chudák Ross! Ja na jeho mieste by som vzala na večierok len Phoebe, ktorá jediná si dala tú námahu včas sa nachystať! Pochopiteľne, že na benefičnú akciu v múzeu sa nikomu veľmi nechcelo, ale pre Rossa to bolo dôležité. Lenže potom by sa Rachel nemohla uraziť a to bolo aj celkom vtipné :-). 3 a pol* ale beriem do úvahy, že toto bola limitovaná epizóda "bottle episode" - limited cast, set & budget a teda zaokrúhľujem vyššie.

Famílie - A House Divided (2011) (epizoda)

Dala by som takých 4,5*, nechcem ale kaziť priemer🙂, všetci predo mnou dali plný počet a koniec koncov táto epizóda si to aj zaslúži. Parenthood je jeden z najlepších seriálov o rodičovstve. My čo máme deti sa s ním dokážeme stotožniť, tí čo ešte nie sú rodičia, aspoň budú lepšie pripravení. Taký seriál zo života i keď trošku romanticky prikrášlený. Odporúčala by som ho najmä rodinám, ktoré majú dieťa s Aspergom, tu sa tejto téme dosť venujú.

Con Air (1997)

Con Air tak pekne začal, ale potom to už bolo niečo ako Smrtonosná pasca, len veľká časť filmu sa odohráva vo vzduchu. Niektoré hlášky boli trefné a aj trochu vtipné, nájde sa tu niekoľko originálnych situácií, ktoré som ešte v nijakom filme nevidela. Dej by aj bol zaujímavý, ale tej akcie, bitiek a výbuchov, spotených a krvavých tiel tu je tak veľa, pre mňa veľa. Páčil sa mi začiatok filmu a koniec😄 tiež soundtrack, predovšetkým skladba "How Do I Live" a potom niektoré zábery z lietadla. Nicolas Cage ma prekvapil v úlohe akčného hrdinu, asi nie som na ňho zvyknutá, hodil by sa mi tu viac Tom Cruise :-). Najväčším a milým prekvapením pre mňa je Monica Potter, mne známa zo seriálu Parenthood. [Videné v kine, Kult-Sneak-Preview, Cineplex Mannheim - ozaj, fakt je Con Air kultový film?]. 60%.

To jsem já, Margaret! (2023)

O dievčenskom románe Are You There God? It's Me, Margaret som veru nikdy nepočula. Ja som čítala Annu zo Zeleného domu🙂. Na IMDb som si všimla viacero nadšených recenzií práve od divákov, ktorí mali prečítanú aj knihu a milo ma prekvapilo, že je tam aj niekoľko pozitívnych ohlasov od mužov! A to som už išla napísať, že Are You There God? It's Me, Margaret je film čiste len pre mladé dievčatká a ich mamičky a tiež babičky😄. Ja som ho chcela vidieť hlavne kvôli mojej obľúbenej Rachel McAdams. Najviac ma aj bavili jej spoločné scénky s filmovou dcérou Margaret, tie boli aj najdojímavejšie. V jednej chvíli, keď si Rachel utierala slzy, som myslela, že sa aj ja rozplačem. Emócie v tomto filme fungujú dokonale, za čo môžme poďakovať veľmi talentovaným hercom - aj tým detským samozrejme, hlavne malá Margaret bola veľmi prirodzená, a potom tiež hudbe Hansa Zimmera - niekedy sa až divím, ako to ten všetko stihá :-). Páčila sa mi aj retro atmosféra a teda chválim výpravu a kostýmy, až som mala pocit, že film sa naozaj nakrúcal v 70's. Neviem, či sa z "Margaret" stane podobná klasika ako "chlapčenský film" Stand by Me, ale kniha už medzi klasiku patrí. V podstate je "Margaret" úplne pohodový film o trampotách dospievania malého dievčatka, ktoré ešte okrem toho rieši aj iné dilemy. Pekný film, no akosi sa neviem rozhodnúť medzi 3 a 4*. Dodatok: Zabudla som na Kathy Bates, rola babičky jej tu dobre sadla. 70% - 75%.