Rivalové (2024)

Challengers. Perfektný filmový plagát a vynikajúco zostrihaný trailer. Lákadlo zafungovalo a v kine som bola medzi prvými. Obsadenie a herecké výkony super, najviac by som pochválila Zendayu. Najprv pôsobia Challengers tak trošku odľahčene, je tam aj zopár vtipných momentov, hlavne v spojitosti s tým, ako boli vtedy ešte dvaja najlepší kamaráti úplne paf do našej hlavnej hrdinky. Neskôr to už prechádza do psychologickej drámy, ktorá v poslednej možno pol hodinke naberá až thrillerovú atmosféru. Kto čaká typický športový film o tenise, bude možno sklamaný. Tenis je tu povedala by som len vedľajší, to mi ale vyhovovalo. Tashi Duncan je rozmaznaná, ale ambiciózna žena, ktorá je ochotná urobiť čokoľvek, aby to bola JEJ hra. Už v popise filmu je "Her game. Her rules." A to sa nevzťahuje len na tenis. Tenis pre Tashi nie je len hra. Ona tú hru neprestáva hrať ani v živote. Tashi je niečo ako moderná Scarlett O'Hara, ale bez tej osudovej lásky Rhetta Butlera, pretože Tashi má v skutočnosti rada iba seba. Už vtedy v hotelovej izbe hrali podľa jej pravidiel, vždy dosiahla, čo chcela neberúc do úvahy city niekoho iného. Aj napriek tomu, že postavy sú vykreslené zaujímavo, mám pocit, že sme sa o nich nedozvedeli všetko, hlavne o Patrickovi. Skutočné pocity, city, zmýšľanie a zámery všetkých troch postáv sú schválne nie vždy jednoznačné, bola by som rada, keby sa išlo ešte viac do hĺbky. Skoky v čase boli až veľmi často, pôsobilo to niekedy až chaoticky. Za najväčší nedostatok filmu považujem hudbu. Nechápem to rozhodnutie vložiť hlasnú hudbu aj do dialógov! Okrem toho ma výber hudby dosť rušil. Hudba vo filme mi dokáže celkový filmový zážitok spríjemniť, v prípade Challengers to bol pravý opak. Presne takúto hudbu nemám rada, hneď keď prišli záverečné titulky, utekala som preč. Luca Guadagnino dokáže divákovi podať príbeh dostatočne pútavo a zaujímavo, film naozaj nemá žiadne hluché miesto a skutočne graduje, ale aj tak moje očakávania úplne nenaplnil, no musím povedať, že z jeho tvorby sa mi práve tento páčil najviac. Nebojím sa povedať, že o komerčný úspech filmu sa postarala hlavne Zendaya. [Cineplex Mannheim, 25.04.2024, OV, BonusTicket] 70%

Šógun (2024) (seriál)

Najlepšia miniséria od The Offer (2022). Maximálne pútavé, napínavé, atmosférické. Najlepší herecký výkon: Anna Sawai. Najlepšia epizóda: jednoznačne Crimson Sky. Shogun môžem len a len odporúčiť. Podrobnejšie som sa rozpísala k niektorým epizódam. 90%.

Šógun - Sen o snu (2024) (epizoda)

SPOILER: Čo sa mňa týka, vôbec mi nevadí, že sa vo finále nijaká epická bitka nekonala, práve naopak. Ale tie dialógy, myšlienky, poézia, to je všetko na zamyslenie a práve to mi dalo viac. Epizóda má v názve slovo sen. Keďže som román nečítala, bolo pre mňa najprv mätúce vidieť Anjina ako starčeka s ružencom od Mariko v ruke, Anjina v rodnom Anglicku s vnúčatami a spomienkou na Mariko a Japonsko. Bol to len sen alebo skôr predstava, aký by mal život, keby sa vrátil. Lenže on sa nevráti. Nikdy. Teda, pravdepodobne nikdy. Toranaga ho už má ako figúrku na svojej šachovnici. Z Anjina sa stáva druhý "Mariko", aj keď si to možno ešte nestihol uvedomiť. Jeho pôvodný zámer a cieľ už pre neho nemajú zmysel. Nedovolí, aby obeta Mariko vyšla nazmar. On ostane nažive. Staroby sa možno dožije, ale v Japonsku...Vrátil sa v knihe niekedy domov? A ešte dodatok k Mariko. Čakala som, že po tom výbuchu neostane celá! Fuuu, ale lepšie tak. 90%.

Medvěd - Série 1 (2022) (série)

Spočiatku som si ťažšie zvykala na pre mňa extrémne rýchly strih, rýchle tempo a rýchle dialógy (plus veeeľa Fwords), ale časom som si zvykla a postupne ma dianie v seriáli začalo skutočne baviť. Herecké výkony sú skvelé, akoby som sledovala ozajstný personál skutočnej kuchyne. Hudba je super. Kamera je taká úžasná, že sa až človeku zachcievajú tie dobrotky😁. Keď tak nad tým premýšľam, pracovať v takom strese, v takom tempe, v takých podmienkach, asi by som si tie fu*k sem a fu*k tam ani ja neodpustila. Bonus pre mňa: I❤CHICAGO. Najlepší herecký výkon: Jeremy Allen White v posledných dvoch epizódach!!!!

Přátelé - Jak se Ross a Rachel rozcházeli (1997) (epizoda)

Zrovna u tejto epizódy ma tých 92% prekvapuje, pretože ju považujem za jednu z celkovo najslabších a to mám na mysli seriálu a nielen série. Nebavila ma celá tá vedľajšia línia s Phoebe, diplomatom a tlmočníkom. Vôbec nedáva zmysel, že by nejaký diplomat išiel do USA na služobnú cestu a nevedel vôbec po anglicky! A Ross a Rachel, dalo sa to "on a break" natočiť lepšie. Táto epizóda fakt nevyšla. Prečo by Marc volal Rachel, keď vedel, že má výročie, to tiež nechápem. A na Rossa sa mi vôbec nehodí, že by Rachel hneď tak podviedol - aj keď boli na "break" whatever. A okrem toho, to dievča sa páčilo Chandlerovi, Ross by to rešpektoval. Najviac sa mi páčilo With or Without You od U2 a sneženie.

Moulin Rouge (2001)

Moulin Rouge! Som si istá, že keby som mala to šťastie vidieť Moulin Rouge v kine, pridala by som aj piatu hviezdičku. Zendaya a Timothée by si mali brať príklad, pretože takto má vo filme vyzerať osudová láska!!! Som rada, že Nicole Kidman sa ušiel aspoň ten Golden Globe, rola Satine "Sparkling Diamond" jej bola ušitá na mieru a spieva tiež obstojne. Ewan McGregor bol tiež skvelý. K tomu veľmi fajn hudba, i keď originál pesničky by som asi ocenila viac, najviac potešilo The Sound of Music. Vizuál veľmi nápaditý a veľmi pekný. Paríž tu vyzerá kúzelne. Čo sa mi ale zo všetkého páčilo najviac je samotný príbeh. Príbeh jednej veľkej lásky, veď ako povedal náš mladý hrdina Christian, láska je najdôležitejšia. Vďaka hudbe, strihu a hereckým výkonom ako aj muzikálovým číslam, pôsobí Moulin Rouge veľmi dynamicky, no zároveň vie, kedy spomaliť tempo. Baz Luhrmann má talent vyrozprávať príbeh, snáď u každého jeho filmu mám pocit, že jedno zhliadnutie mi nestačí. Aj u Moulin Rouge jednoducho parádne fungujú storytelling a vizuál ako celok, pre mňa zážitok!!! Zidler: "Use your talent to save him! Hurt him, Satine. Hurt him to save him. There is no other way. The show must go on." 80%.

Policajt v Beverly Hills (1984)

S dabingom silné 3*. Originál by to mohol vytiahnuť na 4*. Škoda, že nemôžem dať 3 a pol*. [Kult-Sneak-Preview]

Doručovací služba čarodějky Kiki (1989)

Malá čarodejnica na lietajúcej metle a čierny kocúr. Bude ma to baviť? Trochu som váhala. Našťastie nijaké čáry máry sa tu nediali, Kiki je úplne normálne a milé dievčatko, ktoré má jednu schopnosť navyše, dokáže lietať. Zaujímavosťou tohto anime je, že sa neodohráva v japonskom prostredí. Fiktívne prímorské mestečko niekde v Európe, Mijazaki hľadal inšpiráciu hlavne vo Švédsku (Visby, Stockholm), ale je to taký kultúrny mix viacerých európskych miest (Lisabon, Paríž, Miláno a samozrejme švédske mestá) a nájde sa tu aj inšpirácia San Fransiscom. Ďalšia zaujímavosť je, že Kiki je len polovičná Japonka, ak som dobre postrehla, jej otec je Japonec, ale matka má európske črty. A posledná zaujímavosť, dej sa odohráva v alternatívnom svete, sú to 50. roky 20. storočia, ale vo svete, kde nikdy nezúrila 1. ani 2. svetová vojna! Veľmi milý film, aj keď nie najlepší z Mijazakiho tvorby, za pozornosť však určite stojí. Kiki: "Flying used to be fun until I started doing it for a living." Videla som verziu v angličtine s hlasom Kirsten Dunst ako Kiki.

Šógun - Nachové nebe (2024) (epizoda)

Doslova dychberúca, najnapínavejšia a najlepšia epizóda s najlepším hereckým výkonom (Anna Sawai) aký som za posledné obdobie v televízii videla!!! 💯