Belle (2021)

BELLE je moje prvé zoznámenie sa s anime🙂 a ďakujem užívateľke Danikaa za inšpiráciu :-). Je to tak trochu netradičné poňatie klasického príbehu Kráska a zviera vo virtuálnom svete, kde sa tichá a uzavretá študentka Suzu stáva odvážnou a úspešnou speváčkou Belle. Viac ako virtuálny svet ma bavil ten reálny, vzťah otca a dcéry tu mohol dostať trošku viac priestoru. Animácia je veľmi pekná a urobená zaujímavým štýlom, príbeh je dostatočne pútavý, postavy sú zaujímavé a pesničky tiež fajn, no trošičku ich tu bolo až veľa. Najväčšie nedostatky sú podľa mňa v scenári, myslím si, že fungovanie virtuálnej reality tu nie je až tak dobre vysvetlené, aspoň ja som v tom nemala úplne jasno, napríklad že prečo bol "drak" nebezpečný alebo prečo Belle tam bola taká dôležitá, atď. Tiež ten koniec bol z môjho pohľadu VEĽMI nereálny, ale v animovanom filme to môžem prepáčiť :-). Tento film by vlastne mohol byť aj takým ponaučením pre mládež, aby sa príliš neupínala na virtuálny svet sociálnych sietí, ale radšej ŽILA ten svoj SKUTOČNÝ život. Och, aká som šťastná, že keď som bola vo veku Suzu ja, nijaké sociálne siete vtedy neboli!!! SPOILER: Našla som tu aj istú symboliku. Suzu prišla o svoju mamu, ktorá chcela pomôcť niekomu inému a sama pritom prišla o život. Na konci uteká Suzu niekoho zachrániť, sama pritom riskuje a vrhá sa do nebezpečenstva! Aj tak si myslím, že sa jej mohlo niečo zle stať a nemala ísť sama (!!!) ale je to anime, tak povedzme no. A hľadať niekoho ako ihlu v kope sena, to sú práve tiež tie diery v scenári - nie celkom domyslené. Tu SPOILER KONČÍ. 75%. Dodatok: Neviem prečo, ale videlo sa mi to málo japonské😄, každopádne som rada, že som si to pozrela. [verzia v anglickom jazyku].

Smrtonosná zbraň (1987)

Smrtonosná zbraň a Smrtonosná pasca, vždy som si tieto dva filmy plietla🙂. Aká to náhoda, aby mi to ešte sťažili :-), v obidvoch filmoch sú hlavní hrdinovia policajti, dej sa odohráva na Vianoce🎄, no ani jeden z nich nepovažujem za vianočný film :-) a neviem, či ešte aj mesto nie je náhodou v obidvoch prípadoch L.A. a ešte aj 80te roky!! Radšej ostanem pri názvoch v originále, Lethal Weapon ma bavilo oveľa oveľa viac ako Die Hard. Určite si pozriem aj pokračovania a už teraz sa teším na režisérsku novinku Mela Gibsona: The Passion of the Christ: Resurrection.

Ježíš Nazaretský (1977) (TV film)

Ježiš Nazaretský je extrémne dlhý TV film, aj môj komentár bude veľmi dlhý. Začnem tým, že ÚPRIMNE obdivujem všetkých ateistov, ktorí si dali tú námahu a pozreli celý film a takisto obdivujem každého, kto to dal celé za jeden deň! Mne to trvalo vyše týždňa, pozerala som na etapy, a ani som to nestihla dopozerať počas Veľkonočných sviatkov, ako som dúfala. Vzhľadom na dĺžku je najväčším PARADOXOM tohto filmu, že niektoré dôležité udalosti z Nového Zákona tu pôsobia uponáhľane a akoby narýchlo odbité (napr. Ježiš v Getsemanskej záhrade - vedela by som si to predstaviť oveľa krajšie), kým na druhej strane tu máme viacero zdĺhavých scénok, ktoré by sa dali parádne zostrihať. V dobe vzniku bol Ježiš Nazaretský Franca Zeffirelliho určite považovaný za najlepší film o Ježišovi Kristovi. Dnes už divákov asi tak neosloví. Kedysi by som možno udelila plný počet (hoci z detstva mi utkvela v pamäti len prvá časť), dnes som už rozmaznaná nádherným seriálom THE CHOSEN, ktorý je pre mňa oveľa krajším, zaujímavejším, osobnejším spracovaním Ježišovho života. Nedá mi to neporovnávať, ale aj Ježiš z The Chosen (Jonathan Roumie) je pre mňa ten najideálnejší predstaviteľ Ježiša. Nechcem krivdiť tomuto Ježišovi, Robert Powell sa naozaj podobá na Ježiša z obrazov, jeho modré oči sú prenikavé, ALE na mňa celý čas pôsobili chladne! To, že Powell NIKDY ani neklipol, bolo skôr na škodu, pôsobilo to neprirodzene! A niekedy som sa ho až trochu bála! Kdežto Roumie má pohľad plný lásky a nehy. Zvolila som si verziu v originálnom znení, viem, že to nie je také dôležité, ale nemohla som si zvyknúť, že Ježiš rozpráva britskou angličtinou a casting je hmh povedzme nežidovsky a neizraelsky vyzerajúci, ale to už je len detail. Ďalej už asi nikto nečíta, tak aspoň pre seba tu mám ešte ku každej časti niečo podrobnejšie rozpísané :-). Prvá časť: Zvestovanie, narodenie Ježiška, Simeon, Útek do Egypta, Návrat do Nazareta, Ježišovo detstvo, dvanásťročný Ježiš v chráme, Ján Krstiteľ. Dojmy: veľmi pekná a podmanivá hudba👌, skvelý výber herečky Márie - Olivia Hussey. Potešil aj Christopher Plummer. Našla som aj negatíva a to trochu strašidelné oči malého Ježiša a Ján Krstiteľ - prečo je tu až taký rozhnevaný? 5* Druhá časť: Ježiš sa dáva pokrstiť, Ján Krstiteľ vo väzení, vyvolenie učeníkov, začiatok Ježišovho pôsobenia. Len som sa znova utvrdila nielen v tom, že život Ježiša Nazaretského sa dá spracovať lepšie (The Chosen - kde emócie fungujú na 100% a casting tvoria herci prevažne of Jewish origin) a tiež v tom, že Jonathan Roumie je ten najlepší filmový Ježiš, aký kedy bol! Robert Powell má nebesky modré oči, ale pôsobia dosť chladne a akoby odmerane, udržiava si odstup, aspoň mám ten pocit.  Dojmy: hodina a pol pôsobí zdĺhavo, akoby som pozerala 3h!!! Chýbajú emócie!!! Jairus a jeho dcéra - nachalo ma to úplne chladnou!!! Ján Krstiteľ tu je zobrazený veľmi nesympaticky ba až otravne, vkuse kričí a namiesto lásky cítiť z neho len hnev a rozhorčenie alebo sa mýlim? Mária Magdaléna, čože??? Och, keď porovnám s krásnou Máriou Magdalénou z The Chosen alebo s Rooney Mara z Mary Magdalene! Ach jaj! Christopher Plummer zahrá všetko bezchybne, tu riadne slintal nad Salome. Za jeden tanec hlavu človeka, trochu tvrdá cena a ukážka mužského ega a slabosti zároveň! 4*. Tretia časť: Pomohlo by zostrihať, niektoré scénky sú nudnejšie a pôsobia už monotónne. Nasýtenie zástupov (oveľa lepšie je to v The Chosen!) stretnutie s Máriou Magdalénou - to bolo dobre natočené, dojímavé. Slávnostný vstup do Jeruzalema. Powell má môj obdiv za odrecitovanie veľkej časti Nového zákona. Znova sa vrátim k The Chosen. Tam má divák vždy trochu "pauzu" nejaký domyslený dialóg na odľahčenie a Ježiš tam dokonca vtipkuje. U Ježiša Nazaretského divák nemá oddych, kvôli dlhej stopáži musí mať človek svätú trpezlivosť a výdrž a predovšetkým sústredenosť - o to viac, ak je ateista alebo nepozná Bibliu dosť dobre. Hodinu a pol dlhá epizóda sa zdá byť oveľa dlhšia. 4* Štvrtá časť: podľa mňa paradoxne najslabšia! Za štvrtú časť by som dala len 3*. A myslím, že je načase ukončiť môj historicky najdlhší komentár🙂! Celkové hodnotenie: ****

Mumie (2023)

Ruku na srdce, pre mňa je toto možno aj adept na animák roka🙂!!! Naposledy ma tak nadchol del Torov Pinocchio! Čakala som niečo úplne obyčajné a dostala jeden veľmi pekný rozprávkový príbeh, ktorý má dušu a srdce. Nepotrebujem pixarovskú dokonalosť na to, aby som bola nadšená. Tento malý a tak trochu nenápadný animovaný film zo Španielska ma skutočne milo prekvapil. Na chvíľu som bola opäť tým malým dieťaťom :-) a spoločne s mojimi detičkami si vychutnávala "mumijky". Milujem príbehy o odvážnych princeznách😉. Sympatické postavy, vcelku netradičný námet, humor, pekná animácia, už som asi pochválila všetko. A bonus? Soundtrack! Úplne najviac sa mi páčilo muzikálové číslo na pódiu divadla, bolo to nádherne zaspievané ("Ring Song" obidve verzie anglická aj španielská sú SUPER) a zároveň napínavé a vtipné!!! Bolo to stobodové, highlight celého filmu👌paráda!!! Keby takýchto vsuviek bolo viac, dala by som aj plný počet, o tom nepochybujem. Veľmi veľmi pekná rozprávka. Všimli ste si tie prázdne ulice v Londýne? :-). Aj deťom sa to veľmi páčilo. 80%.

Tři mušketýři: D'Artagnan (2023)

Ó, v najlepšom to skončilo!!!! Vlastne, až pár minút pred koncom ma to začalo skutočne baviť :-). Ale počkám si na december, no čo už. Do kina som prišla trošku nepripravená :-) bolo to spontánne rozhodnutie, zo staršej verzie si pamätám len to, že tam hral Chamberlain a inak skoro nič, takže som sa v tom hlavne zo začiatku ťažšie orientovala. Po technickej stránke dokonalosť a z tohto hľadiska sa určite kino oplatí, kamera, výprava, hudba, kostýmy všetko super👌prenesenie sa do danej doby funguje, atmosféra doby parádna, prostredie najmä interiéry, bolo veru čo obdivovať. Pre mňa je toto všetko ako pre milovníčku filmov a kina samozrejme dôležité, ale aj tak je pre mňa dôležitejší samotný príbeh, jeho prevedenie na plátno, emócie a herecké výkony. Z tohto hľadiska to už také skvelé žiaľ nebolo. Akoby tomu chýbalo srdce. Srdce príbehu. Trošku chladné prevedenie, bez emócií. Kým bude k dispozícii druhý diel, chcela by som si dovtedy pozrieť jednu zo starších sfilmovaných verzií, aby som vedela porovnať. Herecké výkony ma až tak nenadchli. Mám pocit, že Eva Green hrá stále to isté, ešte v nijakom filme mi nebola sympatická. Takže Trom mušketierom 1. časti udeľujem prosím pekne tri mušketierovské🙂 hviezdičky. [KINO WORMS].

Otevři své srdce (2023)

Pre fanúšikov úžasného seriálu The Chosen🧡 priam povinnosť🙂. Dlho som sa na tento film tešila. Jonathan Roumie je aj tu perfektný a do tejto hippie roly sa skvelo hodí. Jesus Revolution je síce dráma, ale párkrát som sa schuti zasmiala. Je to vážné a aj dojímavé, na tých správnych miestach to dokáže byť aj vtipné a nechýba ani love story :-). Film podľa skutočných udalostí odohrávajúcich sa v hippie ére  na konci 60's a začiatku 70's v USA. Nikdy som o tom hnutí (alebo ako to nazvať) 'Jesus Movement' nepočula. Celkovo by som Jesus Revolution ohodnotila ako nadpriemerný kresťanský film. Niektoré veci sa mi páčili, niektoré mi pripadali až prehnané (napr. modliť sa, aby naštartovalo auto?) a v niektorých veciach mám zase pochybnosti (krstiť môže fakt každý? z čoho vlastne žili?). Okrem Jonathana Roumieho (Ježiš z The Chosen) tu má cameo aj "Matthew" Paras Patel. Veľmi sa mi páčila aj Anna Grace Barlow, ktorá stvárnila Cathe a spolu s Gregom (Joel Courtney) sa k sebe perfektne hodili. Veľmi pekný film a ako bonus tu máme krásne prostredie južnej Kalifornie. Tiež fajn soundtrack a cool kostýmy. Fakt zaujímavá móda vtedy bola :-). 75%. [IMDb aktuálne hodnotenie 7,3].

Matrix (1999)

Možno boli moje očakávania na MATRIX príliš vysoké. Nemám napozeraných až tak veľa Sci-Fi filmov, ale viem vymenovať dva, ktoré sa mi veľmi veľmi páčili a chcela by som ich vidieť znova a to INCEPTION a INTERSTELLAR. Matrix ma dostatočne nezaujal, nenadchol a stačí mi ho vidieť raz. Aj vzhľadom na hodnotenia divákov (aktuálne 20. najlepší a 7. najobľúbenejší na čsfd!) som čakala nejakú pecku a to buď nejaký parádny a nečakaný twist alebo wow efekt. Moje osobné kritériá na aspoň 4* Matrix nesplnil. Už len to, že ho nemám potrebu vidieť znova, o niečom svedčí, nehovoriac o tom, že som si v druhej polovici filmu už priala, aby to skončilo. Bolo mi tak trochu jedno, čo sa stane s hlavnými postavami! Akcie tu bolo až veľa. Herecké výkony ma nijako nenadchli, okrem iného Keanu Reeves nikdy nepatril k mojim obľúbeným hercom. Výprava sa mi vôbec nepáčila, kostýmy ešte menej, tmavé slnečné okuliare mi odzačiatku vadili, ku koncu filmu to otravné zvonenie telefónu mi už začínalo píliť uši a dorazila to hrozná skladba na záver, keď nabehli záverečné titulky, takže som to hneď vypla. Chvíľkami ma to bavilo, ale len trošku a ozaj že len chvíľkami. Páčila sa mi asi len jedna scénka a to rozhovor Nea s Oracle. No fakt sklamanie. Oceňujem špeciálne efekty, celkovo si myslím, že sa s filmom dosť vyhrali, niektoré myšlienky a dialógy boli fajn. Viac ako 3* určite nedám a menej by bolo asi málo.

Super Mario Bros. ve filmu (2023)

Nostalgia za detskými časmi, aj to pre mňa Super Mario predstavuje :-). V pamäti sa mi trošku oživili spomienky na videohru. Každopádne ide o dobrý animovaný film s pestrofarebným vizuálom, nad ktorým sa budú deti rozplývať. Príbehovo tak na úrovni škôlky :-), ale na návštevu kina s deťmi to úplne stačí. Myslím, že ani dospelý divák sa nebude nudiť a kto hral v detstve Super Maria, o to väčší dôvod dať šancu aj filmu. [Veľkonočný pondelok s detičkami, 2D, dabing, kino Worms]. 75%.

Ben Hur (1959)

BEN-HUR si ma získal od prvej minútky. Keď sa po 3 hodinách "bojím"🙂, aby film ešte neskončil, tak to už je čo povedať! Fascinujúci a obohacujúci film. Veľkolepé! Presne pre tie pocity, ktoré mi tento film daroval, presne pre toto milujem filmy. Skutočný filmový zážitok!!! A na tú dobu, no wow, klobúk dole!!! Ako to vôbec dokázali? William Wyler už má miesto v mojich TOP10, pretože toto je už jeho štvrtý film, ktorý sa mi náramne páčil. Teraz už chápem, prečo je Ben Hur (takmer?) každoročnou súčasťou veľkonočného TV programu. Mňa tam ten Ježiš veľmi potešil :-). Je to urobené tak neutrálne, pre veriacich aj neveriacich. [Pozreté na Veľkonočnú nedeľu na Arte]. 95%.

Vražda v Paříži (2023)

Murder Mystery 2 je tretím spoločným filmom Jennifer a Adama, ktorých ja môžem vždy :-). Celkom fajn oddychovka, hoci to mohlo byť vtipnejšie. Niekedy až nechápem, koľko filmov sa už natáčalo v Paríži, sen každého Američana, joooj to nemohli ostať radšej do konca filmu na tom nádhernom exotickom ostrove?🏝60%.