A Prayer Before Dawn (2017)

Film začíná v Thajsku, kde je Billy zatčen a odsouzen na tři roky do thajské věznice. Snímek se nezabývá Billyho životem před věznicí, rovnou nás vrhá do jeho nejzajímavějšího období. Role Billyho se ujal mladý herec Joe Cole a podává skvělý výkon. Celý film táhne v podstatě sám a nikdy mě jeho výkon nezačal nudit. Billyho poznáváme postupem filmu, jistý obraz o jeho minulosti a osobnosti si jsme schopni vytvořit na základě jeho rozhodnutí a činů. Celý scénář filmu je jednoduchý, nesnaží se o nějaký komplexní sociální (či psychologický) komentář, dialogy jsou autentické, dravé a posouvají film dopředu. Právě autentičností a jistou „špinavostí“ se film může chlubit. Thajská věznice působí jako děsivé místo, přesto nemáte pocit, že by tvůrčí tým nějak přeháněl (film se natáčel ve skutečné věznici, několik komparzistů jsou skuteční vězni). Užívání drog, vězeňské bitky, vraždy či znásilnění film ukazuje přímo, bez zbytečného zkrášlování ani zbytečného zveličování. Tento chladný přístup dělá z filmu napínavou a nepříjemnou podívanou. Režisér Jean-Stéphane Sauvaire a kameraman David Ungaro odvedli skvělou práci. Ve spoustě scén je kamera chaotická (účelně chaotická = myšleno v dobrém slova smyslu) nebo je hlavní hrdina snímán skrze nějaký průhledný objekt (stojí za plotem, záclonou). Díky tomu působí život ve věznici zmateně a nepříjemně a hlavní postava zranitelně. Když je ovšem potřeba, kameraman David Ungaro vytasí klidný dlouhý záběr (když Billy vchází do ringu), který v kontrastu s jinak chaotickou kamerou přináší jistou satisfakci. Bojové scény tyto dvě filmařské techniky kombinují, což je dělá přehledné a dravé zároveň. A Prayer Before Dawn je nízkorozpočtové boxerské drama podle skutečné události, které je skvěle natočené, brutální a nekompromisní. V rámci boxerského žánru má originální zasazení a dobře se vypořádává s tématem drogové závislosti a její nápravou. 7/10

Roma (2018)

Roma je čisté filmové umění. Pomocí obrazů a zvuků nám vypráví příběh, který očekává, že ho budeme prožívat, dotýká se naší empatie a životních zkušeností. Roma se vymyká standartním filmovým postupům a ke svému účinku používá čistě filmový jazyk. Každý záběr vydá za tisíc slov. Tam, kde by se v jiných filmech šláplo na plyn, tam, kde by k silnějšímu emocionálnímu vlivu na diváka byla použita hudba, či „ostřejší“ dialog nebo dějový zvrat, Roma prostě plyne. Roma je intimní a zároveň epická. Cuarón vypráví příběh, se kterým se sžije mnoho rodin. Divák prožívá běžné lidské strasti, radosti a okamžiky. Postavy v Romě nejsou nikterak výjimečné, příběh je ve své podstatě obyčejný. Roma nemá žádnou zásadní dějovou gradaci, která by se snažila udržovat naši pozornost. Film začne a film skončí. Ale síla obrazu je tak obrovská, že má neskutečný dopad na diváka. Kompozice každého záběru je geniální, obraz je plný a pohlcující. Cuarón se přesunul do svých vzpomínek, aby nám pomocí filmového média přiblížil část jeho života a zároveň života nás všech. Roma je lidská v té nejčistější podobě. Není nejlehčí ji vstřebávat, ale kdo se do ní ponoří, bude odměněn. 10/10

MINDHUNTER: Lovci myšlenek (2017) (seriál)

Geniální v každá sekundě. Způsob jakým seriál udržuje divákovu pozornost, nutí nás všímat si spousty detailů, inteligentně baví, nabádá přemýšlet a svým způsobem i učí, je něco neskutečného. Celý tvůrčí tým se naladil na Fincherovu notu, máme tu perfektní herecké výkony, dokonalej soundtrack, perfektní střih, montáže, přechody. Druhou sérii co nejdřív prosím. A ve stejné kvalitě! 10/10

The Punisher - Ve tři ráno (2017) (epizoda)

Lepší 3 hvězdy. Marvel-Netflix se od druhé série Daredevila nedokáže vymanit ze sevření slabých scénářů, slabé režie a repetetivnosti scén. Další seriál, další kupa nezajímavých vedlejších postav, jejich dějových linek a rozvleklé tempo. Ale Jon Berenthal a jeho Punisher je natolik zajímavá a dobře zahraná postava, že si vaši pozornost udrží. Ze skvělé hudby a akce jsem byl skoro nadšený. Rozhodně se jedná o nejlepší Marvel-Netflix pilot od dob Daredevila 2, ale je tu velký prostor pro zlepšení. Uvidíme, co nabídnou další díly.

Blade Runner (1982)

"Replicants are like any other machine. They're either a benefit or a hazard. If they're a benefit, it's not my problem." Blade Runner je jeden z nejkouzelnějších a vizuálně nejlepších filmů kinematografie. Díky jeho vizuálu a tónům jednoho z nejlepších filmových soundtracků nás pomalu a sebevědomě pohlcuje jeho neskutečnou atmosférou. Už od první minuty neskutečně sofistikovaně a propracovaně pracuje s myšlenkami a dějem. Ve filozofických otázkách je film strašně silný, nabádá nás přemýšlet o otroctví o lidství samotném a o spoustě dalších filozofických otázek. S postavami pracuje nevídaným a zajímavým způsobem. Všichni herci hrají perfektně. Všechno vrcholí v jednom z nejlepších a emočně nejnabitějších filmových finále vůbec. Sci-fi masterpiece part one. "It's too bad she won't live. But then again, who does?"

Ex Machina (2014)

Velmi dobrý scénář, sebejistá režie, solidní herecké výkony a démonický Oscar Isaac. Taneční scéna je naprosto geniální. Rozhodně se jedná o pamětihodnou a kvalitní sci-fi, která sympaticky utíká, rozdělení do aktů je osvěžující a drží vás v (alespoň mírném) napětí. Ovšem na konci filmu jsem měl pocit, že příběh mohl jít více do hloubky. Nakonec to bylo filozoficky celkem fádní a obyčejné. Chybělo mi tu nějaké sofistikovanější, nebo chytřejší vyústění. I přes to je Ex Machina velmi dobrým filmem.

Snow Steam Iron (2017)

Nemám rád Synderův rukopis, nepřijde mi super ani cool. Ale udělat tohle na IPhone, to se cení.

Faunův labyrint (2006)

Faunův labyrint je prozatím nejlepší del Torův film. Del Toro tu mistrně zachycuje kontrast mezi dětským pohádkovým světem a tím dospělým, vážným, brutálním. Znovu potvrzuje, že je jedním z nejlepších vypravěčů své doby, výprava a masky jsou nádherné. Del Toro drží svůj vizuální standart, snaží se používat více praktických efektů než těch digitálních, nevytváří obrovské scény, stačí si s menšími, vizuálně vypiplanějšími. Jeho kameraman používá spíše bližších záběrů, vždy vidíme jen to co potřebujeme, proto jsou záběry plné a vizuálně atraktivnější. Jedinou výtku bych měl na onu brutalitu dospělého světa. Del Toro šokuje právě brutálními scénami, místo aby chytřeji použil třeba intenzivnější nebo napínavější scénu.

Dunkerk (2017)

Nolanův válečný opus magnum. Po režijní, střihové, zvukové a vizuální stránce dokonalé. Nolan za strhujícího tikání Hanse Zimmera navazuje tísnivou atmosféru. Nepotřebuje erkový rating, nezabývá se charakterizací postav, expozicí děje a vysvětlování situací. Nolan zachycuje masivní historickou událost, kterou obzvláštňuje a vylepšuje hrátky s časem. Natočil obrovský film pro Imax plný napětí, beznaděje a bezvýchodných situací.

Logan: Wolverine (2017)

Když se chce, tak to jde. James Mangold a Hugh Jackman natočili nejlepší X-menovský film. Zápal, péče, láska k materiálu a perfektní herecké výkony Hughe Jackmana, Patricka Stewarta a Dafne Keen dělají z Logana ten film, který nám byl slíben a který jsme všichni chtěli. Emoce jdou na dřeň, kamera na úrovni, perfektní soundtrack a brutální akce. Náramná podívaná a nejlepší rozlučka s Wolverinem jakou jsme mohli dostat. Díky.