Bod obnovy (2023)

Že bude tenhle film budit kontroverze, mi bylo jasné, ale až takový brečení intelektuálů jsem nečekal. Narozdíl od většiny mě trailer moc nechytl. Ano, vizuálem uchvátil, ale herectví mi přišlo ryze "novočeské" (ve zlém slova smyslu). Film jako takový mě ale odpálil. Ne revolucí ve scénáristice, ne revolucí v režii, ani v hudbě či efektech. Ne... Film ve světovém měřítku revoluční není. V českém a dost možná evropském, už ale ano. Scénář je jednoduchý, ale velmi chytrý, odměňuje pozorného diváka a precizně opisuje ty nejlepší hollywoodské postupy. Režie je chirurgicky přesná a díky dechberoucím trikům a výborné hudbě tady máme opravdu mistrovský počin. I to herectví je tu velmi solidní. Vlastně jediný, ke kterému bych měl výtku, je Václav Neužil, který za mě prostě přehrával a nebyl přirozený. Viděl jsem jeho, ne postavu. Ale třeba tomu nerozumím. 9/10

Indiana Jones a nástroj osudu (2023)

Kde dobrý film jinak znamená úspěch, tam Indiana Jones musí být vynikající. A to poslední díl není. Má ale srdíčko Jamese Mangolda, který se opravdu neskutečně snaží a s pokorou opakuje všechny postupy, které Spilberg s menším rozpočtem a třetinovými možnostmi zvládal svěžeji a lépe. Jenže já jsem tentokrát za tenhle uctivý způsob natáčení rád. Indi nepotřebuje modernizovat. Už dokonalý byl a Mangold to naštěstí pochopil. Příběh je přímočarý, ale ne hloupý, scénář má pár zajímavých kliček a postavy jsou fajn. Vizuálně je to mnohem lepší, než minulý díl a digibordelu je míň, než jsem čekal. Naopak film nabízí dost velmi kompozičně hezkých záběrů. Hudba je vynikající, Williams se prostě snažil i u své poslední práce. Celé to stojí a padá na Fordovi, který si projekt vysnil a dovedl ho do zdárného konce. Finále je pak nádhernou a decentní tečkou za celou sérií. 7/10

Flash (2023)

Taková energie a taková blbost v jednom. Flash je ukázkovým příkladem filmu, kdy se režisér snaží, co to jde, ale podráží mu nohy scénář, který se v poslední třetině kompletně rozpadne. Přitom první třetina mě naprosto pohltila a ač druhá už trochu kulhala, byla pořád velmi solidní. Pochválit musím hudbu, která je VYNIKAJÍCÍ a taky překvapivě Ezru Millera, který je opravdu tahoun. Ale ty triky? Katastrofa na druhou. Nebýt té poslední třetiny a špatných triků, byl by to solidní nářez, takhle je to jen fajn popcorn. 7/10

Strážci Galaxie: Volume 3 (2023)

Dechberoucí tečka za příběhem party outsiderů. Stejně jako druhý díl se i trojka rozjede velmi rychle a na nic se nečeká. Tentokrát ale scénář hned na začátku vyřadí ze hry Rocketa, což zavírá dveře rozmáchlosti příběhu, na druhou stranu ona komornost a sevřenost filmu vůbec neuškodila, spíš naopak. Příběh ždímá emoce co to dá a scénář chytře a uvědoměle napíná diváka s tím, že kdykoliv může některá z postav zemřít. Rocketův storyarc je Gunnovo režijní i scénáristické mistrovství, zbytek je trochu pozadu, ale ne nějak výrazně. Prostředek vnímám jako nejslabší část, protože se dal zpracovat mnohem poutavěji a lépe, jenže když přijde finále, je mi to stejně jedno. To je totiž bezchybné a v takovou rozlučku jsem ani nedoufal. Vynikající práce a Gunnův zdaleka nejsilnějšj režijní výkon. 9/10

The Mandalorian - Kapitola 24: Návrat (2023) (epizoda)

Finále je vlastně fajn. Odpustím mu absolutní nelogiku objevování postav (Grogu, R4). Sice mě to štve, ale tak nějak cítím, že to muselo mít nějaký důvod (vynucené přepisování, málo času...), protože tohle by jinak Favreu prostě nenapsal snad ani z legrace. Akce a triky jsou vážně extrémní nářez. Ta choreografie má říz a epické měřítko, na seriál nevídané, má taky co do sebe. Záporákův odhalený plán (klony sebe?!) je tragédie, jeho smrt (?) taky. Ale celkově se podařilo získat zpátky Mandalore a uzavřít tuhle linku. Co bude dál? To ukáže čas...

The Mandalorian - Kapitola 21: Pirát (2023) (epizoda)

Wow! Vynikajcí akce, výborná epizoda. Tady už to krásně zapadlo a máme propojených pár důležitých linek. Mrzí mě ale, jak s odchodem skladatele klesla úroveň hudební složky. Zapracujte na tom!

The Mandalorian - Kapitola 20: Nalezenec (2023) (epizoda)

Ach jo. Promrhaný potenciál, špatné uchopení, nic moc trikově, lenost, zkratkovitost. Tohle není Mandalorian, jak si ho pamatuji!

The Mandalorian - Kapitola 19: Obraceni (2023) (epizoda)

Mně to sedlo. Nenudil jsem se u odbočky z Nové republiky, naopak mi přišla moc dobře vystavěná. Trikově je to moc fajn, ale už jsou vidět nějaké nedokonalosti. Hudebně je to taky slabší. Cítím unavenost třetí řady. Uvidíme, jak to bude dál.

Mimořádná událost (2022)

Výborně zvládnutá, dramaturgicky přesná fraška. Je to strašná hloupost, ale tak specifickým způsobem, že je to většinu času vtipné. Technicky nadstandard a sociologický přesah tomu dodává velké plusové body. 7/10

The Mandalorian - Kapitola 18: Doly na Mandaloru (2023) (epizoda)

Podruhé a lépe. Moc se mi líbí svázanost příběhu, jedeme v hlavní lince a odboček je minimum. Pokud to tvůrci ukočírují, bude to příjemná změna po výpravných prvních dvou řadách. Vizuální nebe, hudební paráda, scénáristická pohoda. Nádherná práce!