Počátek (2010)

Počátek ve mě vyvolal zajímavou věc, kterou jsem u jiného filmu zatím nezažil. Poprvé jsem Počátek viděl asi před pěti lety. Koukl jsem na to jen proto, že tam hrál Leo a protože to mělo dobrej Soundtrack. Zápletku jsem samozřejmě nepochopil. Asi o tři roky později jsme na to koukl znovu, kdy jsem se už v kinematografii trochu vyznal. Už to dávalo větší smysl, ale celkově jsem to pořád nechápal. Tak po nějakem roce jsem si řekl, že se na to podívám a musím to už pochopit. A stalo se. Potom jsem na sny nějakou dobu nahlížel trochu jinak a už jen kvůli tomu, že mně to dalo celkem zabrat to pro mě byl výjimečný film. Před rokem jsem si na to musel zajít do kina, i když jsem to viděl x krát. A v sále to na mě mělo zase jiný dojem. proto je toto jeden z mých nejoblíbenějších filmů a myslím, že Hans Zimmer tady odvedl svou nejlepší prací, kterou jen tak nepřekoná. 10/10.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Není třeba toho moc psát. pro mě nejlepší film všech dob. Na konci jeden z nejlepších plot twistů, úžasná hudba Thomase Newmana, režie která baví a člověk se vlastně ani nemůže moc nudit. Nevím jestli někdy v životě uvidím tak dobrý film nebo ještě lepší. 10/10.

Osvícení (1980)

Pro mě nejlepší Kubrickův film. Film i kniha jsou dá se říct dva rozdílné celky. A docela i chápu proč King nemá v oblibě toto zfilmování. Kubrick vzal myšlenku knihy, celou jí přetvořil do jednoho z nejlepších hororů. Kniha se zaobírá více do hloubky Jacka (a jeho alkoholismu) a celkovou historii hotelu Overlook. Zatímco film má výbornou atmosféru, kameru, ikonickou scénu se sekerou a jeden z nejlepších konců. Všichni herci předvedli vynikající výkony (i když museli hodně obětovat). Celkově je ale pro mě Osvícení srdcová záležitost na kterou nenechám dopustit a kdykoliv slyším úvodní minuty, mám husinu a film si mě získá. 10/10.

Dark (2017) (seriál)

Tenhle seriál je čistá dokonalost. Nejvíce promakaný projekt mezi seriálama za poslední dobu a američani se mají co učit. Ve zkratce vám tahle temná, depresivní, ale naprosto povedená věc vezme váš mozek dá ho do mlýnku na maso a rozemele ho na malé kousíčky (já jsem se tak teda cítil). Božské herecké výkony, parádní zvolená hudba (hlavně soundtrack) a scénář? ... Myslím, že podobný seriál tu dlouho neuvidíme. Rozhodně zasloužených 10/10.

La La Land (2016)

Na to, že nemám v oblibě muzikály, tak tohle bylo něco. Největši překvapení z tohohle žánru. Výborní herci (v čele s Emmou Stone a Ryanem Goslingem). Krásná kamera. Písničky, který si budu ještě dlouho pamatovat a vynikající režie Damiena Chazella. Řekl bych, že jsme svědky jednoho z nejtalentovanějších režisérů své generace. 8,5/10.

Boratův navázaný telefilm (2020)

Od začátku jsem byl k tomuhle projektu docela skeptický. Pokračování po čtrnácti letech mě nedávalo docela smysl, trailer mě moc nenadchnul a bál jsem se jak to Sacha zvládne. A hele ono se to sakra povedlo. Režíjně je to mnohem lepší než jednička, ono celkově je to po technické stránce lepší jak první díl. střih, hudba nebo příběh. Sacha to nakonec zvládl a do role se vžil jako v roce 2006. Vtípky jsou slabší než v jedničce, ale věnují se aktuálním tématům. A právě tam přichází kámen úrazu. Ono ty vtípky k politikům jsou celkem výstižný nebo ke koroně, ale za několik let už asi lidem tak vtipné nepříjdou. Hodně se tam rozebírají témata jako politika, koronavirus, vztah otce s dcerou a hlavně feminismus. A tam přichází Boratova dcera. Její dějová linka mě ze začátku moc nebrala, ale postupem času mě začínala dávat smysl a celkem mě to i začalo bavit. A finální rozuzlení mě fakt dostalo. 7/10.

Tenet (2020)

Tenet je hodně komplexní a velmi složitý snímek. K plnému pochopení bude (minimálně pro mě) potřeba ještě jedno možná dvě shlédnutí. Téměř po všech stránkách dokonalé. Téměř. Kamera Hoyte Van Hoytemy je úžasná, to samé střih, zvuk, výprava, atd. Chtěl bych se, ale vyjádřit k hudbě. Ludwig Goranson je talentovaný skladatel, kterej má ve filmovém průmyslu ještě co nabídnout. A to prokázal hlavně v Tenetu. Samotná režie je opět výborná, ale kolísá se samotnou pointou filmu, což navazuje i na scénář. Nolan si tentokrát vzal až moc velké sousto a chce nám vysvětlit něco, co pořádně nikdo na světě ještě úplně neobjasnil. A stím se pojí právě problém ve scénáři. Ten je výborný, ale je tam toho tolik, že se do sebe věci zamotávají a je z toho velký mišmaš. Ale i tak je to asi nejvelkolepější Nolanův film, který má spoustu kvalitních akčních pasáží. Pro mě lehké zklamání a 8/10.

Volejte Saulovi (2015) (seriál)

Na spin-off mého nejoblíbenějšího seriálu jsem se těšil a zároveň jsem měl strach. Přeci jen buďme k sobě upřímný, žádný tak velký a úspěšný seriál jako Breaking Bad nikdy nedostal spin-off. Ale světe div ono je to fakt dobrý. První série pro mě byla čistým utrpením. Ten nudný začátek, samé nové postavy, řešilo se jen právo a ne drogy a kartely, prostě nic světoborného. Ale od druhé série se to začíná rozjíždět a od třetí Vince Gilligan a Peter Gould ukazují svůj talent, který projevili u BB. Bob Odenkirk mě strašně překvapil jako famózní herec je a mrzí mě, že neproměnil ani jeden Zlatý Glób. To samé i zbytek hlavního ansámblu. Ale Musím i vyzdvihnout i Jonathana Bankse jako Mika. Jeho postava mě bavila mnohém víc než v BB a byl jsem rád, že jsem viděl velkou část jeho originu. To samé platí i u Giancarla Esposita jako Guse. Nemůžu se dočkat na 6. sérii.: Tak 6.serie mě jen utvrdila v tom jak moc je tenhle seriál skvělý, nadčasový a aktuálně na Vincka s Petrem nikdo v Hollywoodu nemá! 1. série: 7,5/10. 2. série: 8/10. 3.série: 8,5/10. 4.série: 8,5/10. 5.série: 9/10. 6.série: 10/10. Better Call Saul: 9/10.

Avatar (2009)

Rozhodně Cameronův nejzajímavější, nejambicióznější a nejpropracovanější snímek. Přesto všechno mě to, ale moc neoslovilo. Emocionálně to funguje, ale myšlenka filmu už lehce zadrháva na úkor jednoduchosti. Je to, ale jen začátek velké série a jak Cameron slibuje další díly by měli více vztahové a propletené. CGI muselo být na svou dobu obrovský revoluční skok a i v dnešní době se na to dá koukat a nijak to neurazí. Samotný příběh je stejně prostý jako myšlenka filmu, takže neurazí ale ani nenadchne. Zato mytologie celého světa modrých obrů je promyšlená a velkolepá a myslím si, že se máme v dalších dílech na co těšit. Já doufám, že příště to bude mnohem lepší. 6,5/10.

Nouzový východ (2008)

Tak jsem to opět zvládl. Přežil jsem romantický film. A nebylo to zas tak špatný. Stačilo jen dobrý herce, dobrý scénář a dobrou kameru s režií. 7,5/10.