Jack Ryan: V utajení (2014)

Když student Jack Ryan (Chris Pine) uvidí, jak teroristé zaútočili 11. září na Světové obchodní centrum, rozhodne se vstoupit dobrovolně do armády, s věčnou přísahou své zemi. Při misi v Avghánistánu je však velmi vážně zraněn, ale díky studentce medicíny Cathy (Keira Knightley) a náročné rekonvalescenci se mu podaří plně zotavit. O deset let později pracuje Jack jako finanční analytik u CIA a navíc už několik let žije s Cathy. Myslí si, že k dokonalému životu mu chybí už pouze manželství. To se ovšem hluboce zmýlil, protože je vyslán na misi do Moskvy, kde musí zajistit velmi důležitá data. V cestě mu stojí Viktor Cherevin (Kenneth Branagh), terorista, který chce velmi brzy zaútočit na USA....Ačkoli jsem neviděl žádný film o Jacku Ryanovi, tak na tento nejnovější se mi dívalo velmi dobře. Nemám rád až moc přehnanou akci a tady mi to přišlo tak akorát. Sympatičtí herci, dobrá zápletka a svižný děj mi stačil k tomu, abych tvůrcům pogratuloval k slušně natočenému filmu. 65%

Říše slunce (1987)

11-letý chlapec Jim Graham (Christian Bale) žije se svými rodiči v přepychovém obydlí v Šanghaji. V den, kdy Japonci zaútočili na Pearl Harbor však začnou bombardovat také Šanghai. Při zběsilém útěku, kdy si lidé zachraňují své životy, se Jim ztratí svým rodičům a tak mu nezbývá nic jiného, než se spolehnout sám na sebe. Rozhodne se proto připojit ke zlodějíčkovi Basiemu (John Malkovich), který se umí otáčet. Zpočátku mu sice Jim leze krkem, postupem času mezi nimi ale vznikne přátelské pouto, které nemůže rozdělit ani válka...Christiana Balea bych tady ani nepoznal, šlo ale dobře vidět, že Spielberg ví, koho angažoval do této důležité role. Ani Malkovich není k zahození. Opět sem měl ale problém s přehnanou stopáží, která jednu hvězdu bohužel ubrala. 60%

Na cestě - Na cestě po Alsasku (2008) (epizoda)

Jiří Bartoška a Miroslav Donutil slovně provádějící diváka po francouzském Alsasku...Beru tyto cestopisné dokumenty tak, aby mě zavedli na ty nejatraktivnější a nejkrásnější místa. Tento díl se z tohoto hlediska nepovedl, protože koukat se jak se dělá keramika určitě nechci. Alsasko nabízí jistě víc, takže tentokrát sa tato část moc nepovedla. 40%

Walter Mitty a jeho tajný život (2013)

Walter Mitty (Ben Stiller) je editor časopisu Life a zároveň snílek. Firmu, ve které pracuje již 16 let ale nyní koupili noví majitelé, kteří udělají zásadní krok. Chystají se vydat poslední tištěné číslo časopisu a Walter má na starost její obálku, kterou nafotil nejlepší fotograf Sean O'Connell (Sean Penn). Walter ale nemůže najít negativ, který mu Sean poslal a tak musí závodit s časem a najít Seana dříve, než se o všem dozví noví majitelé. Problém je v tom, že Sean je někde v terénu a tudíž bůhví kde. Walter ale zjistí, že poslední Seanovi kroky vedli do Grónska a tak se chystá na šílenou cestu. Se vším mu pomáhá jeho kolegyně Cheryl (Kristen Wiig), do které je Walter tajně zamilovaný, ale hlavně jeho bohatá fantazie...Kouzelný barevný příběh plný skvělých nápadů a nádherná scenérie a hudba povyšuje tento film na horní příčky žebříčků. Ona to ale taková pecka není, celkově je příběh až příliš jednoduchý a nezachrání to ani vcelku dojemný konec. Poté co jsem viděl dá se říct podobný šílený film Interstate 60, prostě nemůžu jít s hodnocením výš. Ale i tak se nemá Walter Mitty za co stydět. 60%

Vítězové a poražení (1999)

Dlouholetý trenér miamských žraloků Tony D'Amato (Al Pacino) je postaven před nelehký úkol. Pár zápasů před play off se mu zraní jeho nejzkušenější hráč Jack 'Cap' Rooney (Dennsi Quaid). Rozhodne se jej nahradit nezkušeným nováčkem Willie Beamenem (Jamie Foxx) ze kterého se překvapivě vyklube talentovaný zadák. Bohužel mu ale sláva stoupne bleskurychle do hlavy a během zápasů se ani nesnaží dodržovat taktické pokyny trenérů. To velmi trápí nejen všechny spoluhráče, ale hlavně trenéra D´Amata. Ten se rozhodne v play off nasadit právě uzdravenou legendu Rooneyho, čímž nakrkne prezidentku klubu, chamtivou Christinu Pagniacci (Cameron Diaz). Na rozpory je ale minimum času, protože vyřazovací boje klepou na dveře...Vyníkající scénář, hudba i herecké výkony, dělají z tohoto filmu můj nejoblíbenější sportovní film. Oliver Stone dokázal zákulisní válku parádně přenést na plátno a samotnou hru natřískat pěkně drsnou akcí. Kdybych byl fanouškem amerického fotbalu, dal bych určitě ještě více procent. Ale to nic nemění na tom, že tento film je prostě pecka. 85%

Já, Frankenstein (2014)

Před několika sty lety stvořil dr. Frankenstein nesmrtelné monstrum, které žije dodnes v ulicích města. Říká si Adam (Aaron Eckhart) a dostane se doprostřed války mezi chrliči a démony. Démoni chtějí Adama zajmout, aby získali jeho tajemství nesmrtelnosti, zatímco chrliči se jej snaží ochránit. Bitva o budoucnost lidstva může začít...Ach doktore Frankensteine, za co mě trestáš a proč si stvořil toho nesmrtelného kokota, který mě neuvěřitelně sral od začátku až do konce filmu. Do toho dementní příběh s nějakým chrliči či co, spousta nevýrazných postav s krávou Strahovski v čele. Takovou sračku bych teda od tvůrce filmu jako je Collateral nečekal. Do toho se přidal jako hlavní záporák další blb Bill Nighy a chujovina roku, kterou distributoři dokonce šoupli do kin je na světě. Já za to utratit v kině peníze, tak jim to otřískám o hlavu. Konec. 25%

Krev zmizelého (2005)

2. světová válka začala a dvojice kamarádů raději utíká do finské války. Zde je jeden z nich, Arno (Václav Jiráček) velmi vážně raněn a oba kamarádi jsou transportováni domů. Když už to vypadá, že Arno zemře zachrání mu život zdravotní sestra Helga (Vilma Cibulková). Arno je jí vděčný za záchranu života a do Helgy se zamiluje. Helga mu postupem času city opětuje a výsledkem je narození dcery Dorli (Ester Geislerová). Vychovávat dítě během války je ovšem velmi obtížné a všichni ještě budou muset bojovat o holé životy...Velmi depresivní zážitek slibuje tento snímek. Ono během války nebylo příliš důvodu k úsměvu, zde je to vylíčeno ale ještě drsněji, než by si divák představoval. Jediné co bych filmu vytknul je až moc roztahaný děj a herečka Ester Geislerová, kterou opravdu nemusím. Ale třeba sem zaujatý. 60%

Něžné vlny (2013)

Náctiletý Vojta (Robert Cejnar) je nesmělý a ve škole trošku zakřiknutý. Otec z něj chtěl mít sportovce, ale Vojtu to spíše táhlo ke klavíru, za což je matka ráda, otec už však nikoli. Vojtovo dospívání ovšem výrazně ovlivní něco jiného - láska ke spolužačce Ele (Lucie Šteflová). Ta se netají tím, že by nejraději odcestovala do Paříže. Ono to ale není tak jednoduché. Zemi vládnou komunisté a hranice jsou uzavřeny. Nastane ovšem revoluce, ve které Vojta aniž by to tušil, sehrál velmi významnou roli a hranice se otevírají. Nastává poslední možnost, aby se s Elou rozloučil...Příjemná romantická komedie, která neurazí, sem tam se objeví vcelku vtipná scéna, kterou vystřídá romantické žvatlání mladých postav a tak to jede od začátku až do konce, který je sice přitažený za vlasy, ale budiž režiséru Vejdělkovi odpuštěno. Začátek mě rozesmíval tak, že jsem si říkal, že jsem narazil na nový český klenot. Nenarazil, ale i tak jsou Něžné vlny pěkným filmem, na nudný deštivý večer. 55%

Kontakt (1997)

Eleanor Arroway (Jodie Foster) je už od malička velmi zapálená do poslechu mimozemských zvuků. Neustále ale hledá investory, kteří by ji pomohli získat lepší vybavení, protože skutečně věří, že mimozemský život existuje. Když se jí konečně podaří získat peníze, tak se svým týmem marně čeká na zázrak v podobě kontaktu z vesmíru. Jakmile se už zdá, že Ellie bude muset se svým projektem skončit, zachytí tajuplný signál z vesmíru. Jakmile se tato senzace dostane mezi lidi, okamžitě se kolem ní vytvoří velké pozdvižení. Signál nakonec vyústí v tajuplnou šifru, kterou Ellie s pomocí přátel rozluští. V šifrách se ukrývají plány na neznámou kosmickou loď, která by teoreticky měla být schopná zavést posádku na několik světelných let vzdálenou planetu, odkud signál přichází. Po sestavení lodi vláda vybírá jediného člověka, který by měl na planetu cestovat a pokusit se spojit s neznámou civilizací. Mezi kandidáty je i Ellie....Velmi uvěřitelné sci-fi, které je natočené velmi pečlivě, aby byl film co nejreálnější, což je jedině dobře. Čekal jsem dvouhodinovou nudu, ale ta se nakonec nedostavila. Plejáda skvělých herců zařídila, že i když nejsem zrovna fanoušek sci-fi, tak mi film dobře utíkal a i když film téměř postrádá akci a napětí, tak jsem se nenudil. 60%

Klub poslední naděje (2013)

Jezdec rodea Ron Woodroof (Matthew McConaughey) žije divokým životem plným alkoholu, drog a náhodného sexu. Jednoho dne se mu udělá nevolno a probudí se v nemocnici, kde se od lékařů dozvídá, že má AIDS. Ještě horším poznatkem je, že mu doktoři dávají nejvýše 30 dní života. V nemocnici už jej odmítají zapsat na listinu, kde se na pacientech testují nové léky proti této zákeřné chorobě a předepisují mu jen něco na tlumení bolesti. Ron se proto rozhodne odjet za hranice do Mexika, kde je legálních spousta léků, které ve státech nesežene. Ron je začne převážet přes hranice a rozjede obrovský bysnys s nemocnými pacienty, kteří dávají přednost Ronovým lékům, před těmi nemocničními. Začne tak nerovný souboj s byrokracií a nesmyslnými zákony...Matthew se konečně dostal ze škatulky lámače dívčích srdcí a poslední rok předvedl, že může hrát jakékoli těžké role. To co předvedl tady, bych ale od něj nečekal. Nejen, že kvůli své roli dokázal neuvěřitelně zhubnout, ale zahrál ji tak skvostně, že kdyby za tohle nedostal oskara, asi by se spousta diváků divilo. Ve filmu mu navíc skvěle sekunduje Jared Leto v roli transsexuála, kterého jsem vůbec nepoznal. I příběh zní velmi uvěřitelně a natočeno je to velmi reálně. Klub poslední naděje patří právem mezi top filmy roku 2013. 75%