Piraňa 3D (2010)

Nečekal jsem, že někdy uvidím svou oblíbenou pornohvězdu Giannu Michaels na velkém plátně a v 3D.

Wall Street: Peníze nikdy nespí (2010)

Nejlepší Stoneův film od Vítězů a poražených. Konec není cukrkandlový, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale zcela přesně odpovídá metafoře "bubliny, která může kdykoli prasknout."

Habermannův mlýn (2010)

Čekal bych spíš něco jako Černou knihu, ale je to taková horší Katyň.

Resident Evil: Afterlife (2010)

Po Avatarovi nejlépe vypadající film ve 3D. Bohužel, na rozdíl od Avatara není 3D používáno k vyprávění, ale celý film slouží jen k předvádění 3D. Subjektivně nejdelší a nejpomalejší akční film za poslední dekádu. Totálně videoherní absurditu scénáře ponechávám stranou, ta už tu celkovou tupost jen korunuje.

Expendables: Postradatelní (2010)

Rozhodně víc film na čtení skrytých i otevřených odkazů, než podívaná na koukání.

Počátek (2010)

V minulé dekádě to byl Matrix, který ukázal, že akční sci-fi blockbuster může mít mnoho úrovní. Tato dekáda na to zatím marně čekala. A teď přišel Inception. V jednom komentáři asi nejde rozumně pojmout, v čem je tento film neuvěřitelně originální a zvládnutý, a v čem je docela schválně neoriginální a co mu - opět docela chválně - schází. Protože, když děláte film o "snu ve snu", jak chcete docílit opravdového emocionálního účinku? (Možná to zvládne úchvatná hudba, která se opět téměř ničemu nepodobá, ale i u ní víme, že to je součást konstruktu - tvoření umělých světů.)

Čtyřikrát (2010)

První půl hodina trochu nudná, ale pak se to rozjede. Přesně kvůli takovým filmům jezdím na festivaly.

Twilight sága: Zatmění (2010)

Kristovanoho. Umím si teda představit, že z toho vznikne dobrá slah fanfiction, gay porno a podobně. Ale neodvažuju se hádat, jaká musí být předloha, když adaptace vypadá takhle.

Solomon Kane (2009)

Hrdý brak. Něco takového tu nebylo léta.

Baaria (2009)

Z dnešního hlediska, co se dá považovat za umělecký a osobní film, je to totálně mimo; vlastně jen oprašování Amarcordu takovým reklamním "cestovkovým" stylem. Z hlediska celkové orchestrace materiálu to vyvolává úctu. Jsem hodně na vážkách, jak to hodnotit. Ale vlastně mě to jen štvalo těmi klišé o italské/sicilské národní povaze.