Nepřítel před branami (2001)

Tak musím jít po letech o hvězdičku dolů, protože přesně tam se po našlapaném úvodu pomalu spouští i Nepřítel před branami. Poprvé jsem byl okouzlen, podruhé už bohužel lehce znuděn. Jak romantická linka, tak snajperské klání se pohříchu vleče jako důchodkyně na bicyklu a přestože mají Law, Harris i Weiszová šarmu na rozdávání, k udržení mé žádostivosti to věru nestačilo. Enemy at the Gates je bezpochyby silný film, ale některé věci mi opravdu vadí: například anglicky hovořící rudoarmějci anebo podivná karikatura Chruščova. I proto ne víc než 60 %.

Vetřelci (1986)

První dva díly vetřelčí ságy jsou trojrozměrnou učebnicí vysoké školy filmové teorie a praxe, a ve druhém semestru převzal od Ridleyho Scotta seminář James Cameron. Ryzí milník akčního žánru, dodnes hojně citovaná i vykrádaná klasika a film, u něhož hledat byť jen mikroskopické nedostatky nemá smysl, neboť je prakticky dokonalý. Jen vytěžením nápadu s "dokumentárními" záběry z helmkamer mariňáků předběhl Cameron dobu o dvacet let, o technických vychytávkách, jako je humanoidní nakladač, je pak zbytečné se obšírněji šířit. Mistrovský střih a režie, klasické vetřelčí napětí střídá na svou dobu naprosto brutální akce, hudba, herecké výkony... zkrátka, bylo mým životním ternem moci si tuhle jízdu užít napoprvé někdy v patnácti letech :) Cokoli jiného než 100 % vůbec nepřichází v úvahu.

Vetřelec ³ (1992)

Ripleyová má nový sestřih, depka číhá na každém rohu, na celé planetě furt chčije, jako když si doma pustíte SEDM, a dost se to vleče, co je to? Inu, nejslabší Vetřelec a taky asi nejslabší Fincherův film vůbec. Ovšem, co by za to mnozí dali, že. 60 %.

Děkujeme, že kouříte (2005)

Napoprvé tři hvězdy, napodruhé jsem zvažoval přidání čtvrté, ale asi přeci jen o fous ne. Jistě, TU4S (skvělé, když si název filmu můžete takhle zkrátit :) je elegantní, zábavné a cool jako krabička lehkých Marlborek, přesto ve mě nechalo tak nějak dojem vydařeného filmařského studentského cvičení. Trošku příliš lehká forma i obsah, až moc doslovná satira... já vám nevím. Počkám si na dalšího Reitmana juniora a uvidíme :) Zatím 60 %.

Hvězdná pěchota (1997)

Neodolatelná směsice středoškolské červené knihovny, béčkově trikových krvavých bojových scén, klipové militaristické propagandy a ironických sarkasmů, které by slabší povahy snadno mohly považovat za nenápadný kult Třetí říše. V prvním plánu je třeba mozek vypnout a budete se dobře bavit, ve druhém plánu si pak občas všimnete zlomyslného úsměvu, se nímž do vás Verhoeven všechny ty broučí pitomosti hustí. V logice zápletky je samozřejmě víc děr než kráterů na pověstné planetě Klendathu, Robert Henlein se jako autor knižní předlohy musí obracet v hrobě a Denise Richards je příšerná (a její český dabing naprosto nesnesitelný). Jinak jsou ale pěchotní figurky obsazeny skvěle a celé dohromady je to náramná scifárnická zábava. A nemyslete si: to už dneska není žádná samozřejmost... 80 %

Starsky & Hutch (2004)

Ďábelská parodie na letitý americký seriál, která ovšem ta nejúhlavnější klišé ukazuje s láskou a nadhledem. Frat Pack v plné síle řádí, Stiller má vpravdě šílený účes, Wilson s Vaughnem hláškují jak o život a celé je to velmi milá zábava. 80 %.

Armageddon (1998)

Jsou filmy, kdy se mi chce při čtení procentuální cifry na CSFD pořádat masové protestní demonstrace: pouhých 67 % pro Armageddon? Doslova zástup elitních hollywoodských herců od spolehlivého Willise přes přesného Afflecka, nádhernou Liv Tyler, hláškujícího Buscemiho, ukázněné Wilsona s Duncanem i Stormarem až k úžasnému Billy Bob Thortonovi. Triky, které bez mrknutí oka obstojí i deset (!) let poté. Milostná linka, které se na rozdíl od stovek romantických komedií dá opravdu věřit. Jistě, záplava patosu, ovšem natočená relativně vkusně, takže na rozdíl od stovek vlasteneckých agitek opravdu dojímá a mrazí. Scénář, který vás nenechá ani na chvilinku vydechnout. Skvělý soundtrack od Aerosmith a spol. Reálné výcvikové středisko NASA se skafandry a bazénem pro navození stavu beztíže. Prokristapána, co byste lidi chtěli víc? Snad jediné, za co by si Bay zasloužil dostat rákoskou od Menzela (nebo Putina), je ruský kosmounaut pobíhající v beranici po vesmírné lodi připomínající výměníkovou stanici zlínských Technických služeb. Ale řekněme si otevřeně: kdyby takovouhle sci-fi někdo natočil aspoň (!) jednou za tři roky, tak by bylo v kinech opravdu hezky. Styďte se! :) 100 % a nikdy jinak.

Gauneři (1992)

Důkaz o tom, že Quentin byl geniální dávno předtím, než na to dostal štempl od široké divácké obce. Jistěže, Pulp Fiction jsou kapitolou samou o sobě, ale Gauneři byli zkrátka první. 100 %.

Casino Royale (2006)

Restart série agenta 007 se povedl stejně dokonale, jako u Batmana. Bondovka pro třetí tisíciletí ukázala směr a nastavila laťku velmi, velmi vysoko (jak se později ukázalo, tak vysoko, že ji následné Quantum of Solace bohužel o půl metru podlezlo). Craig je první Bond, kterému věřím zamilované pohledy i zuřivost ve rvačkách, Eva Green nejkrásnější bondgirl od conneryovských dob, a příběh byl konečně oproštěn od šaškáren, kterých se za desetiletí na nula nula sedmičku nalepilo asi stokrát víc, než bylo únosné. Pro mě obrovské překvapení a naprostý požitek. 100 %.

Batman začíná (2005)

Film, který s rozběhem nakopal do zadku Keatona, Kilmera, Burtona i Schumachera (o Clooneym ani nemluvě)... jejichž dětinskou netopýří poetiku jsem tak jako tak nikdy nemusel. TAKHLE měl přepis komiksového klenotu na plátno začínat! Akce a psychologie všech postav našponovaná i za cenu na pohled pozvolnější (ale o to poutavější) první třetiny, vtipné momenty, u kterých se opravdu zasmějete, ulice Gotham City jako z katalogu depresivních nočních můr, Bale nadopovaný charismatem až po konečky vlasů a sekundující supersestava Freeman-Neeson-Caine-Oldman-Murphy s roztomilou Katie Holmes jako třešinkou. Batman Begins dokonale připravil půdu pro Temného rytíře a trochu neprávem pak skončil v jeho stínu. Podle mě je přitom ještě o kousek lepší, přestože mu chybí mrazivě dokonalý záporák Heath Ledger. Jinak má ale všechno, co může skvělý blockbusterový kříženec thrilleru, akce a dramatu potřebovat. Odpustit si Nolan mohl snad jen závěrečnou obligátní žánrovou rvačku v rozjetém vlaku, i tak ale reinkarnoval a znovuospravedlnil nejen jednu komiksovou sérii, ale doslova a do písmene celý žánr. Nejlepší akční film roku 2005, navíc (UPDATE: i po úspěchu Temného rytíře!) podle mě nejlepší batmanovka a zároveň comics based movie celé filmové historie. 100 %.