Vrchní, prchni! (1980)

Josef Abrhám ve své životní roli miláčka publika Darka Vrány - postavu fantoma pražských (a potažmo českých) restaurací už mu nikdy nebude souzeno překonat :) Vrchní, prchni je komediálním klenotem české kinematografie a mým možná nejoblíbenějším tuzemským filmem, který ukrývá hlášky s takovou elegencí, že mnohé objevíte třeba i při třetí, páté nebo desáté repríze. "Jsem vášnivá čtenářka/Tak to je skvělé, protože já jsem vášnivý knihkupec!" "Chtěla bych milostný román/Přečíst nebo prožít?" "Jsem vdaný... totiž ženatý." Skvělý scénáristický nápad vytěžený do úplného maxima a vlastně až za něj - ale ani přetahování ad absurdum v poslední dvacetiminutovce tomuhle filmu neuškodí, už proto, že před koncem zazní nesmrtelné "Ruce vzhůru, Broučci!" :) Tady není o čem, 100 % a ani o setinku míň!

21 gramů (2003)

Na rozkoukání nenápadný film, který si vás ale ukradne a nepustí. Výborné herecké výkony (mě osobně doslova odrovnal Sean Penn), mrazivá atmosféra, syrová kamera a dojemný, ale přitom lacině neubrečený příběh. Co tedy chybí k dokonalosti? Benicia DelTora prostě moc nemusím a to ani tady. Začátek filmu je na můj vkus malinko zdlouhavý a najdou se i pasáže, kdy se člověk přece jen mrkne na hodinky. Silná místa (a že jich je) to ale přebíjejí, takže pro mě 85 % neboli slabších pět *.

Pár správných chlapů (1992)

No, řekněme si to na rovinu: i když se na plátně střídá mimořádný herecký all stars team, zápletka je přeci jen trochu šestáková a ten "nečekaný" happyend... ehm, ehm. Samozřejmě, můžete se bavit dohadováním, zda je roztomilejší mladý Tom Cruise nebo mladá Demi Moore (řeknu vám, opravdu nevím :), ale morální ponaučení celého filmu u mě tak nějak kulhá na obě nohy - jinými slovy, klidně by se dal natočit i právnický thriler o tom, kterak nesympatický arogantní advokát (ne, Cruise by ho asi nehrál) nesportovně vyprovokoval a dostal do basy zasloužilého plukovníka, muže, který přece v potu krve bránil svou vlast a v zásadě jen chtěl, aby měl na stráži vojáky opravdu odhodlané... Řemeslně na slušné úrovni, ale opravdu nic moc navíc. 65 %. PS: No tak dobrá, Demi byla ve svých třiceti opravdu NEUVĚŘITELNĚ roztomilá. Promiň Tome. :)

Sanitka (1984) (seriál)

Pro mě osobně asi nejoblibenější český seriál: oproti legendární Nemocnici na kraji města nabízí o chlup celistvější a hutnější zápletku, navíc pak vynikající ústřední melodii a návazné instrumentální motivy. Námět Jiřího Hubače je vpravdě epický, seriál pak "pokrývá" relativně dlouhý úsek našich dějin a elegantně komponuje do scénáře i mnohé historické souvislosti. Politika se občas objeví, takové momenty ale nikdy nepřekročí míru rozumného vkusu - a naopak třeba zápletka s emigrací doktora Mádra trefně vystihuje, jak složité byly podobné situace pro všechny zúčastněné strany, což je dnes - v době poněkud černobílých výkladů našich dějin - dvojnásob cenné. V hlavní roli výborný Hanzlík, kvalitní herecké výkony ale Sanitku zdobí všeobecně, od Vinkláře, Kostky a Bartošky přes Josefa Karlíka a Zdenu Hadrbolcovou až k mladičké Zlatě Adamovské. Asi nejvýraznější televizní roli si připsal Vladimír Krška. Hříchem by bylo nezmínit povedené úvodní i závěrečné titulky, na svou dobu nezvykle četné exteriéry a slavný závěrečný díl s velkoryse aranžovanou havárií dopravního letadla v Suchdole. Sečteno a podtrženo: na všech frontách poctivá a profesionálně odvedená práce, hledat na ní chybičky by sice šlo, ale bylo by to hnidopišství. S klidem dávám 100 %.

Sněženky a machři (1982)

Dnes už bez nadsázky slavný český film, který má dvě roviny. Ta první je zábavná a nabízí spoustu nezapomenutelných hlášek bavících i po pětadvaceti letech a snad stejném počtu projekcí (osobně mám ze všech nejradši "ztrátu Moravcova pera"). Jak už tady ale trefně někdo podotkl, čím je člověk starší, tak se Sněženkám a machrům směje míň a míň... a přichází na to, že ona to vlastně zas taková legrace není. Zatímco zamlada mi vždycky strašně vadil právě ten hořký konec, po třícítce mě zase lehce tahá za uší občasný patos spojený s citováním francouzských literárních klasiků... a také mírné přehrávání některých studentských polonaturščiků. Jinak ale v dobrém slova smyslu moudrý a zároveň vtipný snímek, který i přes ďábelské dobové účesy, hadry a lyžařské vybavení zatím vůbec nezestárl. 80 %.

Predátor 2 (1990)

Myslím, že druhý Predátor je trochu neprávem řazen k těm klasickým "nekvalitním-sequelům-jen-pro-peníze". Ne že by ho snad Hopkins točil z lásky k lidem, ale pokračování své kvality rozhodně má, třeba v zajímavě vykresleném L.A. "blízké budoucnosti" (natočeno 1990, odehrává se 1997). Ani nápadu a provedení lovu na Predátora moderními prostředky neschází šťáva, Glover hraje jako o život a líbil se mi i Busey. Co se mi líbilo o poznání méně, je natahovaný a především přestřelený závěr: férovce Arnold vs. Predátor uprostřed džungle se ještě jakž takž dalo věřit, ale aby chudák Glover závodil s ultra vyvinutým emzákem po střechách a zdech velkoměsta... Přesto dávám čtyři hvězdy, i za ty (na svou dobu) opět pěkné triky. Srovnávat se s legendou je ale samozřejmě mooooooc těžké. 70 % PS: V době vzniku jsem měl tu čest vidět film na VHS s brutálním slovenským rychlodabingem, na což nezapomenu do smrti - "Je to... niečo z kozmu... Nie je... Něvidím ho v Mendělejevovej periodickej sústave prvkov..." :)))

Galaxy Quest (1999)

Komedii, která si velmi zábavně a především s láskou utahuje z kultu jménem Star Trek, nechybějí skvělí herci, vtipný scénář ani relativně slušné triky. Spolu s takovými MEN IN BLACK nebo BACK TO THE FUTURE naprostá špička v rámci daného žánru - a pozor, pobaví spolehlivě i opakovaně, po letech. Snad jen v závěru si mohli tvůrci troufnout všechno ještě jednou POŘÁDNĚ shodit... Nicméně jistojistých 80 %.

Chalupáři (1975) (seriál)

I v těch zdánlivě méně důležitých dialozích, scénách a hereckých gestech neskutečně, opakuji NESKUTEČNĚ vtipná záležitost :) Tuny hlášek, herecká komediální elita, zkrátka naprostá televizní seriálová klasika. - "Přecedo, měli bysme si konečně říct, že mnohý lidi pro vesnici udělají ohromnej kus práce, a přitom v podstatě zadarmo!! - "No to víte, to už je úděl nás funkcionářů..." - "No já ale nemluvila vo vás, ale vo Bohoušovi přeci..." :))) Jednoznačných 100 %.

Top Gun (1986)

Stačí úvodních dvacet vteřin, aby na vás dýchlo nepopsatelné a nepřenosné "bruckheimerovské" kouzlo - tímhle rokem se totiž začala psát historie producentských filmů, u kterých je v konečném důsledku jedno, kdo sedí na režisérské sesli a kdo za kniplem. Top Gun je pro mě naprostý kult bez ohledu na to, že scénář tvoří košilatá a kýčovitá historka (od té doby notabene stokrát provařená), že (doufejme nechtěný) homosexuální podtón tohohle spektáklu je nepřehlédnutelný, že v mých očích naprosto tuctová Kelly McGillis by mohla s přehledem hrát Cruisovu o dost starší sestru, ne-li matku, a že Take My Breath Away je příšerný a umatlaný cajdák. Jenže: ty kameramanské orgasmy nad stíhačkami v západu slunce a motorkou na přistávací dráze! Cruise, který už nikdy v životě nebude tolik cool! Soundtrack, který poznáte na sto honů po pár notách! Mlaďoučká a svěží Meg Ryan! Výtečný střih, první opravdu našlapané nadzvukové letecké souboje filmové historie, do tradičního "buddy" stylu střižené závěrečné titulky... Poprvé jsem Mavericka, Goose, Icemana, Vipera a ostatní viděl někdy ve třinácti v letním kině a dal bych cokoli za to, zažít to ještě jednou :) Zkrátka, existuje asi tisíc důvodů, proč tenhle film nenávidět, tisíc důvodů, proč si z něho utahovat, a dobře chápu, že ho můžete buď nesnášet, nebo milovat. Co nechápu je, jak ho někdo může nemilovat :) 100 %.

Truman Show (1998)

Jakkoli se mi zdá TRUMAN SHOW už jedenáct let po natočení přeci jen trochu naivní, nic jí to neubírá na síle. Když totiž jinak zbytečně se pitvořící Carrey zpomalí, najednou vám dojde, v jak divné a neosobní době to žijeme, dnes ještě mnohem víc, než před těmi jedenácti lety. Weirova "televizní show" je ale velký filmový zážitek i pro jiné věci, než je ústřední myšlenka: jakmile promluví démonický producent Eda Harrise, ani neceknete, a když nádherná (!) Laura Linney konečně vypadne ze své role děsivě vzorné manželky a zakřičí zoufale do kuchyňské kamery: "Do something!!!" - běhá mi pokaždé spolehlivě mráz po zádech. Jistě, je to "jen" tragikomedie - ale velmi inteligentní, velmi dojemná a velmi poučná. 90 %.