Sněhurka a lovec (2012)

Oproti preplácanému a nejasnému Mirror, Mirror oceňujem jasný smer tvorcov natočiť veľkolepú temnú fantasy (konečne bez detí v hl. úlohách). Po všetkých tých detských dobrodružstvách je to ako balzam na dušu. Veď okrem trilógie Pána prsteňov tu takmer nič dospelejšie ani nebolo (čo je na počudovanie). Charlize Theron filmu jasne vládne, efekty, výprava, vizuál dobré a k tomu ponurá atmosféra. Celé to však malo byť podstatne dynamickejšie a kratšie. Takto to v niektorých momentoch nepekne nudilo.

Stíhači Red Tails (2012)

George Lucas sa na staré kolená zbláznil. Ak je letka černochov jeho vysnívaný projekt, tak ten chlap asi nemá všetky kolieska pohromade (čo by dokazovali aj Jar Jar zo Star Wars alebo svište z Indianu Jonesa). Našťastie pre jeho dobro film aspoň nerežíroval. Sledovať ukecanú bandu patetických černochov 2 hodiny a počúvať po každom ich zostrelení nemeckých lietadiel hlášky ako - ježiš Ti odkazuje ahoj, čierny ježiš s vami, tak čo poviete na toto pán Hitler? - je utrpenie najvačšieho kalibru.

Temný příliv (2012)

Žraločie filmy mám rád a tak začnem s tým, že je to naozaj pekne natočené - pekná kamera, farebné filtre a podobne. Príliš prestrelená ukecaná stopáž (takmer 2 hodiny!!!) s minimom žralokov však už má od nadšenia príliš ďaleko. Absencia akejkoľvek hudby (v Čeľustiach robí 90% atmosféry) pri tzv. hustých scénach so žralokmi atmosfére vôbec nepomáha a tak je pre tento film slovo napatie úplne cudzie. Vadili mi aj použité a pre žraločích fanatikov dobre známe zábery žralokov z rôznych prírodopisných filmov (našťastie má film aj pár vlastných). Takže milovníkom žralokov film odporúčam (zas tak veľa sa ich neurodí), ale ľudia hľadajúci dobrú atmosféru búdú len znudení a otrávení. P.S.: Tá nočná scéna s hľadačmi pokladov (či čo to bolo) mala byť akože čo? pokus o Čeluste? Veľmi vtipné :)

Tohle je válka! (2012)

Dvaja poriadni samci sa zamilujú do toho istého škaredého káčatka s menom Reese Witherspoon a ešte sa kvôli nej takmer navzájom pozabíjajú? To ako vážne?! Vtip roka.

Underworld: Probuzení (2012)

Tak toto som absolutne nečakal. Underworld: Prebudenie sa stáva najlepším dielom série. To, čo ma na predchádzajúcich dieloch najviac nebavilo - prekombinovaný dej, príliš rýchly bojový strih, nezáživná mytológia a množstvo vážnych nezaujímavých kecov je v tomto prípade odstránené. Ostáva len vrcholne priamočiary akčný dej s minimom dialógov. Akcia je natočená veľmi dobre (hlavne útoky vlkolakov), triky sú solídne (hlavne ten prerastený zmrd) a má to aj veľmi slušné akčné finále. Čerstvá krv do série a kludne by som bral podobné pokračovanie. P.S.: V porovnaní s konkurenčným štvrtým dielom Resident Evil série je Prebudenie oveľa kvalitnejšie.

Útěk z MS-1 (2012)

Škoda, že je film až také veľké béčko s lacným príbehom, rýchlym strihom a príliš moderným vizuálom. Inak to má sympatického hrdinu, ktorého hláškovanie je podobne zábavné ako v Smrtonostnej pasci či v Poslednom skautovi. Útek z MS-1 je síce jednorázová, ale celkom príjemná záležitosť. Spomienka na hrdinov hláškujúcich s kadenciou guľometu.

Žena v černém (2012)

Solídne natočená, ale ničím výnimočná neškodná ducharina pre dnešnú mládež.

Apollo 18 (2011)

Je důvod, proč jsme Měsíc už nikdy víc nenavštívili...... Nízkorozpočtový horor odohrávajúci sa na mesiaci? Nebol by to úplne márny nápad tvorcov, keby toho ukázali viac a použili normálnu kameru. Takto sa dá pravým hororom nazvať len práca kameramanov. Je to síce autentické, ale jednoducho nič nevidno. Neprehľadná nuda.

Auta 2 (2011)

Prečo sa preboha zameral Pixar v príbehu na najotravnejšiu postavu pre takmer všetkých ludí nad 10 rokov? Burák už bol otravný aj v jednotke, ale nemal až tak veľký priestor aby to kazilo celkový dobrý dojem. Tentokrát je však na scéne takmer celý film. Otravné a trápne vtípky s ním spojené sa tu nachádzajú v príliš veľkej miere. Nedokázal som to stráviť, je to naozaj extrémny idiot. Pravdaže pre malé deti je to veľký hrdina, lenže tie špionážne a akčné pasáže sa mi zdajú pre malé deti mierne nevhodné (ja osobne by som toto svojim deťom rozhodne nepúšťal). Technicky sú Autá 2 očakávane dobre prevedené, ale to je od Pixaru a od toho obrovského rozpočtu snáď samozrejmosť. Pochválil by som ešte poniektoré akčné scény, ktoré majú dobré tempo. Inak však Buráka a tvorcov tohoto dielu posielam do VÝFUKU.

Barbar Conan (2011)

Nechápem ako sa tento projekt vôbec mohol dostať do rúk takej nule ako je Nispel. Už od začiatku bolo jasné, že to bude obrovský prúser. Nikto nevidel jeho Pathfindera? Ten zbesilý strih, maximálne nezvládnutú akciu (bojovníci utekajú z ľava do prava potom z prava do ľava a je v tom obrovský chaos) a všadeprítomnú tuposť? Jednalo sa tu len o vidinu veľkých prachov, len nech sa to nejako natočí a meno sa vo svete predá. Žiadne srdce, žiadna láska k filmu a žiadne nadšenie. Nispel sa mierne v akcii zlepšil, dá sa na to pozerať, Momoa má charizmu barbara a po technickej stránke to tiež nie je také hrozné. To je tak asi všetko čo by som pochválil. Zaslúžený prepadák.