• Western

Konspirační teorie o 11. září 2001 (2007) (TV film)

Dokument na mne působil jako účelový, aby měl divák pocit, že je informován a vše si může přebrat sám. Ale v podstatě nic moc neobjasnil. Jeho struktura (dnes bohužel u dokumentů tak častá) , spočívající ve střizích a skákání z jednoho na druhé, se mi nelíbila.

Velké ticho (1968)

Dalo by se říci, že toto je přímo definice typického cynicko-brutálního italowesternu. Podobné postupy jako u Leoneho, rovněž poetická a místy i paradoxně radostná hudba Morriconeho - dohromady by to bylo na čtyři hvězdičky. Ale ten anarchisticko - nihilistický závěr to srazil na trojku ( v USA tehdy vznikal rovněž western s krvavými jatky: Divoká banda). Rok 1968 byl v dějinách zlomový (zatím se to ve školách neučí), naplno se provalila hráz jakýchkoliv zábran, násilí i nemravnosti. Lze to názorně doložit právě ve filmovém umění, ale i jinde... K 22.11.2015 hodnocení 81% (silně přeceňované), hudba je obšem vynikající!!! (Morricone komponoval často nádhernou hudbu k nedobrým filmům - zajímalo by mne, jestli úmyslně či nevědomě).

Kravička Connie (2002) (seriál)

Pro nejmenší děti ucházející...ale větším se animace určitě nebude líbit.

Malá princeznička (2006) (seriál)

Pomalé a srozumitelné příběhy pro malé děti cca do 9 let.

Nuda v Brně (2003) odpad!

Ubohost, ubohost, ubohost! Morávkovy produkty zatím patří mezi nejošklivější a nejtrapnější, které jsem v tuzemské filmové tvorbě poznal.

Slaměný klobouk (1971)

Veselohra z měšťáckého prostředí Francie začátku 20. století na motivy Eugena Labicha. Herecky skvěle obsazeno, Kopecký jako hochštapler exceluje,. Místy vynikající groteskní sekvence (např. Květa Fialová v koberci či její oblékání v přítomnosti M. Kopeckého). Celkově však tomuto filmu škodí poměrně časté a zdlouhavé pasáže různých hromadných přesunů svatebčanů, kterými je tato - jinak hutná - konverzační fraška až moc rozředěna. Nicméně patří určitě k tomu lepšímu, co bylo v žánru vytvořeno. Velmi silné čtyři hvězdičky, přesněji 4,5.

The Miracle of Our Lady of Fatima (1952)

Laskavé a barvité zpracování skutečné historické události v portugalské Fatimě roku 1917. Vůbec nevadí, že mnohé scenérie byly točeny ve studiu a že postava vykutáleného zlodějíčka Huga, jenž tu je ochráncem dětí, je smyšlená. Pěkná hudba Maxe Steinera je z větší části variací na Gounodovo „Ave Maria“. Oproti novějšímu filmu „Zjevení ve Fatimě“ (1992) http://www.csfd.cz/film/134421-zjeveni-ve-fatime-apario/ je zde popravdě ukázána tvrdá proticírkevní politika portugalských socialistů, jejíž takřka dokonalou napodobeninou byly pozdější komunistické režimy. V závěru spatříme autentické záběry z Fatimy v roce 1951, kdy zde stála již obrovská svatyně, navštěvovaná milióny poutníků.

Kaňka do pohádky (1981)

Moderní pohádka o prolínání světa současné pražské holčičky se světem obrázků Josefa Lady.

Ostrov (2006)

Umělecký a myšlenkově hluboký pohled do východní spirituality. Drama člověka, jehož si Bůh vyvolil, aby stal jurodivým starcem mezi ruskými mnichy na odlehlém ostrůvku v moři. Režisér Lungin na tomto jednoduchém - a přece tak fascinujícím - příběhu dokázal mistrně divákovi přiblížit křesťanskou (pravoslavnou) víru, sílu pokory a modlitby. Osobně mne tento film zaujal více než Tarkovského Andrej Rublev.