• Western

Rio Bravo (1959)

Western podle Hawkse. Ten ho režíruje, jak točil Hepburnovou v Leopardí ženě nebo Caryho Granta v Jeho dívka Pátek. Tedy v rozmarné až rozšafné náladě, někdy snad až moc. Jinak souhlasím s Gary Cooperem: "Nikdo tomu neuvěří". Dokonce bych řekl, že o ten western až tak nešlo, aspoň já ho jako western nevnímám. Nevím, co na to řeknou fandové westernu, ale já se bavil. Nejlepší postava jednoznačně můj oblíbenec Walter Brennan. V rámci žánru za 4.

Marat - Sade (1967)

Nečekal jsem, že půjde o Broadwayskou muzikálovou verzi. Vzájemný střet Marat / Sade se tak oslabuje a někdy dostává až na druhou kolej. Rozhodně bych dal přednost divadelnímu představení. Takhle "nafilmovanou" verzi nechápu, k čemu je dobrá (i když má výbornou kameru). V rámci žánru ta 3.

Uomini si nasce poliziotti si muore (1976)

Hodně přitažené za vlasy. Dosti samoúčelné scény i příběh. Spíš než k poliziotteschi bych to zařadil mezi sci-fi. V rámci žánru za 2,5.

Romeo, Julie a tma (1959)

Že byl Ivan Mistrík již na začátku své filmové kariéry Pan herec, nelze pochybovat. Stačí si prohlédnout jeho tři ranní majstrštyky: Romeo, Julie a tma (1959), Vyšší princip (1960) a Smrť sa volá Engelchen (1960). Porovnávat film s Vyšším principem, nebo s jinými filmy mi přijde nesmyslné. Lepších filmů až tak moc nemáme. Bez rozdílu žánrů za 4,5.

Yankee (1966)

Vcelku slušně natočený western, při kterém neradno moc přemýšlet, jelikož děj je dost samoúčelný. Pochybuji, že by si lovci lidí pohrávali se svými oběťmi jako kočka s myší. Jak jsem už někde napsal, nemám moc rád hrdiny, kvůli kterým umírají nevinní lidé. Tady kvůli "hrdinovi" vypálí celou vesnici a zemře krásná, mladá (jak jinak) žena. "Hrdino, pro mě nejsi vůbec hrdina, ale nezodpovědný dement, který nemá na Divokém západě co dělat." V rámci žánru za 3.

Smrť sa volá Engelchen (1960) (TV film)

Dvě hodiny kondenzované deprese. Vtipálek by namítl, že partizánská skupina ani nácky nepotřebovala, stačila se vymýtit i sama. Vynikající výkon Ivana Mistríka, výborný netradičně obsazené Květy Fialové, dobré výkony všech herců. Režisér měl v době natáčení 24 let, film zvládl, i když pár nelogičností by se našlo. Bez rozdílu žánrů za 4,5.

Manželství Marie Braunové (1979)

Konečně se Fassbinder naučil točit filmy, nebo možná dospěl, nevím. Pro mě o chloupek slabší než Lola. V rámci žánru za 3,5.

Lola (1981)

Další variace na Modrého anděla. Konečně se Fassbinder naučil točit filmy, nebo možná dospěl, nevím. Sukowa mě na začátku sice neokouzlila, ale pak mě přesvědčila. Tradičně dobrý Mueller-Stahl. Pro mě lepší než Braunová. Asi to bude lépe napsaným příběhem. Přece jen, Mann nepustí. V rámci žánru za 4.

Vera Cruz (1954)

Řemeslně natočený dobrodružně-historický film, kterému, nevím proč, říkají western. V rámci žánru za 3,5.

Julie (1977)

Čekal jsem vybroušené dialogy a dechberoucí scény - nedočkal jsem se. V rámci žánru za 3,5.