• Western

Tažní ptáci (1961)

Příběh skýtal tolik možností, jak v rovině pracovní tak soukromé, ale scénáristé to odflákli, šli raději na frťana. A Mach pak neměl co točit. V rámci žánru za 2,5.

Brigham Young (1940)

Neskutečně naivní a nudná pohádka pro dospělé, jako jinak všechny náboženské zkazky. V rámci žánru (ne, o western opravdu nejde) za 2.

Tři tuny prachu (1960)

Pozor! Film popisuje promiskuitní vztahy mezi funkcionáři. Docela by mě zajímalo, proč mladý, začínající scénárista a režisér má snahu skloubit vcelku zajímavě se vyvíjející dva milostné trojúhelníky a téměř detektivní zápletku, s problematikou průmyslových exhalací (já vím, Ostravák). Profesně dobře natočený snímek, s dobře vybudovanou dějovou linkou (jasné 3 hvězdičky), sráží právě to nešťastné skloubení s pracovním prostředím. Fakt bizár. Že to jde i jinak, předvedl Daněk rok předtím svou Ošklivou slečnou (1959). V rámci žánru za 2,5.

Ostermanův víkend (1983)

Je opravdu smutné sledovat Třísku, kdysi úspěšného a dobrého herce, v jeho americké "kariéře". V rámci žánru za 3.

Keoma (1976)

Film, který zaujme. Ne svým dějem (příběh nic moc), ale "jak" je natočený. Dokonalá práce bratrů De Angelisových, jejich hudba vás uhrane nebo naštve, ale přehlédnout ji nelze. V rámci žánru za 3,5.

Navajo Joe (1966)

Marná tvůrců snaha, když scénář pokulhává. Velký Dino De Laurentiis to produkoval, velký Corbucci to natočil, ještě větší Morricone k tomu složil jednu ze svých nejoriginálnějších melodií (v tomto případě ale doslova pohodil perly sviním), až z Ameriky přivezli hvězdu, a co z toho... když scénář nejenže kulhá na obě nohy, ale přináší sebou prostinké dialogy urážející intelekt, snad divákovi za trest. I když možná ne zcela jeho vinnou, ale přece jen jeden z nejslabších Corbucciho výtvorů. V rámci žánru za 2,5.

Polnočná omša (1962)

Upřesnění: německý major mluví česky, ne slovensky a viděno na CT i s titulky (???) - třeba si jen lépe vybrat. Jinak k filmu je každý komentář zbytečný. Za 5 bez rozdílu žánrů.

Pozvánka pro pistolníka (1964)

Kdo měl větší problémy, pistolník nebo město? Toť otázka. Atypický, zvláštní snímek, který westernem ani není (pravověrní westernisté tohle asi nevydýchají), tudíž pro mě zajímavý. Nadstandardní scénář v standardním schématu. Kdo pochopí, bude odměněn, kdo ne tak... V rámci žánru za 3,5.

Návrat Sabaty (1971)

Atypické, tudíž zajímavé. A zábavné. O filmu si můžete myslet cokoliv, ale nikdo nemůže povědět, že by scénáristé scénář odflákli. Ze zápletky by měl radost i autor krimi příběhů Edgar Wallace. Jen pravověrní westernisté tohle asi nevydýchají. V rámci žánru za 3,5.

South of St. Louis (1949)

Celkem slušný snímek s nejednoznačným a na western dosti spletitým příběhem, který však končí pitomým závěrem. Na Hollywood nic nového. V rámci žánru za 3.