• Western

Flame (1975)

Jako mají The Beatles sví Help!, tak Slade mají Flame. To je ale vše, co je spojuje. Zatímco v Help! můžete vidět bítlsáky dělat opičky v bláznivé a dost pitomé frašce, slejdi vás vezmou do centra šoubisnisu a nebude to pohled moc příjemný. Vždyť také uběhlo deset let, květinové dítka se probudili do drsné reality sedmdesátých let. Příběh fiktivní kapely Flame (Slade), od jejich drsných začátku, přes zrod úspěšné kapely, až po jejich trpký konec. Film však ukazuje víc, než jen to. Beznaděj a rezignace, narušené mezilidské vztahy, pozlátko a faleš, a to vše, kdesi v dělnickém zapadákově Anglie. Slejdi tak nenatočili jen tuctový film o sobě samých. Film je hlavně střízlivým, hudebním dokumentem (není to muzikál) své doby, která měla své třpytivé hvězdy i padlé anděly. Samotní členové Slade si na nic nehrají, jsou sví a proto uvěřitelní, čemu pomáhá i dobrá režie. Hudba za 5. Film v rámci žánru za 4.

Libido (1965)

Kdo by to řekl, že Giancarlo Giannini začínal v tak pokleslém žánru. Ale dokázal již zde, že bude s něho Pan herec. Škoda, že se to nedá říct o hercích ve filmech Daria Argenta. Co mě nejvíc překvapilo, byl výborný a inteligentní scénář (viď Argento). Také to bylo dobře natočeno, též chválím hudbu. V rámci žánru za 3,5.

...e per tetto un cielo di stelle (1968)

Když Harry potkal Sally... vlastně Tima, teda vlastně Billyho. Byla to láska na první pohled, i když vlastně na druhý. Samozřejmě, láska bratrská, hodně mužná, vždyť jsme na Divokém západě. Prožíváme s nimi ty drobné, no veselé příhody i když, kvůli nim umírají i ti nevinní. A to, už tak veselé není. No, nedejme se tím zmást a popřejme jim ještě hodně povedených vtípků a šprímů, snad i toho vysnívaného ranče... Moc pěkný ústřední motiv pana Morriconeho. V rámci žánru (komedie) za 3,5.

Day of the Evil Gun (1968)

Tak tu máme dalšího kandidáta na film s nejhloupějším závěrem. Jinak film celkem slušně odsejpá, i když režie je jen průměrná. Co se ale nepovedlo, jsou otočky ve scénáři, ve vztahu dvou mužů, hledajících stejnou ženu. Za ty přemety by se nestyděl ani mistr světa v krasobruslení. Že samy scénáristé nevěděli kudy kam, dokazuje závěr filmu. Nejenže je úplně nesmyslný a hloupý, ale popírá všechno předchozí úsilí, o které se tvůrci (ne) snažili. A je jedno, jestli se o to postarali bezradní scénáristé, nebo nejistý režisér. Z toho nápadu se dalo vytěžit mnohem víc. V rámci žánru v podstatě za 3, ale ten konec prostě nejde překousnout, takže za 2.

La Mort d'un tueur (1964)

Film zajímavý ani ne tak svým dějem, jako způsobem, jak je natočený a vyprávěný. Zvláštní nálada, někdy až poetická, ke konci vyúsťující v drama antické? westernové? Protože ve filmu se moc nemluví a některé situace nejsou dopověděny, příběh samotný může skýtat několik významů. ''De Peyracova'' režie se mi opravdu líbila. Jen zde uvidíte Jeana Lefebvra v brýlích (spíše jako intelektuál, než jako gangster) a Roberta Dalbana s knírkem. Mimochodem, jestli se nepletu, oba řekli ve filmu 4 věty, ačkoli neslezli z plátna. V rámci žánru za 4.

Drums Across the River (1954)

Jeden ze slabších Audieho filmů. Copak o to, Audie kmitá jak fretka. Na vine je slabý scénář, který dělá s filmu dost pitomou záležitost. V rámci žánru za 2,5.

Mio nome è Shanghai Joe, Il (1972)

Kříženec westernu a easternu, plus nějaké té gore prvky. Hmm... Jako nestranný divák v rámci žánru za 2,5.

Armáda pěti mužů (1969)

Velká vlaková loupež na mexický způsob. Poměrně originální spojení přepadu vlaku a mexické revoluce. Co jsem se dozvěděl... Po prvé v životě jsem uviděl nafackovat Buda Spencera bez toho, aby mu to vrátil. Unikátní. V rámci žánru za 3,5.

Calamity Jane and Sam Bass (1949)

Láska na Divokém západě: Ona, on a plný zásobník... Byl to milý mladík, když přišel z Indiany. K zulíbání. Nikdy neměl v ruce zbraň, byl přece farmář. Pak přišel hazard, zabití, loupežné přepadení, útěk z vězení, další přepadení, banka... A tak se zrodil další národní hrdina USA. Ve filmu téměř nic není pravdivé, no dívá se na to dobře. V rámci žánru za 3.

Hurikán Rosy (1980)

Zvláštní film. Nevím, co si myslet.