Californication - Série 5 (2012) (série)

V tejto sérii ma po dlhej dobe zase bavil Hank. Neviem či je to tým, že sa trochu držal pri zemi, alebo pretože sa seriáli objavili ešte väčší magori ako on a tak zrazu pôsobil ako ten najnormálnejší z nich. Zase raz fungovali aj vážnejšie scény medzi Hankom a jeho dcérou. A aj línia s Karen bola zase raz zaujímavá. Karenin nový manžel Richard je totálne zábavný exot. Som rád, že sa Jason Beghe vrátil a každú svoju scénu si vychutnal. Potešilo aj cameo Lew Ashbyho, ktorý je cool rovnako ako v druhej sérii. Na druhej strane všetky tie zlé Hankove vlastnosti a šialenosti scenáristi tentoraz naservírovali novému Beccinmu frajerovi Tylerovi, ktorého som neznášal každú sekundu, čo bol na scéne. Sklamaním série je pre mňa nezaujímavá Runkleova línia, otravný RZA ako hviezdny ganstamotherfucker a hlavne mi tu chýbala nejaká poriadna nahá kráska. Nejaké kozy sa tu nájdu, ale nič čo by stálo za to. Takže celkovo to je taká priemerná séria. 5/10.

Californication - Série 4 (2011) (série)

V prvých zhruba dvoch dieloch sa snažili tvorcovia zase hrať na vážnejšiu strunu, ale potom čo Hanka v tretej sérii totálne zhovadili, tak už akákoľvek serióznejšia línia nefunguje. Najviac tým trpí rodinná línia a Becca a Karen sú už úplne zbytočné postavy u ktorých si prajem, aby zo seriálu odišli. A ďaleko k tomu nemá ani Hank. Je to už regulérny kokot, ktorého trampoty ma už málokedy rozosmejú. Väčšinou je už len otravný a to jak mu automaticky skočí do postele každá je WTF. To že sa už na tomto seriály nedá brať nič vážne pochopili aj autori a veľmi rýchlo prehodili výhybku do absurdna a vychutnali si karikatúrovanie Hollywoodu. A tam sa už nejaké vtipné momenty našli. Jediná postava, ktorá stále perfektne funguje je Charlie Runkle. Ten ma zakaždým rozosmeje a vďaka nemu ešte v tejto sračke pokračujem ďalej. Tým druhým dôvodom sú nádherné herečky, ktoré sa tu často ukazujú polonahé. Tentoraz vedie Addison Timlin, ktorá je dokonalou voľbou pre filmové stvárnenie Madeline Zima, ktorá sa tiež na pár dielov vráti. A do tretice ma potešila Carla Gugino. Ale ako celok je táto séria zase podpriemerná fraška a celá tá v prvých sériách šokujúca línia s Miou úplne vyšumela do prázdna. 4/10.

Král Krysa (1965)

Na dobu vzniku dosť drsne a temne pojatý film zo zajateckého tábora. Žiadna nádej, žiadne vtípky, len zúfalosť a hlad. Hlavný hrdina - šmelinár, ktorý si tam žije ako kráľ mi pripomínal podobnú postavu, ktorú hral William Holden v mojej srdcovke Stalag 17. Tiež je to na prvý pohľad človek, ktorý nejaké sympatie nevzbudzuje, ale zároveň sa neustále potvrdzuje, že to nie je žiadny parchant, ale človek, ktorý v tom vie chodiť a proste sa snaží prežiť. Akurát tu je to trochu zhodené tým, že pred vojnou a pravdepodobne aj po nej, nikdy nič extra nedokázal. Je tu kopa rôznych typických figúriek z podobných filmov, ale film sa vyhýba klišé a často všetky tie drobné línie vyústia nečakane. Tak britsky chladne je bohužiaľ pre mňa podaný aj kamarátsky vzťah medzi hlavným hrdinom a po každej stránke dobrákom od kosti, ktorý, to má fungovať ako taký morálny vzor. Najmä tá ich rozlúčka už viac byť odbitá nemohla. Ale chápem, že to k ladeniu filmu sedí, takže to je môj problém. Napriek tomu je to skvelý film zo zajateckého tábora s fakt dosť nepríjemnou atmosférou. 8/10.

Californication - Série 3 (2009) (série)

Zo seriálu odišla Mia a Karen sa tiež na dlho vytratí. K tomu sa úplne prestane riešiť aj Hankova spisovateľská kariéra, a Hanková dcéra dozreje do puberty, takže aj ich vzťah skončí v hajzli. Vďaka tomuto všetkému seriál zrazu stratil akúkoľvek hlbšiu myšlienku a prestal kamkoľvek smerovať. Stal sa z toho nadobro mix sitcomu a soft porna. Prvú polovicu série to ešte celkom funguje. Hank je zrazu profesorom na univerzite a začne si hneď s troma nádhernými kráskami a Charlieho neustále obťažuje jeho nová šéfka v podaní diabolskej Kathleen Turnerovej. Takže sa z toho síce stal absolútne nenáročný ale stále funkčný komediálny seriál. Lenže v druhej polovici sa to nadobro zlomí, postavy sa začnú správať natoľko infantilne, že už to postráda akúkoľvek logiku a všetky tie hovadiny začnú byť častejšie trápne ako komické. Vrcholom je otrasná ôsma epizóda behom ktorej sa všetci stretnú v Hankovom dome. Dokonca aj samotný Hank stratil šarm a pomaly ale isto mi začal liezť na nervy. Rovnako aj Karen, ktorej nepochopiteľne nevadí nič z tých hovadín, čo stvára a puberťáčka Becca ma tiež nebavila. V poslednom diely zrazu tvorcovia prehodia výhybku a snažia sa vrátiť späť do vážnej a temnejšej polohy, ale vyzradenie veľkého tajomstva po všetkých tých absurditách a sračkách v tejto sérii na mňa vôbec nefungovalo a tak nejak mi už boli všetci a všetko ukradnuté. 5/10.

Alice in Borderland (2020) (seriál)

Pustil som si to, lebo to pár ľudí spomínalo v komentároch seriálu Squid Game a dokonca tvrdili, že toto je lepšie. No ty vole ani náhodou. A ani to nie je príliš podobné. Síce sa tu hrajú nejaké hry o život, ale motivácie sú úplne, hm, vlastne ťažko povedať aké. Celé sa to tvári záhadne ako Lost. Je možné, že v tom je niečo nadprirodzené, alebo sú v tom mimozemšťania alebo čokoľvek. Seriál ponúka bambilión otázok ale žiadnu odpoveď. Namiesto nich tu máme kopu zbytočných flashbackov do minulosti postáv, ktoré ma postupne začali komplet srať. No proste ako Lost. Technická stránka je vydarená a prvé tri epizódy fungujú aspoň na ten prvej signálnej úrovni ako fungovali Battle Royale, Kocka alebo Saw. Proste banda nesympatických dementov sa snaží prežiť tým, že vyrieši nejaký rébus. Vrcholom seriálu je tretia epizóda v ktorej ide pri riešení aj o morálne hodnoty a vzťahy medzi postavami. Od štvrtej epizódy to je už totálna nezmyselná fantasmagória v ktorej si každý robí čo chce a už ani o tie hry príliš nejde. Namiesto toho sa tam ukazuje zdegenerovaná hierarchia, ktorú si vytvorili tí úbožiaci. Finále nám podobne ako v dvojke Matrixu odhalí kto za tým všetkým stojí a zároveň nám to nič nepovie. Snáď len to, že pokiaľ to bude mať úspech, tak sa to bude naťahovať donekonečna. Kariet na rozdávanie je ešte neúrekom. Tudududú. Kto má rozum, tak to zabalí po treťom diely. 3/10.

Californication - Série 2 (2008) (série)

Klasická druhá séria. To čo na konci prvej séria tak pekne do seba zaklaplo sa musí pokaziť, aby sa to mohlo naťahovať až donekonečna, kým bude mať seriál úspech. A teraz ide len o to ako vynaliezavo to scenáristi vymyslia. Vzhľadom na nestály Hankov charakter nad tým nebolo treba veľa rozmýšľať. Práve naopak. Táto séria ukazuje, že ak sa Hank a Karen na konci seriálu znova dajú dokopy, tak pokiaľ sa Hank behom seriálu nejak zásadne nezmení, tak to aj tak nikdy nebude mať dlhú trvácnosť. No a keď už sa demolujúci vzťahy, tak do toho scenáristi pridali rovno aj Charlieho a Marcy z ktorých urobili totálnych zdrogovaných magorov. Aj ich vzťah naznačuje akým smerom seriál pôjde po relatívne ešte pri zemi sa držiacej prvej sérii ďalej. Čo mňa teda príliš nenadchlo. Stáva sa z toho viac sitcom plný sexu a drog na úkor akotak v realite ukotveného mixu drámy a humoru. Ak si na to nezvyknem, tak ani z ďalších sérií nebudem úplne nadšený. Čo sa týka ostatných postáv, tak sklamaním je neschopnosť scenáristov vymyslieť nejakú zmysluplnú líniu pre Miu. Aj keď je nádherná, tak bude lepšie ak zo seriálu nadobro vypadne. Z nových postáv ma najviac zaujal rocker Ashby. Charlieho románik s pornohviezdou Daisy bol divný a vyžratý Angus Macfadyen ako sexuálny duchovný guru bol úplne WTF. V tejto sérii ma asi najviac bavil vzťah medzi Hankom a jeho dcérou. Záver série by znova v pohode fungoval aj ako koniec seriálu, ale tentoraz taký horkosladký. 7/10.

Hunger Games (2012)

Ok, po rokoch som konečne dostal hlad ochutnať tieto infantilné hry. Konečne teda viem, aký je rozdiel medzi týmto filmom a Battle Royale, okrem absencie R-kového ratingu a Japonskej odvahy nekompromisne na plátne likvidovať deti. Amerikánci si zobrali ústredný nápad ohľadom samotnej hry a pokúsili sa okolo nej vytvoriť detailný zmysluplný svet v nejakej nešpecifikovanej budúcnosti. To nie je blbý nápad, keďže Battle Royale sa sústredil len na samotnú hru. Lenže ten svet tu vôbec nefunguje. Výprava a masky pôsobia odporne. Jak niečo dekadentné a zároveň mix niečoho drahého bez najmenšieho vkusu. Nejak takto sa obliekajú a bývajú zbohatlíci bez rozumu. No a postavy a celá tá spoločenská hierarchia je podaná strašne zbrklo. Jak keby niekto zostrihal celú sezónu seriálu do jedného filmu. Logicky tým pádom ani štedrá 2,5 hodinová stopáž nestačí. Takže to nieže vôbec nefunguje, ale ani to miestami nedáva zmysel. No a keď v druhej polovici konečne dôjde na drsné hry, tak to je presne taká bezzubá tragédia akú som od amíkov v kojeneckom ratingu čakal. Naviac je to okorenené otravnou roztrasenou kamerou aká bola v tom období zvykom. Takže to pôsobí hnusne po každej stránke. Jednu hviezdičkou dávam akurát za Woodyho, ktorý ako jediný hneď pochopil v čom hrá a robí si z toho očividne prdel. Ale má príliš málo priestoru, aby to stačilo. Za mňa teda katastrofa a nerozumiem, čo na tom toľko mladých divákov bavilo. Na ďalšie diely kašlem. 2/10.

Battle Royale (2000)

Už to nie je taká pecka ako pred dvadsiatimi rokmi. Ten šok, že niečo tak šialené niekoho napadne natočiť už dávno odznel a odvtedy vzniklo viacero šialenejších vecí. Film dnes funguje hlavne už len ako vyvražďovačka. Krvavá, vynaliezavá a zábavná. Okolo nejakej hlbšej myšlienky sa to len mihne a charaktery sú tiež len jednorozmerné figúrky u ktorých som bol zvedavý kto prežije, ale inak mi boli všetci ukradnutí. Najviac absurdný na tom filme nakoniec nie je ten ústredný nápad, ale samotné prevedenie hry, ktoré má toľko logických dier jak ementál. Takže je lepšie vypnúť mozog a len si užívať mordy a typickú japonskú bláznivú atmosféru. Nadšené inštruktážne video stále vládne. Keď už sa dozvedieť o tom, že ste v riti, tak takto. 8/10.

Přeživší (2021)

Klasické extrémne podfinancované poloamatérske postapo odohrávajúce sa na začiatku v polorozpadnutej továrni a zvyšok filmu niekde na osamotenej chalupe. Akcie je minimum. Prevedená je amatérsky. Na nič cool alebo veľkolepejšie neboli ani prachy ani nápady. Už tradične ma srali CGI výstrely, ktoré majú tentoraz aj otrasný zvuk. Keď si prdnem, tak to znie pôsobivejšie jak tie výstrely. No a ani tie dve hviezdy dávno za zenitom to nezachránia. Výsledkom je totálne nudné zetko. 2/10.

Otcovy hříchy (2002) (TV film)

Taký až príliš sterilne podaný film o rasizme a vyčíňaní Ku-klux-klanu v 60tych rokoch. Oveľa lepšie fungujú ažs cény zo súčasnosti v ktorých je hlavný hrdina pred dilemou na koho stranu sa postaviť. Na stranu násilného otca alebo spravodlivosti. Tom Sizemore postavu v tejto neľahkej situácii stvárnil skvele. Je to jeden z jeho lepších výkonov a hlavne kvôli nemu sa to oplatí vidieť. Zvyšok filmu je ale podaný dosť nudne, takže výsledkom je čistý priemer na jedno pozretie. 5/10.