Alone (2020)

Je úplne jedno, ktorý film vznikol skôr. Či tento alebo Kórejská verzia. Vzhľadom na to, že z 95% to má identický dej, je podstatnejšie, ktorý film uvidíte ako prvý. Ja som videl ako prvú Kórejskú verziu. Sú tam len tri drobné rozdiely a dva z nich pokladám za horšie. V tomto filme sa nejedná o klasických zombie, ale nakazených ľudí, ktorí stále dokážu do určitej miery normálne jednať. Potom koniec nie je čistý happyend, ale je vo väčšej miere otvorený. No a ten tretí rozdiel, ktorý je nepodstatný je, že dobráckeho dedka tentoraz navštívi len hlavný hrdina bez novej kamošky od naproti. Okrem týchto rozdielov je táto verzia celkovo komornejšia a evidentne lacnejšia. CGI je jak z 20 rokov starej videohry a ani občasná akcia nie je tak vymazlená. Ale najväčšou slabinou tejto verzie je pre mňa hlavný hrdina, ktorý ma bavil oveľa menej ako v Kórejskej verzii. Nie je to síce taký bezbranný pubertiak a správa sa trochu rozumnejšie, ale zase jeho predstaviteľ je strašne nevýrazný a jeho osud mi bol ukradnutý. Z hereckého obsadenia sa Kórejskej verzii vyrovná len Donald Sutherland. Ale ten tu nemá veľký priestor. Takže výsledkom je pre mňa len priemerný film, ktorý si na rozdiel od Kórejskej verzii druhýkrát nepustím. 5/10.

Guardian (2014) odpad!

Akčniak s totálne dojebanými akčnými scénami. Kamera sníma akciu vo veľkých detailoch, neustále škube so sebou jak šialená a k tomu sa rýchlo a zbesilo strihá, aby divák náhodou niečo nevidel. Po prvej akčnej scéne ma rozboleli oči a na konci ma bolela celá hlava. Fakt netuším kto koho a jak vlastne behom bitiek zmlátil. Prestrelky alebo naháňačky na tom nie sú o nič lepšie. Ale pri naháňačkám ma aspoň pobavilo tragikomické CGI, ktoré mi pripomenulo úplne prvý diel hry Micro Machines, ale v horšom prevedení. Keby sa z filmu vystrihla všetka akcia, tak by som tomu za dej dal znudenú jednu hviezdičku, ale keďže to má stáť na akcii, tak film padol do absolútneho odpadu. 0/10.

Contracts (2019)

Klasický amatérsky youtube projekt za pár drobných, ktorý sa tvári ako profesionálny film. Dej je nefunkčný, herecké výkony trápne. Snáď len kasting hlavného záporáka sa vydaril. Tomu týpkovi som toho zmrda, ktorému som prial smrť od prvej sekundy, veril. Tak prečo dávam také štedré hodnotenie. Celý film stojí na bitkách. A tie sa vydarili. Chorografia je kvalitná, kontaktná a rôznorodá. Možno by som pridal len trochu múky, ktorá by sa prášila po úderoch, aby vyzneli tvrdšie a bolestivejšie. Preto lepšie vyzerajú bitky s nožmi v ktorých krvavé rany dorobili trikmi. Takže za bitky dávam jednu hviezdičku. Druhú za dobre zvolené uhly kamery a tretiu za prehľadný strih. Zdá sa to triviálne, ale mizerná kamera a strih skurvili kopu dobrých bitiek v mnohých profesionálnych filmoch. Takže pokiaľ od tohto počinu čakáte len kopu dobre natočených celkom krvavých bitiek, tak budete spokojný. Kto hľadá film s nejakou myšlienkou alebo emóciami, nech hľadá inde. 5/10.

Paní K (2016)

Na prvý pohľad film o pomste chlapíka, ktorého podviedla jeho kumpánka pri dávnej lúpeži, ktorej teraz unesie dcéru. Začiatok je pomalý, prakticky bez akcie, ale má to celkom zaujímavú atmosféru, ktorú filmu dodáva hlavne hudba, ktorá pripomína staré japonské filmy, alebo Tarantinov Kill Bill. Bohužiaľ od polovice mi už začalo vadiť, že sa tam nič nedeje a správanie postáv je čím ďalej tým nezmyselnejšie. Takže, keď už na konci došlo aj na nejakú akciu, tak mi už bolo jedno jak to dopadne. Kara Hui ale vyzerá stále dobre a Simon Yam si svojho zmäteného záporáka tiež celkom slušne užil. Keby to malo vyváženejšie tempo a logickejšie správanie postáv, tak to mohol byť aj solídny nadpriemer. Takto je to celkom nuda. 5/10.

Piknik (1955)

Taký až príliš obyčajný príbeh o bežnom živote niekoľkých postáv odohrávajúci sa v dobe vzniku filmu. V centre príbehu stojí Hal (ako vždy skvelý William Holden), ktorý sa ani po rokoch od ukončenia školy nenašiel a strieda jak jednu prácu za druhou, tak aj ženy. Príde do mestečka za svojím bývalým zazobaným spolužiakom, aby mu dohodil nejakú robotu, ale jeho povaha mu zas a znova všetko skomplikuje. Do toho sa tam pripletie žena ktorú si chce zobrať Halov spolužiak a môžete si byť istý, že sa tu schyľuje k milostnému trojuholníku. Zo začiatku som Halovi celkom držal palce, ale postupne ma začalo srať jak všetko pohnojí a relatívne šťastný koniec ma dvakrát nenadchol a neverím, že šťastie tých dvoch bude trvať dlho. Vtipné alebo smutné bolo, že všetky tie nezadané ženy rôznych vekových kategórií považovali za poriadneho chlapa práve tohto nezodpovedného floutka. 6/10.

Slečna bestie (2020)

Nápad, že si sériový vrah vďaka magickému bazmeku vymení telo so svojou obeťou, skrýval potenciál na skvelý film. Ale toto nie je ten prípad. Ak očakávate, že obeť kvôli tomu bude trpieť poriadnou depkou a zloduch si bude užívať a pomaly kuť veľký diabolský plán ako sme to videli v klasike Face/Off, tak sa mýlite. Na to sú ústredné postavy príliš ploché. Proste jak z klasického tupého osemdesiatkového hororu. Zloduch je mlčiaca veľká hora s maskou, ktorá zabíja len tak bezdôvodne, lebo to bolo v scenári. A po presune jeho vedomia do slabej drobnej stredoškoláčky na každého zlovestne zazerá a je nebezpečný jak nasratá čivava. Aspoň z toho občas vyplynie nejaký vtip, keď zaútočí s novým telom na chlapa a chlapík si pohadzuje bezbranné dievčatko jak bábiku. No a na druhej strane je tupá blondínka, ktorá v tele obrovského Vaughna vtipne behá jak Seagal v časoch, keď ešte vládal utekať, máva rukami jak kura a na záchode sa vytešuje, že šťať po stojačky je cool. Keď už to nefunguje ako horor, tak to mohla byť aspoň poriadna komédia, ale tých vtipov tu ja fakt málo. Najvtipnejšie sú paradoxne poriadne prehnané gore scény úmrtí. Tie som si po dlhej dobe užíval. Sú síce riadne brutálne, ale vyznením vtipné. Okrem nich som sa pousmial ešte na občasnej vtipnej narážke. Celkovo to je priemerný film asi ako všetky ostatné filmy tohto režiséra, ktorý zakaždým príde s dobrým nápadom, ale nedokáže ho poriadne rozpracovať. 5/10.

Četník a mimozemšťané (1979)

Tento diel som mal v detstve najradšej, lebo tam sú mimozemšťania a sci-fi som mal vždy rád. Ale dnes už mi to pripadá strašne slabé. Celý dej spočíva v neustálych zámenách ústrednej party s mimozemšťanmi, ktorí vedia zmeniť podobu a okopírovať kohokoľvek. Lenže nejedná sa o nejaké prepracované epizódky, ale len o to najprimitívnejšie čo pravdepodobne tvorcov napadlo 5 minút pred natočením scény. Minimálne tak jednoducho to pôsobí. Funes už dosť zostarol a ani to gúľanie očami mu už tak nejde. Najviac zamrzí absencia niektorých pôvodných hercov. Či už Lefebre, ktorého aspoň nahradili snažiacim sa tučkom, alebo Claude Gensac v úlohe Funesovej ženy. Tá ma tak malý priestor, že ani tak nevadí, že ju preobsadili nejakou nevýraznou herečkou. Celkovo to je taký nudný diel v ktorom ma rozosmiala len scéna v ktorej si do rytmu žandári búchajú po svojich dutých hlavách a samozrejme najdutejšiu hlavu má Funes. To sa vydarilo, ale ako celok je to slabota. 4/10.

Pro balík prachů (2020)

Po dramatickej stránke absolútne nefunkčný akčný thriller s absurdnou zápletkou o náhle polepšenom zlodejovi, ktorý sa chce vzdať, ale chamtivý agent Jai Courtney mu nielen skurví plán, ale zase aj celý film. Courtney sa stáva zárukou, že dostanete mizerný film. Celá tá seriózne tváriaca sa zápletka je strašná blbosť a aj keď sa ju snažili predať zo všetkých síl, tak som pri dialógoch len trápne krátil hlavou. Neeson si po milióntykrát zahral variáciu na svoj stereotyp z Taken. Takže aj keď je v úzkych, tak viete, že sa z toho vždy dostane a to aj napriek tomu, že hrá len na voľnobeh. Jai Courtney je trápny ako vždy. Sympaťák Patrick sa z filmu čo najskôr zdekuje a Donovan celý film len zmätene pobehuje so svojím vysúdeným psom. Dejovo proste tragédia. Vydarilo sa len tých pár zručne natočených akčných scén. Nejaká tá kratučká prestrelka, bitka alebo karambol. Za ne dávam 2* a na ten trápny výbuch domu s plameňmi, ktoré by som aj ja v nakreslil realistickejšie, sa budem snažiť zabudnúť. 4/10.

Nájemný vrah (1990)

Pokus urobiť z Briana Thompsona (ktorý vyzerá jak nasteroidovaný Matt Damon alebo menej namakaný John Cena) akčnú hviezdičku nevyšiel. Zahral sa tu na Bonda skombinovaného s Rambom, ktorý tu má naviac svoj ženský Expendables tím. Ale netešte sa príliš na akciu. Poriadnej porcie sa dočkáme až v samotnom závere a jej prevedenie nie je žiadna sláva. Pôsobí dosť amatérsky a komicky. Väčšinou sa jedná len o nekonečné prestrelky na konci ktorých sa trafený súper chytí za hrudník a vtipne sa skotúľa po schodoch. Za reč stojí len spektakulárny výbuch budovy. Staré dobré časy, keď sa skutočné budovy vyhadzovali do luftu. Väčšinu filmu sa tu ale len kecá a hlavný hrdina sa snaží votrieť v prestrojení za gay návrhára do priazne hlavného zloducha s ktorým sa behom filmu aj riadne pooblizuje. Fuj. Ani tých pár polonahých žien mi už po takomto zážitku náladu nezdvihlo. Výsledkom je ten typ filmu na ktorom vidno, že nie je úplne podfinancovaný, ale bohužiaľ nikto zo zúčastnených nemal žiadny talent, takže je to občas aspoň sranda. Proste niečo ako Mercenaries, ale s krajšími lokáciami. 2/10.

Četník ve výslužbě (1970)

Tento diel ma nikdy nebavil a po rokoch je to ešte horšie ako som si pamätal. Na začiatku pošlú žandárov do výslužby a oni nevedia od nudy čo robiť. A s nimi sa celý čas nudí aj divák. Jednotlivé epizódky sú buď totálne trápne, alebo v nich neinvenčne zas a znova vykrádajú predošlé diely. A že to má dejové ospravedlnenie v podobe toho, aby vrátili jednému z nich pamäť na tom nič nemení. Výsledkom je totálna nuda a diel s ktorým nemá cenu strácať čas. 2/10.