Hanebný pancharti (2009)

Ked som to videl prvykrat, tak som bol nadseny, pretoze Bastardi su konecne Tarantinovkou, ktora obsahuju, po vsetkych tych Kill Billoch a Grindhouseoch zalozenych hlavne na odkazoch na ine filmy a ich tvorcoch, aj funkcny pribeh. Teraz uz tak nadseny nie som, ale stale som velmi spokojny a silne 4 hviezdicky su tak akurat. Do urcitej miery to trochu pripomina Kill Bill, kedze ustredna zapletka sa venuje pomste Shosanny za vyvrazdenie jej rodiny. A na rozdiel od Nevesty ma Shosanna dokonca aj plan pomsty, ktory postupne naplni. Nechapem preco sa film nevola Pomsta Shosanny alebo nejak podobne, pretoze linia o nehanebnych bastardoch je vedlajsia a viacmenej uplne zbytocna. Sluzi len na pridanie tradicneho Tarantinovskeho cierneho humoru. Bez nej by to bol dost vazny film. Tarantinovi sa uplne dokonale nepodarilo tieto dve linie skombinovat a cely cas citim, jak sa film prepina z jedneho ladenia do druheho. Nejaky velky zapor to nie je, kedze si vychutnavam obidve linie, ale vdaka tomu to nemôzem oznacit za dokonaly film. Z postav maju najväcsi priestor Shosanna, ktorej utrpenie pôsobi dojemnejsie ako utrpenie Nevesty z Kill Billa a jej uhlavny nepriatel Hans Landa v podani famozneho Christopha Waltza. Teda niezeby som si myslel, ze tu podava lepsi vykon ako v ostatnych filmoch, kde hra prakticky stale to iste. Rozdiel je v tom, ze Tarantino jeho typicku skatulku dokonale vyuzil, vdaka comu nahana cely cas neskutocny strach. Ostatne postavy, vratane bastardov, su uz len viac ci menej vtipne figurky. Za zmienku stoji Brad Pitt, ktory tu hadze podobne grimasy jak Marlon Brando v Kmotrovi, nonstop nasraty Til Schweiger, Michael Fassbender ako chlapik, ktory domrvi krytie a kopa dalsich povedomych europskych xichtov. Nesedel mi hlavne namachrovany Eli Roth. To bol totalny omyl. Cameo Samuel L. Jacksona som identifikoval a rozhodne ma potesilo. Skoda, ze si nezahral jedneho z bastardov. V pôvodnej verzii mali aj negra. Zo scen filmu znova kraluju dialogy. Ci uz tie ktore maju byt cisto seriozne ako je uchvatny uvod. Alebo tie, ktore maju hlavne bavit ako je fantasticka scena v krcme. Akcie tu je minimum a ked na nu dôjde, tak je v Leonovskom bleskovom style, takze parkrat mrknete a je po prestrelke. Nie som fanda tohto stylu, ale absencia poriadnej akcie mi v tomto filme nevadi. Nakoniec by sa asi patrilo zmienit vsetky tie odkazy na stare filmy. Je ich tu vraj neurekom, ale tentoraz sa týkajú filmov a zanrov z obdobia, ktore nemam napozerane a ani to nemam v plane, takze vo velkej miere isli mimo mna. Aj ked som si o casti z nich nieco precital, tak to proste nebolo ono. Treba mat k odkazovanym filmom a ich tvorcom nejaky vztah. Mozno keby som tie odkazy vnimal a kazdu chvilu sa na nich pobavil, tak by som dal plny pocet, ale nastastie aj bez ich znalosti tato Tarantinovka funguje velmi dobre a ponukne kopu zabavy. 8/10.

Čtyři pokoje (1995)

4 pribehy od styroch rôznych reziserov, ktore spaja postava poslicka v podani Tim Rotha, ktoreho rozstekany herecky prejav ma zo zaciatku strasne sral, ale s pribudajucimi minutami v tych lepsich pribehoch uz bol celkom znesitelny. Skoda, ze vo filme nehral pôvodne uvazovany Steve Buscemi. Snad by to zahral normalnejsie alebo vtipnejsie. Ale k samotnym pribehom. 1. pribeh o nejakych carodejnickach je uplna zbytocnost, ktora zaujme len odhalenymi kozami, ale ani tie nestoja za to, aby som to vydrzal bez pretacania 2/10. 2. pribeh je uz pozeratelnejsi. Pointa je celkom vtipna, ale kym sa k nej dopracujeme, tak je to strasna nuda 4/10. 3. pribeh je vrchol filmu. Vtipna zapletka, ktora sa neustale stupnuje az k absudnemu a neskutocne zabavnemu finale. Aj herecky je najlepsia. Banderas aj na malom priestore je neskutocne cool a tie dve decka su roztomili parchanti 8/10. 4. pribeh ma skvelu ale ocakavanu pointu a je predsalen zbytocne natahovany. Tarantino keca az prilis a Willis je uplne zbytocny. Pôsobi to, jak keby to Tarantino zbuchal narychlo a opisal scenku z prveho filmu, ktory ho napadol. 6/10. Celkovy vysledok tejto nesurodej zmesy poviedok je cisty priemer 5/10, ale uz len kvôli poslednym dvom poviedkam sa to aspon raz oplati vidiet.

Kill Bill 2 (2004)

Dvojka sa mi predtym pacila menej vdaka westernovej atmosfere. Ale teraz sa mi paci viac, kedze uz v nej poriadne funguje zapletka a film dokaze vyvolat emocie. Nie je to taky bezmyslienkovy akcny narez ako jednotka. Paradoxne by mohla funguvat aj samostatne. Stacilo by spomenut ako Beatrix zabila O-Ren Ishii a Vernitu Green a jednotku by potom nebolo treba vidiet. Konecne dostal priestor Bill a jeho vztah s Beatrix je plny emocii. Nikdy neviete, ci vas ten parchant v nasledujucej chvili zabije alebo vam nieco mile povie. Predtym jak sa ten uchylak Carradine uonanoval k smrti, tak tu podal najlepsi vykon svojej kariery a ukazal, ze pod dobrym vedenim vedel aj hrat. Dalsiu velku pochvalu si zasluzi Michael Madsen, ktory tiez podal famozny vykon a mne sa tu paci ovela viac ako jeho slavny psychopat z Reservoir Dogs. Tie pohlady, ktore cely cas hadze su neopakovatelne a aj ked hra znova parchanta, ktory si zasluzil smrt, tak ma jeho koniec vzdycky mrzel. Ako jeden z mala s Beatrix vybehol. Prilis ma nebavil trening s Pai Meiom aj ked bol v style starych kungfacov a hra ho legendarny Gordon Liu. Akcie tu je dost malo. Prakticky len jedna poriadna ale famozna bitka medzi Beatrix a Elle Driver pri ktorej vam doslova vypadnu oci. Zaverecna bitka asi kdekoho sklame. Je kratucka jak prestrelka vo westerne a zakoncena slavnym pätbodovym chvatom. Ja som spokojny. Najlepsie je, ze konecne funguje samotna Uma ako Beatrix. Uz to je plnohodnotna postava a nie len cool masina na zabijanie. Na ciste 4* to nie je pretoze, v druhej polovici je film uz trochu natahovany a niektore sceny mi pripadali zbytocne. Napriklad ta s expasakom v podani Michaela Parksa. Skoda, ze tu nema nejaku poriadnu ulohu aj Samuel L. Jackson. To jeho cameo je kratucke a zbytocne. Takze dvojka funguje ako celok ovela lepsie ako jednotka. Snad Tarantino dodrzi slub a raz zostriha pôvodne uvazovanu jednodielnu verziu. Jeden dôlezity aspekt mi ale chyba v obidvoch dieloch a preto si myslim, ze ani z obidvoch by nevznikol bezchybny film. Je to pribeh o pomste ale jej snaha postrada nejaky plan, ktory by poriadne gradoval. Cely ten plan je zalozeny na odskrtavani mien zo zoznamu, ktory si napisala. A aj ti chudaci zo zoznamu zomieraju v nahodnom poradi potom, co Beatrix niekam vtrhne a vyzabija celu miestnost. To uz aj pomsta Shosanny v Inglourious Basterds je stokrat prepracovanejsia. Skoda. No a pripadny Kill Bill 3, ktory by sa venoval pomste dcery Vernity Green za smrt jej matky, mi nijak extra nechyba. 7/10. S dabingami to je ako u jednotky. Paci sa mi len ten SK, ktory vyrobila Markiza, ale ten od Jojky ma jednu skvelu hlasku v ktorej Bill povie Beatrix: si skvely clovek ale vies byt neskutocna pizda.

Kill Bill (2003)

Tak aspon jednu Tarantinovku som videl v kine a som rad, ze prave tuto, lebo zaverecny krvavy masaker stal za to. Inak mam ale z tohto filmu umelo rozdeleneho na dva diely rozpacite dojmy. Z obidvoch by sa dal zostrihat jeden genialny film, pretoze obsahuju kopu skvelych scen. Ale kedze vznikli 2 diely, tak do nich Tarantino dal snad skoro vsetky sceny, ktore natocil a viacero z nich ma prilis nebavia. Jednotka sa mi predtym pacila viac, kedze to je viacmenej samoucelny sled akcnych scen bez poriadnej hlbky a so slabo vykreslenymi postavami. Dnes uz sa mi paci menej, pretoze na mna pôsobi iba ako pridavok k dvojke, ktora funguje aj samostatne a jednotka tym padom pôsobi akokeby ju Tarantino zostrihal zo zbytku, ktory sa nezmestil do dvojky. Najviac ma stve, ze postavy a ich pribeh tu vôbec nefunguju. Je to na prvy pohlad cool, ale uplne bez emocii. Uz uvod v ktorom Uma Thurman napadne Vivicu A. Fox pôsobi divne. Uma vyzera ako psychopatka ktorej nemam chut fandit a v takom duchu je cely film. Nic na tom nezmeni ani to, ked uz poznam jej pribeh a sledujem film opakovane. Zda sa mi to dost roztahane, kedze sa film zbytocne venuje aj pribehom vedlajsich postav. Poriadne grady zacne film naberat az v druhej polovici, ked sa na scene objavi Lucy Liu ako drsna O-Ren Ishii. Jej pribeh je v tomto diely paradoxne zaujimavejsi ako pribeh Nevesty, ktoru robia zaujimavou najviac tym, ze vypipavaju jej meno. Prakticky komplet vystrihnutie hlavneho zaporaka Billa filmu tiez nepomohlo, pretoze prave jeho vztah s Nevestou je na celom pribehu tym najdôlezitejsim a najlepsim. A to nehovorim o jeho bratovi Buddovi, ktory sa tu tiez mihne len na par sekund a v dvojke Madsen predvadza najlepsi vykon svojej kariery. Ked sa ale clovek zmieri s tym, ze jednotka je len bezmyslienkovy sled cool akcnych scen a bambiliona citacii a pomrknuti na stare azijske filmy bez funkcneho pribehu, tak bude celkom spokojny. Vrcholom je samurajske finale s bandou zabijakov. Uma sice nepôsobi uplne dôveryhodne v akcnych scenach. Neviem, ci je to tym, ze malo cvicila alebo vyzera neohrabane kvôli tomu, ze je dost vysoka. Ale banda kaskaderov okolo nej sa snazi dostatocne, aby to bolo uchvatne. Choreograficky kvalitne a neskutocne krvave. A pokial si zozeniete japonsku verziu filmu, tak si uzijete este dlhsieho masakru bez otravneho prepnutia do ciernobiela, ktore tu je len kvôli americkej cenzure. Technicka stranka je spickova. Jak prevedenie akcie, tak praca s kamerou a bonbonikom je skvely soundtrack. Takze vysledok je taky bonus k poriadne fungujucej dvojke, ktoremu chybaju emocie alebo aspon nezabudnutelne zabavne postavy. Gogo Yubari alebo Elle Driver tu maju prilis malo priestoru, aby to nenudilo. 6/10. Prva Tarantinovka, ktoru som dlho poznal len v originaly. CZ dabing mi nikdy nesadol, kvôli otrasnemu obsadeniu, ale prisiel som na chut Sk dabingu z Markizy. Ma poriadne stavnaty preklad a skvele obsadenie napriek tomu, ze na SK daberov nie som u tychto hercov zvyknuty. Dabing Jojky kopiruje prilis umierneny CZ preklad.

Grindhouse: Auto zabiják (2007)

Neviem do akej miery sa Tarantinovi podarilo napodobnit stare Grindhouse filmy, pretoze som davnejsie videl iba par a boli to vsetko nepozeratelne sracky. Takze pokial bol zamer natocit nepozeratelny film, tak Tarantino uspel. Môze za to do velkej miery zapletka, ktora sa venuje dvom skupinam totalne vylizanych piciek, ktore cely cas vedu este neznesitelnejsie dialogy ako slavna stvorka zo Sexu v meste. Znova som to nevydrzal a väcsinu tych dristov som pretocil. Pritom pribehy tych dvoch skupin spaja genialna postava dablera Mikea. Skoro kazda jedna scena s nim stoji za to a strasne ma serie, ze ma vo filme taky maly priestor. Keby bol film natoceny z jeho pohladu, tak by to bola rovnaka pecka ako ostatne Tarantinovky. Bohuzial nie je a tak si raz za cas tento film pustim kvôli styrom genialnym scenam. 1. skvely rozhovor v ktorom Russell prehovara Vanessu Ferlito, aby mu zatancovala a nasledny neskutocne sexy tanec. 2. stavnata zrazka Russela s prvou skupinou pizd. 3. rozhovor sherifa Michaela Parksa s jeho zastupcom v ktorom dokonale opise, co sa stalo a potom sa na to vyserie. 4. finalna oldschool poctiva realna nahanacka bez CGI. Zvysok je neznesitelna nuda, ktoru pretacam. Soundtrack sa mi zdal tiez slabsi a zaujali ma len 3 pesnicky. A tie akoze schvalne kazy filmu a rôzne preskakovacky obrazu iba otravuju a nic cool na nich nevidim. 4/10.

Gauneři (1992)

Regulerna dokoncena Tarantinova prvotina je jednoduchym pribehom, ktory je ako je u neho zvykom nechronologicky zostrihany. Uz v tomto filme Tarantino ukazal, ze jeho najväcsou prednostou su fantasticke dialogy. Najlepsie je podana vymyslena historka pana oranzoveho. Neuveritelne zabavne a zaroven napinave. Proste lahoda. Prave dialogove sceny o nicom ukazuju, ze ked sa len tak nekeca, tak je film trochu slabsi. Alebo lepsie povedane nie az tak genialny. Takisto na filme vidno, ze mal extremne nizky rozpocet. Takze aj ked je kamera kvalitna a sem tam ponukne aj pôsobivo komponovane sceny, tak sa to takmer cely cas odohrava v nejakom hnusnom osarpanom sklade. V Hateful Eight aj stara stodola v ktorej sa film odohrava, pôsobi uchvatne. Ale chapem, ze tam uz mal uplne ine podmienky. Celkovo to na mna pôsobi ako keby skvely Tarantinov scenar natocil niekto iny, pretoze tu nie je dostatok Tarantinovych rezijnych trademarkov. Asi poslednym nedostatkom je absencia Samuel L. Jacksona v ulohe policajta, ktory naverboval tu krysu. Pritom na tej postave vidno, ze bola napisana pre neho. Skoda, ze ju odmietol. Zvysok hereckeho obsadenia sa uz vydaril na jednotku. Charizmaticky Keitel a jeho sympaticky vztah s Rothom, ktory prelezi väcsinu filmu na zemi, psychoticky Madsen, ktory rad urezava usi, mna asi najviac teraz bavil Buscemi, ktory ako jeden z mala cely cas spravne dedukuje co sa stalo, Tarantino a jeho skvely dialog o Madonne, skoda, ze nema väcsi prestor, no a nakoniec pôsobivy hromotlk Tierney. Niekomu mozno bude vyhovovt, ze film este nie je tak zahlteny popkulturnymi odkazmi a citaciami rôznych filmov. Ale niekolko sa ich tu predsa len najde a par z nich som az teraz ocenil. Co je casty jav. Cim viac toho mate napozerane, tym viac odkazov v Tarantinovych filmoch najdete. Starsie Tarantinovky ale dokonale fungovali aj samostatne bez ich znalosti. Chapem ludi, ktory maju od Tarantina najradsej tento film. Podla mna to su ludia, ktory skutocnemu Tarantinovi nikdy poriadne neprisli na chut. 9/10. Aj ked som film videl nespocetnekrat s pôvodnym VHS dabingom, tak som ho vzdy neznasal kvôli otrasnemu obsadeniu a nezachranil to ani necenzurovany preklad. Okrem nadavok ale preklad nie je najlepsi a miestami dialogy nedavaju zmysel. Redabing Novy ma konecne dokonale obsadenie, zmysluplny preklad a aj ked je nadavok o polovicu menej, tak ich tam stale ostalo dostatok, takze ja som s dabingom konecne spokojny.

Teoneol (2016)

Zacne sa to ako klasicky katastroficky film v ktorom chlapik uviazne v zrutenom tunely. No a zvysok filmu v nom trci a vsetci sa ho snazia zachranit. Nieco podobne ako nedavny film 33 životů s Banderasom. Ale tam bolo jednak postav viac a cele to pôsobilo ovela realistickejsie, kedze to bolo podla skutocnej udalosti. Na tomto filme vidno, ze podla skutocnosti natoceny nie je, kedze sa tam deju rôzne nepravdepodobne az nerealne veci, aby sa film co najviac natahoval a zaroven nenudil. Takze po chvili najde aj roztomileho psika a v tech chvili je jasne, ze to proste musi dobre skoncit. Hlavny hrdina je tak normalny. Ziadny dobrak od kosti ale ani neznesitelny blb, takze sa mu dalo fandit. Najviac ma bavili sceny v ktorych sa ho snazili zachranit systemom pokus-omyl s tym, ze omyli prevazovali. Asi takto chaoticky by zachrana prebiehala aj u nas. :) Vlada a novinari tu su uz klasicky za bezcitne hyeny. Technicka stranka je spickova. Chcelo by to ale tak o pol hodinu skratit stopaz, lebo miestami to uz dost nudilo. Vysledok je priemer na jedno pozretie. 5/10.

Čapí dobrodružství (2016)

Tento animak je prilis detinsky. Evidentne je zamerany na najmensieho divaka. Vtipy su zalozene na neustalom nemotornom padani roztomilych postaviciek. Zapletka tiez nie je nejak extra prepracovana a odvíja sa skoro uplne nahodne bez nejakeho stupnovania. Proste sa len striedaju lokacie v ktorych niekto neustale pada. Zootropolis alebo Secret life of Pets su ovela vyssia liga, pretoze zabavia aj dospelych. 4/10.

The Hollow Point (2016)

Uondana detektivka z vidlakova s nevyraznymi postavami a nulovou atmosferou. Herecke obsadenie je solidne, ale vsetci hraju strasne nezazivne az som mal pocit, ze sa film zastavil. Kvalitna technicka stranka v podobe nejakej tej kratuckej prestrelky s gore efektami, to nezachrani. Trailer vyzeral bohovsky napinavo. Film taky nie je ani na sekundu. 3/10.

V obležení (2016)

Objektivne to je asi priemerny kung-fu film, ale mne vôbec nesadol tento divny mix komedie a brutalnej dramy. Zaporak Louis Koo sa cely cas rehoce a hadze pohlady jak z nejakej primitivnej grotesky a pritom bez mihnutia oka streli cloveka do xichtu v detailnej gore scene. V tej chvili ma film stratil. A to ani dovtedy nebola velka hitparada pretoze sa zapletka strasne vliekla. Je tu kopa postav a motivov, ale ziadny ma poriadne nezaujal. Nezachranilo to ani hviezdne obsadenie. Co z toho, ze je tu kopa charizmatickych hercov, ked nikto z nich nema co hrat. S vynimkou spominaneho Louisa Koo, ktory predviedol najneznesitelnejsi vykon aky som vo filme videl. Len kvôli nemu mam chut dat filmu odpad. Kazda jedna sekunda s nim bola utrpenim. Ale podme k bitkam. Tie pôsobia tiez divne. Na jednej strane su totalne predratovane, ale vyzeraju celkom kontaktne. Neraz su zhodene nejakou komickou vsuvkou ale zaroven su dost brutalne a R-kovy rating ja vyuzity naplno. Az mi to fakt strasne vadilo, kedze mi ten mix brutality a komiky k sebe nepasoval. A taky nesurody je film v kazdom ohlade. Niekomu to mozno sadne. Mna to cely cas sralo a ani to cameo Samma Hunga som si na konci neuzil.