Rychle a zběsile: Tokijská jízda (2006)

V tretom diely sa dej naposledy vo velkej miere toci okolo tuningu predtym ako sa seria nadobro prepne do akcneho rezimu. Klasicke zavody tu nahradilo driftovanie. Proste taka volovina pri ktorej si behom chvilky znicite gumy, ale vyzerate ako king a budete sa môct nazyvat DK čiže Drift King. No nie je to cool? Pokial mate 18 a menej rokov, tak asi ano. Pravdebodobne preto sa dej presunul do prostredia strednej skoly, takze postavy vyzeraju celkom prirodzene, ked stvaraju tie blaznive voloviny. No ale napriek tomu sa v scenári najde tolho blbosti, ze som po 40. minute nadobro rezignoval hladanie logiky v spravani postav. Tyka sa to hlavne noveho hlavneho hrdinu, ktoreho by som najjednoduchšie charakterizoval ako nesympaticky debil. Pritom proti samotnemu hercovi nic nemam. Videl som minimalne 2 filmy v ktorych bol famozny. Ale tentokrat ma tak na chuja napisanu postavu, ze som nad jeho spravanim neustale krutil hlavou. Ale pozadu neboli ani ostatne postavy, ktore namiesto toho, aby mu dali poriadne po čumaku, mu radsej daruju nove auto. WTF? Ano, mam na mysli Hana. Najnudnejsu postavu celej serie, ktora sa cely cas niecim napchava a absenciu herckeho talentu vyriesili tym, ze toho vela nepovie, lebo je to uzavretý týpek. Keby mal aspoň nejaku charizmu, ale aj v tomto smere je márny. Holt multikultúrne kvóty ohľadom kladnej azijskej postavy niekto naplnit musi. Jeho ucast aspon vyriesili tak vtipne, ze chcipne hned v niekolkych dieloch v ktorych ho zabije viac postav. Tentokrat ho ma este na svedomi len nahodny vodic, ale to sa v dalsich dieloch komicky zmeni. :))). Potom tu mame dalsieho vtipneho negra. To asi preto, aby sa mal s kym v japonsku hlavny hrdina rozpravat. Aspon ze hlavna sexica je fakt kosť. Celkovo sa nove postavy vôbec nepodarili a po tomto diely to nejaky cas vyzeralo, ze seria je nadobro mrtva. Podme radsej k akcnym scenam. Ehm, k driftovacim scenam. Lebo klasicke nahanacky alebo bitky, ci prestrelky tu vôbec nie su. Prvykrat seriu reziroval Justin Lin vdaka comu su dokonale prehladne nahaňacky minulostou. Zaviedol do serie moderny videoklipovy styl, ktory sice nie je uplne neprehladny ako u packalov typu Megaton, ale uz nemate dostatok casu si jednotlive automobilove kusky do sytosti vychutnat. Ale je este patrne, ze to nemal tak dokonale v ruke ako v dalsich dieloch v ktorych sa vyrazne zlepsil. Takze vysledkom je jediny diel, ktory pokladam za uplne zbytocny napriek predstaveniu jedneho zo stalych clenov dalsich dielov, pretoze dejova omacka je neznesitelna. Jednu hviezdicku davam za skvely soundtrack, jednu za miestami cool driftovacie sceny a pol hviezdicky za minutove cameo veď vy viete koho, vdaka comu aspon raz zaznie slovo rodina. ;-) 5/10.

Rychle a zběsile 2 (2003)

Dvojka je prilis rychla a este zbesilejsia. Teda to tvrdi jej megagigasupercool nazov v originale a dodnes si spominam ako si z neho robil srandu Franta Fuka v recenzii v Cineme. A svojmu nazvu hanbu nerobi. Fakt obsahuje viac a velkolepejsich akcnych scen. Nastastie pre mna su este stale dokonale prehladne natocene aj zostrihane. Mame tu upgradovane zavody tuningovych magorov v ktorych sa nudne nezavodi uz len po rovinke, ale su to plnohodnotne automobilove zavody. Cast v ktorej si tieto nedospele postavy pomeruju svoje pera cez nadupanost svojich stvorkolesovych milacikov tu nastastie tvori iba uvodnu tretinu filmu a potom sa film prepne do akcne-thrilleroveho rezimu. Co filmu prospelo napriek tomu, ze cela ta krimi zapletka je neskutocne jednoducha. Bohuzial napriek tomu, ze sa tu neustale nieco deje, tak vysledny dojem z filmu je o triedu horsi vdaka postavam. Sice sa vratil ten menej zaujimavy z ustrednej dvojky z minula Paul Walker, ale desperat ktoreho mu pridelili ako partaka je ovela menej zaujimavy a aj charizmaticky ako Vin Diesel. Tyrese Gibson sa slusne osvedci ako komicka figurka v nasledujucich dieloch, ale ako hlavny ťahúň nefunguje. Rovnako ako chemia medzi nim a Walkerom nie je zdaleka tak funkcna ako medzi Walkerom a Vin Dieselom. Miestami som sa pristihol, ze mi tu chybaju tie neustale kecy o rodine. :)) Plusom je, ze tentoraz sa Walker trochu ukaze aj v bitkach, kde pouzije slusne chvaty vdaka comu vyznieva uveritelnejsie to, ze sa z neho v dalsich dieloch stane bojova masina, ktora ustoji aj Tonyho Jaa. Celkovo je tento diel takou nadbytocnou epizodkou a najviac je na nom zaujimave to, ze sa tu predstavili hned dve figurky, ktore budu dôlezite v dalsich dieloch. Ale vdaka skoro nonstop akcii, ktora sa stale drzi v medziach reality a vsadza na kvalitne kaskaderske kusky tento diel za pozretie stoji. P.S: V tomto diely sa uz pozitivny multikulturalizmus rozbehol na plne pecky. Rôznymi negrami, aziatkami, hispankami na kladnej strane barikady sa to tu len hemzi. A zaporak je tentoraz hnusny beloch. Nech zije politicka korektnost. :))). 6/10.

Rychle a zběsile (2001)

Pred realisticky pojatym siedmym dielom som sa rozhodol, ze si zopakujem celu seriu a pripomeniem si sci-fi zaciatky tejto serie. :). Ale teraz vážne. Hm. Dá sa vôbec tato seria brat vážne? Podla mna prilis nie. Je sice pravda, ze po akcnej stranke sa tvorcovia v prvych dieloch drzia pri zemi a serviruju nam iba akcne sceny s poctivou kaskaderskou pracou bez sialeneho digitalneho zvelicovania. Vdaka tomu prvy diel pôsobi skoro az komorne. Vlastne je tu len jedna väcsia nahanacka pred finale. Finale tvori len jedno pôsobive salto auta. Pre mna je obrovskym pozitívom prehladny strih, ktory v ziadnom ohlade nie je zbesily ako je dnes zvykom. V tomto ohlade pôsobi film uz skoro oldschoolovo. No a okrem finale tu su este nejake tie zavody a hromada namachrovanych kecov vyznavacov tuningu pre ktorych musi byt tento diel best of the best v tomto žánri. Ja som tie kecy nezral ani pred rokmi a teraz mi miestami pripadali az prilis komicke, ale nastastie tu su tak charizmaticke hlavne postavy, ze to dokazem prekusnut a bavit sa. Dieselov Dominic Toretto je postava ku ktorej by som sa na nejaky cas aj ja s radostou pridal a prevetral nejake tie auta. Takisto tie jeho monology o rodine este nepôsobili tak otravne. K tomu tu je sympatak Paul Walker, ktoreho postava mala pre pribeh nejaky zmysel a nepôsobil, ze je v serii naviac a len z ucty, ze je v nej od zaciatku. Trochu ma mrzi, ze charizmaticky Johnny Strong tu ma tak malo priestoru a napriek tomu, ze prezil, tak sa neobjavil v dalsich dieloch. Skoda. Nakoniec som si nechal Michelle Rodriguez, ktora je sexy a v inych filmoch mi je aj sympaticka, ale tu ma tym svojim znechutenym vyrazom jak keby mala v zadku fakt velky kolik, neustale srala. Ostatne postavy su figurky do poctu, ale trochu ma prakvapilo, ze sa tu este nehra na ten pozitivny multikulturalizmus, kedze hlavny zaporaci su Cinania a mensi grazlici su hispanci. Vtipny neger Ja Rule na vyplnenie kvóty ohladom pozitivneho multikulturalizmu tu ma len male cameo. Skoro som zabudol na bitky, ktore sa v dalsich dieloch stali vyznamnou sucastou serie. Tu su dve a su nevyrazne. Take kratucke postuchovanie bez nejakej choreografie. Takze vysledkom je pohodova autickarska variacia na klasiku Point Break (dokonca tu je jedno ocividne pomrknutie na ten film), ktora nastartovala neskutocne velkolepu seriu a dnes ako jedna z mala filmov udrziava pri zivote klasicke akcne filmy bez nadprirodzenych prvkov. 7/10.

Přímý zásah (2004)

V obdobi rokov 2000-2007 tocil Lundgren take neznesitelne sracky, ze som väcsinu z nich ani nedopozeral. Proste totalny odpad. Tento film je len o chlp lepsi a dopozeral som ho len vdaka tomu, ze som si vypomohol pretacanim niektorych neznesitelnych dialogov. Zapletka je imbecilna. Lundgren hra policajta po ktorom idu vsetci jeho skorumpovany kolegovia pretoze sa rozhodol svedcit proti nim. Ale nebojte sa. Kým dôjde k súdu, tak ich vsetkych pozabija. Ako bonus tu ma Lundgren vtipnu sexi partacku s ktorou ma vtipne dialogy. Akurat väcsina hlasok mi pripadala skôr trapna. Rovnako ako Lundgrenove oblecenie. Nosi nejaku debilnu cervenu bundu, aby bol lahkym tercom. A k tomu neustale žuje žuvacku. A nie, nie je to cool. Podme radsej k akcnym scenam. Je tu kopa prestreliek a su natocene tragikomicky. Neustale po sebe vsetci strielaju, ale nikto nic netrafi a aj na nejaku odozvu co sa tyka vybuchujucich kapsuliek vela penazi neostalo, takze ked niekto vystreli zo samopalu desiatky nabojov, tak nasleduje protizaber na stenu alebo auto na ktorom sa rozprsknu 2-3 malicke kapsulky. :))) Takisto je vtipne, ze cim ma niekto väcsiu zbran, tak tym ma mensiu sancu, ze niekoho trafi. Preto Lundgren väcsinou striela iba z pistole. Jeho postava to asi tiez zistila a tak sa pred strelbou z tazkych somopalov schovava za tenku haluzku. Ved aj tak prd trafia. No podme radsej k bitkam. Tie dopadli o nieco lepsie. Sice par z nich znova dojebali strihom cez osu, ale niektore ostali nedokalicene. Lundgren sa v nich celkom snazil, pôsobi v nich svizne a aj ked je choreografia jednoducha, tak su efektivne a brutalne. Skoro jak bitky zo starych Seagaloviek. Takze len vdaka nim davam filmu zaprdenu jednu hviezdicku. Ale rozhodne nie su na takej urovni, aby ste kvôli nim vytrpeli cely film. Radsej si pustite Skin Trade. To je videopecka, ktora stoji za to.

Má největší láska (2011)

Suhlas s Adrianom. Je to pekny film s roztomilou atmosferou pri ktorom som sa viackrat zasmial a parkrat som si spomenul na vlastne zazitky. Ale k dokonalosti tomu nieco malo chyba. Neviem presne co. Mozno som ocakaval srdcervucejsi koniec. Proste ma to nedojalo tak ako som dufal. Ale po cely cas som sa bavil (scenu honenia v skole som si pustil niekolkokrat), takze hodnotenie 7/10 nemam problem preklopit na 4* a som zvedavy na dalsi Giddensov film.

Wing Commander (1999)

Dodnes nechapem preco je toto sci-fi tak nedocenene, hlavne ked z novych Star Wars je taky gigahit. Pritom atmosferou to ma k Star Wars dost blizko. Tiez je to tak roztomilo naivne. Mne sa najviac na tomto filme pacia vesmirne suboje, ktore mi pripominaju suboje ponoriek vo vojnovych filmoch. Vesmirne plavidla tu nie su neznicitelne, ale prave naopak dost krehke a vesmirne suboje obsahuju taku tu typicku klaustrofobicku atmosferu. Dokonca aj dizajn interieru lodi ma k ponorkam dost blizko a ceresnickou na torte je, ze tu jedneho z velitelov hra Jürgen Prochnow z legendarnej Ponorky. Ale nesklame ani zvysok skveleho obsadenia. Ci uz starsej generacie na čele s charizmatickym Karyom tak aj sympaticka stvorica mladikov. Jedinou slabinou je dizajn mimozemstanov, ktori su dost smiesny. Nastastie vysmirne suboje vyzeraju stale dostatocne pôsobivo a vsetky akcne sceny su dokonale prehadne ako bolo v 90tych rokoch zvykom. Takze kedze mam slabost pre ponorkove filmy, tak som si toto sci-fi s netradicne pojatymi subojmi aj po rokoch vychutnal a je mi luto, ze nikdy nevznikol dalsi diel. 8/10.

Blade Runner (1982)

Klasika zanru a ja neviem co este, ale mňa to nikdy nebavilo. Ked chcem nieco akcne, tak si pustim Aliena 2 alebo Hviezdnu pechotu a ked nieco filozoficke, tak si pustim pôvodny Star Trek a ked chcem nejaky film noir, tak si nepustim nic, lebo tento zaner nemam rad. Blade Runner ide uplne mimo mna a nezachranil ho v mojich ociach ani fenomenalny Rutger Hauer.

Kingsman: Tajná služba (2014)

Matthew Vaughn je najlepsi reziser sucasnosti a natocil jednu z najlepsich Bondoviek. Znova si dal zalezat na dokonale vysperkovanom scenári, ktory chirurgicky presne zreziroval. Od dokonaleho vedenia hercov k famoznym akcnym scenam, ktore su prehladne, stylove a znova su perfektne zladene s famoznou hudbou. Z hercov spomeniem hlavne Colina Firtha, ktory je neskutocny akcny hrdina. Co by ma nikdy v zivote nenapadlo. Uz sa necudujem, ze Arnie a spol. su za zenitom, ked sa dnes uveritelnym akcnym hrdinom môze stat aj takyto klasicky distingvovany britsky suchar. Dalsim kto prekvapil je Samuel L. Jackson, ktory si zase po dlhsej dobe mohol zahrat nieco odlisne a zaroven strasne vtipne. A nakoniec musim pochvalit Tarona Egertona, ktory ako jediny vo mne vzbudzoval pochybnosti, ale nakoniec to bol sympaticky chalan, ktoremu som nadsene fandil. Len ten zaverecny Kingsmanovsky test ma kusok nasral. Holt zo mna by sa Kingsman nikdy nestal. Takze preco davam len zaprdene 4*? Lebo ma to narozdiel od dokonaleho Kick-Ass alebo takmer dokonaleho X-Men: Prvá trieda tak emocionalne nedostalo. Jednoducho to je bezchybna zanrovka, ale na to, aby to bolo nieco fakt extra alebo nejakym spôsobom novatorske, tomu predsalen nieco chyba. Ale to nevadi. Aj bezchybna zanrovka sa dnes cenni a s vysledkom som velmi spokojny. 8/10.

Chappie (2015)

Z tohto filmu mam dost rozporuplne pocity. Na jednej strane sa mi pacila technicka stranka, ktora je skvela. Blomkamp sa evidentne poucil z Elysia a tentokrat uz ani strih nie je chaoticky a vsetky akcne sceny su ukazkovo prehladne. Dasim plusom je, ze sa to nesnazi o nejaky presah, ktory Blomkamp ani minule nedokazal podat vierohodne. Mensim sklamanim je nevyuzitost R-koveho ratingu. Par fuckov a jeden roztrhnuty clovek mi na tento rating pripadaju malo. Tieto sceny mohli kludne vystrihnut a s PG-13 ratingom utocit na sirsiu divacku zakladnu. Ale asi by aj tak neprisla. Pretoze hlavny problem toho filmu su postavy. Problemom nie su divny interpreti skupiny Die Antwoord. Ale uplne vsetci. Bud to su raperski kokoti, ktory ma nezaujimaju, alebo trapni debili, ktory sa spravaju nelogicky (hlavny zaporak Jackman, roztrzity profesor Patel). Jedinu vynimku predstavuje Sigourney Weaver, ktora je pre zmenu nevyrazna a uplne zbytocna. A nakoniec tu je ustredny robotik. Ten je od kazdeho rozku trosku. Obcas ma rozosmial, inokedy mi pripadal trapny a miestami bol neznesitelny. Podla toho s ktorou postavou bol v interakcii. Takze filmu nakoniec tesne davam tretiu hviezdicku za ukazkovo kvalitnu technicku stranku, ale celkovo som z filmu sklamaný. 5/10.

Focus (2015)

Will Smith is back. Po zbytocnom treťom diely Men In Black a divnom experimente so svojim neznesitelnym synom sa konecne vratil v plnej parade. Co je dost velke prekvapenie, lebo trailery boli neskutocne sterilne a recenzie rozpacite. Ale vysledok stoji za to. Dostanete dokonale fungujucu romantiku v prostredi heist filmu s nepredvidatelnymi a vynaliezavymi zvratmi, ktore narusaju milionkrat videne klise a zaroven vyznievaju prirodzene. Od prvych minut funguje chemia medzi ustrednym parom na jednotku a ja som si film neskutocne uzival. Zaroven som sa trochu bal, aby scenaristi film nezhodili imbecilnym zvratom. Nastastie sa to nestalo a film ma skvely napadity scenar, ktory sa dnes tak casto nevidi. Okrem hlavnej dvojky zaujme este neskutocne vtipny kamarat ustredneho hrdinu v podani Adriana Martineza, ktory zakazdym, ked je na scene, tak ma plnu hubu neskutocne vtipnych hlasok. Skvely scenar doplna presna rezia s dobrym timingom jednotlivych scen a fantastickou hudbou, ktora scenam dodava skvelu atmosferu. Takze vysledkom je skvela krimi romantika, ktora nadchne jak zeny tak muzov. 9/10.