Soukromé neřesti (1997)

Skoda, ze vsetky zivotopisne filmy nie su takto zabavne. Nerobim si iluzie ohladom toho, ze by si svoj pribeh Howard Stern neprikraslil. Ale to je jedno. Prikraslene su nakoniec vsetky zivotopisy a tento je naviac neskutocne vtipny. Skoda, ze aj u nas nevysiela nejaky podobny Howard Stern. Mozno by som si potom prvykrat v zivote pustil radio. 8/10.

Švec (2014)

Mam rad rezijne pociny Thomasa McCarthyho, takze som sa tesil aj na tento film. Podla trailera to vyzeralo, ze to bude zase jeden z mala filmov v ktorych je akceptovatelny Adam Sandler. Prvych asi 40 minut je fakt nadhernych. Reziserovi sa podarilo navodit neskutocne prijemnu a pohodovu atmosferu napriek tomu, ze hlavny hrdina je luzer. Pokial si Sandler v rôznych epizodkach len otukava svoje nove schopnosti, tak je to strasne roztomile a bez nechutnych vtipov. Lenze v momente, ked sa ma konecne zacat odvijat aj ustredna zapletka o zlej milionarke, ktora chce cely blok vystahovat a Sandlerovi to dôjde najskôr tak pol hodinu potom, co to je jasne aj mentalne postihnutemu divakovi, tak sa naplno ukaze, ze nie je prilis zaujmava. Prave naopak. Je dost hlupa a otravna. Skoda, ze romanticka linia je tak strasne upozadena. Cele to nastastie zachranuje nadherna dejova linia so Sandlerovym otcom. Mozno keby bola prave ona v centre deja, tak by to bol lepsi film. Ale napriek tomu to stoji za pozretie. Film ma po väcsinu stopaze prijemnu retro atmosferu a Sandler je po dlhej dobe v pohode. Som rad, ze ked mu to tentoraz celkom vyslo, tak nezabudol ani na Buscemiho a ako bonbonik je tu skvely Dustin Hoffman. Takze davam nadpriemernych 6/10 a pripadnu dvojku by som si s radostou pozrel.

Beethoven (1992)

Po rokoch som si rozhodol overit kvality dalsieho filmu môjho detstva. Vzhladom na to, ze som dodnes zarytý psickar, tak som ocakaval, ze to pre mna bude stale pecka. Pritom film mal dost trumfov, aby tomu tak bolo. Skvele obsadena ustredna rodinka, kopa v tej dobe este neznamych hviezd vo vedlajsich ulohach, celkom roztomile psisko so Seagalovskym mam vsetko v pici pohladom. A ako bonus na scenari spolupracoval môj oblubenec John Hughes. Lenze ako celok to nejak neklapalo. Neviem ci je to tym, ze uz som na ten film prilis stary, alebo proste je to slabsi film. Asi to bude slabým vykreslenim vztahu medzi Beethovenom a rodinkou, ktory ani zdaleka nedosahuje dojemnosti z filmov Hačiko alebo Marley. Beethoven je klasicky detsky (skôr detinsky) film v ktorom sa seriózni herci pitvoria jak o zivot a vysledok mi pripada skôr trapny ako zabavny. Necudujem sa preto, ze John Hughes tu je ako scenarista uvedeny radsej pod pseudonymom. 5/10.

Zabij mě třikrát (2014)

Tento film mi pripomenul éru po Pulp Fiction a Fargo, ked vznikali rôzne male gangsterky a cierne thrillery jak na beziacom pase. Na jednej strane mi tieto casy chybaju, ale ked raz za cas po dlhsej dobe vznikne nieco v takom style, tak mam dojem, ze tato éra pominula lebo tvorcovia vycerpali tento zaner. Takze tu mame klasicke propriety. Viacero znamych xichtov. Niektori z nich su skvelí. Hlavne Teresa Palmer a Callan Mulvey. Konecne sa nasiel aj nejaky sympatak z rodiny Hemsworthovcov. Herecky to nie je ziadna slava, ale aspon ho nemam chut zabit ako jeho slavnejsich bratov. Väcsina hercov je akceptovatelna a nakoniec tu je dost nevhodne obsadeny Simon Pegg. Zapletka je tak akurat prekombinovana a je nam podana nechronologicky. Technicka stranka je kvalitna a vychutname si par stavnatych killshotov. Ale problem vidim v rezii. Je to podane strasne staticky a nezazivne. U viacerych scen som si povedal, ze by im prospelo, keby ich zostrihali dynamickejsie a stylovejsie. Proste im chybala dravost a poriadne tempo. Film sa napriek blaznivym pointam dost vliekol. Takze vysledok je taka tuctova jednohubka, ktora ako tak uspokoji hlavne fanusikov éry, ktora je uz za nami. 5/10.

Mafiáni (1986)

Brian De Palma je skvely vizualny reziser, ktory vie navodit vo svojich filmoch dusnu atmosferu. Ale pokial sa jedna o komedie, tak je bezradny. Nepomohol mu ani skvely kasting ci uz ustrednej dvojky, tak viacero znamych xichtov v ulohach mafianov. Proste to nebolo ani na sekundu vtipne a film som dopozeral len zo zvedavosti, aby som sa dozvedel akym spôsobom sa ustredna dvojka dostane z tej zapeklitej slamastiky do ktorej sa dostala svojou neschopnostou. 4/10.

Dlouhá cesta dolů (2014)

Ukazkovy priklad zaujimaveho nametu, ale mizerneho spracovania. Je to taky divny mix dramy a komedie ale ani jedna linia nefunguje poriadne. Chvilu som uvazoval o dvoch hviezdickach, ale nakoniec davam iba jednu, lebo aj postavy mi pripadali neznesitelne a tie ich problemy vdaka ktorym chceli spachat samovrazdu mi boli ukradnute. Vysledkom je film, ktory nevyuzil potencial jak v namete, tak skveleho hereckeho obsadenia.

Pokoření (2014)

Vyzera to ako starecka verzia filmu Birdman a v ulohe herca za zenitom, ktory riesi svoju karieru, ale zaroven mu uz trochu preskakuje tu je stale famozny Al Pacino. Jeho vykon je uchvatny a je jedinym dôvodom preco vidiet tento inak dost priemerny a miestami nezazivny film. Chvilami je Pacino tak dobry az som sa bal, ci sa dozije konca zaberu. Vsetci ostatni herci su len figurkami do poctu. Filmu najviac skodi existencia Birdmana, ktora nazorne ukazala o kolko mohol byt vysledok lepsi. 5/10.

Krvavý Bangkok (2014)

Par dni som si nechal na to, kým napisem komentar, aby som bol co najobjektivnejsi a trochu zo mna vyprchalo omamenie zo spickovych bitiek. Napriek nejakym nedostatkom vo mne stale prevlada nadsenie z najlepsieho videobecka za dlhe roky. Technickou kvalitou a celkovo vypravou to konecne nie je ocividne podfinancovane ako je dnes smutnym zvykom. Práve naopak a film by mohol ist kludne do kin. V tomto smere mi to pripomenulo videobecka z prelomu 80tych a 90tych rokov, ktore mali kvalitnu technicku stranku, len akcne sceny boli v mensom merítku ako v ackovej kinoprodukcii. No a teraz k samotnemu filmu. Jeho hlavnou devizou su famozne bitky. Tento film mi konecne splnil ocakavania, ktore som mal od serie Expendables, ale druhy a treti diel tejto serie mi ich nenaplnil. A to stret akcnych borcov v bitkach v ktorych si môzu pomerať svoje schopnosti. Expendables 2 a 3 sa zmohli len na trapne slovne postuchovanie, kedy herci opakuju najlepsie hlasky so svojich starych klasik, ale samotna akcia stoji za hovno. V Skin Trade si sily zmeraju Tony Jaa vs. Dolph Lundgren a to hned dvakrat a Tony Jaa a Michael Jai White. Okrem tychto troch famoznych subojov tu ma kazdy z nich este par dalsich kratkych stretov s anonymnymi kaskadermi. Suboje maju vymazlenu choreografiu, spravne zvolene uhly kamery, prehladny strih a tie najlahôdkovejsie chvaty si môzete vychutnat v spomalovackach. Dolph je vo forme v akej nebol uz dlhe roky a dokazuje, ze stale dokaze utiahnut kvalitny film. Tony Jaa tu predvadza zjednodusene verzie svojich trademarkovskych chvatov a nepredvedie nic pri com by ste si mohli povedat, ze ako to mohol prezit. Ale rozhodne to nevidim ako zapor. To ze sa musel prispôsobit Lundgrenovi a Whitovi a je im rovnocenym superom, ktory sa konecne aj zadycha pripadne dokonca zrani bitkam konecne dodalo potrebnu gradaciu, ktora bitkam v jeho starych solovkach chybala a preto pôsobili monotonne. Okrem bitiek tu mame aj kvalitnu nahanacku Dolpha na motorke a Tonyho po strechach a vsetkom moznom. Tak a teraz k tym nedostatkom. O nieco slabsie su prestrelky, ktore pôsobia trochu fadne a nenapadito. Ako keby boli natocene narychlo. Dolph striela a Thajsky kaskaderi padaju jak prezrete hrusky. To mi nemilo pripomenulo akcne sceny z Expendables 2 a 3. Herecke obsadenie je pôsobive. Okrem bitkarov tu su aj veterani od ktorych som ocakaval nejaky zabavny prejav, ci uz v ulohe zaporakov, alebo presne napisanych komickych figurkach. Lenze nic take nenastalo. Peter Weller tu nema velky priestor rovnako ako Cary-Hiroyuki Tagawa. U neho aspon pobavi, ze hra pre zmenu obet a nie nejakeho diabolskeho zaporaka. Najväcsim sklamanim je ale nevyrazny Ron Perlman ako hlavny zaporak. Skoro to na mna pôsobilo ako ked sa v sucasnych videofilmoch stretne niekolko znamych xichtov len kvôli prachom. Takze kazdy sa mihne na scene len na par minut a bez nejakej namahy sa co najskôr zdekuje prec. Co dost nastve. Celkovo je zapletka dost chatrna. Proste klasicky revenge namet a jedinou inovaciou je to, ze je na tretiu. Takze sa msti Perlman za smrt syna, potom Lundgren za smrt rodiny a k tomu este Tony Jaa za smrt partaka a dokonca na konci su otvorene dvierka pre pokracovanie v ktorom sa za smrt Perlmana budu môct mstit jeho vnuci. A to nehovorim o dalsej postave, ktora sa na konci ukaze ze zije. Ta si tiez nejaky dôvod na pomstu najde. :))). Neakcne sceny su jednoducho slabinou tohoto filmu, pretoze vam na postavach prilis nezalezi. Tento nedostatok do velkej miery vyvazuje zbesile tempo a mnozstvo rôznorodej akcie s poctivymi kaskaderskymi kuskami, takze nakoniec nemam problem hodnotenie 7/10 preklopit na 4*. V sucasnej videolige sa dnes málokedy nájde podobne kvalitny kusok. Takze pokial nemate klapky na ociach, tak si tento film vazte.

Krvavý prachy (2004)

Je to solidna drama s troskou akcie na konci odohravajuca sa v prostredi firmy zaoberajucou sa prevozom penazi. Tempo je pomalsie a kto caka väcsie akcne orgie, tak bude sklamany. O tie tu prilis nejde. Cely cas sledujeme trochu divneho hlavneho hrdinu u ktoreho netusime ake ma zamery. Ja som sa obaval, ze sa z neho vyvinie magor, ktory to vsetko na konci bezdôvodne postriela. Nastastie opak je pravdou a v polovici sa dozvieme jeho tragicky dôvod preco sa zamestnal v tej firme a co tam hlada. Skoda, ze nam to tvorcovia neprezradili hned na zaciatku, pretoze tym padom nemusela byt prva polovica taka rozvlacna. Keby scenaristi viac prepracovali detektivnu liniu u hlavneho hrdinu, tak by to bolo ovela napinavejsie. Ale stale sa jedná o nadpriemernu dramu so slusnym hereckym obsadenim. 7/10.

Socialistický Zombi Mord (2014)

Mam rad filmy o zombiekoch, ale nie v takomto trashovom prevedeni. Jednu hviezdicku davam zato, ze na amatersky film natoceny na kolene to ma solidne triky, kameru, strih a celkovo rôzne rekvizity, ktore sa tvorcom podarilo zohnat. Nadsenie vsetkym zucastnenym evidentne nechybalo. Druhu hviezdicku davam za odvahu natocit v nasich koncinach zombie zanrovku a zaroven za to, ze sa im to po rokoch podarilo dat dokopy. Bohuzial ako celok to nie je nic extra a mna to nebavilo. Nie je to cielene zabavne a ani to nie je natolko mizerne, aby to bolo vtipne na ukor tvorcov. Po prvotnom nadseni, ze sledujem slovensky zombie film to proste bolo pre mna väcsinou iba nudne. Mozno keby si tvorcovia okrem technickej stranky dali zalezat aj na scenári alebo aspon na poriadnych hlaskach, ktore tu uplne absentuju. Ten neustaly drsnejsi slovnik vsetkych postav to nevynahradi. Skôr naopak. Po chvili to pôsobilo otravne. Rovnako ako Blavacky prizvuk a račkovanie viacerych strnulych ochotnikov v hlavnych ulohach. Vysledok je tuctovy zombie film vhodny hlavne pre fanusikov trashu. Najväcsie WTF je, ze to vysielala STV. :))) 5/10.