Hawkeye - Hrdinům se vyhýbej (2021) (epizoda) odpad!

Imf o tom tak pekne básnil v Moviezone, že som po dlhej dobe riskol nejaký Marvel seriál, ale už mi Marvelovky fakt lezú krkom. To neustále skákanie medzi vážnou scénou, ktorú musia hneď zhodiť nejakým trápnym vtipom, lebo typický Marvelboy by asi neprežil na to čumieť bez trápnych vtipov. Oproti filmom tu naviac chýba aj tá megalomanská akcia, ktorá často zachráni akékoľvek slabšie Marvelovky, takže čo tu ostalo? Za mňa nič. Nechápem, kto na to čumí a čo ho na tom baví.

The Gardener (2021)

Taký Hallmarkovský akčniak. Prečo? Lebo to má taký pekný sviatočný vizuál Hallmarkovských vianočných  filmov. Ešte aj to sídlo v ktorom sa to odohráva, je fakt pekné a príjemne osvetlené. Po všetkých ostatných stránkach to je ale typický bezrozpočtový poloamatérsky akčniak aké stihne natočiť Willis za jeden víkend. Dej je zbytočné rozoberať. Celý čas sa banda zamaskovaných dementov, ktorí v tých maskách vidia asi veľké hovno, lebo si ich neustále dávajú dole, poflakuje po dome a terorizuje jednu rodinku. Našťastie si ako záhradníka najali drsného Bronsona. Fake Bronsona, ktorý keď čumí do blba a ani sa nehne, tak vyzerá fakt jak Bronson. Ale akonáhle sa pohne, tak mu neuveríte ani jeden pohyb. Dialógy alebo herecký výkon sú už mimo jeho ligu. Celý film sa tam len kecá a sem tam niekto niekoho odbachne životu bezpečným neBaldwinovským CGI štýlom. No a nakoniec sa tam konečne dostaví druhá hviezda z plagátu Gary Daniels, ktorý má stále skvelú postavu, ale v ksichte už riadne zostarol a pod týmto amatérskym vedením nemá šancu predviesť nič, čo by stálo za zhliadnutie. Nejaký ten jednoduchý úder fakt nikoho neohromí. O niečo náročnejších chvatov sa dočkáme aspoň v bitke Fake Bronson vs. jedna drsná baba, ktorá s 20 kg závažím váži dobrých 50 kg. Takže celkovo klasická amatérčina, ktorá je miestami tak blbá, že je to vtipné. 2/10.

Suplent (1996)

Zaujímavý netradičný mix hororového prístupu Class of 1999 a seriózneho filmu zo školského prostredia o problémových študentoch typu Dangerous Minds. Tentokrát školu ovládne drogový gang a tak musí v utajení nastúpiť vojenský žoldnier, takže vo finále sa dočkáme prestrelky jak z Ramba. Do hlavnej úlohy by sa tam v tej dobe dokonale hodil Seagal a s tou jeho aurou neporaziteľného Casey "Kurva" Rybacka by tam perfektne zapadol, keďže aj tu má celý čas hlavný hrdina navrch pred tou bandou dementov. Takisto by tu mal priestor na poúčanie tých nezbedných narkodílerov a zároveň by bitky vyzerali pôsobivejšie a uveriteľnejšie ako keď sa v nich mláti Berenger, ktorému som to príliš neveril a ani som ho nikdy príliš nemusel. Aspoňže vo vedľajších úlohách sa mihne pár béčkových drsných sympaťákov. Či už v tej dobe dobre vyzerajúci chudý Forsythe alebo Guzmán. Ten mix seriózneho prístupu a tupého béčka k sebe príliš nepasuje, ale je to celkom zábava s dostatočnou porciou solídnej oldschool akcie. Takže celkom spokojnosť a už sa teším na ďalšie diely, ktoré by vďaka striedmej stopáži mohli mať aj svižnejšie tempo. 6/10.

Pověste je výš (1968)

Taký dosť vlažný western v ktorom prevláda dráma ako akcia. Prestreliek je tu minimum a sú také tuctové.  A tá Eastwoodova cesta za pomstou postráda poriadne grády. Ústredná banda zloduchov vlastne len spravila jednu blbú chybu, takže čím ďalej tým ťažšie sa Eastwoodovi fandí. Našťastie úlohu nekompromisného krutého kata prevzal sudca, takže nakoniec divák môže najviac nenávidieť systém. Záver je tiež taký horký. Divný film, ktorý ma v žiadnom ohľade nenadchol. 6/10.

Krycí jméno Lev (2020)

To spojenie nesúrodej dvojky mi trochu pripomenulo komediálnu klasiku Drž hubu. Naviac sa tu parodujú špiónske filmy. Teda snažia sa. Dany Boon je v akcii prekvapivo uveriteľný, ale vôbec mi to nepripadalo vtipné. Len sa tu divne ksichtí. Philippe Katerine ma nebavil už vôbec a buddy chémia medzi nimi poriadne nefunguje. Takže až na občasnú priemernú akčnú scénu to je riadna nuda. 4/10.

12 nezdolných sirotků (2021)

Ale hej taký príjemný povzbudivý športový film zo sirotčinca, kam príde nový tréner amerického fotbalu a vďaka tréningu im dodá sebavedomie, sebaúctu a ďalšie potrebné sebavlastnosti. Je to obohratý príbeh akých vzniklo už mnoho a aj lepších, ale ako príjemná jednohubka to aj po miliónty krát funguje. 6/10.

Matrix Resurrections (2021)

Nový Matrix ma v mnohom potešil ale v ešte viac ohľadoch sklamal. Dejovo som nemal nejaké konkrétne očakávania, lebo ten svet na jednej strane ponúka mnoho možností a zároveň príbeh hlavných postáv trilógia dostatočne uzatvorila. V tomto smere to vlastne išlo proti tomu, čo som čakal. Tomu jak sa svet Matrixu vyvíjal po nastolení mieru sa film venuje okrajovo a len v náznakoch sa dozvieme, čo sa zhruba dialo potom. Do centra deja sa znova dostali Neo a Trinity a ich nekonečná láska. Čo ma celkom potešilo, keďže ich romantická línia ma bavila v pôvodnej trilógii najviac, ale zároveň to ich znovaoživenie pôsobilo predsalen trochu rozpačito. Už len ten dôvod, prečo ich stroje oživili, bol dosť odfláknutý. To, že sú oproti ostatným ľuďom mega výkonnejšie baterky je proste rovnako divne vtipné ako väčšina ostatných vtipov. Najviac ma asi bavilo prvých 50 minút, v ktorých je Neo Woody Allenovská neurotická neschopná figúrka uväznená v Truman Show väzení, v ktorom na neho všetci kamaráti a kolegovia dávajú pozor, aby neprezrel. Nápadmi film hýri neúrekom, ale štýl mi nesedel. To navážanie sa do štúdia a jeho snahy dojenia série, do očakávania fanúšikov a ich zbožňovania pôvodnej série a nachádzaní významov, ktoré tam ani autori nevideli a kopu ďalších motívov, je síce trefné, ale tak priamočiare, že je to častejšie trápne ako vtipné.  Vrcholom nevkusného humoru, ktorý mi nesedel, je pre mňa šašo Morpheus cez ktorého trápne výstupy Wachovská zosmiešňuje aj módny štýl, vďaka ktorému boli postavy v pôvodnej sérii tak cool. Zrazu je to tak smiešne vystajlovaný šašo, že na prvý pokus nedokáže Nea presvedčiť, aby prezrel a pri druhom pokuse musí doslovne imitovať scénu z jednotky, aby ho presvedčil. Ale pre diváka ani to príliš nefunguje a pôsobí to skôr WTF. Tie neustále meta prestrihy na predošlé udalosti síce majú svoju logiku a nie je to v sérii ani nič nové. Veď už v dvojka pri rozhovore s architektom nám to v menšej miere ponúkla a v rámci sveta Matrixu to dáva zmysel. Vývoj príbehu v prvej časti filmu ma bavil napriek humoru, ktorý mi príliš nesedel. Hlavne preto lebo chémia medzi Neom a Trinity je tak silná, že by sa dala krájať a to napriek tomu, že si tie postavy nepamätali, kto vlastne sú. Lenže po prezrení Nea a presunu príbehu do skutočného sveta zrazu nastala strašná dejová prázdnota. Jak sa vyvíjal mier medzi strojmi a ľuďmi sa dozvieme len tak medzi rečou v pár vetách. Nová generácia ľudí si žije celkom spokojne s časťou strojov v novom spoločnom meste a vlastne už nikomu o nič nejde a o nič nemusí bojovať. Len Neovi ide o vyslobodenie Trinity, čo je pekné, ale strašne nevýznamné. A že sa k nemu pripojí pár divne vystajlovaných obdivovateľov, ktorých charaktery nie sú schopné  utiahnuť film a nikoho nezaujímajú, je trápne a smutné zároveň. Gradácia v druhej polovici filmu preto skoro vôbec nefunguje. Hlavne pre divákov, ktorým išlo vždy skôr o boj za slobodu ľudstva a romantická línia bola pre nich vedľajšia. Tu už ide fakt len o tú romantiku a Niobe a ďalší, ktorým sa Neovi v tomto boji príliš pomáhať nechce, sú za zlých rodičov, ktorý chcú od detí, aby sa správali zodpovedne. Asi najväčšie sklamanie, ktoré mi tento diel pripravil a absolútne som to nečakal je akcia. Akcia bola v predošlých dieloch prelomová alebo aspoň tak výnimočná, že udávala trendy. Tu nie je nič, čo by niekto začal napodobňovať. Je tak nenápaditá a fádna, že to najlepšie čo sa dá o nej napísať je to, že diváka neobťažuje. Jedna z mála originálnych vecí, ktorá bola tak podvratná, že ma to na plnú hubu rozosmialo, bol veľký vztýčený prostredníček, ktorý Lana ukázala divákom s anti Bullet Time. Čím naplno dala najavo, že žiadne trendy tvoriť už nechce. Jeden z mála cool nápadov, ktoré majú doslova až hororovú atmosféru (využitie ľudí ako samovražedné jednotky) tu má len pársekundový priestor. Akciu si užije maximálne tak hŕstka filmovo vzdelaných ľudí, ktorí si vychutnávajú prácu s mizanscénou, rôzne filmárske postupy, ktoré Lana v rámci scény netradične kombinuje, ale bežný divák je k takýmto detailom necitlivý. V tomto smere som bežný divák a ani po dodatočnom dovzdelaní v nekonečných rozboroch citlivejších divákov, ma tá akcia neohúrila. Dlho som rozmýšľal o hodnotení. Samotný film je pre mňa do veľkej miery zbytočný a znova nemám chuť ho vidieť. Ale zase ma strašne baví čítať spokojné komenty a dozvedať sa, čo všetko tam títo ľudia videli. Viac sa mi páčia Douglasove poznámky, ktoré pochopí aj obyčajný človek, ako Bluntmanove rozbory určené pre podobne vzdelaných divákov. V tomto ohľade je asi zaujímavé, že to vzniklo a je pozoruhodné, že tak nedivácky blockbuster vôbec nejaké štúdio odkleplo. P.S. Pokiaľ niekto bude znova nadávať, že je to len ďalšia woke propaganda, tak vetou, že stroje už preferujú oslovenie syntienti, dala Lana najavo, že si robí srandu aj z wokeizmu. Ale možno som len zaslepený fanúšik, ktorý vidí veci, ktoré tam ani nie sú. ;-) 5/10.

Hu bao long she ying (1977)

Za mňa veľké sklamanie. Asi to je na mňa príliš old oldschool. Jednak ma sklamal príliš povrchný príbeh v ktorom postavy idú do konfliktov len aby si pomerili svoje kung-fu a ani postavy ma nezaujali. Či už starí majstri alebo nudný mladík. Chýbal mi to poriadny osobný motív a ani herci to charizmou neutiahli. No a bitky sú rozporuplné. Niektoré sú príliš pomalé. Iné, väčšinou ti so zbraňami sú už celkom svižné. Choreografia obsahuje mnoho akrobatických prvkov, z čoho by som mal bežne radosť, ale tu to už prehnali a miestami som nemal pocit, že sledujem súboj, ale gymnastické číslo dvoch borcov, ktorí si občas spomenú, že by sa mali mlátiť a tak si sem tam dajú po papuli. Takže celkovo ma to v žiadnom ohľade príliš nebavilo. 5/10.

Vánoční hrad (2021)

Na tvrdení, že sa Netflix pomaly mení na Hallmark niečo bude. Ale mne to nevadí. Dobrovoľne nasilu som videl stovky Hallmarkovských dojákov. A tento sa mi páčil. Po dlhšej dobe som zase raz videl niečo so Správnou Susan Brooke Shieldsovou a naviac v podaní jej najlepšej CZ dabérky. Stále jej to sekne. Celá tá romantická línia funguje dostatočne dobre a aj prostredie a lokácie, na ktoré si bežne nepotrpím, boli tentoraz fakt nádherné. Proste tak klasicky sladko vyčančané, ale ten vyzdobený svietiaci hrad ohromil aj mňa. Takže celkovo príjemná vianočná jednohubka. 6/10.

The Last Son (2021)

Hrozne nezáživný western, ktorý sa tvári, že je niečo viac ako tupá strieľačka, ale nič viac v tom nie je. Atmosféra je nulová. Herci nevýrazní aj keď je tu pár povedomých xichtov, tak napríklad Worthington je s tým ochlpením na xichte k nepoznaniu. Ani akcia za veľa nestojí. Takže celkovo to je hrozná nuda. 4/10.