Ricardovi (2021)

Aj keď to napísal Sorkin, tak ma potešilo, že to nemá tie jeho tradičné gulometné dialógy. Síce je to strašne ukecané, ale postavy hovoria normálne prirodzene jak ľudia a nie ako zrýchlená nahrávka. Na druhej strane ma na začiatku trochu odradila tá línia o hone na komunistov, čo je téma, ktorú dvakrát nemusím. Našťastie táto línia je len vedľajšia a iba trochu eskaluje už tak hutnú atmosféru. Film sa venuje kríze v manželstve ústrednej dvojice, ktorá hrala manželov aj v megaúspešnom sitcome. A tu film zlyháva najviac, pretože celý ten problém sledujeme len z Lucynho pohľadu, zatiaľčo Desi je len hlavný podozrivý u ktorého divák spolu s Lucy premýšľa, či ju teda podviedol alebo nie. A nič viac ako odpoveď na túto otázku na konci nezískame. Jeho pohľad tu strašne chýba. Dokonca aj možný dôvod, prečo by ju mohol podviesť musí vysloviť úplne iná postava. Fakt škoda. Našťastie Lucy je stvárnená fakt dokonale a mal som chuť sa o nej dozvedieť viac ako len túto jednu kapitolu z jej úspešného a bohatého života. A to napriek tomu, že Nicole Kidmanovú nemusím a naviac tu vyzerá fakt divne, ale herečka je skvelá, to hej. Takže celkovo som viacmenej spokojný. Od retrofilmu o natáčaní nejakého starého sitcomu som veľa nečakal a nakoniec som rád, že som ho videl a silné 3* si zaslúži. 7/10.

Resident Evil: Raccoon City (2021)

Konečne nastala zmena na režisérskom kresle tejto série, ale žiadna zmena k lepšiemu to nie je. Postavy totálne o ničom. Prvú polovicu sa tam vôbec nič nedeje a behom druhej sa dočkáme tuctovej digiakcie na ktorej môže niekoho zaujať nechutné čvachtavé gore. Ale mňa už ani to nebaví. Za mňa totálna nuda. 2/10.

K zemi hleď! (2021)

Pekne trefná satira súčasnej zdegenerovanej doby. Okrem honby za mamonom, hlavne bulvarizácie všetkých oborov, takže v záplave informácii už ľudia nemajú šajnu, komu majú vlastne veriť. A tak podliehajú jednému hoaxu za druhým. Prvých 40 minút mi pripadalo vlažnejších a nesmial som sa tak často ako som dúfal, ale potom si ma film už naplno pohltil a bavil som sa až do konca. A keď to bolo potrebné, tak film dobre fungoval aj v dramatických scénach. Z postáv ma bavili jak tie normálnejšie, tak aj tie totálne prehnané karikatúry. No a finále bolo pekne spravodlivé ku každému z nich. Takže napriek pár hluchým miestam (10-15 minút by sa dalo kľudne vystrihnúť) to je vydarená satira v deväťdesiatkovom štýle typu Truman Show, ktorá snáď ľudom trochu nastaví zrkadlo, aby sme podobnú krízu zvládli. A kým priletí asteroid, tak dovtedy môžeme cvičiť na tom, jak sa rýchlo všetci zaočkujeme a zbavíme chrípôčky. P.S: Seagalove cameo neskutočne pobavilo. 8/10.

Moře klidu (2021) (seriál)

Ešte prvá epizóda vyzerá dosť nádejne a prekvapivo epicky. Predstavia nám svet, ktorý sa rúti do záhuby (tak trochu mi to pripomenulo Interstellar) a tak je vyslaná na misiu parta astronautov, ktorá má priniesť tajomný dôležitý bazmek, ktorý spasí svet. Snáď. Lenže akonáhle sa od druhej epizódy dej nadobro presunie na stanicu na Mesiaci, tak sa to zmení na béčkový horor (typu Prometheus) v ktorom na posádku číha jedno nebezpečenstvo za druhým a jej rady sa každým dielom riedia. Bohužiaľ postavy sa správajú čím ďalej tým debilnejšie (môj obľúbenec Yoo Gong sa do úlohy autoritatívneho kapitána misie nehodí a celý čas sa len priblblo usmieva) a je ťažké im fandiť. Skôr som im postupne prial smrť. Ani hororová atmosféra dvakrát dobre nefunguje. O ľakačku tu ani nezavadíme a gore scén je fakt len pár a nie je to nič, z čoho by mal otrlý divák orgazmus. Triková stránka je na úrovni priemerného sci-fi seriálu Toto príliš drahé nebolo. Záver je vyslovene o ničom. Celkovo priemerná jednohubka o bande idiotov na jednej vesmírnej stanici. 5/10.

Tři oříšky pro Popelku (1973)

Áno je to klasika klasík a objektívne to má špičkové nezpochybniteľné kvality, ale videl som to už toľkokrát, že ma to už irituje a včera som to vydržal sledovať len pol hodinu. Preto dávam neutrálne tri hviezdy.

Inmate #1: The Rise of Danny Trejo (2019)

Inšpiratívne pojatý biografický dokument o chlapíkovi, ktorý sa v mladosti dal na zlé chodníčky, ale napriek tomu sa dokázal zmeniť a polepšiť. Najpôsobivejšia je prvá tretina, ktorá sa venuje Dannyho mladosti a väzenským časom. Prostredná časť sa venuje Dannyho filmovej kariére. Jak sa dostal k filmu a prebehnú sa Dannyho zlomové filmy. Za mňa to má tak akurát priestoru. Posledná tretina ma bavila najmenej. Ukazuje jak s Danny snaží splatiť svoj dlh spoločnosti a robí rôzne prednášky jak pre abstinujúcich narkomanov, tak pre väzňov. Ok, je to chvályhodné a chápem, že to, že sa môže každý polepšiť, keď sa bude snažiť, bola hlavná myšlienka, ale z Dannyho robia skoro až svätca. Na poriadny dokument o Dannyho živote mi tu chýbal väčší náhľad do jeho súkromia, do jeho mysle, do vzťahov s jeho súčasnou rodinou. Lenže jak rodina, tak aj priatelia, ktorí sa tu objavia, tu sú len na to, aby Dannyho oslavovali. Proste na to posolstvo sa nakoniec kládol väčší dôraz ako na samotného Dannyho. 8/10.

Gump - pes, který naučil lidi žít (2021)

Takže už aj Česi sa rozhodli natočiť film loztomilučkom psíkovi, ktorý by útočil na divácke city. Lenže aj citovo vydierať treba vedieť. No a to tvorcovia tohto filmu nevedia. Už samotná hudba ma od začiatku iritovala tým, jak sa nasilu snaží divákovi vnútiť, čo presne má kedy cítiť, ak by mu to teda náhodou nedocvaklo. Takisto kamera je strašne gýčová. Všetko vyzerá umelo a vyčančane. To je snáď prvýkrát, čo ešte aj upršané počasie nepôsobilo depresívne, ale na prvý pohľad pekne. Lenže tá miera sladkosti je tak extrémna, že mi z toho bolo po chvíli zle. Film o psovi s menom Gump, dabuje ho Trojan, jeho pána bezďáka hrá Polívka. Nenapadá ma čím ďalším by to ešte viac mohli osladiť. Snáď len nejaké roztomilé decko tam chýbalo. A že sa tam občas ukážu krutosti, ktoré ľudia psom robia, to nijak nevyváži. U mňa ani ako osveta to žiadne body nezíska. Za mňa to je totálne nefunkčný film a jednu hviezdu dávam len za psov. 2/10.

The Paper Tigers (2020)

Je to v podobnom štýle ako Cobra Kai a čiastočne Underdog Kids. Cieli to na ľudí ktorí vyrastali na osemdesiatkových filmoch typu Karate Kid a milujú Áziu. Ale na rozdiel od Cobra Kai sa to nevenuje novej generácii, ale tentoraz to je zamerané iba na postavy, ktoré v mladosti mali kopu nádejných snov a na staré nefunkčné kolená zisťujú, že to ďaleko nedotiahli a zlyhávajú aj v takých základoch ako je byť dobrý otcom. Takže po smrti svojho Sifu musí trio ústredných hrdinov znova spojiť svoje sily a oprášiť svoje Gung Fu schopnosti, aby si dokázali, že ešte nepatria do starého železa. Film je podané s nadhľadom. Na jednej strane si vtipne strieľa zo svojich postáv, ale keď je to potrebné, tak dokáže aj zvážnieť a všetci tí neznámi herci utiahnu jak dramatické, komediálne a aj bojové scény. Jedným zo známejších ksichtov je Matthew Page alias youtube star Majster Ken. A aj keď tu predstavuje paródiu na belochov, ktorý sú pobláznený ázijskou kultúrou (často hovorí čínsky, aj keď mu asimilovaní aziati už nerozumejú a hlavne každú chvíľu cituje múdra aké sú v koláčikoch šťastia), tak tentoraz nepredvádza svoje tradičné bulšidó, ale ústrednej trojke v bitke riadne zatopí. Film je to strašne lacný. Postavy sa neustále rozprávajú a sem tam sa niekde v telocvični alebo na nejakom opustenom mieste s niekym pobijú. A bitky fakt stoja za to. Či už cool choreografiou alebo jej komickým pojatím. Snáď len škoda, že hlavný záporák Ken Quitugua tu okrem bitky nemá priestor nič predviesť. Nejaká lepšia motivácia ako to, že je proste zlý, lebo to má v náplni práce, by bodla. Celkovo som veľmi spokojný a po tragédii Castle Falls mi tento film dodal nádej, že aj s rozpočtom okolo jedného mega sa dá natočiť dobrý film. Len sa netreba hrať na niečo, na čo nemám a treba rozpočtu prispôsobiť príbeh. 8/10.

90 minut do smrti (2021)

Tak už chápem prečo Willis kašle na nejakú snahu v tých svojich bezrozpočtových odpadoch. Pretože aj keby sa snažil jak o život, tak by z toho vzniklo len niečo takéto. Z prdu proste žiadnu guličku nevyšúlaš. Nech smrdí akokoľvek. A tento film smrdí nedostatkom peňazí na každom kroku. Vďaka tomu je tu klasický 20 minútový úvod, v ktorom sa máme zoznámiť s postavami, natiahnutý na 54 minút, kým konečne začne nejaká akcia. Dovtedy sa film snaží brať strašne vážne a neskutočne nudne nás zoznámi s motiváciami všetkých okoloidúcich, ktorý sa v poslednej tretine stretnú v opustenej nemocnici a zahrajú sa na amatérsku variáciu na Die Hard. Je pekné, že si dali námahu s nejakým zdôvodnením toho, že po sebe príliš nemôžu strieľať (nielen munícia ale aj CGI iskierky boli mimo rozpočet filmu a držať zbraň a robiť pri tom ústami ratatatata bola latka, ktorú podliezť Lundgren ešte nechcel). Takže sa v poslednej tretine dočkáme iba bitiek. Tie sú o minimálne 2 levely nižšie ako za Adkinsových zlatých čias. Najlepší je ten tréning z úvodu filmu, ktorý je dostatočne dynamický. Akonáhle ale nabehne do baráku, tak sa prispôsobí Lundgrenovej rýchlosti a bitky sú síce kontaktné a choreograficky celkom ok a aj prehľadne nasnímané, ale sú strašne pomalé. Napriek tomu sú bitky tým jediným, čo na filme za niečo stojí. No, film. Napriek všetkej snahe a úsiliu zúčastnených to príliš ako profesionálny film nevyzerá. Skôr ako projekt borcov z telocvične, ktorí si povedali, že skúsia natočiť film. A to je smutné. Že s takýmito rozpočtami musia robiť borci, ktorí ešte majú čo ponúknuť. Ale tentokrát budem za toho zlého a nepridám hviezdičku za snahu. Je to mizéria. 3/10.

Black Friday (2021)

Trailer pôsobil celkom vtipne, ale filmu práve poriadna dávka humoru strašne chýba. Vďaka tomu aj napriek krátkej stopáži film nudí od začiatku do konca. Postavy sú nezaujímavé, zopár béčkových hviezd tu je obsadeným mimo svojho typu, takže je prakticky jedno, že sa tu objavia. Filmu to nijak nepomôže. Jediné, čo za niečo stojí sú nechutné gore scény plné slizu a vnútorností. Kto má rád takého pochúťky, tak si ich tu užije do sýtosti. Či už CGI alebo praktické efekty sú na solídnej úrovni a sem tam sa vydarí aj nejaká ľakačka. Takže celkovo podpriemerná hororová akože komédia s ok gore nechutnostiami. 4/10.