Na samotě u lesa (1976)

Na rozdiel od všetkých tých rozprávok, ktoré sa snažia do divákov nasilu tlačiť vianočnú atmosféru mi táto komediálna klasika nelezie krkom. Práve naopak. Aj pri x-tom pozretí som sa znova bavil na hlúposti a naivite ľudí z mesta, ktorí chcú využiť chudákov starých dedinčanov, ale nakoniec sa to obráti proti nim. Všetky tie vedľajšie figúrky sú dokonale načrtnuté ale najlepší je samozrejme Kemr ako sympatický dedko a Svěrák, ktorý je tak dokonale vo všetkom úplne mimo. Hlášky ani nebudem citovať. Je ich tu neúrekom. Takže za mňa stará dobrá česká komediálna klasika. 10/10.

Asakusa Kid (2021)

Úchvatný film o komediálnych začiatkoch Takeši Kitana. Hlavne o jeho vzťahu k majstrovi u ktorého sa učil. Trochu mi to pripomenulo Sammo Hungovú poctu svojmu majstrovi vo filme Painted Faces. Je pekné vidieť, že aziati nezabúdajú na svoje učňovské korene a sú na ne hrdí. A to aj napriek tomu, že boli miestami riadne tvrdé. Ale film má nielen pútavý dej, ale je aj neskutočne svižne natočené. Ponúka skvelé hudobné montáže a na konci sa vytiahne aj s pôsobivou scénou na jeden záber. Funguje tu perfektne jak komediálna stránka, tak aj dramatická. Film jak rozosmeje, tak dokáže aj dokonale dojať. Júja Jagira je v úlohe Takešiho absolútne dokonalý. Presne vystihol všetky tie jeho tiky a aj nekompromisný štýl humoru. Za mňa veľká pecka, ktorá poteší každého Kitanovho fanúšika. Kľudne by som prijal film aj o ďalších kapitolách Kitanovho života. 9/10. P.S. Díky Zíze za tip na tento film. Nebyť teba, tak som ani netušil, že takáto pecka vznikla.

Svatá země (2017)

Priemerný film o divnej rodinke, ktorá spolu poriadne nekomunikuje a jej jednotlivý členovia sú roztrúsený po celom svete. Nuda to nie je a celkom ma zaujímalo, kto jak skončí. Najviac ma bavilo postupne sa rodiace priateľstvo medzi nevrlým chovateľom prasiat v Izraely a miestnym rabínom. Ale celkovo som postrádal nejakú hlbšiu myšlienku, ktorá by filmu dodala poriadny zmysel. Takto je to film len na jedno pozretie a ak ho neuvidíte, tak o nič extra neprídete. 5/10.

Quiet room ni jókoso (2007)

Taká japonská variácia Girl, Interrupted, ale podaná samozrejme v tom ich bláznivom štýle. Lenže aj napriek odľahčenému tónu a pár infantilným vtipom, sú tragické príbehy všetkých tých pacientiek na psychiatrii aj dostatočne smutné. Hlavná hrdinka si dlho nechce priznať, že ta skončila oprávnene, takže až kým si to neuvedomí, tak tam zažije kopu vtipných a aj smutných príhod. Bavilo ma sledovať všetky pacientky a celkom by ma zaujímalo, ktorá ďalšia z nich sa odtiaľ niekedy dostane, ale to sa samozrejme už nikdy nedozvieme. Celkovo to je po každej stránke vydarený film. 8/10.

Skandál po anglicku (2018) (seriál)

Zase taká pecka to nie je. Pripadalo mi to strašne skratkovité. Hlavne prvé dve epizódy v ktorých sledujeme vzťah ústrednej dvojice a náhly prerod hlavného zloducha, ktorý chce svojho teplého králika za každú cenu zabiť. Možno pre Britov, ktorí si tie udalosti pamätajú, to bude fungovať lepšie. Skutočne vydarená je až posledná epizóda, v ktorej sledujeme proces a pekne sa tu ukazuje, prečo mnoho ľudí s pochybnou povesťou radšej ohľadom krívd radšej mlčí, dokiaľ sa nezmení nálada spoločnosti v ich prospech. Objektivita sudcu je doslova "ukážková". Sen každého obvineného parchanta s dobrou povesťou. Z hercov tu kraľuje Hugh Grant, ale už som ho videl hrať tak dobre, takže to nie je žiadne prekvapenie. Tá jeho postava je určitým spôsobom tragická, ale aj tak som nemal chuť toho parchanta ľutovať. Ale bolo fascinujúce ho sledovať. Na druhej strane obeť vykreslená ako typická bukvica tu dvakrát sympatická nie je. Lúzer, ktorý využije každú príležitosť ako sa dostať k prachom, si o problémy do veľkej miery koledoval.  Ben Whishawtu znova pekne osciloval medzi nevinnosťou a parchantstvom. Najväčšia poznanie, ktoré táto miniséria prináša je to, že skoro každý druhý vysoko postavený brit si to občas rozdal s chlapom. To sú mi ale pokrytci, hehe. 6/10.

Atlas mraků (2012)

Po rokoch som si to pustil druhýkrát a mám o niečo lepšie dojmy. Stále mi tam ale niekoľko vecí vadí. To obsadenie rovnakých hercov do rôznych postáv a hlavne naprieč pohlavím a rasou pôsobí s tými komickými maskami strašne rušivo. To že tie divné obludy majú byť akože Kórejčania mi došlo až po pár minútach a aj tak som im to neveril ani na sekundu. To už aj Spockovi by som skôr uveril, že je Aziat. Ďalej mi strašne vadilo to neustále prestrihávanie medzi príbehmi, ktorých bolo príliš na to, aby ma to udržalo v dostatočnom napätí. Kým sa dej vrátil k napínavej scéne z jedného príbehu, tak som pomaly zabudol o čo tam išlo. Minimálne to u mňa ale často pokazilo atmosféru z konkrétnej scény a zakaždým som sa musel do scény vcítiť odznova. Na rozdiel od geniálneho Speed Racera to prestrihávanie to prestrihávanie medzi jednotlivými príbehmi a dejovými plánmi na mňa proste nefungovalo a ani som tam nevidel nejakú poriadnu spojitosť. Holt nie som asi taký mediálne sčítaný ako miestni intelektuáli. Pritom upomínanie na konkrétne dobové žánre mi tiež žiadnu veľkú potechu neposkytlo. Síce nie všetky, ale niektoré som rozpoznal, ale pre mňa to nie je dôležité a viac ako pár sekúnd sa z niečoho takého tešiť neviem. Rozhodne mi to nestačí na to, aby som bol z toho odvarený celý film. No a teraz ku kladom. Jednotlivé príbehy samostatne rozhodne fungujú. Ani dialógy nie sú tak otravne monotónne a bez emócií ako v druhom a treťom Matrixe. A aj hlavné témy o boji za slobodu a lásku mi sedia, takže ma to bavilo sledovať jak sa to vyvinie. Najviac sa mi páčil ten postapo príbeh a príbeh o tom mladom skladateľovi. Za najviac zbytočný považujem príbeh tých dedkov. Ale aj ten je stále nadpriemerný. Po vizuálnej stránke to je ešte stále pecka a aj tých pár akčných scén je vydarených. Takže celkovo to po druhom pozretí u mňa stúplo zo 6/10 na 7/10 a je možné, že to bude u mňa s ďalšími zhliadnutiami ďalej rásť.

Noční jízda (2011)

Chlapík unesie ženu s deckom v ich aute a celý film len kecajú a kecajú a kecajú a na konci je trocha tuctovej akcie. Nuda. 4/10.

Bajka (2019)

Aj keď to vraj mala byť komédia, tak som sa ani raz nezasmial. Najviac ma štval hlavný hrdina, ktorý celý čas nehne ani brvou a pôsobí jak autista. Má predstierať, že je normálny človek, ale vôbec nič nechápe. Trochu k smiechu sú všetci tí namachrovaní jakuzáci, ktorí sa obšmietajú okolo a spriadajú rôzne pikle jeden na druhého. Škoda guliek na taký póvl. Takže trochu ma zaujala iba na komédiu dosť krvavá akcia. Ale zase jej tu nie je dosť na to, aby to vynahradilo nedostatok humoru. Celkovo mi bolo jedno jak kto skončí, takže za mňa veľké sklamanie. 4/10.

Záře (2017)

Doteraz som od Kawase videl len film Sweet Red Bean Paste a ten ma úplne nadchol. Takže s jej pomalým štýlom nemám problém, ale tentoraz ma vôbec nezaujal príbeh. Takže mi k spokojnosti nestačil vizuál na ktorý tentoraz kládla veľký dôraz. Tentoraz to je fakt skôr o poetickej atmosfére a pekných obrázkoch ako o deji. 6/10.

The Forgiven (2017)

Film o závažnej téme apartheidu, ale príbeh, ktorý si tvorcovia vybrali nie je dvakrát pútavý a ani nejak extra hlbokú stopu v divákovi nezanechá. Takýchto filmov je príliš a väčšina z nich je podstatne kvalitnejšia. Najlepšie na filme boli rozhovory medzi bezcitným vrahom Banou a dobráckym arcibiskupom Whitakerom, ale tie vo filme zaberajú len pár minút. Možno keby bol celý film o tom jak sa Whitaker pomaly dostýva do mysle Banu, tak to mohlo byť oveľa lepšie. Takto je to ale len priemer s príliš veľa hluchými miestami. 5/10.