Moneyball (2011)

Film, který naplno docení jen kovaní sofťáci nebo bejsbóláci. Pro zbytek populace to bude "jen" zručně natočený, právem procítěný snímek, který se věnuje osobnosti Billyho Beaneho, jenž si šel za svým snem pomocí složité matematiky. Musím říci, že všechny postavy jsou výtečně napsané, Brad Pitt je tady zasazen do nenápadné polohy, která je ale vlastně strašně lidsky sehraná. Jonah Hill by mohl působit na tomto místě značně nepatřičně, ale velmi vhodně dotváří celkový dojem filmu. 78% páč nejsem kovaný baseballista :-)

Velká šestka (2014)

Roztomile infantilní animák? Ale kdeže! Tenhle sází především na vědecké vysvětlení a hlavně na velkého nafukovacího robert... teda robota a jeho malého kámoše, který při nehodě ztratil bratra (btw. kdo tu nehodu způsobil?). Hlášky občas fungovaly, občas trochu drhly, ale závěrečný dojímák musel vykoulet nejednu slzu z oka. Akce je vyhypeovaná na max., máme tu několik nerdů, kteří chtějí pomoci, jednoho záporáka, co ztratil dceru ve hvězdné bráně (btw. jsem jediný, komu generál připomínal Hammonda?), a celé se to nese v tom vědeckém duchu, takže i holka s gelovými koulemi není žádná übersamice, ale jen obyčejná holka se zapálením do chemie. Trailery lákaly na Baymaxe, jeho role nakonec byla trochu podceněná, osobně jsem čekal více hlášek právě s ním. Celkově: Avengers vs. Stargate vs. Japonsko po celé planetě + rozpustilý humor + nerdi - někdy trochu otravné - málo Baymaxe = 75%

Anomálie (2014)

Odpad tomu nesmyslu, který se odehrál před mým krátkým zrakem, nedám. Sice těsně, ale ne. Celý ten film je jedním slovem WTF na entou krát sto plus tři na pátou. Kouleni očima mi nepomohlo. Tohle byl velký úlet. Na co si tam jako režisér a scénárista hráli? 15% za podařené i když taky crazy bojové scény a vizual.

Dárce (2014)

Mno. Slabý vývar těch nejslabších Young adult fantasy. Nesmysly kupící se postupně jeden za druhým. Pozitivum byl ten celkem vymyšlený nápad s černobílým formátem. Jinak nic převratného. 45%

Whiplash (2014)

Fascinující vysokooktanové drama, které bych já, jako totální nehudebník, ve svých uších vážně nečekal. Hypnotická jízda na pokraji fyzického i psychického vyčerpání a neuvěřitelné hlavní postavy, jak Andrew, tak Fletcher. Vzájemná chemie tiká na tisíc procent a pot a krev stříká všude kolem. Bicí, bubny, činely. To vše a mnohem více dostaneme v tomto úchvatném hudebním kousku, které vás absolutně strhne. A Simmons J.K hlásí naprosto neuvěřitelné, démonické hlášky! 98% a jeden z nejlepších snímků, které jsem kdy viděl.

Pod zemí (2014)

Rozhodně nic pro klaustrofobiky. Až do dvou třetin se to tváří jako milý dobrodružný archeo snímek, s celkem sympatickým osazením. Poté, co naše milá šestice dojde až na samé dno, se během několika minut stane spousta roztomilých úmrtí, kdy nestačíte zírat a říkat si WTF? Poté, co vám umřou kamarádi, tak zaslzíte, a hnedka pokračujete dál včíl ještě jistější smrti. Mno, poslední třetina je sled totální magořiny, kdy nevíte vůbec co tím jako scénáristé mysleli. Možná to ani nemusel být horor, stačilo jen něco dobrodružného s hledáním kamene mudrců a s několika lehce tajemnýma nehodama. 55%

Nelítostný souboj (1995)

Napínavý souboj dvou chlápků, co se navzájem nesmírně respektují a váží. Brilantní Pacino i De Niro a jejich pověstná kafe scéna je snad tou nejvíce proklamovanou scénou, která v sobě má něco obrovského. Mannovo epické dílo, kterému se jen málokterá akční kriminálka přiblíží. Mann si totiž vyhrává nejen s hlavní dějovou linkou, ale velmi vkusně rozvíjí i řadu dalších postranních příběhů, které vám ve výsledku vytváří více než pozitivní dojem. Zároveň se můžeme až s intimní hloubkou ponořit do životních příběhů hlavních hrdinů, kteří si prožívají svůj běžný den v práci. A střílečka na ulici před bankou? Holy mother of god! To je snad ta nejvíc cool střílecí scéna, jenž jsem ve filmu mohl vidět. Tak dechberoucí, tak reálná. Strhující tříhodinový příběh, který mě upoutal pro dnešní večer do sedačky. A že se mi z ní sakra nechce vylejzat. 95%

Cesta (2009)

Emocionální uplakaná cesta v padesáti a jednom odstínu šedé, ve které sledujeme dojemnou pouť otce a syna vedoucí odnikud nikam. Excelující Mortensen a jeho malý kámoš, který opravdu dokazuje, že i mladí herci umí zahrát silné dramatické role. Sice se nedozvíme co se stalo, jak se to stalo, ale to je asi to jediné co nás trápí, protože apokalyptický svět je ztvárněn bravurně. Možná stačilo méně plakat a starat se o pseudofilozofické krákání, a malinko přidat nějakou tu akcičku, protože hororový dům s děsivým překvapením ve sklepě byl opravdu top filmu. Ve filmu se také dozvíme jedno jasné vyřešení otázky a to takové, jestli cesta může být cil? 75%

Colette (2013)

Mádl konečně potvrzuje, že není herec v jedné škatulkové roli, tedy v roli šíleného puberťáka, co kalí na horách s Kokotkem. Jeho dramatická role vězně Villiho ho opravdu povznesla do nových filmových obzorů. Pozorovat dění uprostřed koncentračního tábora, to je opravdu síla, na kterou musí mít člověk trochu žaludek. Na druhou stranu, autorům se původní myšlenka asi trochu rozpadla pod rukama, protože konec mě opravdu příliš neuspokojil, takže ve výsledku jsem někde na půli cesty mezi výtečně nasnímaným řemeslným kouskem a pokusem o něco, jako přidanou hodnotu. Mezi českými produkcemi rozhodně vyčnívá, ale stále nedosahuje jiných válečných majstrštiků. 65%

Podfu(c)k (2000)

Klasicky ulítlá, překombinovaná Ritchie komedie s krimi prvky, kde je hodně postav, co hodně mluví, pár zrychlených náletů, nesmí chybět ani animovaná představovačka a drsný voice over, který to vše komentuje. Nejdříve sledujeme několik na sobě nezávislých skupin týpků, kteří se potom jeden druhého snaží dostat, jen aby získali 84 karátový diamant. No, nekupte to. A když ještě seženete roztomilého gipsy pejska, na pořádnou švandu je zaděláno. Jenže ani naponěkolikáté mě Guy neoslovil. Jeho komedie mě prostě míjí účinkem Soráč. 65%