• Krátkometrážní

Sněženky a machři po 25 letech (2008)

Natočili by jste S tebou mě baví svět po 30 letech a vzpomínalo by se, že se tady Mates po*al a tady sjel na tom kočárku? Ne? Tak přesně takový jsou Sněženky a machři po 25 letech. Z fajn komedie, kterou jednička je, film vyrostl ve strašlivě pomalý melodramatický melodrama, který nám ukazuje, že život jde dál a že se s postavami slavné jedničky rozhodně nepáral. Jedna je pěkná mrcha, co využívá lidi, druhýmu se sype vztah s dcerou, všichni žárlí na tu bohatou a tamten je furt zamilovaný do svý učitelky, aby se do něj zamilovala taky ale odešla za manželem. A když to je celý až moc smutný, někdo udělá nějakej vtip nebo řekne "drepkins", což je strašně hnaný na sílu. Film prakticky nemá vývoj, postavy se jen baví mezi sebou a pak zase všichni odjedou. Pro skálopevné fanoušky jedničky to je hezká nostalgie, ale po titulcích stejně budou tihle fanoušci mít depku stejně jako všichni ve filmu.

Sněžná past (2018)

Neobjednal si ten film National Geographic? Při stopáži 90 minut je totiž snad 20 minut záhlé dlouhé záběry z výšky na fantastickou nedotčenou přírodu zasněžených hor. Jinak se jedná o ucházející vyvražďovačku, ve který partu neschopných pašeráků drog zlikviduje táta od rodiny Momoa a jeho senilní tatínek Lang. Dost těžko uvěřitelný scénář a několik fakt mizerných triků (Momoův pád do vody nebo fatalita na konci). Jinak je ale Braven celkem fajn béčko, který Vás na tu hoďku a půl celkem zabaví. Ideální na sobotní odpoledne, když zrovna nemáte nic lepšího.

Sněžné bratrstvo (2023)

Zaokrouhlím nahoru. Bylo by to přesně někde na pomezí 3 a 4. Bayona se toho nebojí a doslova bez začátku a úvodu hodí skupinu hráčů do ledového pekla, až jsem si po 30 minutách říkal co tam ještě 2 hodiny budou dělat. Bohužel filmu v polovině lehce dochází tempo, ale nemůžu zase říct, že by tomu vyloženě spadl řetěz. Příběh je silný, Bayona si umí pohlídat každou napínavou scénu a konec dokáže chytnout za srdíčko.

Sněžné bratrstvo: Kdo byli ti v horách (2024)

Velmi povedený, tak akorát dlouhý, dokument o natáčení. S reálným peklem skutečných lidí se to samozřejmě nedá srovnávat, ale lehké natáčení (a hubnutí) rozhodně nebylo.

Sněžný kluk (2019)

A vůbec se za to nestydím! Sněžný kluk ve mě jednoduše probudil to dítě, kterýmu se tohle sakra líbí. Po začátku ve městě (10 minut) jsem se nechal unášet fantastickým dobrodružstvím, ve kterém hrála prim Čína, fantastická hudba a jedno kouzlo za druhým. Už seriál Kung fu Panda osobně miluju právě kvůli tomu prostředí. A Sněžný kluk je přesně z takového ranku. Je navíc vidět, že tu je velká snaha udělat nástupce Bezzubce, a za mě osobně se to povedlo do puntíku. Yeti je skvělej, je roztomilej a každý jeho kouzlo je auditovizálně velmi líbivá podívaná. Příběh možná trochu klišé a jako celek se to Jak vycvičit draka nevyrovná, ale tady ten větší důraz na děti než na dospělé vůbec nevadil. Jednoduše jsem na hru přistoupil a nechal se vzít na výlet. Tohle můžu a klidně mi naservírujte 2 další díly a seriál.

Snowden (2016)

Skvělej Levitt. Mám prostě toho kluka rád a tady předvádí i skvělý herectví. Režie Stonea je jistá, jen je škoda závěru, který mi přišel nedotažený. Alespoň vzhledem k tomu, jak na mě působil zbytek filmu. Je až s podivem, kolik dobrých, skvělých i špatných, ale každopádně známých herců k tomuhle filmu přišlo. Je znát, že aféra kolem Snowdena zajímá hodně lidí. Jako filmografie skvělý, díky hercům ty dvě hodiny pěkně odsýpá a i když tu je několik hluchých a zbytečných pasáží, já byl spokojenej.

Sociální dilema (2020)

Velmi silné, a hlavně důležité téma, ale vlastně nic z toho. Stejně ty Facebooky zapneme a podívám se. Sociální dilema pokládá a osvětluje několik velmi závažných a důležitých otázek, jako dokument je určitě zajímavý. Osobně mi přišlo zbytečné to dokreslovat hraným příběhem jedné rodiny. Tam ta důvěryhodnost hodně klesá, protože dokument žene spousty situací do absurdních výšin. Rozhodně bych chtěl víc lidí na rozhovor a méně "filmových" scén.

Solaris (2002)

První Solaris jsem neviděl (a po shlédnutí tohoto) a nejspíš ani neuvidím. Hloubku má možná originál, ale tohle je jen Soderberghova snaha o to nás přesvědčit, že Clooney umí hrát a není to jen pěkná tvářička...nebo zadek. Příjemně mne překvapila přítomnost Violy Davis, kterou si teď všímám více. Jinak je Solaris totální ztráta času.

Sólista (2009)

Síla lidskosti. Právě ta civilnost a lidskost je jeden z důvodů proč v roce 2011 tak excelovali Nedotknutelní. Nebo mnoho let přes Sólistou Schindlerův seznam, nebo další desítky filmů. Sólista by se k nim chtěl přidat, ale nemá na to. Jindy naprosto precizní Foxx mi tu přijde obyčejnější než obvykle, a i když není problém v Downeym samotným, jeho postava film neutáhne ani zdaleka. Z filmu se tím pádem ztrácí ta emoce, kterou právě mnoho jiných filmů dávkuje po tunách. Místo toho to je chladný, vykonstruovaný film, který by chtěl bodovat na Oscarech, ale místo toho to moc nikoho nezajímá, vůbec nedojme a většina diváků ty přepálený 2 hodiny odzívá.

Sólomámy (2022) (TV film)

Trailery mě zajímaly, ale bohužel jsou Sólomámy jen obyčejnou sondou do života několika matek bez partnerů. Překvapivě jsou takové, které žijí od výplaty k výplatě, ale i takové, které mají solidně placenou práci, jen jim chybí "ten druhý", který by jim dal lásku a podporu. Kdo chce, ten ty sociálně slabé případy najde vždycky, a pro mě není jejich život žádné překvapení. Dokument spíše nudí a je bez nápadu.