Zeitgeist: The Movie (2007)

Časť o 11. semtembri načrtla veľké množstvo nepriamych dôkazov, ktoré rozhodne majú niečo do seba a mňa len utvrdili v tom, že si WTC Amíci zničili sami. Vo zvyšných dvoch častiach však už šlo o pomerne veľa špekulácií, ktorých pravdivosť vylúči/potvrdí len čas (svetová spoločná vláda, keď sa EÚ nedokáže dohodnúť ani na spoločnej ústave, no neviem neviem + arabský a západný svet pod spoločným vedením si ani neviem predstaviť :)). V podstate však ide o kvalitný dokument, ktorý disponuje v rámci tématiky slušným množstvom argumentov. Treba ho však posudzovať v súvislosti s faktom, že ide o jednostranné "presvedčovanie" kde druhá strana nemala možnosť vzniesť protiargumenty, z čoho vyplýva určitá forma sugestívnosti, ktorej môže menej skúsený divák ľahko podľahnúť.

Náš vůdce (2008)

Film o triede prihlúplych adolescentoch, ktorí sa nechávajú vtiahnuť do prostredia autoritatívneho zoskupenia. Správne sa tu poukazuje na ľahkú manipulatívnosť dnešnej mládeže, vychádzajúcu z nedostatku iných záujmov (rozumej nudy) a nedostatočnej intelektuálnej úrovne. Vadilo mi však šablonovité správanie jednotlivých charakterov od zmäteného vodcu poolového týmu, cez jadro zoskupenia tvorené klasickými vygumovancami až po nesympatickú investigatívnu študentku s jasnovideckými schopnosťami, ktorá vedela že sa projekt zvrtol ešte predtým, ako sa tak skutočne stalo (v dôsledku čoho tlačí a rozširuje antipropagačné letáky, usporiadúvava pochody proti fašizmu, obracia sa na súd pre ľudské práva, píše do intergalaktického zoskupenia alienom, čo sa na škole deje a podobne. Názov zoskupenia a jeho teplý pozdrav na hodnotení taktiež nepridalo. Vzhľadom na tunajšie hodnotenie však ide zjavne o silne subjektívny pocit z filmu, takže tento comment berte s dostatočnou rezervou.

Sedm životů (2008)

Emocionálne slabší snímok ako Pursuit for Happiness, ale aj tak pekné, nenásilné a zaujímavé občerstvenie filmovej pôdy.. //Klady// : obsadenie, téma, motivácia hlavného hrdinu, zaujímavé budovanie vzťahu //ZÁPORY// : od začiatku je jasné ako sa príbeh skončí (nejde však o zápor v pravom slova zmysle)

Co se vlastně stalo (2008)

Satira na súčasný stav Hollywoodu a snahy presadiť sa v ňom, resp. udržať si získané renomé. Ako satira to funguje dobre, avšak humor sa kamsi vytratil a spolu s ním aj šanca na lepšie hodnotenie.

Zkáza lodi Gustloff (2008) (TV film) odpad!

Titanic bol niekoľkonásobne menšou katastrofou a aj tak si vyslúžil podstatne kvalitnejšie spracovanie. Od Nemcov som samozrejme nič extra nečakal, ale takúto konštaláciu deja by nevymyslela ani francúzska avantgarda zo začiatku minulého storočia. Máme tu totiž malého bambuľku ktorý stále pobehuje a nič z toho pre diváka, zopár nemeckých dôstojníkov bez vzťahu zjavnej nadriadenosti či podriadenossti (alebo lack of chain of command, alebo každý rozkazuje každému), mladú nepeknú Nemku (snúbenku hlavného hrdinu, ktorý mi asi ako jediný v celom filme výrazne nevadil), jej macochu, ktorá jej chce za každú cenu uškodiť, jedného týpka, čo z nudy chytá signály NASA na rádiu a hoci je hlavným podozrivým z pripravovanej sabotáže, je mu zverená jedna z najdôležitejších funkcií v správe lode a podobné blbosti. Proste Nemci mali slušný historický príbeh, ktorý obalili ultranezmyselným dejom a pustili to do telky. Nechcem znižovať váhu samotnej tragédie, ale vzdanie pamiatky ľuďom čo v nej zahynuli v takomto prevedení jednoducho neobstojí.

Kurýr 3 (2008) odpad!

Keby ste to brali vážne tak je to riadna kravina. Horšie však je, že je to totálna blbosť aj keď to vážne neberiete. V tomto filme sa diali veci, o ktorých som ani neveril, že ich niekedy vo filme uvidím. V negatívnom zmysle.

28 dní poté (2002)

Buď niekto robí film o zombíkoch, alebo o pedofílnych vojakoch. Mix totiž nestojí za nič.

Flashpoint (2008) (seriál)

Jeden z mála seriálov, ktorému som ochotný aj napriek skutočnosti, že jednotlivé epizódy na seba obsahovo priamo nenadväzujú, udeliť vysoké hodnotenie. Výborné herecké obsadenie, kvalitne spracované zápletky bez zbytočného hrdinstva, s morálnym podtónom a snahou o reálne poňatie problematiky.

Dům loutek (2009) (seriál)

Po pilote to vyzerá na riadnu blbosť. Uvidím, či si nájdem čas na ďalšie diely.

187 - Kód pro vraždu (1997)

Problematiku bezmocnosti učiteľov voči intelektuálne slabučkým a zároveň agresívnym jedincom na mnohých amerických verejných stredných školách sme tu už párkrát mali. Tento snímok patrí k tým zvláštnejším, a to bohužiaľ v negatívnom zmysle. Jacksonovej premene na Robina Hooda som jednoducho neveril, vytratil sa pud sebazáchovy, všetci vo filme pôsobili ako hlupáci (čomu však nebolo ťažké uveriť). Nedojala ma ani záverečná esej vygumovanej Hispánky. Jediné plus teda vidím v poukazaní na problém šíriacej sa negramotnosti niektorých menšín v USA. Ten je však všeobecne známy, takže film nezabaví ani nepoučí.