Pí a jeho život (2012)

Originální příběh o tom, co se stane, když chlapec ztroskotá při námořní katastrofě o které se toho moc nedozvíme a v záchranném člunu krom něho je i hyena, orangutan, zebra a lev. A tak začíná příběh až filozoficky plný hledání boha, neboli smyslu bytí. Příběh, který se mohl i nemusel stát. A hlavně: příběh, který se vyplatí vidět ve třetím rozměru, neboť i ve 2D jde cítit ta trojrozměrná síla. Ať tak nebo onak, Ang Lee natočil zajímavý příběh o přežití, který si občas hraje na víc, než je. 75%

Mrtví a neklidní (2013)

Očekávání ala zombie Twillight vzala za své a paradoxně přispěla k lepšímu hodnocení tohoto snímku. Mrtví a neklidní totiž nekráčí zaběhnutými kolejemi, naopak skoro celou dobu jdou svou netradiční cestou, která jedněm přijde svěží, originální a hezká, jiní ji odsoudí za paskvil, který nemá řádnou porci akce, napětí či vtipu. Pro mě jsou Mrtví a neklidní originálnější zombie pohádkou pro dospělé, která nahlíží na tento žánr zcela novým pohledem. Přiznejme si, že rčení: "láska je slepá" či "láska čeká na každého" zde dostává zcela nový až léčitelský rozměr. Za mě rozhodně palec nahoru, neboť kombinace zombie žánru a Shakespearovské Romeo a Julie, rozhodně stál minimálně za jedno shlédnutí. 75%

Argo (2012)

Drama, které si pohrávalo s mými nervy jako kačer Skrblík s dolarovými bankovkami. Ben Affleck je skutečně profík, jak po režisérské, tak herecké stránce a nic mu zde nemohu vytýkat. Tohle prostě byla dramatická Íránská jízda minutu od minuty napínavější. Přesto ale k tomu vrcholu kousíček chyběl. 80%

Million Dollar Baby (2004)

Po věru dlouhé době jsem konečně našel díky milované osobě cestu k tomuto snímku, který natočil Clint Eastwood dlouho před tím, než přišlo minimálně mnou zavrhované mysteriózní drama: Život po životě. Million Dollar Baby podle mnohých patří k tomu nejlepšímu, co tento režisér natočil. Jak to vidím ale já? Předně musím zdůraznit, že Clinta Eastwooda obdivuji hlavně jako herce. Přesto si u mě jako režisér Gran Torina vydobyl určité renomé. Přejděme ale k filmu samotnému: Clint Eastwood v něm získal velice cenou scenáristickou látku od Paula Haggise (podle sbírky příběhů od Jerryho Boyda - F.X.Toola), jenž doté doby byl znám spíše jako scénárista mnoha seriálů a nutno dodat, že se dodnes zřejmě jedná o Haggisův nejlepší scénář vůbec (původně ho plánoval i režírovat). Příběh je krásně vygradovaný, doslova podle příručky: Jak napsat dobrý scénář. Skrze hlavní dvě postavy je přirozeně vyprávěn příběh, který není ani tolik o boxu, jako o touze něco dokázat, splnit si své sny, ať to stojí sebevětší cenu. A ta touha žene celý film kupředu jako pomalu, ale jistě jedoucí vlak. Herecké obsazení je atomové. Chemie mezi postavami prší skrze obrazovky na diváky a každý intimní záběr rozhovoru mezi dvěma postavami, ať hlavními nebo vedlejšími mi vykouzlil úsměv na tváři. Vše ještě posiluje intimně pojatá kamera. Ta ovšem zcela selhává v akčnějších scénách při boxu. Nevím, jestli to bylo tehdejší dobou či v té době zřejmě málo zkušeným Tomem Sternem (kameramanem), ale při boxu ne a ne být součástí soubojů. Cítil jsem se jako jeden z diváků, nikoli součástí toho adrenalinu při boji. Možná to byl úmysl, zůstat u pohledu Frankieho Dunny, ale bohužel takto pojaté akčnější sekvence mě tolik neoslovily. Své na tom jistě má snímek Warrior, jenž jsem viděl bohužel dříve než tento film a který značně změnil i zpřísnil můj pohled na dramatický žánr a souboje celkově. Přesto na tuto malou výtku nemám v tomto bodě nic, co by vyloženě kazilo zážitek z tohoto snímku. Jak říkám, je to vlak jedoucí pomalu, ale jistě z A do B. Znalost závěru zde bohužel sehrála své a tak jsem byl ochuzen o finální city, které jsou silné, ale nejsilněji působí na ty, co nejsou na to připravení. Ovšem celkové vyznění filmu rozhodně neutrpělo. Frankie Dunn je od začátku férový člověk, kterému ale chybí to nejpodstatnější k férovosti: cit. Díky Maggie tento cit v sobě začne pěstovat, ovšem každá změna musí projít zkouškou, která není vždy lehká. Více prozrazovat nebudu, již bylo řečeno až moc. Million Dollar Baby je silným kusem v dramatickém žánru. Při jeho procentuálním hodnocení musím brát zřetel i na jiné, podobné filmy, co jsem kdy viděl. A z tohoto hodnocení vychází jako druhý hned za Warriorem, který nadále kraluje sportovně - dramatickému žánru. Přesto doporučuji a rozhodně mu dejte šanci, i když třeba box nemáte rádi. Herecké výkony za to minimálně stojí. 80%

Země ztracených (2009)

Tak další film, který není šálkem mého čaje. Blbé postavy, blbé efekty, blbý děj, blbé všecko. Úroveň toho všeho je téměř odpadová a odpad tomu neuděluji jen proto, že znám daleko horší filmy. Přesto ale se jedná o snímek ala dinosauří hlen. 20%

Star Trek: Do temnoty (2013)

Pokračování, které má děj, spád, emoce i výborné efekty. Upřímně skutečně jedno z těch pokračování, které se vyrovná prvnímu filmu, ač se zde šlape - jak je typické - na kvantitu. Kvalita však nijak nezaniká, celé je to svěží, pro neznalé Star Treku se najde pár překvapení a pro znalé opět řada zajímavých odkazů. Hlavní záporák tentokrát stál skutečně za to, neboť po většinu filmu byl krok před hlavními hrdiny a viditelná inspirace Temným rytířem (ostatně to proklamoval sám režisér) byla na celém znění filmu a jeho temném pojetí, znát. Více říkat nebudu, neboť zvláště zde by uškodilo každé i malé prozrazení děje. 80%

Obhájce (2011)

Příjemná kriminální žánrovka, která potěší všechny, co milují zapeklité případy, nevyzpytatelný děj a skvělé herecké výkony. Ať už za to může knižní předloha nebo scénář, Obhájce se zkrátka povedl po všech krimi stránkách. Má zajímavé a dobře zahrané i napsané postavy, nevyzpytatelnou zápletku a nesympatického padoucha. Celé to přitom je podané přirozeně, jakoby to celé sehrál sám život. Všem milovníkům krimi doporučuji. 80%

Legendy staré Prahy (2013) (seriál)

Animovaný seriál o pověstech staré Prahy, který hravě strčí do kapsy všechny animované, nákladné projekty za posledních několik let. Toto má v sobě vše: Nádech historie, atmosféru, dojemné příběhy i příjemný vypravěčský hlas. Jestli tedy jste se s projektem Legendy staré Prahy ještě nesetkali, určitě tuto chybu napravte a podívejte se alespoň na jeden díl. Rozhodně se do toho pak doslova zažerete. 90%

Vesmír (2007) (seriál)

Velice poučný seriál, který mi dal mnoho nového. Někdy si ho musím zopakovat, protože toto chce více shlédnutí. 80%

Vařte jako šéf! (2013) (pořad)

Konečně pořad, který neříká, jak se to nemá dělat, ale ukazuje, jak to má skutečně, nejideálněji být. Tleskám výbornému zářezu Prima family a Zdeňkovi Pohlreichovi přeji samé takto úspěšné pořady. Kuchař s velkým K. Zatím 80%