Osvícení (1997) (TV film)

Možná je to tím, že jsem četl knihu, možná nemám v oblibě Kubrickův styl pojetí tohoto příběhu. Ať je to, jak je to, každopádně se mi Shining podle Stephena Kinga líbil mnohem více. Hlavně první a třetí část je vysoko nad průměrem. Za mě 75%.

The Butterfly Effect 3: Revelations (2009)

Rozhodně horší, jak výborná jednička a jisto jistě mnohem lepší, než příšerná dvojka. Každopádně scénáristé měli výtečný nápad zkřížit cestování v čase s detektivkou. Způsob provedení a režie už takovou chválu nezaslouží, ale rozhodně se na to dá dívat. Nejpovedenější z celého filmu však považuji samotný závěr. Ten mě příjemně překvapil a rozhodně potěšil. Zasloužených 70%.

Maffiósso (1998)

Ocení hlavně Ti, kteří se podrobně seznámili se všema mafiánskýma filmama, o kterých je zde řeč. Pro ostatní to jinak zůstane nechutnou, zvrácenou komedií.

Transformers 3 (2011)

Po jedničce určitě nejlepší film. Souhlasím však s názorama, že scénář byl velice tupý a !SPOILER! Deceptikoni měli logicky vyhrát. !KONEC SPOILERU! Jinak Bay je mistr ztvárnění destrukce, protože co poslední hodinu předvádí, to ani Emmerich ve 2012 nedokázal. 3D je velice povedené a rozhodně stojí za to tento snímek ve třetím rozměru vidět. Hudba původně vypadá originálně, ale v akčních sekvencích se neubráníte dojmu, že Jablonsky doslova okopíroval Zimmerovo soundtrack z Inception. Celkově hodnotím Transformers: Dark of the Moon jako příjemnou oddychovku, která neurazí, ale potěší.

Živí mrtví (2010) (seriál)

První zombie seriál, který dělá čest svému žánru. A opět Frank Darabont dokázal, že mu horor není cizí (po Mlze už mu to ale věří snad každý). Netrpělivě čekám na další díly a doufám, že vysoko postavená laťka bude ve druhé řadě pokořena. Vše zde totiž sedí jak má. Příběh, herci, atmosféra. Kdo neviděl, těžko uvěří. /// Druhá série začala nadějně, ale tvůrcům velice brzy došel dech a tak začalo natahování. To příběhu velice uškodilo a tak ve výsledku své hodnocení z 85%, musím srazit na 80%. Uvidíme, co bude dál. Každopádně veliká škoda. O to větší, že od něj dal ruce pryč i Frank Darabont.

Tudorovci (2007) (seriál)

Možná ne úplně podle skutečnosti, ale tak dobře servírované, že jsem se nemohl dalšího dílu dočkat. Jonathan Rhys Meyers je jasným tahounem celého seriálu. Bez něj bych hodnotil o dva stupně níže. Díky bohu tedy za něj! Tudorovci mají vše, co od takového seriálu očekávám. Dobovou atmosféru, dvorní intriky, moc i prohnanost církve (jedno jestli katolické nebo protestantské) i vladaře a i pár idealistů, kteří chtěli království v co nejlepších barvách, ale realita je smetla na popraviště. Poslední díly seriálu jsou vydatně drsnější a po rozpočtové stránce i bohatší, což je jednoznačné další plus a o hvězdičku více i v mém finálním hodnocení. Tudorovci to u mě dotáhli na jasných 95%.

Spartakus (2010) (seriál)

Jedna z největších historických pecek! Krev, násilí, intriky, vše podrobně do nejmenších detailů vykreslené. Herci do svých rolí skvěle zapadli a naprosto jsem se s nimi sžil. Akční souboje patří k vrcholu nejen televizní, ale filmové tvorby vůbec. Jasných 95%. Od prvního dílu mě Spartakus chytl a nepustil. A finále je jedním slovem velkolepé! / Po druhé, navazující sérii musím opět dát za plný počet. Ale hlavně kvůli prvním dílům pět procent z hodnocení ubírám na: 90%. Třetí a poslední řada se poučila z chyb a završila Spartakův příběh ve velkolepém stylu na 95%! Toto číslo je i mé oficiální a konečné hodnocení.

Hra o trůny (2011) (seriál)

Jedna z největších seriálových pecek současnosti. Od prvního dílu jsem byl vtažen do děje a ohromen různorodostí a propracovaností jak hlavních i vedlejších postav, rodů, tak i prostředím, ve kterém se GoT odehrává. Zároveň je tento seriál jedním z těch pár seriálů (obdobně jako třeba Spartakus či Řím), kde si nemohu být (jako neznalec knižní předlohy) jistý, jaká hlavní postava v dalším díle zemře a jaká naopak bude žít. Velice se mi líbí, že se zde nehraje na to, kdo je větší klaďas a kdo větší záporák. Zde má každé své plusy a mínusy. Avšak při hře o trůny záleží velice na tom, jak "slizký" charakter jste. Neboť, jak bylo velice chytře řečeno: při hře o trůny buď vyhraješ nebo zemřeš. Žádná střední cesta neexistuje. Chtěl jsem původně oponovat, ale sám seriál mi dokázal pravdivost těchto slov. První série: 95%! Druhá série: 90% Třetí série:Teda, vše vypadalo docela v pohodě, ale 03x09 mě pořádně dostala! Věděl jsem, že to přijde, ale intenzita, jak brutální, tak emocionální překonala drtivou většinu pětihvězdičkových filmů, které u sebe mám. Ovšem z celé této řady mám velice pozitivní pocit. 90% Čtvrtá série: Zatím nejlepší série. Vlastně žádný díl nebyl slabší, každý měl co nabídnout. Toto byla opravdu ta nejvyšší seriálová dokonalost a už si nedokáži ani představit, jak by to lepší mohlo být. Za mě tedy dávám pomyslný vrchol hodnocení a pokud další řada bude ještě lepší, asi budu muset mé hodnocení rapidně přehodnotit. 100% Pátá série: Opět kvality na maximální úrovni, i když čtvrtá série o chlup stále vede. Nicméně válka se někam pohla, hodně postav zařvalo a jsem velice zvědav, kam se to celé zvrtne v sérii šesté, jenž již nevzniká podle autorovy knihy. Uvidíme... 90% Šestá série: Veškeré linky se začínají spojovat a dění seriálu vede k jedinému možnému střetnutí, které bude mezi živými a mrtvými. Kvality se udržují na podobné míře. Jde vidět více peněz na epizodu a děj je svižnější, žel již méně tak realistický jako uplynulé série. Snad se to nezvrtne až do klasických klišé záchrany na poslední chvíli. 90% Sedmá série: Tak vše co jsem psal u šesté série platí i pro tu sedmou. Peníze, herci, epičnost na maximální možné úrovni, která dosahuje míry Pána prstenů od Jacksona. Žel neduhy, které jsem jmenoval již jsou na hranici únosnosti. Postavy se náhle teleportují přes kontinent. Cesty, co v minulosti trvali celou sérii jsou nyní zvládnuty za pouhou minutu. Záchran na poslední chvíli je tu pomalu nepočítaně a i když je napětí občas neúnosné, najednou ten strach o postavy není takový, protože přece jen scénáristé nejsou autor knihy, takže vcelku bylo jasné, že musí přežít i tuto sérii. Takže v tomto vidím značné neduhy, ale nejsou takové, abych pro ně musel odebrat pátou hvězdu. Stále je to ten excelentní seriál, jen ne už tak (bohužel) pesimistický a nekompromisní k hlavním i vedlejším postavám, což jsem si na něm velice vážil. 85% Poslední série:George Martin je jen jeden. A ten ač píše pomalu, je geniálnější, než všichni scénáristé tuto sérií píšící. Oproti chladné logice, pomalému vyprávění, tu máme akčňák plný náhodných záchran na poslední chvíli a morálky, která vítězí nad realitou. Postavy mění pečlivé budování své charakteristiky za epizodu a ti, co by měli být již dávno pod drnem, zde nejsou již nijak posouváni dál. To je v přesném protikladu prvních šesti sérií. A to je důvod pádu poslední série z pěti hvězd na "pouhé" čtyři. Ano, je to stále skvělé, zaslouží si to pozornost, epičnost bitev zde je na televizi nevídaná. Počítačové efekty hyperrealistické, herci výborní. Přesto scénář nedokáže tu osudovost a jedinečnost prodat. Tam, kde mají jasně zvítězit bílí chodci, je kvůli náhodě děj násilně sveden na jinou kolej, která od třetího dílu znamená úpadek celé série. Tam, kde byla řada otázek, je najednou ticho bez odpovědí. Tam, kde měli mnozí umřít, život zabíjí pětihvězdičkovou kvalitu. Taková je hold cena poslední série. Cena, která je svým způsobem symbolická, protože na kvalitě seriálu zobrazuje to, co seriál sám ukazoval. Bizarnosti reality. Odplatu dobra zlem a prohru morálky před těmi, kteří její limity dokáží pro své cíle porušit. Je to stále ten seriál, jaký jsem si kdysi zamiloval. Jen již maličko více černobílý. A proto se nedivím těm, co na něj nadávají. Sám jsem při sledování se do jejich tábora přidal. Přesto ale zvedám palec nahoru. Díky Bohům, že jde o závěr. 80%CELKOVÉ HODNOCENÍ SERIÁLU: 90%

Mlha (2007)

Skutečná perla mezi hororama. Vůbec ne béčko, ale plnohodnotné áčko s šokujícím koncem. Sice počítačové efekty jsou slabší, ale to jim nic neubírá na kráse. Děsivé je to dost a lekaček je tu přiměřené množství. Na Mlhu podle Stephena Kinga nezapomenete! 90%

Poslední tajemství Titanicu (2005)

Opravdu převelice zajímavý dokument, který neomývá známá fakta, ale jde si za svým vytyčeným cílem - prozkoumat vrak rozpadající se lodi. Vše je doplněno o scény (někdy i neuveřejněné) z filmu Titanic (1997) s Cameronovým komentářem při nichž vám dojde, jak precizně byly kulisy v daném filmu vyrobeny. Jedním slovem pro fanoušky této lodi i podmořských dokumentů, splněný sen, který by si neměli nechat ujít. Jednoznačně a zaslouženě uděluji pět hvězdiček.