Život pod vodou (2004)

Život pod vodou je kouzelný film, na který musíte mít tu správnou náladu. A já ji dnes měl.

Švejk bourá Německo (1943)

"Jedu s šéfem Gestapa do Lublína. Toť se ví, že inkognito!" Velmi dobrá komedie a věřím, že Brity bavila, protože Švejk je takřka univerzální postava a ani jako mazaný odbojář, který si hraje na vola, se neztratil. Karel Lamač jistojistě dohlédl na to, aby v příběhu bylo všeho akorát - Haška, češství, britství... Závěrečná scéna s domnělým ruským parašutistou v plachtě Spojených mlékáren (a hlavně jeho výslech) v sobě má úplně vše a ani Haló, haló! by se za ni nemuselo stydět.

Pražská neděle (1963)

Nesmírně zběsilý exodus za odpočinkem, neméně zběsilý návrat zpět. Má to rozhodně svůj půvab.

Rodič (1975) (TV film)

Nesmírně nezáživná moralita. Je vidět a slyšet, že vznikla ani ne tak na objednávku, jako spíše na příkaz, nebavila ani jednoho z tvůrců a všichni ji chtěli mít honem z krku. Takže zapomeňte, že se dočkáte čehokoliv alespoň trochu zábavného nebo vtipného, je to jen odbytá nuda.

Ready Player One: Hra začíná (2018)

Velký film (nejen, ačkoliv hlavně) pro velké děti. I když jsem se snažil krotit očekávání, stejně jsem se nesmírně těšil... A nakonec jsem dostal ještě více, než v co jsem vůbec mohl doufat. Nedá se snad ani říct, že by Ready Player One bylo plné odkazů a narážek, protože ono je to celé jeden velký odkaz nebo velikonoční vejce, chcete-li. Jestli patříte k těm lidem, kteří si dejme tomu při sledování Falešné hry s králíkem Rogerem pauzovali jednotlivé scény a v obraze pak hledali všechny přítomné kreslouny, tentokrát se nejspíš upauzujete. Ale není to samozřejmě jen o odkazech. Steven Spielberg především natočil ohromně zábavný film, který co chvíli vzbuzuje nefalšované nadšení, pokud je divák naladěn na té správné vlně, a já doufám, že takových diváků bude co nejvíce. Předloze je to stále věrné - navzdory velkému počtu změn tam to srdce zůstalo a vyznění filmu je, myslím, dokonce ještě lepší než vyznění knihy, protože není tak krkolomné.

Dabing Street (2018) (seriál)

Ano, není to tak dobré jako Čtvrtá hvězda, ale vlastně ani nemohlo a snad ani nechtělo, protože tenhle seriál na to jde zase trochu jinak. Petr Zelenka o něm říkal, že ho točil hlavně pro pobavení a že ačkoliv ke konci trochu zvážní, pořád to nebude nic hrozného. Měl pravdu. Od prvního dílu jsem sledoval všechny ty postavy, které mi postupně byly z různých důvodů méně a méně sympatické, abych se na ně tuším v (před)předposlední epizodě díval se skutečným odporem, ale přitom mě pořád zajímalo, co s nimi bude. Je to zásluha dobrého scénáře a samozřejmě dobrých až výtečných herců. Humor je občas poněkud lacinější a sitcomové situace příliš okatě připravované, ale čert to vem, když jsem se vždycky tak těšil na další díl.

Pacific Rim: Povstání (2018)

Už hodně dlouho jsem neviděl nový film, který by měl v plánu "jen" bavit diváky a kterému by to tak šlo. Pacific Rim je více než dobré pokračování, oproti prvnímu dílu ještě odlehčenější, v němž se dějí velmi šílené věci zhruba ve stylu libovolného Dne nezávislosti, ale kdo na tu hru přistoupí, musí uznat, že ji s ním tvůrci hrají fakt dobře. Řekl bych, že vážně mysleli maximálně pět minut, zbytek je čirá dětská zábava a hravost s bombastickými triky a nápaditými akčními scénami, ke které například poslední nablblí Transformers nebo podobně nablblí Strážci vesmíru mohou jen obdivně vzhlížet. Že se to vše odehrává v Asii, je vzhledem k žánru samozřejmě v pořádku, takže prosím všechny, kteří naříkají cosi o filmu na objednávku, aby nenaříkali.

Rubber Tires (1927)

Rozkošná groteska s nádhernou a velmi vtipnou Bessie Love a se štědrou porcí komických situací všeho druhu. Verze, kterou jsem viděl já, neměla ani 54 minut a film se mi zdál dlouhý tak akorát.