Šestý smysl (1999)

Co na to říct, tohle bylo skvělé do poslední minuty, zejména oceňuji to závěrečné rozjasnění Bruce Willise, protože jsem s tím po celou dobu filmu nepočítal. Haley Joel Osment zahrál svoji roli Cola Seara naprosto parádně, až mě z toho dokázal i lehce děsit. Právem byl nominován jako historicky nejmladší adept na Oscara a jistě si ho zasloužil i získat. Lehký nádech hororu do toho všeho to ještě přikořenil, takže mi to ve výsledku trochu rozlekalo mozkové buňky, přesně co jsem od toho očekával. Mít takový Šestý smysl asi nemusí být taková výhra, jak se zdá.

Podfu(c)k (2000)

Nechápu smysl tohoto filmu, asi nemám pro tohle ten správný smysl pro humor, protože mi to nepřišlo zvlášť vtipné, líbil se mi akorát Statham po této stránce, zbytek propadák. Děj absolutně žádný, nevěděl jsem ani pořádně, kdo za koho kope a o co mu jde, takže podle toho hodnotím. Vidím v tom jistou napodobeninu Pulp Fiction, které mě taktéž neoslovilo.

Requiem za sen (2000)

Drogy, závislost, sex za prachy, totálně odporné téma na film, vůbec nechápu, jak to může mít takové vysoké hodnocení, to musíme mít hodně narkomanů, protože mně se to hnusilo celou dobu, děj to nemělo skoro žádný, vše se točilo kolem závislosti matky na prášcích na hubnutí a těch tři narkomanů. Známá je akorát ta hudba, možná to je důvod toho, proč tomu vůbec dám 3.

Návrat do budoucnosti III (1990)

Parádní zakončení této pozoruhodné trilogie. Po poněkud chaotické dvojce nám III. díl nabídl cestu do roku 1885 do dob divokého západu, který neměl vůbec chybu a nebojím se tvrdit, že tohle byl pro mě nejsilnější díl celé série. Tím ale určitě nechci shazovat kvalitu jedničky, která byla neméně skvělá. Zkrátka každý si najde podle chuti svého favorita a myslím, že si nakonec vybere každý.

Návrat do budoucnosti (1985)

Golden Age opět v akci, naprosto skvěle propracovaný film s vtipnými zápletkami v cestě časem. Je smutné, že takové filmy už se na běžných kanálech dnes nevidí. O postavách Martyho a dr. Emeta jsem měl už ponětí před samotným zhlédnutím, protože jsem kdysi viděl stejnojmenný animák, který je však spíše pro děti na dobrou noc. To tenhle film nabízí mnohem větší atraktivitu, se skvělými hereckými výkon Michaela J. Foxe a Christophera Lloyda, jsem zvědavý na II. a III. díl.

Cesta do hlubin študákovy duše (1939)

Sledovat tuhle školní komedii je fakt dar, atmosféra konce 30. let na gymnáziu plném rozverných studentů v čele s ukrutnou septimou, je k nezaplacení. Skvělé herecké výkony učitelů i žáku, především Ladislav Pešek jako Kulík a František Filipovský jako třídní šprt Mazánek. Vypíchnout musím především to, jak elegantně se studenti dokázali vymluvit ze svých průšvihů a ještě při tom udělat z učitele úplného debila :D No a vše to podtrhly ty skvělé hlášky s Ladislavem Pohrobkem a Kozinovou větou. Magnificent!

Prokletý ostrov (2010)

Úchvatný film nabízející velmi efektně, profesionálně natočenou šarádu, ve které za „paranoidní“ považujeme jen hrdinovy sny a představy, které – jak se nám zdá – jsou přesně odděleny od „reality“. Posléze však pochopíme, že byly prostě „vizemi uvnitř vize“ a že jsme podobně jako hrdina umanutě sledovali vlastní představu, na kterou nás navedl tvůrce filmu, zneužívaje naší znalosti žánrových klišé. Leo by si rozhodně toho Oscara zasloužil dříve, protože vedle Marka Ruffala a Bena Kingsleyho ztvárnil skvělou roli a já mu to až do konce všechno věřil.

Dunkerk (2017)

Válečná premiéra Christophera Nolana, který je známý spíše jako mistr zamotávání hlav divákům, nebyla vůbec špatná. Je zde monitorován průběh největší evakuační akce 2. světové války, kdy se z francouzského přístavu Dunkerque během německé ofenzívy v roce 1940 podaří evakuovat přes 300 tisíc spojeneckých vojáků. Tento film nás zřetelně ukazuje, s jakými problémy se celá operace Dynamo musela potýkat, ať už to byl nedostatek lodí nebo absence většího přístavu, který by umožnil velkým lodím připlout až k pobřeží, a samozřejmě i vzdušné útoky německých bombardérů a stíhačů. Nezřídka kdy se také nějaká loď dostala do rány torpéd německých ponorek či najela na minové pole, ale to se ve filmu už nezobrazuje. Když to shrnu celkově, tak film mě ani nezklamal, ale na druhou stranu mě zase ani tolik nenadchnul, aby ve mně probudil tu pomyslnou jiskru, která by mě dokázala zapálit do akce. Nebylo zde ani moc dialogů, Nolan se především snažil vystihnout atmosféru té situace a směřovat to více do historické reality. Takže 4* bude adekvátním hodnocením.

Vyšší princip (1960)

Česká kinematografie jde fakt čím dál více do hnoje. Když jsem viděl tenhle masterpiece, který se natočil před 57 lety, tak si vážně říkám, že v tom našem vývoji je nějaká chyba, protože ať je dnes film barevný, vyplněnými moderními efekty s nejlepší kvalitu rozlišení, tak se kvalitou těmto filmům, atmosféře a hereckých výkonům nikdy nevyrovnají. Film je natočen podle skutečné události, avšak příbramský student gymnázia v roce 1942 vytrhl z novin hlavu Hitlera a hodil ji do koše, ne jak zde ve filmu pomalovali obličej Heydricha, což je asi ten zásadní rozdíl. Především jsem uvítal opět na scéně Jana Šmída, Petra Kostky a Janičku Brejchovou, které jsem si oblíbil už ve filmu Probuzení. Pro mě by za tohle byl zaslouženější Oscar než za Spalovače mrtvol, který nebyl dějově tak atraktivní.

Interstellar (2014)

Monstrózní! Právě jsem dostal vstupenku do budoucnosti kinematografie, protože tenhle film nemá v dnešním světě obdoby. Jako sorry lidi, ale 84 % na tohle veledílo, co byste jako ještě víc chtěli? Stopáž Interstellaru je 169 minut, což by mě u většiny filmů odrovnalo, ale tady to bylo přesně naopak. S tím jak čas postupoval, tak byl děj stále napínavější, vygradovanější a spletitější. De facto bych ten vztah délky trvání filmu a rychlosti ubíhání času přirovnal k tomu okamžiku, který zažili astronauti na té planetě Miller, kde čas plyne tak pomalu, že se 1 hodina tam rovná 7 let na Zemi a jinde ve vesmíru. Pro mě 169 minut tohoto filmu bylo 20 minut nějaké epizody seriálu. V celém filmu je hlavní veličinou čas a prostor, kontrastuje zde silně minulost a budoucnost, vztah otce a dcery, který ani vesmír nerozdělí. Vynikající herecké výkony od Matta McConaugheyho a Anne Hathaway, včetně záporáka Matta Damona. Speciální pozornost bych rád věnoval i hudbě od Hanse Zimmera, po které mi prakticky celou dobu běhala husina, protože byla tak tajemná, mystická a hluboká, že se do toho hlubokého vesmíru perfektně hodila. Jako lidi vážně, co chcete víc?