• Thriller

Hunger Games: Vražedná pomsta (2013)

Co se týče kamery, lepší než jednička, zato příběh tentokrát nebyl ani zdaleka tak přesvědčivý. Popcornový stroj na prachy, který se snaží tvářit, že není "pouhou" zábavou a se strnulou důstojností předstírá, že i cosi sděluje.

Nadechni se (2013)

Příběh o submisivním muži neschopném převzít život do vlastních rukou se bohužel nevymanil z řady předpokládatelných klišé. Jednání postav postrádá jasnou motivaci a opodstatnění a po skončení filmu mám dojem, že ani sami tvůrci moc netuší, co tím vším chtěl vlastně básník říct. Vzhledem k noblesnímu hereckému obsazení zahozená šance.

Konzultant (2013)

V kategorii filmových adaptací románů McCarthyho patří tento film na samou špici. Obávám se, že mimo okruh jeho čtenářů si bude hledat své příznivce o něco hůře.

Temný případ (2014) (seriál)

Seriál, který se dokonale zorientoval v divácké poptávce. Je temný, plný rozporuplných a vyšinutých postav. Samotné patrání po sériovém vrahovi tvoří katalyzátor příběhu, stěžejní kvality ale tvoří vykreslení postav a vztahů mezi nimi, které pod vlivem případu prochází razantním vývojem. Seriál od počátku vzbuzoval naději, že půjde o něco víc, než jen o další dobře napsaný příběh o pátrání po sériovém vrahovi. Nakonec zůstal někde na půl cesty mezi sofistikovanou zábavou a opravdu zásadním umělecký počinem.

Don Jon (2013)

Nemůžu si pomoct, ale role macho vymaštěnce Gordon-Levittovi vůbec nesedne, původně zvažovaný Tatum by byl typově mnohem přesnější.

Perverzní průvodce ideologií (2012)

Intelektuální dobrodružství, které zvedne adrenalin spolehlivěji než nadupaná střílečka. Povzneseným estétům, kteří ohrnují nad Žižekovým eklekticismem nos, uniká, že Žižek nikdy nebyl typ systematického myslitele. Jeho myšlenky jsou spíše aforismy, které svou provokativností dokážou iniciovat diváka/posluchače k vlastnímu domýšlení souvislostí. Je to hodně intuitivní záležitost (připomíná mi Nietzscheho pozdní aforistické věci), ne každý se na to dokáže naladit (nepřekvapuje mě, že suchar Noam Chomsky mu nemůže přijít na jméno). Přes výše uvedené je ale Perverzní průvodce ideologií na Žižeka překvapivě soudružný a koncepční (a rozhodně to není otázka "zklidnění" filosofa režisérkou, vzhledem k tomu, že si scénář napsal Žižek sám).

Liberace! (2013) (TV film)

Vlastně celkem nudný film, životopis, jakých už bylo k vidění nespočet. Sodebergh bezchybný, Dougles výborný ale pro koho vlastně byla natočená, tahle vycizelovaná rutina?

Šéf (2011) (seriál)

Seriál nese čitelný podpis výkonného producenta, Guse Van Santa. Věcná a chladná režie si udržuje odstup od postav, i díky tomu je seriál působivější než konvenčněji natočený House of Cards.

Osamělý jezdec (2013)

Film je silný ve vizuálním zvtárnění akce, bohužel je jí zde tolik, že rozbíjí příběh. Plus ty nadbytečné vsuvky s malým chlapcem. Hans Zimmer vykrádá Morriconeho způsobem, že se nabízí otázka: je to myšleno jako Zimmerova pocta italskému skladateli, nebo je to jen ukázka tvůrčí impotence?