Zběsilost v srdci (1990)

87 % - "This whole world's wild at heart and weird on top." Temná romance ve světě zabydleném neuvěřitelně bizarními figurkami v čele s úžasným Willemem Dafoem. Sailor a Lula = láska až za hrob (ale já bych ji radši v jiném kontextu:-)

Velkej biják (2007)

15 % - Jak se k tomu postavit? Kdo na to jde, ví, jaké to bude. A ono to takové i je. Čekat od toho něco jiného nelze. Vesměs nudné, trapné a zbytečné. Pár vtípků tam bylo (Borat, Hanks), ale nebylo jich tolik, abych mohl jít na vyšší hodnocení :-) Bylo to dobré... NOT!

Bestiář (2007)

10 % - Ostudná záležitost, která nepatří na plátna kin, ale maximálně na obrazovky TV Nova. Nulový, nudný děj, motající se neustále v kruhu - první hodinu sledujeme jeden vztah, patologický od samotného počátku, a otupělé počínání hlavní hrdinky. Ve druhé hodině přibudou vztahy další, už v trapně-groteskní rovině. Je to pořád na jedno brdo, posuny v "ději" jsou čitelné jako strojopis a vůbec ničím nepřekvapí. Hrdinové vycházejí z příběhu prakticky nezměněni. Film má špatné dialogy, které by člověk z masa a kostí nikdy nevypustil z pusy, mizernou režii, která neví kudy kam. Téměř všechny mužské postavy jsou směšné karikatury, což podtrhuje Vašutův pozérský ministr. Pokusy o fóry jsou trapné až na dřeň. Film se snaží tvářit vážně a jako z reality, ale tím jen umocňuje celkovou směšnost. Totální trefou vedle byly kompletní postsynchrony, z nichž nejvíc za uši tahá nepovedený dabing hlavní herečky Danici Jurčové. To udeří do uší hned při prvním záběru. On vůbec celý tenhle film je pořádnou fackou do divákovy tváře, zcela stejného kalibru jako Román pro ženy...

Princezny (2005)

70 % - Ne, tohle není pohádka. I když o tom název Princezny vůbec nesvědčí, španělský režisér Fernando León de Aranoa natočil psychologické drama o nejstarším řemesle světa... Chytře se při tom vyhnul rádoby šokující rovině, která by se z námětu jistě dala vylisovat, a příběh dvou prostitutek vzal z jiného konce. Nedočkáte se tedy žádných explicitních pikanterií, spíš náznaků. A ty často mluví mnohem naléhavějším tónem. Princezny jsou sondou do duší dvou lehkých dívek, průměrné madridské třicátnice Cayetany alias Caye (Candela Peña) a ilegální dominikánské imigrantky, étericky nádherné princezny Zulemy (debutující Micaela Nevárez). Obě mají své sny lepším zítřku, kvůli nimž jsou ochotny se prodávat. První si vyšlapané peníze spoří na zvětšení prsou a sní o normálním vztahu, druhá je zase ve vleku agresivního sexuálního zvrhlíka, který jí neustále slibuje opatření dokladů, aby si do Madridu mohla přivézt synka. Aranoa ukazuje, že i prostitutky jsou lidské bytosti, které by rády žily krásný život, sní o něm a jsou zoufalé z toho, který žijí nyní. Film v sobě mísí jak silné, smutné momenty, tak příměs drsné, až černé komedie. Když posloucháte prostitutky, jak mudrují v kadeřnictví poblíž vykřičeného parku – dámy jsou filozofky, političky –, nejde se neusmívat. I když smích je to spíš hořký. Hra s jazykem jde i dál, už jen jméno hlavní hrdinky Caye je slovní hříčkou. Stejně se totiž ve španělštině vyslovuje calle, čili ulice... Film zdobí i herecké výkony, obě hlavní herečky dostaly španělskou cenu Goya. Civilnost a uvěřitelnost snímku podtrhuje i vizuální stránka, vesměs statická kamera je neustále trochu roztěkaná v podobě metafory vnitřního psychického stavu hrdinek. Posmutnělou náladu výborně podtrhují i flegmatické songy Manu Chaa. Jako ušité přímo pro tenhle příběh.

23 (2007)

51 % - Rozjeté je to dobře, má to hezký vizuál (ten plynulý průjezd vzpomínkou na dětství ze začátku filmu mě dostal), v prvních 2/3 hodně napínavé, stresující. Bohužel ve chvíli, kdy jsou karty vyloženy na stůl a ještě zbývá nějakých 20 minut, se kouzlo vytrácí. Po detailním vysvětlování všeho už je to bohužel jiná liga a klesá to dolů.

Želvy Ninja (2007)

60 % - Zkrátka a dobře další animák, který je asi originální pouze tím, že jsou v něm Želvy Ninja :-) Želvám určitě animovaný kabát svědčí víc než hrané pokusy, jsou tak více komiksovější. Ale ten příběh, ten jsme už viděli na tisíc a jeden způsob a už mě to trochu přestává bavit. Navíc "nápad" s otevřením vesmírného portálu už byl v Hellboyovi, to nemohli vymyslet něco vlastního?

Neznámý svůdce (2007)

55 % - "Zromantizovaná" a zidealizovaná investigativní žurnalistika s dobrou první půlí, slabým závěrem, dobrým Ribisim, průměrnou Berry a toporným Willisem.

Proposition (2005)

91 % - Úžasný australský western. Drsný, strhující příběh, jako Caveovy songy, skvělé herecké výkony. Pošmáknul jsem si :-)

Odstřelovač (2007)

60 % - Chce se to tvářit jako druhý Jason Bourne, ale chybí tomu promyšlenější scénář, přebývají klišé a jede to moc na efekt. Prostě klasický žánrový film, ale nic víc.

Nehýbej se (2004)

60 % - Celkově průměrné drama o chlápkovi mezi dvěma ženskými a o následcích jeho jednání (které se tady nijak nemoralizuje, to se nechává na divákovi). Penélope je výborná, ale kdo se na ni těší, aby se opájel její krásou, asi bude hodně zklamaný. "Socku" ze dna společnosti ale zahrála výtečně...