• Western

Svět pod hlavou - Stín kapradiny (2017) (epizoda)

No jo, blbec má den blbec. První díl působí ještě trochu nesměle, začátek v současnosti je nutné brát jako povinný úvod a po probuzení v nemocnici (taky bych se chtěl probudit a pohlédnout do uhrančivých očí Judit Bárdos :-)) se to pomalu a jistě začne rozjíždět. Ivan Trojan se zhostil jedné ze svých nejzajímavějších rolí - Martin Plachý je postava, která v naší tvorbě dlouho citelně chyběla. 75%.

Svět pod hlavou (2017) (seriál)

Svým hodnocením a komentáři k tomuto seriálu možná leckoho vyvedu z míry, ale, jak už to bylo kdysi v reklamě na Kofolu, když miluješ, není co řešit. Ačkoli to celé není bez chybičky (např. nedotažená mysteriózní dějová linie), málo u kterého seriálu za poslední léta jsem měl tak příjemný pocit z toho, že jej tvůrci natočili pro radost. Odvažuji si tvrdit, že od revoluce nevznikl retro film/seriál s takto přesvědčivou a autentickou atmosférou socialistického Československa (a to není jen z mé hlavy, to mi potvrdili mnozí, kteří tuto dobu zažili na vlastní kůži). Všichni herci (včetně epizodních rolí) se svých úloh chopili s vervou a někteří předvedli zřejmě své životní výkony (Neužil, Kopta, Budař). Spoustě hlášek a svérázných postav a postaviček bych přál kult a zlidovění, jakožto i celému projektu.

Bakaláři 1997 - Dobrá zpráva (1997) (epizoda)

Tak nebylo to špatné, to vůbec ne, ale u zajímavého nápadu to začíná a bohužel i končí a postupem času (s odchodem z hospody) se to celé už jen opakuje. Nicméně Donutil nemá chybu. 60%.

Kosti a skalp (2015)

O spojení hororu a westernu bych se nijak moc nevyjadřoval, krom několika gore scén na konci (označení horor je tu spíše jako varování pro slabší povahy v očekávání drsnějších scén) je to western jak vyšitý. Perfektně pomalu budovaná atmosféra, kdy se nikam nespěchá, ani hudba nehraje, a slouží příběhu, jenž je ve své jednoduchosti dostatečně silný. Ústřední čtyřka je perfektně napsaná, dostatečně sympatická a výtečně zahraná. Spousty uživatelů píše, že do závěrečné akce se nic neděje a je to celkem nuda - já mám z celého filmu cestu tam díky skvělým dialogům a rozmanitosti charakterů nejradši. A když už dojde na akční scény, jsou syrové a přicházejí bez varování. Pár mušek by se našlo, ale i tak nenacházím důvod, proč bych měl udělit míň než 90%.

Noc a zmatek (1958)

Rutinní kriminálka s nikterak výjimečnou zápletkou (což by nevadilo), ve standardním provedení (snad jen vztah stárnoucího detektiva a mladé prostitutky je alespoň na tehdejší dobu neobvyklý) a s absencí zapamatováníhodných scén. Důvody k jejímu shlédnutí jsou pouze dva - působivá jazzová atmosféra a skvělý Jean Gabin. 60%.

Žoldnéř (1968)

Soft verze (či spíše předvoj) Leoneho Hlavu dolů, dosti akční a odlehčená humorem. Navzdory své zábavnosti nezanedbává postavy, obzvlášť Kowalski nemá chybu (skvělý Franco Nero - nechápu, proč ho tolik lidí tady na databázi nemusí). Ve westernovém mexicko-revolučním subžánru s kulomety, samonabíjecími pistolemi, letadly a hrdiny s charaktery "kam vítr, tam plášť" určitě jeden z nejlepších kousků. 80%.

Gangster Squad – Lovci mafie (2013)

...aneb Na hrubý pytel hrubá záplata. Připadal jsem si, jako bych hrál Mafii :-). Svěží hard-boiled gangsterka (či spíše akční film) s úžasným retro lookem, parádní akcí a perfektním obsazením (Josh Brolin je přímý pokračovatel Charlese Bronsona, Lee Marvina a dalších drsných týpků). Ačkoli nedokážu prakticky nic vytknout, dávám 80%. Tématicky velmi podobní Neúplatní jsou totiž po všech stránkách o třídu lepší.

Na život a na smrt (2013)

Já už se na tyhle filmy asi neumím koukat. Od vážně míněného áčkového akčňáku očekávám krom akce i příběh a ne jen příběhovou kostru příprava/útok/útěk. Ale budiž, v tomhle bude chyba nejspíš ve mně, horší je, že se film rozpadá na dvě nesourodé poloviny a z obou mám rozpačité pocity. Ta první je sice chlapácky realistická, ovšem všichni ti zarostlí drsňáci v uniformách (ač skvěle zahraní) jsou si až moc podobní. Druhá je sice příběhovější, ale zároveň tuctovější, klišovitější a předvídatelnější. Jinak po technické stránce nemohu nic vytknout, herci odvedli svůj standart a ty bezmála dvě hodiny utekly jako voda, chybí mi ale důvod, proč bych měl dát více než 60%.

Velký Waldo Pepper (1975)

Zajímavé atmosférické retro s jistou režií George Roye Hilla a jeho typickým rukopisem (střídání komiky a tragiky, v jednoduchosti silný závěr) a skvělým Robertem Redfordem na vrcholu slávy. 75%.

Spravedlnost (2017) (seriál)

Asi největší zklamání na poli současné seriálové (televizní) tvorby. Po velmi slibném začátku úroveň scénáře začala klesat astronomickou rychlostí, přičemž poslední díl jsem téměř nepřetržitě kroutil hlavou. Za atmosféru a slušné herecké obsazení 40%.