Valmont (1989)

Intriky a zase intriky, něco, co bych od Miloše Formana nečekal. Nemám pocit, že by se ve filmu nic moc nedělo, naopak já se bavil a to snad každou minutou příběhu. Samozřejmě na tom má velkou zásluhu režie, protože ano, scénář není tím nejsilnějším. Herecké obsazení je vcelku dobré, výborná je především Annette Bening, jejíž postavu není příliš náročné nesnášet, nebo naopak obdivovat. Colin Firth mi přišel vhod sice méně, ale ani jeho nevidím tak tragicky. Valmont v jeho podání je takový "hodnější", méně ďábelský, jak by asi bylo ideální. Fantastické jsou potom kostýmy Theodora Pištěka a stejně tak kamera Miroslava Ondříčeka. Formanův Valmont je méně o intrikách a více o tehdejší společnosti celkově, je v něm několik krásných scén a ta hudba... ono vlastně jak jinak, hudba, kamera a kostýmy u Miloše Formana téměř vždy na výbornou. 75%

Unavená smrt (1921)

Už tímto netradičním filmovým dílem Fritz Lang jasně dokazuje, že bude velkým tvůrcem. Fantastická je jeho tvorba scén, které nepůsobí divadelně, jak bylo v této době běžné. Zde mají díky častým exteriérovým záběrům a velmi dobrému využití komparsistů skutečnou hloubku a žijí. Navíc často jsou na tom podobně i interiéry, taktéž dech beroucí, například taková místnost se svícemi a první nahlédnutí do ní. Atmosférou vlastně až hororová scéna, čímž bych mohl pokračovat k zajímavým efektům a pochodu duší, zase velmi mrazivé. Netradiční jsou i do filmu vložené tři povídky, každá z jiné kultury a zase i pojetím každá úplně jiná. Obzvlášť ta závěrečná se svou komediálností liší, říkal jsem si, že to bude očekávaným závěrem, který naštěstí nepřišel. Lang tím mohl v závěru filmu (nikoliv zmíněné povídky) ještě více přitlačit na pilu a znovu jít cestou neprobádanou, přímo smrtící! Závěr je velmi mrazivý, něco takového by snad neprošlo ani dnes, v jeden moment jsem dokonce doufal, že takto to nemůže dopadnout. Až "tak" to nedopadlo, přesto se vyloženě očekávaný konec nekoná a to je zase velký klad. 80%

Tiché srdce (2014)

Mrazivé rodinné drama, zase na vážné téma, zase velice dobře natočené. Ale Tichá srdce mají od severské "klasiky" ještě něco navíc, je to humor, humor který do scén padne a odlehčuje tak často napjatou situaci v rodině. Herecky filmu taktéž není co vytknout, naopak, takový Pilou Asbæk je od prvního okamžiku výborný, svou postavou a výkonem na sebe neustále strhává pozornost. Celkově film zpracovává situaci, v níž by se nechtěl ocitnout pravděpodobně nikdo. I přesto to není jen deprese, jak by se od posledních dní dalo čekat...75%

Ash vs Evil Dead (2015) (seriál)

Výborné úvodní díly, v dalších už kvalita a především zábavnost klesá. Vše pak vrcholí tím závěrečným, tady tvůrci hodně kombinovali, až to celé překombinovali. Efekty a masky jsou bezchybné, také celková atmosféra funguje a je se u čeho zasmát. Pro mě škoda, že jedinou sympatickou postavu zabili tak brzy, ostatní mi byli vcelku volní a to na napětí zrovna nepřidalo, pokud vůbec o nějaké napětí šlo. Každopádně celá série strčí do kapsy veškerá pokračování filmu, kdyby to bylo takto, dá se na to ještě koukat. 60%

Smrt a dívka (1994)

Ne vždy se podaří převést divadelní hru na plátno... v případě tohoto psychologického thrilleru, se to povedlo téměř na výbornou. A to i přesto, že ani jednoho z hlavní trojice (dvojice) herců příliš nemusím. Jenže, výkon Sigourney Weaver je prostě bezchybný a stejně tak i Bena Kingsleyho. Když se k tomu režijně přidá Roman Polanski, který atmosféru budovat umí (což zde opět předvedl), je zaděláno na silný zážitek. To hlavní se odehrává v domě... soud a dění kolem něj, do poslední chvíle nevíme, jak to opravdu je a komu vlastně držet palce. To jsou ty nejsilnější části filmu, tady herci a Sigourney obzvlášť excelují. Ale potom přijde finále... to je možná na Polanského trochu netypické, alespoň já čekal něco jiného. Jenže Smrt a dívka je podle divadelní hry, tedy možná proto tak... 80%

Kód Enigmy (2014)

Na první pohled pěkně zfilmovaný, na druhý pohled až příliš okatě na Oscary útočící film, ale zase proč ne. Příběh je samozřejmě zajímavý, vcelku poutavě natočený, jenom jsou ty hlavní momenty až příliš "vypíchnuty". Ústřední herecká dvojce je výborná, samozřejmě více zaujme Benedict Cumberbatch, jeho postava je podivnější, čímž je více co hrát. Především v těch "vypíchnutých" momentech zaujme i hudba a kamera, tady o sobě dávají více vědět, ale povedených záběrů je zde mnoho. Jak to ve skutečnosti bylo, či nebylo řešit nebudu, nejdříve si musím ohledně tématu zjistit více. 70%

Pražský student (1913)

Myslím si, že kdybych hodnotil výše, už bych nadhodnocoval. Film je to samozřejmě kvalitní, ale expresionismus? Snad jen v několika náznacích. Ovšem největší vadou na kráse Pražského studenta, je jeho romantická linka. Ta celé dění zpomalí a značně ubere na zajímavosti. Naštěstí se vše mění, když se na scéně znovu objeví John Gottowt, nebo později samotný Balduinův dvojník. K hercům tedy nemám výhrad, snad až na zde již několikrát zmíněný věk Paula Wegenera, ale zase odehrál výborně. Potěšila i Lyda Salmonova a jak jsem již psal John Gottowt. Námět je výborný, doba vzniku téměř ideální, technické zpracování taktéž výborné a samozřejmě potěšilo i místo natáčení, ale ta romantická linie... 60%

Kabinet voskových figur (1924)

Velice povedený povídkový film. První povídka mě docela překvapila, nebylo to ani tak její délkou (i když ano, stříhat by se dalo), ale spíše tím, že se v ní najde docela dost vtipných pasáží. V německém filmu z této doby a s tímto tématem jsem něco takového nečekal. Celkově je příběh jednodušší a jak jsem již zmínil, má trochu přepálenou délku. Přesto se to dá vydržet, je tu co obdivovat, především nádherné kulisy a kostýmy. Herci taktéž odehráli své, ale to hlavní mělo teprve přijít... V dalším příběhu bychom humor hledali marně, tady vládne strach, ponurost a hlavně výborný Conrad Veidt jako Ivan Hrozný. I bez opět povedených kulis by film snad utáhl sám, vynikající výkon. Tato povídka je žel kratší, ale i díky tomu má spád, navíc je to ten pravý expresionismus. Závěrečná nejkratší povídka ve které vystupuje vypravěč sám je opět velice povedená a její délka mě mrzí nejvíce. Zase je to ten pravý expresionismus, navíc okořeněn zajímavými technickými postupy. Kabinet voskových figurín je zajímavým filmem, který stojí za to vidět, vůbec pokud se o toto filmové období zajímáte. 80%

Most (1928)

Krátká část života jednoho mostu. Záběry jsou fantastické a to nejen na most a jeho jednotlivé části, ale i loď či lokomotivu. Z filmu jde cítit, že je touto dokonalou technikou Joris Ivens fascinován a daří se mu to přenášet i na mě. Jenom bych přeci jen tento krátký film ještě o nějakou minutu zkrátil. 60%

Smrtonosná past 4.0 (2007)

Ano ano, je to pro děti. Vše co měla jednička je pryč, vůbec se mi nelíbí, co udělali z Johna McClana a to ani v akčních scénách! Ty snad ani nemohli myslet vážně! Nezničitelný, neporazitelný a vše řešící John... no dobře. K tomu postavy a jejich jednání často postrádající jakýkoliv smysl, tedy opravdu špatný scénář. Naštěstí ne vše je špatně, kameru jsem si vychutnával, taktéž několik povedených hlášek a samozřejmě Bruce Willis - stále ve formě. K vrcholům filmu patří Kevin Smith a scéna s ním, výborná. Akční, často nechtěně vtipné scény jsou ovšem zábavné a dá se říci dobře natočené. To je ale tak vše, i přesto je jasné, že si čtyřka fanoušky najde. 55%