Ono (2022)

Vylíhnutý ptáček sice nevypadá nejlépe, přesto účel splní a svoji podobou jde stejně brzy dál, čímž je tento problém vyřešen. Větší horor navíc nabízí samotná rodina, jejímž nejnormálnějším členem je právě Tinja, která si svoji pozici zde začíná velmi brzy uvědomovat, částečně právě skrze ptáčka se postupně nabízí "řešení". Psychologická část je výborná, matka, která pro svoji vlastní sledovanost a neúspěchy terorizuje dceru a otec, jenž vůbec netuší, jak s ní mluvit. Dusivá atmosféra v domě je všudypřítomná a pobyt u Tera svým způsobem vykoupením, alespoň na chvíli. Ovšem základem všeho je právě velmi dobře vykreslený vztah matky s dcerou, v jejichž rolích jsou Sophia Heikkilä a především Siiri Solalinna výborné. Hanna Bergholm se navíc nebojí ve filmu přitvrdit, ať je to krmení, pes, nebo závěrečná scéna, ta především. 75%

Operace Fortune: Ruse de guerre (2023)

Postav se v této operaci vystřídá ještě více, než lokací natáčení. Druhé zmíněné však Guy Ritchie dokáže svým klasickým způsobem využít, takže filmu sednou, navíc v nich velmi dobře vypadá i jinak nijak přelomová akce. S postavami už je to horší a bolí to především u Grega Simmondse v podání Hugh Granta. Ten totiž každou za svých scén dokáže vytáhnout o úroveň výš a větší prostor by mu rozhodně sedl, stačí vzpomenout na satelity, tahle scéna totiž v pohodě trumfne i samotné finále. Že je to Ritchie je znát nejvíce v samotném úvodu při představení týmu, tady je ta souhra rychlého střihu, hudby a kamery nejefektnější. Jako žánrovka a představení dalšího ze série drsňáků Jasona Stathama úplně v pohodě, celkově však Ritchie bez dané formy, která nechyběla například lepšímu U.N.C.L.E. 70%

Gremlini (1984)

Roztomilejší než Gizmo, mi vždy přišla jeho řádně vykoupaná a pozdní večeří vylepšená verze. Bordel a snad i to ostatní jim musím odpustit, taková koleda, nebo ještě lépe návštěva baru a kina, by bez něj neměly ty pravé grády. Právě v kině nakonec gremlini odhalí svoji křehce romantickou stránku, čistě negativní tvor přece nemůže tolik prožívat Sněhurku. Lidé jsou tu spíše potravou a jejich scény doplněním stopáže, což je vzhledem k obsazení a nevýrazností postav vlastně dobře. 60%

Prolomit vlny (1996)

Zamilovanost a tím i oddanost Bess je pro ni nebezpečná, Jan vnímá jejich vztah řekněme reálnějším pohledem. Závažná nehoda jeho povahu však změní, nebo nechá vyplout na povrch to, co bylo prozatím skryto a co ho přidává na stranu trýznitelů Bess, i když úplně jiným způsobem. Za trýznitele se dá považovat téměř celá vesnice žijící v neuvěřitelných "tradicích", jenž ženě dávají minimum práv. I zde však platí, že nejsou všichni stejní, ty však Bess sama pod tíhou těžkých psychických problémů nechápe, neslyší. Je tu přeci Jan, který to s ní nemůže myslet špatně a kterému je třeba splnit každé přání, ať je jakkoliv zvrácené. A potom je tu i Bůh... Pocitově nejsyrovější Lars von Trier, co na tom, že jeho pozdější díla dokážou příběhově zničit ještě víc, když Prolomit vlny má syrovost nejen v příběhu, ale i kameře a zvuku. Nadšen z tohoto pojetí nejsem, více mi sedí právě pozdější poetičtější (opravdu velké uvozovky) Trier, ale k Vlnám to zkrátka neuvěřitelně sedne. Dělení kapitol potom působí až ironicky, je tu hudba, záběr na barevnou krajinu, což dokáže vzbudit naděje, které Trier v každé kapitole rychle ukončí, protože vždy může být pouze hůř, až do závěrečného "vykoupení". Emily Watson si na natáčení zřejmě prožila své, hraje ovšem výborně. K postavě Bess jdou i její občasně zvláštní výrazy v obličeji, působí nesměle a čím blíže závěru, tím více zničeně. Stellan Skarsgård je jinde, bez nějakých zásadnějších výjevů mám pocit, že Bess chápe a v životě hodlá postrčit dál, minimálně v části do nehody. 90%

Athena (2022)

Nemám pocit, že by bylo nutné pokoušet se o něco emočně silnějšího, vždyť dění mluví za vše. O postavách nebylo třeba vědět tolik, když ono tolik v tomto případě pro jejich hlubší poznání stejně zdaleka nestačí. Stačilo stručné rozestavění figurek, názor každého z bratrů na situaci a ve zbytku to, v čem je Romain Gavras nejsilnější, zcela pohlcující klipová forma. Přepadení policejní stanice a jízda zpět na sídliště Athena spolehlivě vtáhnou do bitevní vřavy. Kamera proplouvá místnostmi, v nichž panuje dokonalá souhra, každý dělá přesně to, co má, i ten poslední za postavou v záběru má svůj smysl. Není to jen první polovina, v tomto trendu se pokračuje i dále, ale právě s větším prostorem pro příběh, který pouze přidává další otázky. Atmosféra, ale i Sami Slimane však na výbornou. 75%

Bloody New Year (1987)

Škoda přílišných odkazů na minimálně tři kultovní horory, v této podobě se to už nedá nazvat inspirací, ale vykrádáním. Přitom nápad dát dohromady několik hororových subžánrů sliboval béčkově oddechovou jízdu, jenže ani jeden z nich není dotažen, například kamera uhýbá před gore, za což pravděpodobně může rozpočet. Zůstává tak pouze nuda, která je částečně originální pouze tím, že většina strašení probíhá ve dne. 45%

Piargy (2022)

Více než příchodu antikrista a nacistů se film mohl věnovat vztahům (protože milostný trojúhelník je v tomto případě poněkud málo) na statku. Dění tam sice má zdaleka největší prostor, čímž výše zmíněné působí zbytečně navíc a to včetně "pointy" v podobě antikrista, přesto však nechává otázky, které jsou pro vztah zásadní. Především, čím si Roháč Julišu nakonec získal? Dítětem? Ke změně jejího pohledu na něj zřejmě došlo mnohem dříve. Chováním ke své ženě, synovi a k ní samotné to jistě také nebylo. Tak že by jiné motivace? Těžko říct, ten moment jsem ve filmu nenašel. To kamera na rozdíl od scénáře vyprávět umí, vůbec krajinářské kompozice nejednou prosvítí přetrvávající depresi. Ovšem na výbornou jsou i interiéry statku, vždy pečlivě nasvícené a to včetně tváří herců, z nichž především Judit Bárdos a Attila Mokos dokáží mluvit pohledem. Minimálně tam, kde pohled stačí, ale vše nikdy neřekne. 65%

Šílená noc (2022)

Důkaz, že se při přepadení vyplatí být Santou, protože hned přesně víte, kdo je kdo a jak moc v životě zlobil. Jenom jeho pytel je v dnešní době poněkud zbytečný, pokud se tedy nechystáte k nějakému "podnikavějšímu" dítěti, jehož dárky by i v této situaci jistě šlo využít. Mix vánoční pohody a nepohody, jemuž ta pohoda obzvlášť ve druhé polovině tak úplně neprospívá. Je tu Santa, který dokáže "vylepšit" scénu prvního letu z hospody, navíc nemá problém se trefně ohnat palicí a potom ten klasicky vánočně rodinný. Takže rodinného nechat stranou a raději jít daleko do historie k Santovu původnímu zaměstnání, protože právě to vysvětlí nejlepší akční scénu vůbec, perfektně natočenou likvidaci komanda. Fajn jsou i odkazy na vánoční klasiky, obzvlášť půdní scéna. Když jsem u nich, místo Johna Leguizama mohl být hlavním záporákem Billy Bob Thornton jako Bad Santa, to bych snad i tu pozitivní atmosféru odpustil. 65%

610 metrů nad zemí (2022)

Nebylo by vůbec na škodu, kdyby děvčata neměla na vrcholu věže čas na řešení svých vztahových prohřešků. Na druhou stranu toho času tam bylo opravdu hodně, předtím se nějakou dobu neviděly a Becky ono zjištění jistě pomohlo s vyrovnáním se jak se smrtí Dana, tak s pochopením otce. Ale sakra, tohle opravdu neměla být vztahovka, vůbec když děj právě v těchto částech zbytečně selhává. Snad i ne úplně logická rozhodnutí dvojice na věži ho ruší méně, protože ta, ať jsou jakkoliv úsměvná, mají alespoň adrenalin, o nějž tu má jít především. Což ve většině filmu také funguje, z větší části díky kameře, která dokáže zachytit a hlavně přenést výšku a pocit strachu z ní. V závěru jsem si myslel, že se Becky snese dolů zavěšená na nohou mrchožrouta. Ale celkově to přepnutí do přestřeleně akčního módu tolik neruší, navíc nabídne velmi originální obal na mobil. Ale také podivný střih, ten zdaleka ne poprvé, což už je horší. 70%

Noční můra v Elm Street (1984)

Výborný snový nápad a bezesporu nejlepší díl série, v němž mi přesto Robert Englund ještě do role tak úplně nesednul. Nebo takhle, jeho "komediálnější" výstupy bych nechal na klauny, kterých je v žánru také dost. To násilně úchylná část je už úplně jiná, právě ta sedí k velmi fajn scéně jeho přípravy na vstup do snů. Z té se možná dalo vytěžit ještě více, ale vlastně proč, vždyť je tu ten fantastický záběr z vany, zeď nad postelí a úplně nejlépe Tina. Mordy jsou povětšinou velmi originální, ten nejsilnější však přichází krátce po úvodu... tam je rychle vymalováno. Soundtrack je sám o sobě kultovní, přesto nemůžu říct, že obzvlášť u scén vražd nějak prohlubuje atmosféru, je tomu spíše naopak. Spojení klasicky osmdesátkové hudby a stříkající krve působí občas lehce úsměvně, takže vlastně originálně. Vzezření Freda je však dokonalost sama. 75%