Útěk do divočiny (2007)

Ano, je to příběh Honzy, který vyrazil do světa na zkušenou, v podání pseudonezávislého Hollywoodu 21. století, zahuštěný postmoderní New Age filozofií a řádnou dávkou patosu a nevkusně polepený útržky poezie jak zavazadlo náruživého turisty. Kdyby to byla konstrukce, asi bych obracel oči v sloup tak silně, že bych si teď zblízka prohlížel vlastní zanesené mozkové závity. Jenže McCandlessův příběh je skutečný. Chrisova idealistická naivita, která může někomu třeba připadat otravně pitomá (možná i právem), ve mě vzbuzuje hluboké sympatie a soucit. Konec Útěku do divočiny mi smázl blazeovaný výraz z tváře a opravdu mě dostal. Škoda jen, že film má nebezpečný potenciál nabádat kluky s nyvou, leč drsnou duší k následování McCandlessova příkladu, místo aby se snažil o opak.

VALL-I (2008)

V komentáři na předchozí pixarovský film Ratatouille jsem napsal: *******Řemeslně dokonale vybroušený klenot filmařského umění (a nejen toho počítačově animovaného!) napěchovaný neskutečnými detaily, dechberoucí animací a vizuálními i slovními špílci, ale v jádru je to pořád jen klasický hollywoodský/disneyovský nezávadný produkt pro celou rodinu. Prostě další Pixar. Leckomu nevadí dávat plné hodnocení stále stejnému filmu, ovšem mně se při představě, že Pixar jednou vloží svůj bezkonkurenční talent a um do něčeho opravdu jedinečného a smysluplného, sbíhají sliny.******** Po shlédnutí Wallyho hádám, že Pixaři buď dostávají rozum sami nebo čtou komentáře na ČSFD. Pravděpodobnější se mi zdá druhá možnost, takže vzkaz pro vás, hoši: JSTE NA DOBRÉ CESTĚ! Z geniální, mistrovské, převratné první půlhodinky jste sice znovu sklouzli do té své žvatlavo-pitvořivé dysneyovštiny/pixarovštiny, ale ta první půlhodina, ta nám divákům dává naději. A navíc jste přidali poselství! Bravo. Jak říkám, je to první krok na cestě k dospělejší, sofistikovanější budoucnosti, do éry Bourneů a Temných rytířů. Doufejme, že nebude moc dlouhá.

Medvídek (2007)

Tenhle film si možná ani nezaslouží tak nízké hodnocení, jaké tady má, protože v rámci žánru "novodobý český film", tzn. mozaikovité lidské příběhy ze současnosti, není v žádném případě tím nejhorším, co může diváka potkat - strhující herectví, dialogy, které - světe div se - nešustí papírem (že by si už i u nás, inspirováni americkými filmy, uvědomili, jak propastný je rozdíl mezi tradiční českou filmovou a normální lidskou mluvou?), fajn hudba. Jenže pokud mé pocity z porevoluční české kinematografie sdílí většina českých filmových fandů, pak se těm 57 procentům ani nedivím. Prostě čeho je moc, toho je příliš. Copak čeští filmaři zapomněli točit žánrovky? Kde je česká detektivka, drama s napínavým příběhem, bláznivá komedie (Kameňák opravdu ne; kde jsou Čtyři vraždy, Agent W4C apod.?), víc historie (Musíme si pomáhat, Sekal, Pelíšky, Tmavomodrý svět, fajn, ale za 20 let mi to přijde zoufale málo), dokonce i dobré sci-fi se dá udělat bez stamilionových rozpočtů, když je dobrý nápad (jak mnohokrát dokázali Lipský, Vorlíček nebo nověji třeba Svěrák s Akumulátorem). Prostě nezbývá mi, než špičkovým českým filmařům, mezi které Jan Hřebejk rozhodně patří, vzkázat: vyserte se konečně na vztahovky a natočte alespoň sem tam něco, co má nějakou šťávu.

Apokalypsa (2006)

S postmoderním uměním mám trochu problém. Nemělo by být umění schopno stát samo o sobě, aniž by si musel člověk přečíst vysvětlivku vedle, aby ho pochopil? Ačkoli, proč by mělo? Southland Tales si v žádném případě neužije naplno nikdo, kdo není alespoň základně filmově vzdělán. Je to film pro odborníky, pro fajnšmekry, pro gurmány, pro kritiky. Běžný divák ho bez té vysvětlivky vedle jen těžko pobere. Že to ale JE umění, to čiší doslova z každého políčka. Kelly je bezesporu zcela jedinečný a osobitý umělec, který se nerodí každý měsíc, na rozdíl od Donnyho Darka však závisí na osobním vkusu a naladění každého člověka, jak jeho druhý film přijme. Pokud jde o mně, Southland Tales mají můj neskonalý obdiv - ale vypnul jsem je v půlce. Dávám holt přednost umělcům, kteří dokážou vytvořit dojem čehosi většího, jedinečného, povznášejícího, aniž by přitom své obecenstvo unudili k smrti.

Větší, silnější, rychlejší (2008)

Naprosto šokující pro naivky, potvrzení pro ty, co tohle už věděli nebo alespoň tušili. Vrcholový sport je prolezlý drogama, MOV je jeden z nejprohnilejších orgánů světa a všechno je to jen jedna hnusná a pokrytecká cirkusová šou. Ale udělejte si vlastní názor.

Hitman (2007)

Ucházející áčkové béčko, které je překvapivě mnohem méně dementní, než by člověk na první pohled čekal. Nad některým zvraty je dokonce potřeba na chvíli zapojit mozek. Asi největším mínusem je Timothy Olyphant, jehož myšákovská tvářička s nyvým pohledem by se hodila spíš do pokračování Sexu ve městě. Z někoho holt drsňáka neudělá ani vyholená lebka. Zato hlavní hrdinka se naopak mimořádně vyvedla, takže se to vyrovnává. 50 %

Sirotčinec (2007)

Další excelentně natočený bubufilm na téma "ať žijí duchové", popřípadě "Kačenka a strašidla". Koho baví pozerať na ozaj to isté furt dokola, ten bude blahem bez sebe, protože Sirotčinec je zatím nejpovedenějším představitelem dětsko-duchařského podpodpodžánru. Ostatní jen odškrtnout a jedem na něco smysluplnějšího.60%

Kde se sakra skrývá Usáma Bin Ládin? (2008)

Další prďácký popdokument Morgana Spurlocka, který má všechno, co má takový filmek mít - pár popkulturních rekvizit (úvodní videoherní titulky jsou kulervoucí), hrst adrenalinu, lžíci lidskosti a rodinného tepla, špetku potřeštěnosti a nechybí ani trocha toho zamyšlení a poučení. Výsledkem je velká a chutná porce zábavy. Případné výčitky, že hrdina nakonec Usámu nevypátral, jsou pochopitelně úplně mimo. 80%.

Hrozba v poušti (2008)

Velké překvapení, z na první pohled přitroublého béčka o ufonech se vyklubal napínavý, sevřený a téměř profesionálně natočený mysteriózní thriller, který navzdory viditelné nízkorozpočtovosti s přehledem strká do kapsy většinu toho, co může nabídnout infantilní áčková konkurence. Představe si sofistikovaný mix Predátora, Akt X a Tenké červené linie a jste skoro doma. 85%.

Hancock (2008)

Celkem zábavná blbost. Ale nic víc. Od Berga jsem asi čekal hodně, ale na Hancockovi se zřejmě ukázalo, že ačkoli po řemeslné stránce patří Berg v Hollywoodu k Top5, žádný kreativní génius to asi nebude. A když ještě dostane do ruky nablblý námět a průměrný scénář, je na průšvih zaděláno. Počítám, že Kdyby tam klučina neměl Smithe, doplácel by tuhle legrácku ze svého.