Anděl na horách (1955)

Za nostalgii, za Marvana a za filmy, jaké už nikdo nikdy nenatočí.

A tak jsem si vzal řeznici (1993)

Úúú, tenhle film si tak nízké hodnocení nezaslouží, nu což. Kdo chce naprosto přesný a dokonalý popis, viz koment entity jménem igi B., já snad jen dodám, že Mike Myers byl výborný od začátku kariéry, jeho špeky jsou dobře rozpoznatelné napříč celým filmem, třebaže oficiálně se na příjemně vtipném scénáři jako vystřiženém z dílny Woodyho Allena nepodílel, Nancy Travis je rozkošná a scénka s rádobytvrďáckým policejním kapitánem mě na pár sekund odstavila z provozu. Škoda jen příliš slapstickového konce, v jisté chvíli jsem byl nahnutý dát Řeznici pět hvězdiček, ale ty mám přeci jen rezervovány na trochu větší pecky. Ale i tak - 80 %

Muka (2008)

Režisér Nolan Lebovitz je zřejmě velký fanda série Saw. Jeho v pořadí teprve druhý film budí dojem, jako by chtěl natočit svoji vlastní Pilku, ale jinak a v jiném žánru. Výsledkem je vcelku průměrný krimi thriller, který je ovšem díky zmiňované inspiraci poměrně originální, temný a syrový, takže leckoho určitě zaujme. Mě osobně ovšem zdaleka nejvíc zaujal skvělý - úsporný a noirově drsňácký - výkon Cole Hausera, v němž, jak doufám, američtí filmoví pohlaváři díky tomuhle filmu objeví dalšího prvotřídního akčního hrdinu.

96 hodin (2008)

Průměr, ale nadprůměrný. Hlavně díky Neesonovi, ze kterého se vyklubal stejně překvapivý akční hrdina jako kdysi Matt Damon. A jakéhosi levnějšího a méně efektního Bourneova bratříčka připomíná Taken i v jiných ohledech - drsná, zrnitá akce bez servítek, evropské prostředí, neporazitelný hrdina, lehce noirové halo. Ale přestože příšerně provařené téma podává Morel vcelku chutně, je to pořád klišé jako kráva a člověk na jeho dílko zapomene hned po posledním fadeoutu.

Wanted (2008)

Opravdu jsem WANTED, aby se mi tenhle film líbil, jelikož - jak ví každý pořádný filmový fanda - není lepší pleasure než guilty pleasure, ale Timur mě osobně neohromil. Střílení za roh a videoherní akce jsou sice cool, ale samy o sobě celý film neutáhnou. Chybí alespoň nějaká přidaná hodnota - a ano, i u tohohle žánru potřebuju aspoň něco navíc - možná lehkopádnější humor, větší nadhled, gramotnější dialogy, sympatičtější hlavní hrdina, nebo i vedlejší. Eskapády v Pendolinu mě nedojaly, na to, že s tímhle vlakem je věčně něco v nepořádku, si už našinec zvykl a zajímavý a originální námět o osudovém tkalcovském stavu dopadl v rukou tvůrců asi podobně, jako by dopadla polička na knihy z Ikey, kdyby si ji podle návodu smontoval šimpanz. Všechno je tady udělané nahrubo, neumělé, ledabylé, násilně sflikované dohromady, jen jako nepodstatná kulisa pro vymazlené akční scény, ale to mně nestačí. A že i lobotomická akce pro odreagování může být daleko plnokrevnější a zábavnější, dokazuje měrou vrchovatou například Kurýr 2 nebo Running Scared. Wanted je jako vosková figurína hloupé blondýny - zdálky sexy, ale při bližším pohledu nemá ani to málo, co člověk čeká.

Když si Chuck bral Larryho (2007)

Celou dobu jsem váhal mezi třemi a čtyřmi, nakonec dávám čtyři, protože Chuck a Larry si IMO zaslouží přelézt alespoň tu červenou hranici. Nejde rozhodně o žádnou bláznivou komedii, jak by mohla napovídat účast Adama Sandlera, je to spíš tradiční, příjemná, poměrně vtipná a poměrně laskavá komedie s lehounce otravným moralizujícím podtónem, ačkoli je vidět, jak se Sandler krotí, aby nezačal řádit :)) Zkrátka nic, co by se člověk styděl pustit rodičům nebo co by pokazilo hezký večer nebo deštivé odpoledne s lepší polovičkou.

Zohan: Krycí jméno Kadeřník (2008)

V podžánru ujetých krazy komedií je Zohan lehce nadprůměrná záležitost, fandové jako já si určitě užijí svoje, a jistě budou kvitovat s povděkem, že Adam Sandler se po několika vážných či normálních rolích vrátil do rodného žánru. Kdo chce vidět, jak se volá na zákaznickou linku Hizballáhu, jak se hraje hacky sack s kočkou, tunu gerontofilních narážek, neodolatelnou Emmanuelle Chriqui a Sandlera s Turturem v nejlepší formě, tomu můžu Zohana s klidem doporučit, ačkoli první místo mého letošního žebříčku bláznivých komedií stále zabírá Mike Myers a jeho Love Guru.

Hvězdná pěchota 3: Skrytý nepřítel (2008)

Je tu samozřejmě porce stupidity, že by potopila tanker, oproti dvojce však noví Hvězdní pěšáci zaznamenali jakýs takýs pokrok. Z režisérského a trikového hlediska vypadá Marauder pořád spíš jako lehce nadprůměrný fanfilm, ale ve scénáři se Neumeier naopak vytáh, dá-li se to tak říct, a přispěl alespoň k tomu, že trojka Pěšáků tentokrát skončí někde v modrošedém pásmu hodnocení ČSFD. Povedlo se mu vyplodit vcelku slušné narážky na současný americký militarismus, nejpovedenější jsou asi goebelsovské televizní reportáže a mediální "coverage" války s brouky.

Guru lásky (2008)

Bylo mi předem jasné, že u masového publika tentokrát Mike Myers nezaboduje, Love Guru přece jen nedosahuje nářezovosti Austina Powerse, ale troufám si tvrdit, že fandové zklamaní nebudou. Myers je bez debat třída, exceluje na všech frontách, k ruce má navíc největší americkou komediální hvězdu současnosti Stephena Colberta, a když k tomu člověk přidá dokonalý kreténský humor podaný s typicky myersovským šmrncem, skvělé popkulturní narážky a jen malý podíl trapných či nepovedených fórků, vyjde mu další skvělá praštěná komedie. Pochopitelně to není pro každého, ale mně Myers pokaždé urve koule, což je zkrátka pocit k nezaplacení. Ballgazer!!!!

9. rota (2005)

9. rota mě fakt překvapila, je vidět, že po Maďarech a Polácích jsou Rusové dalším postkomunistickým národem, který se naučil dělat řemeslně kvalitní žánrové filmy. Vypadá to, že česká kinematografie zůstane ve škatulce "výhradní producent vztahovek ze současnosti" brzy sama. Každopádně dobré řemeslo ještě neznamená dobrý film. Nevím, jestli má příběh o ruských vojácích obecně šanci nějak zvlášť zaujmout českého diváka, myslím si, že není důvod, proč by neměl. Spousta pětihvězdičkových hodnocení tady to potvrzuje. Já osobně jsem se ale s paragány z Afghánistánu moc nesžil, takže jsem se většinu stopáže dost nudil. Američané mají tohle řemeslo pořád ještě vymakanější, například takový Jarhead (srovnatelné téma) je o ligu dvě výš. Ale držím Rusům palce, jsou na dobré cestě.