Slunce, seno, erotika (1991)

Nemyslím si, že by bláznivá komédia Slunce, seno, erotika bola o mnoho horšia než prvé dva diely. Je to stále o tom istom. Pokiaľ sa správajú dedinčania aspoň z polovice tak sproste ako ich prezentuje tento film, tak som rád, že žijem v meste. Má to aj istú dávku nostalgie a je to plné hlodov, ktoré z pamäti človeka len tak nevymiznú. Váhal som medzi dvoma a tromi hviezdami, ale za skvelé herecké výkony (hlavne Rúžičková a Luděk Kopřiva) zaokrúhľujem nahor. Videl som už stokrát väčšie kraviny, ale táto bizarná komédia si na nič nehrá a tým pádom som s hodnotením zhovievavý. "Ale takhle se nevyje Cecilko. To se musí zhluboka." Ten ksicht farára Otíka je proste nezabudnuteľný:) "Ach maminko, kež by vás sežrat chtěli."

Simpsonovi - Homer ve službě (1996) (epizoda)

Pre mňa jeden z troch najlepších dielov Simpsonovcov. Pán Burns je po Homerovi Simpsonovi moja druhá najobľúbenejšia postava seriálu a tak diel, ktorý je postavený na priamej konfrontácii týchto dvoch protichodných postavičiek nemôže byť nič iné ako skvelá jazda plná humoru od prvej do poslednej minúty. "Zavolám Smitherse. Zachrání mně od té bestii."..."Vy jste ubohá karikatura asistenta!"...."Jeho matce je 122 let. Musíte znít více vysušeně :)"

Pretty Woman (1990)

Romantická komédia, kde dvaja skvelí herci Richard Gere a Julia Roberts ukazujú príbeh dvoch ľudí, ktorí sa náhodou stretli a ich stretnutie im úplne zmenilo život. Príbeh ako z amerického sna. Trochu gýčový, ale zároveň aj plný humoru, romantiky a vášne. Verím, že sa dotkol mnohých divákov svojim realistickým spracovaním a ukázaním života, aký skutočne je. Drsný, ale aj krásny a v žiadnom prípade nie čiernobiely. A pieseň It Must Have Been Love tam zapadla úplne dokonale.

Hibernatus (1969)

Jeden z lepších Funesových filmov. Síce to celkom dlho trvá (vzhľadom na krátku stopáž filmu) kým sa dědeček preberie a hlavne kým ho konečne dopravia do jeho sídla, ale nasledujúce minúty už je to slušná jazda. Jedna vtipná scéna strieda druhú a väčšina Funesových grimás funguje. Občas je zbytočne teatrálny, napr. v závere kde donekonečna opakuje meno Edmé. Ale scéna s čítaním milostného dopisu s Funesom pod posteľou alebo vysvetľovanie jak umrela jeho žena nemá chybu. Jak zemřela vaše paní? Byla to hrúza. Už ráno ji bylo nevolno, začala se nadýmat, pak chrčela a nakonec praskla. Všechno venku. Ale moc netrpěla. Za mňa 80%.

Blbý a blbější (1994)

Americká bláznivá komédia, ktorá nemá konkurenciu vo svojom ranku. Jim Carey a Jeff Daniels hrajú dvoch blbcov tak vierohodne a úprimne, že má divák miestami pocit, či takí nie sú aj v skutočnosti. Film plný skvelých hlášok, absurdných situácií, ale aj svojskej atmosféry a čo je najdôležitejšie, divák sa dokáže vcítiť do kože dvoch dementných ľudí a prežívať ich bláznivú cestu spolu s nimi. Pár kultových hlášok: Máte rada veľkých vtákov? Čo prosím? Myslím tie sovy. Alebo: Čo si mi chcel povedať? Strašne sa chcem milovať s nejakým školákom. Aha, tak ja radšej pôjdem.

Slunce, seno, jahody (1983)

Celkom podarená komédia z jednej bláznivej českej dediny. Ako celok to pôsobí trochu chaotickým dojmom, ale humoru je tu viac než dosť a musím oceniť skvelé herecké výkony zúčastnených, ktorí ako by to ani nehrali. Skvelý výkon tu podala hlavne Helena Růžičková, ktorá je naprosto prirodzená a svoj talent naplno ukázala v druhej časti série Slunce, seno a pár facek. Táto komédia už neodmysliteľne patrí k letnému obdobiu a vždy si ju rád pozriem. Jedna hláška za všetky: Maminko, já nejsem strašidlo. Já jsem vaše dcera.

Rafťáci (2006)

Výborná česká komédia, v ktorej dvaja hlavní protagonisti Mádl a Kotek odvádzajú veľmi slušný výkon. Nie je to až tak nechutné ako Snowboarďáci, má to väčší spád aj ťah na bránu. O absurdné situácie nie je núdza a taktiež ani o sexi české herečky. Jedna vtipná scéna strieda druhú a naplno sa tu odkrývajú typické charakterové črty dospelých a teenagerov. Moderná bláznivá komédia, ktorá si na nič nehrá a poučiť sa z nej môžu mladí aj dospelí. Taká paródia na život se vším všudy.

Poslední Mohykán (1992)

Film, ktorý absolútne realisticky vykresľuje obdobie boja o americký kontinent medzi dvoma znepriatelenými veľmocami Anglickom a Francúzskom. Nádherná a výsostne podmanivá hudba dvoch skladateľov sprevádza tento film po celý čas. Príbeh lásky je zasadený do krutého boja o prežitie a naplno sa tu odkrývajú charaktery jednotlivých postáv. Duncan ako žiarlivý dôstojník nakoniec položí život za svoju milovanú, hoci vie, že skončí v náručí jeho nepriateľa. Pomstychtivý Magua neváha vyrezať srdce z tela plukovníka a otca dvoch dcér a pri tom mu oznámiť, že aj tie zabije. A nakoniec nenápadný Uncas ide bojovať proti presile Hurónov, aby zachránil Alicu, ktorá vzápätí po jeho smrti spácha samovraždu. Silný a dojemný film, ktorý mal dostať Oscara za hudbu. Úžasné herecké výkony, kamera, strih, scenéria, skrátka všetko. Pre mňa číslo jedna vo svetovej kinematografii. Na záver nesmiem zabudnúť na fantastický český dabing, ktorý film dotiahol do absolútnej dokonalosti. Jediné filmové dielo, ktoré má u mňa 100%.

Četník v New Yorku (1965)

Skvelá bláznivá komédia v hlavnej role s geniálnym Funesom. Prvá polovica filmu sa ešte berie ako tak vážne, ale po príchode do New Yorku sa kolotoč bláznivých situácií rozbehne na plné obrátky. Hlavne po tom čo sa četník konečne stretne so svojou potrhlou dcérou a snaží sa ju dostať domov. Páči sa mi paródia na muzikál West Side Story, fantastické scénky s černošským taxikárom (ten chlapík to zahral bravúrne), oprava slúchadiel na zjazde četníkov, Funes ako hráč bejzbalu (Mám silnou naději. Za to máte ale slabý žaludek.), ako pacient na psychoanalýze (Veľký Lulu), či ako Číňan a starostlivý otec, ktorý vtrhne do hotela pre dámy. Je tam toho ale omnoho viac. Za mňa druhý najlepší film s Funesom po filme Žandár sa žení. 90% jak vyšitých.