rikitiki

okres Praha

<< předchozí 1 2 3 4 26 51 75 100
    • 28.4.2020  22:38
    Teroristka (2019)

Bída na bídu. Na potřeštěnou taškařici to bylo málo ztřeštěné, na moralitu zase plné klišoidních figurek. Janžurová hrající sedmdesátiletou učitelku v penzi? Ok, ale proč se chová a obléká jako z 19. století? Vždyť to snad není těžký spočíst. Taková paní by se narodila v roce 1950 a dospívala by a prožívala pubertu v šedesátých letech. Tudíž: Semafor, big beat, Beatles, Olympic.... Nechápu, proč se tedy tady sedmdesátnice chová, jako kdyby vyrůstala v dívčím ústavu s Karolínou Světlou a nosí šaty, jako by si je půjčila od Boženy Němcové...... Zápletka je samozřejmě nevěrohodná, což by nevadilo, kdyby autoři přidali víc humoru a nadsázky. Místo toho se inscenace chvilku toporně snaží o komedii, pak nahodí těžké sociální téma, pak se pokouší o satiru - a z toho žánrového mixu jsou maximálně tak rozpaky. Jo, a ta unylá rádoby westernová hudba, co hrála furt dokola, by byla schopná přivést člověka k šílenství. SHRNUTÍ: Česká televizní inscenace....

• 28.4.2020  22:26
    Já, kocour (2016)

Ty dvě hvězdy dávám jen za začátek, protože mám ráda filmy s tajemnými krámky. Taky to slibovalo dickensovskou historku o napraveném hříšníkovi. Což se sice stalo, ale blbě. Kocour ve filmu nemňouká, ale nepřetržitě vřeští, až to leze na nervy a nechová se jako kočka. Finiš jim ujel už totálně: nasadit takhle vážné téma v podstatě dětském filmu je zhůvěřilost, navíc to nemělo vůbec opodstatnění v ději. SHRNUTÍ: Kevin Spacey si vyzkoušel pády ještě před tím, než i v reálu spadl hodně hluboko.

• 28.4.2020  22:20
    A Gentleman (2017)

Zmatené až pomatené. Dlouho jsem si myslela, že jde o dvojníky nikoliv o posun v čase. Akce ujde, i když rvačky se dělají spíš kamerou a střihem než bojovým uměním protagonistů. Hlavní hrdinka neskutečně otravná nána, není jediný důvod, proč by s ní hrdina měl ztrácet čas. Zápletka překombinovaná za hranici srozumitelnosti. SHRNUTÍ: No... hraje tam Malhotra a ten je pěknej.

• 24.4.2020  10:56
    Judy (2019)

Film dle sterilní šablony dojímavé autobiografie. Trudné dětství plné psychického zneužívání, přeskočená střední část mnohých manželství, a zdrcující finiš nešťastné trosky, která přese všechno stále dovede občas zářit a uhranout publikum. Tragický osobní život a pár šťastných chvilek s oddanými fanoušky. ____ Ano, je to kýč, který nic nového nepřináší. Reneé se snaží ze všech sil urputně dokázat, že není jen diblíkem, který umí ztloustnout na povel. A často se jí to dá věřit. Podle mě se jen nemusela tolik pitvořit, aby byla Garlandové co nejpodobnější. Umí zahrát vnitřní křehkost i bez berliček v podobě přesně odpozorovaných záškubů a špulení rtů. Takže za mě ano: Reneé hrát umí. Zbytek je banalita a nuda. Nemyslím skutečný osud Judy Gyrlandové, ten byl skutečně tragický. Film ale jede po nejsnazší koleji a bez přestání jen dojímá a dojímá. Finále to už přehnalo a poslední píseň o duze (jak předvídatelné, že tahle zazní nakonec) bylo na úrovni melodramatu ze střední školy. Promiňte, Reneé i Judy, tohle ne, obě máte na víc. SHRNUTÍ: Radši nějaký originál s Judy.

• 24.4.2020  09:22
    Učitel - Série 2 (série) (2017)

Vždyť to postrádá sebemenší smysl! Obvykle nehodnotím jednotlivé řady, ale tady nejde jinak. Zatímco první série zobrazila na kriminálním případu zatuchlý život maloměsta, který rozčeří příchod supermanského učitele polštiny, druhá série už jen plácá nesmysly. ----- Učiteli pořád zůstala zázračná schopnost vyšetřovat a prohlédnout spletité intriky, ale jeho postava je upozaděná kvůli přehršli motivů, různých zájmových zločineckých skupin, středoškoláků, kteří se chovají melodramaticky, divadelnímu představení, překážející přítelkyni, vnitřními boji mezi detektivy, střelbou na škole, kterou nikdo moc neřeší.... Není divu, že v téhle sérii učitel často brečí. ____ Postavy nemají vůbec žádnou soudržnost. Jednou řeknou tohle, aby to následující větou popřely. Dialogy vůbec na zabití: gynekolog k těhotné "Máte tenkou placentu, možná se utrhne, možná ne. Hlavně buďte v klidu." Vyšetřovatel o pubertální holce, kterou vyšle mezi protřelé zločince: "Mám pocit, že ta holka to zvládne." Vyšetřovatel vyhrožující, že ublíží nenarozenému dítěti..... Chování postav si protiřečí, v té samé scéně klidně i několikrát změní motivaci a rozhodnutí. Občas tam někdo někoho zabije, ale většinou není jasné, proč vlastně.. Poslední díly jsem už vnímala jako parodii, které jsem se smála nahlas.. SHRNUTÍ: Scenáristé by měli okamžitě tenhle matroš zahodit.

• 12.4.2020  11:49
    Dracula (TV seriál) (2020)

Jestli to má být parodie, tak hodně nablblá. Postavy furt plácaj nějaký nesmysly, ptají se samy sebe či okolí na různé otázky, odpoví nějakou rádoby hlubokomyslnou blbostí, aby se vzápětí ptaly na to samé a odpověděly zas jinak.... ------ Hlavní hrdinka mi nejdřív udělala radost, protože není prvoplánová kráska, jenže se z ní po chvilce stala jedna z nejprotivnějších postav, na jakou jsem v seriálech narazila. Ateistická jeptiška se sklonem k čarodějnictví, amatérská vyšetřovatelka a sexuoložka, kapitánka lodi a odbornice na výbuchy, chytrá jak rádio a otravná jak osina v zadku. Drákula vzhledově ujde, ale jde do háje v momentu, kdy začne řvát a cenit tesáky. Slunce mu jednou vadí, pak zase ne. Má potenciál démoničnosti a temnoty jako strašidelný zámek na pouti v Kravařích. ----- Na představitele Jonathana nemohli vybrat někoho, kdo nevypadá jak daňový účetní před penzí? ----- Sem tam nějaká vtipná hláška ještě víc obnažuje, jaká ubohost a nezáměrně směšná splácanina vznikla. SHRNUTÍ: Tohle je doslova hřebíček do Drákulovy rakve.

• 12.4.2020  11:29

Plastové kostičky mi opět zahrály na emoce. Zatímco v prvním filmu se řešil vztah s otcem, v tomto se řeší sourozenecký vztah. Plastový svět skvostně zobrazil dospívaní hlavního hrdiny - je temnější, propracovanější. A zároveň i odlišný svět sestrálního systému. Je to hodně vtipný (mraky hlášek a narážek), hodně nápaditý a zároveň přesně odrážející skutečnost. Muzikální scéna jak ulovit Batmana obsahuje geniální, jednoduchý a přesto i v realitě často fungující trik. SHRNUTÍ: Lucy teda skrývala hooodně netemnou minulost!

• 12.4.2020  11:20
    Sexuální výchova (TV seriál) (2019)

Vtipné, s dobře vybranými herci. Pro puberťáky a pro dospělé, kteří už zapomněli. Mírně pohádkové - puberťáci se ve svých trampotách někdy až přespříliš podporují jako jedna rodinka. Gillian naprosto přesná. SHRNUTÍ: Internet tě od problémů se sexem neuchrání.

• 12.4.2020  11:16
    Učitel (TV seriál) (2016)

Vražda jedné dívky se vyšetřuje celou sérii a přesto to bohatě stačí. Na zdánlivě jednoduchém příběhu se postupně odhaluje portrét jednoho provinčního městečka a je to po čertech prohnilý obrázek. Pavučiny vztahů se táhnou do minulosti, hezký povrch zakrývá pořádnou špínu. Vraždu místo policie vyšetřuje učitel.... Ale vzhledem k tomu, jak neschopná a úplatná policie je, by snad byla lepším vyšetřovatelem i školní kuchařka. SHRNUTÍ: Polsko - dobře, ty!

• 12.4.2020  11:09
    Endeavour (TV seriál) (2012)

Retro jak z magazínu s příšerně překomplikovanými zápletkami. Vždycky se do toho připlete tolik lidí a motivů, vyšetřuje se několik případů, které se ke konci propojí a já jako divák vím při závěrečných titulcích tak zhruba jen z poloviny, co se stalo.-------- Morse má zázračnou schopnost vždy objevit nějakou stopu, která se stane klíčovou. Často na ni narazí čistě náhodou, dokonce i na místech, které s případem nemají co společného. Často jsou to číselné kódy.-------- Policisté citují klasickou literaturu (no, odehrává se to v Oxfordu) a občas se nechají unést k filozofujícím blábolům. Třetí řada už je tak přitažená za vlasy, že jsem snížila hodnocení (boj s tygrem v bludišti ze živých plotů byl prostě moc, vše působilo jako parodie). Naštěstí, po třetí řadě se série zklidní, dokonce i případy začnou být srozumitelnější. Řeší se věci, které si spojujeme s šedesátkami - boj za lidská práva, počítače, studená válka, hudební kapely... SHRNUTÍ: Když se ještě hulilo všude a důkazy sbírala policie holou rukou.

• 22.3.2020  10:20

Solidní, leč zapomenutelné. Víc se mi líbil začátek a bloudění osamělého muže pustými ulicemi Londýna a postupné objevování, co se to, do háje, stalo?! Druhá půlka je trochu násilný zlom, místo zombie apokalypsy film začne řešit apokalypsu lidských vztahů v mezní situaci. Nic proti, ale film je tak složený ze dvou odlišných částí. Náboženská hudba mě v tomto příběhu rušila, i když byla hezká. SHRNUTÍ: Některá probuzení jsou horší než noční můra.

• 22.3.2020  10:11
    Stalo se (2008)

Co je tohle za hámotinu? Nápad dobrý, solidně tísnivá atmosféra v začátku, ale režisér z toho dál už nevytřískal ani prd. Hrozivé herecké výkony soupeřily o Cenu trapáka roku s dialogy ("Proč mi zíráš na citronádu?"). Stal se z toho pustý blábol bez smyslu a logiky. Obsahuje i množství až parodických scénáristických berliček (komunikační roura, telefonát s dcerou...). SHRNUTÍ (se spoilerem): Ani bych se nedivila, kdyby se po tomhle kytky fakt naštvaly.

• 22.3.2020  10:05
    Bulvár (2014)

Stárnoucí muž, který konečně najde odvahu od základů změnit svůj život, potká mladého muže, který něco takového nedokáže. Podle mě je to příběh oboustranné lásky, jenomže nevyřčené. Leo je slaboch, který neumí přijmout jiný, vlídnější svět, než je ten, ve kterém žije, který už ho opředl temnými pouty, z nichž zahlédneme jen několik stínů a odrazů, i to ale stačí, abychom pochopili, že už je polapený a ztracený. Proto se brání i sebemenšímu náznaku, sebemenší možnosti, že by mohl žít jinak. Přesto však některé jeho činy svědčí o tom, že ani pro něj vztah ke stárnoucímu muži není pouhá obchodní transakce: zákazník - prostitut. ____ Snímek je málomluvný a zdánlivě i málodějový. Hodně podstatného se odehrává pod povrchem. Robin Williams i Roberto Aguire hrají přesně, zdatně jim sekunduje i Nolanova manželka. Právě jejich uměřené herectví dává prostor podpovrchové bouři emocí. SHRNUTÍ: Někdy už je na některé věci příliš pozdě, ale nadějné je, když se člověk aspoň snaží.

• 21.3.2020  12:23

Brad Pitt se rve se zombie a hádejte, kdo vyhraje? Tak je to celý snímek. Předvídatelně je vám jasné, které postavy přežijou a které ne. Má to slušné akční scény, příběh sám však vrší klišé na klišé. Ale zábavný vcelku je. A má dobrý nápad na likvidaci nemrtvých ve finále. SHRNUTÍ: Další film s rychlými zombie.

• 21.3.2020  12:19
    Japonsko z výšky (TV film) (2016)

Výhradně z dronu točená turistická pozvánka do Japonska. Komentář je taky letem-světem, občas se rozchází s obrazem, nebo neukáže, co popisuje. SHRNUTÍ: Když zvažujete dovolenou v Japonsku a nevíte přesně, do které jeho části.

• 21.3.2020  12:13
    České tajemno (TV seriál) (2020)

Když se na to nedíváte jako na dokument, ale jako na fantasy dokument, tak přežijete bez újmy. Jan Novotný se svým zjevem i projevem na průvodce fantasmagorickými vyprávěnkami hodí. Uvidíte zajímavá místa, kam by se dal udělat hezký výlet. Ostatně, jako si ho udělali odborníci z Vysoké školy báňské v Ostravě, kteří furt měří a pátrají, ale nenajdou nic - to nemyslím ve zlým, chlapi, tam se ani nic najít nedalo, jak víte, ale aspoň jste ukázali, jaké jsou dnes možnosti geologického průzkumu. ____ Dohrávané scény jsou na dobré úrovni. OK, tajemno se zde hodně dělá dramatickou hudbou, otázkami, které si průvodce sám klade, tvrzením, že něco je: "unikátní, záhadné, jediné na světě, jinde nevídané...." V komentáři se historická fakta přátelsky druží s historkami typu "jedna paní povídala". Celkově to není o nic horší než mnohé záhadologické americké dokumenty, které jsem viděla. SHRNUTÍ: Když chcete zjistit, jestli je Attila fakt pohřbený u Frýdku-Místku a že Prahu založili Indové.

• 21.3.2020  11:08

Intimní a intenzivní film. Málokdy jsem se s hrdiny sžila tak rychle a sama cítila jejich emoce. Stali se mými přáteli hned od prvních scén. Dovádivá Veverka a přemýšlivý seriózní Borja jsou lidi, které bych ráda pozvala na návštěvu. ___ Herecké výkony nejde dostatečně vyzdvihnout, oni to snad doopravdy žili. Příběh je zdánlivě prostinký, ale kolik různých emočních rovin a psychologických odstínů se za ním skrývá. ------ Ano, občas je něco šablonovitého - buržoazní dámička na komunistické Sibiři, bezpáteřní Marek, jeho prospěchářský šéf, ale to se dá odpustit a dokonce i přijmout u filmu, jehož vyznění je jednoznačně protiválečný apel a poklona obyčejným lidem v příšerných časech. Tohle klišé však dokázal film oživit a prodchnout vášní. Připočtěme k tomu artovou kameru, její lichoběžné úhly, které nám však hrdiny ještě více přibližují. Uvolněnost prvních milostných scén střídá nervózní napětí, kdy jenom bez dechu čekáme, jak se s ním Veverka vypořádá. Protože je jak tikající bomba, která může stejně tak dobře skončit výbuchem a sebezničením, jako tím, že nabere druhý dech. V některých scénách exaltované ruské herectví beru, jsou prostě emocionálnější než my. SOUHRN: Když válka zasáhne i rozkošnou Veverku.

• 21.3.2020  10:51
    Čertí brko (2018)

Ne a ne. Čerti jsou tady utrápení šmudlové bez energie, Lucifer starostlivý tatík Moula. Kouzla a čáry zastupují různá udělátka, takže čerti padnou do průhledné pasti a nedokážou se z ní sami dostat. Milenecká dvojice je průměrná. Sem tam vtip to nezachrání, protože většina scén vyšumí bez pointy. Do pekel pohádku potápí ještě nezdolný český mor pěvecký - fakt příšerné songy. SHRNUTÍ: Když se z čerta stane byrokrat, neděsí ani nebaví, jen nudí.

• 21.3.2020  10:21

Všichni, kteří se vysmívají tomu, že akčními hrdinkami jsou zde tři ženy a jediný muž (dejme tomu) se k nim přidá až ve finále, pozastavili jste se někdy nad tím, že v drtivé většině filmů je to naopak? Že muži jsou ti, kteří bojují, brání, jsou stateční, zatímco ženy se jen trpně nechají zachránit? A ano, vím, ne naprosto vždy, ale většinou tomu tak je. Jedna Ripleyová jaro nedělá. ___ Dnes už je snad doba jinde. Způsob, jakým mluvíš a co a jak zpodobňuješ, ovlivňuje svět kolem tebe. Takže za mě souhlas: ženy drsňačky, ženy bojovnice - ano! ___ Snímek je velmi dobrý akčňák, ale nemá ani zdaleka to, co T1 a T2 - zamyšlení se nad etikou, nad předurčeností, nad tím, kam nás vede technický vývoj. Prostě slušný akční film, nic víc. Velký obdiv Lindě Hamilton, které beze zbytku věřím, že dokáže střílet ze všeho, co dostane do ruky a neváhá si to rozdat ani se strojovou obdobou Kostěje Nesmrtelného. Mackenzie Davis typově i herecky odpovídá roli napůl člověka a mechanismu. Bohužel, Natalia Reyes se omezuje jen na drsné hlášky, ale jinak působí jak ztracená panenka. Těžko uvěřit, že ona by mohla pro stroje představovat nějaké nebezpečí. Arnold hraje prostě Arnolda, nutno přičíst scénáři k dobru, že je to tak zcela záměrně. SHRNUTÍ: Akční film dekoračně vyzdobený terminátory.

• 21.3.2020  10:02

Angelika a Joffrey de Peyrac bez krajek Ludvíkova dvora? Jako prostitutka a pasák? Proč ne? Chlastem nasáklý Gabin tuhle dvojku rázně roztrhne, když se tak trochu polovičatě rozhodně udělat ze šlapky řádnou ženu. Hossein si mě získal jako drsně se tvářící pasák, který se však chová ustrašeně jako malý kluk, když mu Gabin šije ránu, kterou mu sám způsobil. Michele Mercier byla divukrásná, i když nevěřím ani v pravost těch druhých řas, které měla pod těmi falešnými. Scéna s divočícími koňmi, která přešla do vášnivého sexu byla.... vášnivá a sexy. ------- Mohli ale Michele vybrat trochu pohlednějšího partnera. Snímek po francouzsku odbývá emoce a staví se k nim na můj vkus drsně racionálně: byla jsi šlapka a co? už na to nemysli! nemůžeš mít děti, ty Rakušanko! no, tak jsem se opil a něco plácl, přejdi to! SHRNUTÍ: Když si přitáhneš domů mladou hezkou šlapku a nevíš, jestli se k ní máš chovat jako k poskytovatelce sexuálních služeb nebo jako k dceři, neřeš to. Život to vyřeší za tebe.

• 21.3.2020  09:41
    Na nože (2019)

Vymazlená a velmi stylová záležitost důstojně se hlásící ke starším vzorům. Výprava na absolutní počet hvězd, co jich je na nebi. Herecké obsazení totéž. Úvod a záměrně parodicky spletitý závěr dechberoucí. Střední část však podle mě trochu ztrácela dech.Craig božský i po fyzické stránce (to vypracované tělo!), Ana de Arms však herecky nepřesvědčila, byť typově seděla bezvadně. ___ Mix parodie, detektivky, psychologického dramatu se vydařil. Režisér si stvořil hračku, se kterou si rád pohraje i divák. SHRNUTÍ: Myslím, že Agatha by se zasmála.

• 21.3.2020  09:32
    Skandál po anglicku (TV seriál) (2018)

Možná až příliš realistický snímek. Scénář se držel života, takže není filmový, kdy příběh většinou hlavní linkou spěje do finále. Tady je hlavní linka přerušovaná, chaotická, nelogická, se spoustou odboček - prostě jako život. Ben Wishaw hraje ublíženeckého a přesto vzdorovitého hošu skvostně, stejně jako Hugh Grant nabubřelého muže dobře si vědomého svých privilegií. Byl dokonale slizký a odporný, nevzbuzoval špetku sympatie. Přesto však, když na konci divák uvidí rychlou střihovou a dost uvěřitelnou sekvenci, čím vším si s velkou pravděpodobností musel homosexuál projít v zemi, kde to bylo trestné, vyvolá to lítost a snad i trochu pochopení. Mimochodem, buď už Grant doopravdy zestárl, nebo maskéři odvedli skvělou práci. ----- Jenom mi to pojetí přišlo poněkud chladné a v utlumené barevnosti minisérie jakoby byly utlumené i emoce. SHRNUTÍ: Nikdy nepiš Králíčkům dopisy. Můžou je použít jako důkaz proti tobě.

• 25.2.2020  14:34

Když začne mysteriózní film ke konci urputně vysvětlovat, je to téměř vždy cesta do pekel. A tenhle film se tam zřítil se vší parádou. Ani elegantní Roger Moor to nezachránil. I když ho asi role dvojníka bavila, zejména ke konci už se v ní topil a působil až směšně. Nechci ale vinit jeho – když není co hrát, tak to nezachrání nikdo. SHRNUTÍ: Herečka, která hraje manželku Rogera Moora, nosí moc pěkně a jistě zakázkové outfity.

• 25.2.2020  14:27

Pětice dívek se po falešném nařčení rozhodne, že přijde o panenství – když už mi nevěříte, tak já tedy taková just budu! Pětice dívek a pětice různých přístupů k věci. Naivka, rozumná, zkažená, ďábelsky hravá…. Dívky ani nejsou přítelkyně, své „poprvé“ si každá řeší po vlastní ose. Na filmu se mi líbila drsná deziluze. Ani takhle mladé dívky nevěří (většinou) v nějakou romantiku a prostě o to jen chtějí přijít. Jejich protějšky – mladí muži – ostatně žádnou naději na romantiku neskýtají. Až na jednu výjimku jsou to všichni buď podrazáci, podvodníci, násilníci. _____ Mám problém s přerývanou atmosférou snímku. Jak skáče od jedné dívky k druhé, tak se pokaždé mění nálada a to dost zprudka. Od přece jen lehce zamilovaného příběhu, přes morální frašku až po téměř surové násilí. Mladý Marián Labuda si zahrál roli překvapivě slizkou a odpornou. Možná, kdyby měl film povídkový charakter a přecházel od jedné dívky postupně ke druhé, zasáhl by mě víc. I tady ale scéna drsného mejdanu a následného lovu na polonahou kořist byla přesvědčivá a otřesná. Včetně zakončení. SHRNUTÍ: Nespěchej. Není nutné o to přijít hned s prvním debilem.

• 11.2.2020  15:12

Florian David Fitz je mým oblíbencem už od Deníku doktorky, ale když se chopí scénáře, nemívá vždy šťastnou ruku. O to smutnější, že má nápady, ale nedokáže je dotáhnout. V tomhle filmu šlo právě jen o ten nápad a snad úvodní čtvrthodinku, než celý snímek začal haprovat. ____ Nápad na život bez všech věcí, kdy si každý den smí člověk vzít zpátky jen jednu jedinou, zapadl téměř okamžitě, nebyl vůbec rozvinutý, a oba „kamarádi“ ani nedodržovali pravidla. ___ O materialismus ale stejně moc nešlo. Nastoupil zcela zbytečný a nudný milostný románek. Postupně se ukázalo, že jeden z kamarádů je dětinský ubrečenec, zatímco druhý je sebestředný podrazák, takže bylo po diváckých sympatiích. Jediné, co se mi na jejich vztahu líbilo byla cynicky pravdivá věta: „Nejsme nejlepší přátelé, my se jenom dlouho známe.“ Nějak se do toho zamotala babička, která furt lezla na štafle. Taky nějaká variace na Zuckerberga, docela dost sprostá, protože ze skutečné žijící osoby udělala kreaturu, aniž by to mělo oporu v realitě. A jeden kýčovitý dřevěný panáček. SHRNUTÍ: Ta jediná věc, kterou jste si měli vzít, měla být kniha Jak psát scénáře, pro začátečníky.

• 11.2.2020  14:48
    Záchrana vesnického domu (TV pořad) (2009)

Je to reality show, ale milá. Nikoho neuráží, ukazuje krásné záběry (štáb si evidentně vždy počká na slunečné počasí) a makléřka Ruth je sice rázná, ale zároveň empatická a umí majitelům venkovských sídel něco doporučit, aniž by jim to příliš vnucovala. Zatím jsem každému z majitelů přála, aby našel správnou cestu, jak se o svůj dům postarat a opravit ho. SHRNUTÍ: Hřejivé.

• 5.2.2020  16:27
    Marjaavaan (2019)

Přehnaná akce, nepostřehnutelná milostná zápletka a spousta nabubřelých monologů a dialogů. Herci po sobě hážou takovými hláškami, jako kdyby soutěžili, kdo řekne co největší pitomost co nejvíce patetickými slovy. Kvůli tomu byl pro mě film téměř k nepřežití. ____ Ostatní proto beru už jen jako otravné detaily. Láska mezi gangsterem a nevinnou kráskou se nijak nevyvinula, ona se prostě vyskytla. Motiv sboru dětí ze slumu zapadl tak rychle, až to bylo trapné. Ostatně, když měly za odměnu jet děti ze sboru do Kašmíru, tak jsem si říkala, že z nich ten kanónenfutr mohli udělat aspoň trochu méně nápadně. _____ Nevinná kráska hraje jak ponocná, padlá kráska docela ujde i herecky a Malhotra? Na toho je hezký pohled vždy, ale už to v posilovně trochu přehnal s činkami. ____ V příběhu se lidé chovají nikoliv jako lidské bytosti, ale jako figurky postrkované nemohoucím scenáristou. Jejich jednání nemá kontinuitu a někdy ani žádný smysl. SHRNUTÍ: Oddanost se nemá přehánět, pokud jí věnuješ darebákovi.

• 27.1.2020  13:50

Zábavný, chytrý a milý film. Chemie mezi hlavní dvojicí funguje bezchybně, jejich slovní přestřelky v době namlouvání jsou vtipné. Sebevědomý pracháč a stejně tak sebevědomá kráska jsou si rovnocennými partnery. Dialogy jsou lehké a zároveň i inteligentní, vyzdvihla bych dívčin monolog, jak starší partner s ní všechno bude prožívat už podruhé a také manželčino zoufalé stýskání, jak už je unavená z toho, že všechno rozhodování leží na ní. Výborná a lehce parodická scéna /téměř/neheroické obrany při přepadení. ____ Kupodivu, vtip se nevytrácí ani při přesunu do Indie, k původní rodině. Jen boháč ztratí notnou míru sebejistoty a najednou se mezi dvěma ženami a kritickou rodinou cítí značně rozpačitě. Inu, doma není nikdo prorokem. Při nenápadném boji mezi mladou milenkou a manželkou středního věku by se nejradši ztratil, zatímco ženy po sobě s úsměvem šlehají jedovými špílci. Skoro jsem nevěděla, které z nich mám fandit. ____ Film, který si udrží komediální nádech, přesto ukazuje i závažné otázky vztahu se starším partnerem nebo vinu za opuštění rodiny (i tady oceňuji, že to nebylo jednoznačné a jak řekla manželka, za rozchodem byli oba dva). SHRNUTÍ: Indie, které porozumí každý, protože tohle se děje všude.

• 26.1.2020  13:06
    Article 15 (2019)

Nedívalo se mi na to snadno, zvlášť když vím, že příběh je inspirován skutečným případem. _____ Film je zahalený do tlumených barev evokujících minulost - však taky hlavní hrdina na začátku řekne, že si připadá jako v 80átkách. Minulost, ještě mnohem starší, tisíciletý zažitý systém funguje se svojí hnusnou nespravedlivostí a krutostí dodnes. Přestože se rebelové svolávají přes Whatsup, stále nesmí nižší kasta vstoupit do chrámu a i její stín je pro příslušníka vyšších tříd znečišťující. ____ Je to apelativní, edukativní film a některé jeho metafory jsou proto až příliš přímočaré, ale v tomto typu filmu a s přihlédnutím k jeho účelu, mi to nevadí. Tísnivá, dusivá atmosféra je však ztvárněná až hmatatelně. Bezmocnost vesničanů, zpupná nadřazenost vyšších tříd, kterým z pohodlnosti vyhovuji status quo, a proto na něm trvají jako na tradici a zaštiťují se přitom i náboženstvím.... SHRNUTÍ: Když tě záměrně drží dole a ohánějí se přitom vyššími principy, téměř vždy jim jde jen o vlastní nízké pudy.

• 25.1.2020  13:03
    Pane (2018)

Tak nenápadně rozvíjené souznění mezi pánem a služebnou! Nepadne mnoho slov, nekonají se velké akce, kamera je skoro dokumentární … Přesto se začne rodit cit budovaný z náznaků, všedních situací, pohledů. Dobře byla využitá minulost obou protagonistů, které je nasměřovala a poznamenala. Je jasné, proč a jak se chovají, co chtějí, čeho si váží - to vše mělo kořeny v jejich minulosti. Překážka stavovského rozdílu není smetená ze stolu, jako něco, co láska snadno překoná. Naopak, padnou pádné argumenty, proč by bylo takové spojení komplikované. …. Indická, ale nejspíš i naše, vyšší a vzdělaná třída by snáze akceptovala dívku, která si na baru nabrnkne na jednu noc neznámého chlapa, protože rozhoďnožka se ve společnosti umí pohybovat, než morálně mnohem pevnější služku, která ale neumí používat příbor.... Výmluvná byla scéna, kdy se služka cítila ponížená, protože se jí pán před dalším personálem zeptal, jestli nechce odvoz. Překročil tak jasně danou hranici. To, co je mezi sobě rovnými samozřejmá galantnost, se náhle jevilo jako oplzlé.... Tichá romance má velkou oporu v hercích, oba hrají skvěle. SHRNUTÍ SE SPOILEREM: Ten konec je nadějný, vykročili na cestu, která je možná dovede k rovnosti.

<< předchozí 1 2 3 4 26 51 75 100