• Krátkometrážní
  • Rodinný

Velma (2023) (seriál)

Velma je krásnym príkladom, kedy politická korektnosť a LGBT agenda zájde až príliš ďaleko. Nakoľko si Velma z môjho pohľadu nezaslúži až takú pozornosť akú dostala, rozhodol som sa nasledujúci komentár (resp. skôr manifest frustrácie) napísať bez väčšej korekcie a ísť viac-menej freestyle, podľa toho, čo mi napadne spísať ako prvé. Ono samo o sebe mi nepríde ako príšerný nápad spraviť z Velmy lesbičku, len by to muselo mať iný zmysel, než politický. Prvých zopár epizód sú v podstate o ničom, len obhajujú svoju existenciu, no a zbytok je v tom lepšom prípade riešenie nejakej záhady odbitej do pár minút, alebo v tom horšom prípade randomný shit-fest, kedy vám tvorcovia narvú do krku najviac Zoomerské cringe vtipy, na aké sa len zmohli. Jedna záhada strieda druhú a ako výplň sa tu rieši učebnicovo zle napísaný feminizmus, povrchnosť, alebo (ako už bolo spomínané) politika. Najsilnejším článkom celého projektu je nakoniec perfektná animácia, ktorá tu pôsobí až zbytočne v kontexte s nulovou výpovednou hodnotou, a tatkiež večný simper Norville a.k.a Shaggy, z ktorého tu ako jediného nesála pocit, že by jeho mozog nebol väčší jak vlašský orech. Čerešničku na torte výsledného bizáru tvorí už len twerking nad mŕtvolou. Ak si, ale myslíte, že HBO Max jeden prúser odradil, budete sklamaní. Bola potvrdená druhá séria. V rámci zachovania racionálneho uvažovania sa odporúčam seriálu úmyselne vyhnúť.  1/5 udeľujem len za to, že som si časom na túto lobotómiu navykol.

Princezna zakletá v čase (2020)

Pýtali ste sa akoby to vyzeralo keby sa film Na Hromnice o deň viac previedol do prostredia českých a slovenských rozprávok? Ja teda nie. Netušil som, ale ako nutne to potrebujem vedieť, dokým som nenarazil na projekt Princezná zakliata v čase. V jadre sa jedná o tradičnú rozprávku, ktorá si prechádza jasným obdobím dospievania pričom svojim rebelským spôsobom sa nebojí experimentovať a jasne to dať všetkým najavo. Vizuálne podmanivá výprava, ktorá mi v mnohých aspektoch pripomína Zaklínača (toho herného, samozrejme). Petr Kubík a spol odviedli neskutočnú prácu a tlieskam im za to, že dokázali nájsť zrnko originality aj v už tak zahltenom tuzemskom žánri. A že sa v dnešnej dobe dobré tuzemské filmy už netočia..

Kocour v botách: Poslední přání (2022)

Po nepodarenom treťom filme zo sveta Shreka a následnom ukončení celej série v podobe prvého spin-offu Kocúra v čižmách bola séria na samotnom dne. Preto som veľa pozornosti nevenoval tomu, že sa Dreamworks snaží kocúra znova priviesť k životu. No už od zverejnenia prvého traileru som vedel, že sa chystá niečo výnimočné. Niečo tak unikátneho, že sa bude finálny produkt môcť hrdo povyšovať nad úroveň prvých dvoch projektov zo Shrekovho rozprávkového sveta. A nemýlil som sa. Kocúr v Čižmách: Posledné želanie prináša svieži vánok do zabehnutého sveta, v ktorom si (ne)spolunažívajú bežní ľudia a čarovné stvorenia nielen za pomoci skvelého humoru a bezkonkurenčne napísaných kladných i záporných postáv, no aj vďaka svojmu unikátnemu vizuálu líznutému snímkovaním z projektu Spider-Man: Into The Spiderverse. Asi ste už iste pochopili kam tým mierim. Jedná sa o perfektne odvedené remeslo, ktoré len dokazuje, že počítam renderované snímky môžu stále niesť so sebou nezabudnuteľné kúzlo a šarm. Pre mňa jasný favorit pre rok 2022 (naproti nevýraznému Avatarovi 2). Starý vladár je mŕtvy, nech žije nový kráľ.

Džudžucu kaisen 0 (2021)

Jujutsu Kaisen 0 vás istotne ohúri úžasnou animáciou a pútavým príbehom s temperamentnou bojovou choreografiou. Táto kombinácia na vás doľahne už v úvodných minútach a neopustí vás až do záverečných credits. S Kaisenovským univerzom som nikdy nemal príliš veľa príležitostí na to sa zoznámiť. Pôvodnú mangu som nečítal a o seriál som nikdy nejavil, nejaký extrémny záujem. Pred Silvestrom som, ale dostal chuť vyskúšať aspoň prequelový film s veľmi vhodným podtitulom - Zero. Príbehovo to vo mne evokuje tradičný šounen. Niečo medzi projektami ako Bleach a Demon Slayer, pričom z Bleachu si berie vizuálnu inšpiráciu a z druhého zmieneného seriálu všetky ostatné kvality. Aby som to teda nejako zhrnul. Ako ste si už asi všimli, na snímke nemám čo vytknúť. Jedná sa o absolútny technologický strop modernej kinematografie, ktorý dokazuje, že aj po roku 2009 má tradičná animácia stále, čo ponúknuť. To, čo pre západný trh znamená Cameronov popcornový počin Avatar (aj čo sa týka jednoduchosti príbehu), je pre Japonsko a otaku komunitu Gekijouban Jujutsu Kaisen 0 (doslova: Jujutsu Kaisen 0 - Film). Srdečne odporúčam...

Povídky z Princezny zakleté v čase (2020) (pořad)

Improvizovaný formát vytvorený na účely propagácie filmu Princezná zakliata v čase. Niektorí herci svoje repliky improvizujú, iní svedomito hrajú a iní radšej vystupujú sami za seba. Jedinú vec, ktorej sa dočkáte je čítanie poviedok rozširujúce univerzum zmieneného príbehu. Ako milý doplnok k filmu je to celkom fajn bonus. Ak sa vám páčil pôvodný film, nie je nad čím polemizovať.

Velma - Velma Makes a List (2023) (epizoda) odpad!

Druhá a tretia epizóda ukázali vzostupnú kvalitu seriálu, v momente kedy postavy začali mať ako-taký zmysel, humor začal fungovať a Velmina lesbická archa bola nielenže zrozumiteľná, ale aj celkom fajn (nebál by som sa povedať, že empatia s hlavnou postavou by tu dokázala aj fungovať). No všetok potenciál, ktoré predchádzajúce diely načrtli, boli vzápätí zničené štvrtou epizódou naplnenú až na prasknutie tonou cringe humoru, rasistických stereotypov, povrchného feminizmu a taktiež aj silenej LGBTI propagandy, ktorú sa tvorcovia už ani nepokúšali zakomponovať do deja, aby to nevyznelo len ako ďalší bod, ktorý bol pri produkcii odškrtnutý zo zoznamu vecí, ktoré si spoločnosť žiada. Fakticky dúfam, že sa seriál nerozhodne ísť strmhlav dole. Okrem najnovšieho príbehu sa podľa mňa, stále nejedná o až tak zlý projekt. Animácia je výborná, Norville mi príde ako celkom sympaťák a rozhodne najlepší charakter celého seriálu, len je škoda, že sa všetko musí točiť okolo tak nezáživnej postavy akou je práve Velma.

Avatar: The Way of Water (2022)

[SPOILERY] Avatar 2 sa mi nepáčil. To môžem povedať už teraz. Po toľkých kladných recenziách na pokračovanie som ako obrovský fanúšik prvého filmu zavítal aj na 3D premietanie Cesty vody. A ostal som skôr sklamaný, i keď som skoro nič nečakal. Nebudem klamať o tom ak poviem, že aj prvý film, čo sa týka príbehu nebol nikdy žiadne terno a jeho premisa bola skôr postavená na vykrádaní klasickej zápletky á la Pocahontas, no že Camerona napadlo spraviť v podstate to isté aj po druhý raz, to som už absolútne nepochopil. Prvá hodina filmu bola neskutočné zdĺhavá a i navzdory tomu, že celý film vyzeral fakt krásne, tak mi stihol nám všetkým známy les po úvodných dvadsiatich minútach zovšednieť a celkovo mi oproti zbytku filmu prišiel ako strašne mdlý a nie moc zaujímavý na pozeranie. Druhá hodina filmu bola napchatá vzrušujúcimi vodnými scénami, no zároveň v tomto čase mi aj celý kolos začal pripadať ako jedno veľké CTRL+C, CTRL+V, ktorý má o minimálne 90 minút viac, než by bolo zdravé. Znova sa nám vracia hlavný záporák tým najmenej originálnym spôsobom akým je to len scenárista schopný napísať - vzkriesením. Opätovne sa rovnakým spôsobom proti nemu bojuje a zase je pritom zničená značná flóra i fauna naokolo. Finálna hodina filmu bola pre mňa už len nepodareným, neskutočne naťahovaným vtipom, kedy Jamesovi Cameronovi z nejakého dôvodu napadlo, že bude skvelé ak miestami pretočí jedna k jednej Titanic a nikto si to nevšimne. Je to lenivé, nezaujímavé, iritujúce a tým ako je celé finálne aj zbytočne naťahované, tak aj úmorné. Čerešničkou na torte ešte ostane porazenie hlavného záporáka, ktorý je následne zachránený deus ex machina efektom, kedy ho zachráni človek, ktorý na to nemá absolútne žiaden dôvod, vzťah a ešte k tomu sa mu daná osoba ešte aj prieči. I tak ho, ale zachráni aby ho následne o pár scén neskôr poslal do pekla. Skrátka...nechápem. Aby som to teda zhrnul. Z druhého Avatara mám asi rovnaké pocity aké má CarnTheNunya už z toho prvého. Čo tento film spravil inak ako ten prvý, že je toľko ospevovaný a zároveň obhajovaný i keď jasne nesplnil očakávania ostatných divákov, to netuším. Jedná sa síce o vizuálne pekné tech-demo, no príbeh a duša je to, čo tento film nezdedil, ani keby som sa za hlavu postavil. Pandora je úžasne živý ekosystém a o to viac ma mrzí, že Cameron spolieha na to, že ľuďom budú stačiť už staré známe praktiky bez štipky originality či technického posunu. Ja sem nepatrím. Chcel som snímku, ktorá ma presvedčí o tom, že pokračovanie k niečomu, čo už samo o sebe nemá ktovieaký príbeh bude lepšie obhájené, než len pokus o to sa naučiť využívať motion-tracking oblek pod vodou, no bohužiaľ sa tak nestalo. Mám síce rád prvého Avatara, no už teraz si prajem, aby sa na túto sériu už James so všetkou úctou vykašlal a radšej sa venoval iným jeho vysnívaným projektom, ktoré vo svojom pokročilom veku už teraz nemá šancu stihnúť. Tento počin mi len znechutil Avatara na minimálne ďalšiu dekádu. Výsledok hodnotím priemerne, skôr neodporúčam.

Velma - Velma (2023) (epizoda)

Jedna epizóda mi asi bohato stačila. Nejedná sa podľa mňa až o tak strašný výsledok, ako tu básni celé ČSFD, no rozhodne môžem potvrdiť že sa nejedná o žiaden zázrak. Na jednu stranu poteší v celku slušná animácia s peknou štylistkou, ale aj fakt vytvoriť eRkového Scooby-Doo, no na druhú stranu zamrzí prehnaná politická korektnosť, vďaka ktorej je výsledok z určitého pohľadu natoľko zlý, že moje opovržlivé mľasknutie bolo počuť až v Johannesburgu. Spraviť z väčšiny postáv černochov by mi vôbec nevadilo, v Sandmanovi či v MCU som to dokonca aj uvítal. Bol by som to aj schopný prehliadnuť, keby neboli charaktery ploché ako letisko a zároveň by sa nejednalo o najviac stereotypných zoomerov, čo napríklad v prípade Norberta (Shaggyho) značí aj prehnane rasistické vykreslenie. Miesto humorného strachopuda bol vykreslený ako najrýdzejší stereotyp sfetovaného černocha, ktorý má konštantné problémy s políciou. Zbytok osadenstva tiež, za moc nestál a to sa dá povedať aj o samotnej Velme, ktorej jediná poriadna prednosť je jej čierna farba pokožky a LGBTI zaškatuľkovanie. Vo výsledku si, ale nemyslím, že by to bol až taký prúser, i keď musím uznať, že to má od dobrého projektu stále na kilometre ďaleko. O to horší je pocit, že sa toľký potenciál vyhodil von oknom a miesto toho sa tvorcovia viac zamerali na to, aby vám finálny produkt predal predvídateľný narrating s cringe vtipmi, randomnými gore scénami a politickou korektnosťou, ktorá sa dostala do až tak absurdnej nekorektnej sféry, že už to nie je ani vtipné. Sklamaný vo výsledku nie som, už dávno som stratil nádej v normálny projekt v dnešnej salty liberálnej dobe.

Muž, který zabil Dona Quijota (2018)

Muž, ktorý zabil Dona Quijota, je vysnívaný projekt Terryho Gilliama, ktorému viac ako 10 rokov osud nehral do kariet. Príbeh točenia tohto filmu je natoľko, zaujímavý, že by si vystačil na samostatný dokument (ktorý aj dostal). Výsledný film na mňa vo výsledku vplýva zvláštne, bohužiaľ viac v tom negatívnom zmysle. Jedná sa o prerozprávanie známeho príbehu o boji s veternými mlynmi, no po Gilliamovsky, čo v preklade znamená, že sa budete musieť pripraviť na to, že si budete pri pozeraní pripadať, ako keby ste si šľahli nejakú lacnú, nekvalitnú drogu. Zozačiatku mi tento štýl výpravy pripadal naozaj skvelý, no postupom času začal pripadať značne iritujúci, chaotický a nekonzistentný. Overall si myslím, že sa jedná skôr o snímku, ktorá zaujme viac svojim backstory, než samotným obsahom, ktorého tu buďto nebolo skoro vôbec, alebo ho tu zas bolo až tak veľa, že som mu odmietol venovať pozornosť. I navzdory tomu, že je Terry Gilliam môj veľký vzor, z jeho zatiaľ posledného filmu som si skoro nič neodniesol. Pre mňa priemerný film s pekným vizuálom a slušnými hercami

Batman (2022)

Batman Matta Reevesa je presne to, čo som si žiadal od Tima Burtona, len v modernom prevedení. Jedná sa o tradičnú, silne štylisticky natočenú, štandardnú detektívku, z ktorej ak by ste vyškrtli Batmana, ostal by vám stále solídny príbeh. Niečo, čo mi v Nolanových inscenáciách silne chýbalo. Síce som sa naozaj obával ako Pattinson zvládne svoju rolu, no opäť tento chlapík prekvapil a potvrdil, že nie je len fešák z Twilightu. Ak ste schopní prežiť takmer trojhodinovú stopáž, môžem srdečne odporučiť. Ak máte HBO Max, potom ešte lepšie.