• Krátkometrážní
  • Rodinný

Fimfárum 2 (2006)

V súčasnosti je fakt ťažké nájsť aspoň jeden dobrý tuzemský film. A to nehovorím o vzácnom prípade ,keď aj pokračovanie je podarené. No a dnes tento moment opäť naskytol. To ,že sa filmárom opätovne podarí trafiť do čierneho u Werichovho poetizmu som ani nedúfal. A este menej som cakal ,že myšlienky oboch strán si výjdu v ústrety a vytvoria opätovný malý bábkový zazrak. O samotnom filme tu ani nebudem moc dlho kecať ,pretože ak ste si zamilovali prvé Fimfárum ,u druhého budete rovnako šťastní. Ale jedna z noviniek oproti prvému dielu je ,že sú rozprávky omnoho modernejšie ( už to nie je doba dávnoveká a nepoznaná ,ale doba veľkej vojny ). Poviedky tiež nezaostali ,pispôsobili sa dobe. Najviac potešili typické čertoviny ako Moře, strýčku ,proč je modré? Nezaostáva ani odbočka na blízky východ. Po všetkých stránkach podarené pokračovanie. Werich by bol hrdý....alebo nie, to už nezistíme...

Film (1965)

Extravagantný filmíček ,ktorý ignoruje všetky atribúty vyrobenia klasického filmu a radšej si ide vlastnou cestou. Film dokonca nepotrebuje ani príbeh. Kult okolo tohto filmu je určite zaslúžený. Je pravda ,že existuje aj dokument ,ktorý omnoho viacej vysvetľuje tento kraťas ,ale radšej si nechám toto surealistické dielo nevysvetlené. Pod rúžkou tajomstva je omnoho sympatickejší. 75% Klenot amatérskych projektov...

The Mandalorian - Kapitola 5: Pistolník (2019) (epizoda)

Vitajte späť v roku 2002 keď bol Star Wars už len bezduchá sračka ,s priemernými efektami ,ktoré ani neboli nejak zvláštne , s klišé a nezaujímavým príbehom ,primitívnym prostredím a s retardovanými postavami. Presne takýmito slovami môžem zhrnúť 5. kapitolu tohoto super seriálu. Takto som si návrat na Tatooine fakt nepredstavoval. Ak chceli robiť fillery mali z toho už rovno nazačiatku spraviť anime. Prečo mám vždy také šťastie ,že keď začnem chváliť všetko sa musí dosierať?

#martyisdead (2019) (seriál)

V tom v čom iné náučné filmy a seriály pohoreli (dívam sa na teba Unfriended!) Martyisdead exceluje - v podaní a spracovaní! Seriál Martyisdead je ukážkovým príkladom ako z generického a takmer bezduchého nápadu na náučný seriál spraviť perfektnú výučbu o kyberšikane bez prehnaných formalít a nudných faktov. Prevedenie ,ktoré má fakt dušu! Už od začiatku projektu som dúfal ,že Pavel Soukup ukáže všetko ,čo sa na filmovej škole naučil. Od tvorcu Triedy smrti sa aj dalo čakať ,že nesklame. Vytvoril parádny krátky triller s poriadnými prvkami hororu ,mystérie a napätia ,ktorá až na zopár momentov takmer vôbec nepadá. Jedinou väčšou smolou tohto projektu je asi to ,že ho naplno ocenia len ľudia ( ako ja ) ,ktorí si už prešli cez šikanovanie v akejkoľvek podobe . Čo viac k tomu dodať? Takýchto projektov je potreba určite viacej rovnako ako talentovaných režisérov v našich končinách ( beriem Česko a Slovensko stále za jedno územie ). Za prirodzené herecké výkony všetkých zúčasťneních postáv (hlavne za reálnu performáciu Jakuba Nemčoka) udeľujem seriálu 75% - ak by sa 3. epizóda trošku prerobila bolo by to tip-top. Ako som už spomenul na začiatku seriálu - Iný Soukup a iná kvalita seriálu. Pevne dúfam ,že po tomto sa Pavel Soukup v českej kinematografii nestratí :) ...I've got a good feeling about this!

#martyisdead - #truestory (2019) (epizoda)

[SPOILERY! BACHA!!!] Po niekoľkých mesiacoch je tu teda rozuzlenie ,ktoré je nepredstaviteľne desivo reálne. Dozvedáme sa ,že to všetko mal na starosti Martyho kamoš ,ktorý to celé bral ako srandu. Človek musí byť asi fakt chorý ,aby toto bral za prdel. Bohužiaľ na smolu rodičov obete zostane na slobode ,pretože nie sú dôverihodné dôkazy (i keď je pravda ,že by som si prial ho vidieť zdoxhnúť za nechuťárnu ,ktorú si dovolil spraviť). No na prekvapenie všetkých ostatných tu príbeh ani po titulkách nekončí ,pretože aj on je obeťou a tak sa nám tu vytvoril začarovaný kruh. VERDIKT: Pavel soukup vytvoril niečo na čo budem ešte dlho spomínať. Neurobil len jednoduchý webseriál o šikanovaní ,ale urobil realistický krátkometrážny triller ,u ktorého perfektne využil prvky hororu. Toto je až na pár nevychytaných múch majstrovské dielo!

#martyisdead - #confession (2019) (epizoda)

Predtým som si myslel ,že sa uz viac nedá pridať na tempu a do toho šokovať ,ale Soukup dokázal ,že si dokáže poradiť. Načrtol tu aj iné zaujímavé témy ako napríklad znásilnenie. Fakt dúfam ,že posledný diel nedosral ,pretože toto je aj na svoju krátku metráž neprekonateľná bomba!

Pan Wonka a jeho čokoládovna (1971)

Čarovná rozprávka. Dokonca až tak moc ,že v niektorých bodoch u mňa predčila Burtonovu verziu ,ktorá je chybne považovaná za originálnu. Väčšina ľudí ani nevie ,že Burtonova verzia je remake ,čo mi príde smutné ,pretože prichádzajú o skvelý rodinný film. Čo viac k tomu povedať? Tento príbeh pozná asi každý ,ale v originálnom podaní len málo ľudí. Ak čakáte niečo podobné ako spravil Burton mýlite sa. Dostanete viac než len realistickú rozprávku. Dostanete rozprávkový farebný muzikál ,ktorý svoje posolstvo dotiahol ďalej než Burton. I keď sú väčšina postáv len generické (ale milé) klišé postavy ,je tu jedna ,ktorá sa vymyká všetkým stereotypom. Samotný Willy Wonka. Dostaneme tu postaršieho milého a trošku šialeného pána ,ktorý ale dokáže byť poriadne prefíkaný a niekedy je to fakt poriadny hajzel. Je to síce rozprávka pre deti ,ale užijú si ju aj dospelí (hlavne tí ,ktorí si tento film ešte pamätajú z detstva) ,ale dokáže aj poriadne podrásať nervy a vystrašiť. Ak ste videli film a narazili ste na scénu ,kde sa Wonka plaví s Charleym ľodou cez tunel ,potom viete o čom hovorím. Čo sakra robí táto scéna v detskom filme ,ale hlavne prečo sa Wonka správa ako psychopat!? Vysvetlí mi to niekto?.... no a zrazu táto pasáž skončí a všetko je opäť rozprávkové a disneyovsky farebné. Veľmi ma to prekvapilo. Ak by som to mal nejako porovnať s Burtonovým remakom ,je to ťažké porovnať. Každý film prišiel s niečim svojským a výraznejším než ten druhý. Tento film ,ale boduje hlavne v troch veciach: Je lepšou adaptáciou knihy, je viacej rozmanitejší (či už vo farbe a produkcii ,alebo Wonkových vynálezoch ako pivová kára alebo nápoj ,ktorý vás doslova nadľahčí) ,ale hlavne má lepšieho Willyho Wonku (sorry ľudia ,ale tento skrytý psychopat sa mi páčil viacej). Za neskutočnú šouku nemôžem dať menej ,ale bohužiaľ ani viac ako 75% - Už to celkom dosť zastaralo ,ale zamiloval som si to. (Hold your breath Make a wish count to three Come with me and you'll be In a world of pure imagination) Na tento song fakt nikdy nezabudnem :)

Sherlock - Velká hra (2010) (epizoda)

Záverečný Sherlockov prípad 1. série ,z ktorého zaručene dostanete silnú migrénu. Oproti menšiemu ústupku kvality v minulej epizóde sa táto vyznačuje rovnakou energickosťou ako prvá. Dialógov je tu fakt hromada takže ak nemáte radi príliš textovité filmy ,môžete sa mu rovno vyhnúť. Je tu viacero navzájom zamotaných prípadov ,ktoré sa často prelínajú do seba ,čo môže pôsobiť zmätkovite ,ale vo výsledku ak máte aspoň trochu zmysel pre medzidejové chápanie (ten pojem som si práve vymyslel ,neviem ako inak by som popísal ,že sa nájdu jedinci ,ktorí sa dokážu stratiť vo filme) potom si tento diel užijete rovnako ako všetky ostatné. Dostávame tu zaujímavého vraha ,ktorý sa vyžíva v bombách a ako už je u Sherlocka zvykom opäť sa do niečoho zažere tak moc ,že nevníma svet ( Benedict je fakt klasa ). Po celý čas som vlastne nevedel ,ktorí prípad riešili ,pretože ich riešili naraz ,ale každý inakším spôsobom takže ste až do poslednej minúty nevedeli ,ktorý prípad sa skôr rozuzlí ,alebo či sa vôbec rozuzlí. Tiež sa tu dozvedáme nové veci o Moriartym. Jedinou väščou vadou na kráse je vlastne len to ,čo dokáže dosrať každý seriál - cliffhanger. 90% - Bolo zaujímavé zistiť ,že Sherlock ,keď sa nudí tak strieľa do stien ,alebo ,že nevie ani základy slnečnej sústavy ,ale za to pozná Golema :)

Sherlock - Slepý bankéř (2010) (epizoda)

Druhý diel je s omnoho pomalším začiatkom ,ale za to s ohromným koncom. Zo začiatku sa to môže zdať ako nepodarená výplň ,ale časom sa začnú veci rozbiehať ( dajte tomu tak 10 minút ) a máte super epizódu na svete. Námet ,ktorý neohúril nápadom ,ale scenárom a prevedením dokáže vždy rozveseliť náročného diváka. Ak vás na začiatku tohto (ako to nazvať? Mini-filmu? asi...) neodradili scény ako si tam Sherlock skáče po kancelárii a premýšľa ako je možné ,že náš Spider-man to dokázal vyliezť tak vás neodradí nič a už sa to bude len unormálňovať a zoseriózňovať ( nevytvoril som náhodou nové slová? ). Ak mám byť úprimný začína sa mi to páčiť. Narozdiel od prvej epizódy sa tu spolieha najskôr na jednoduchý ,suchý Britský humor a neskôr sa prejde do toho typického dráma momentu ,do ktorého som skok ani poriadne nepostrehol. Jednoducho to prešlo plynulo a uvedomil som si to až na konci. Ak budú ďalej rozoberať Moriartyho budem od radosti skákať až po plafón. 85% Dokážem oceniť pašerácke príbehy. Zatiaľ super seriál a niekedy ma fakt udivuje moja ignorancia nad skvelými seriálmi.