Smrtonosná zbraň 3 (1992)

Trojka je prostě další ze čtyř filmů, co si pouštím místo pohádek na vánoce, a že je taky správně (jako všechny moje milované Smrtonosné zbraně) vánočně naladěn. Že ne? Tak sledujte - Riggs dostane cool ženskou, Leo dostane novej účes (a lobotomii), Murtaugh dostane korzet a zase nový padouch dostane na frak více, než stylově. I třetí díl dostává stejně jako dva předchozí mé lásky rovným dílem.

Smrtonosná zbraň 2 (1989)

Druhý díl mé milované série Lethal Weapon přinesl snad vše, co jsem si od ní mohl přát. Přiblížil mi do detailu Rogera a Martina, přidal nové záporáky, se kterými se musí ústřední duo vypořádat (scénář je prostě dokonalý..."I'll call you Adolf."), přidává nového týpka "do rodiny" - Lea, ztvárněného skvělým Joem Pescim, a vůbec, celé to má grády a jako jeden z mála sequelů to o pár sekund předbíhá jedničku na cílové dráze. Nemluvě o tom, že po kritickém finále se s ústřední dvojkou sžijete ještě víc a jednoduše je nedokážete nezbožňovat a nedychtit po dalších jejich dobrodružstvích, při kterých budete poslouchat, že je Roger "Too old for this shit."

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

Je třeba něco psát a ospravedlňovat plné hodnocení? I kdyby to nebyl první film, který jsem vložil do prvního videopřehrávače a shlédl na stařičké televizi svých rodičů, určitě to byl ten nejlepší. A i kdyby ne nejlepší - ze všech se mi líbil ještě s dalšími epizodami vždy prakticky nejvíc - původní trilogii prostě zbožňuju a po jejím stém shlédnutí už jsem přestal počítat - a že to bylo ještě mnohokrát. Můj zážitek umocnilo také v pozdějším věku to, že jsem si ji konečně (a také už mnohokrát) mohl užít v originálním znění.

Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů (1983)

Už dlouho tak nějak přemýšlím, co k šestce napsat. Řekněme, že to je dokonalé finále příběhu, jenž mi je a bude ze všech příběhů vždy nejbližší a nikdy mě nepřestane fascinovat. Budu citovat hlavní postavu ze seriálu Pushing Daisies, Piemakera Eda: "I've always wanted to be a Jedi." :)

Star Wars: Epizoda II - Klony útočí (2002)

Po pohádkové jedničce konečně párkrát okusíme náznak toho přitvrzení, jenž přijde s Anakinem v epizodě III. Postavy buď dospívají, nebo se vybarvují, atmosféra přituhuje a skoro každý záběr je setsakra cool. Od úvodního přistání, přes jízdu na speeder-biku napříč Tatooineskou pouští při nejlepším hudebním motivu z jedničky, až po velké finále v aréně na Geonosis. Pořád to ale neni taková jízda, jakou nám ukázalo Empire Strikes Back, nebo třeba Revenge Of The Sith.

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999)

Jasně, Jar Jar je trapnej. Jenže je tu prostě všechno, co tady má bejt. Kulervoucí scény (třeba závod kluzáků nebo závěrečná bitva jsou na dobový možnosti zpracovaný přímo perfektně, sakra, i na dnešní možnosti to vypadá hustě), Síla (finální boj nám poprvý v historii ukázal, jak bojovali praví Jediové, ne poslední zbytky z původní trilogie) a příběh mi přijde taky správně epickej. A navíc, takhle přece "začala" moje nejoblíbenější sága. Pod **** prostě jít nemůžu.

Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

Sakra, tenhle film bych měl nenávidět, umře tady moje nejoblíbenější postava SW univerza. Jenže - jak mám nenávidět film, u kterého jsem při půlnoční premiéře valil bulvy a zatajoval dech prakticky celou stopáž? Na tohle všichni čekali snad od čtvrté epizody. Jak se mohl stát z mírumilovného Anakina podlý a zkažený Vader, se tady konečně dozvídáme. A způsob, jakým to Lucas podal, je bezkonkurenční - konečně se ukazuje geniální výběr všech herců (obzvláště Ian McDiarmid (Palpatine) se až nečekaně vybarví), Lucas předvádí, že se na režisérské židli nechat zastupovat nemusí, celá stopáž je využita k pečlivému budování atmosféry, osud každé z důležitějších postav má své místo, a (pokud zrovna nefandíte temné straně ;) film také hraje ostře na city - tragické scény spolu s geniálním Williamsem váš emocionální zážitek dozajista prohloubí. Chtít jásat a plakat zároveň, to se vám hned tak u nějakého filmu nestane, a pro mě osobně je to tady ještě umocněno tím, že je to přeci jen má nejoblíbenější sága.

Batman začíná (2005)

Výtečné obsazení, výtečná režie, výtečný restart série. Tento film přišel jako blesk z čistého nebe.

X-Men 2 (2003)

Jednička upoutala mou pozornost a vytvořila u mě zájem o mutantí univerzum. Dvojka je mistrovským dílem (kterým ale měla bejt spíš trojka), co se týče scénáře, režie, triků a vlastně všech věcí, který od kvalitní komiksárny čekám. Všechny postavy tu mají dost místa na to, aby se dokázaly dostatečně předvýst, a ty hlavní poznáme do hloubky. Asi ten nejlepší druhej díl od dob "The Empire Strikes Back" (a možná taky "Lethal Weapon 2").