Noční hlídka (2004)

Po prvním shlédnutí jsem byla unešená syrovostí filmu, který je čistokrevnou fantasy zabudovanou do ruských kulis. Noční hlídka mi prostě vyrazila dech, protože bych tohle nikdy nečekala. A ten správně starwarsovský závěr? Radost pohledět.

Denní hlídka (2006)

Tenhle film mě vážně dostal. A to jsem ho viděla už dávno v originální verzi bez titulků (a v strašně špatné kvalitě). Jak by se mi nemohlo líbit Antonovo rozhodování mezi přítelkyní Světlanou a synem Jegorem? A konec? Ten je geniální! Navíc je tam skvělá hudba a super ruští herci.

Město andělů (1998)

Nádherný film, který mě vážně dostal. Nicolas Cage a jeho psí pohled je pro Město andělů jako stvořený. Možná to tak silně zapůsobilo jen na mě, ale pokud jste citlivá duše, jak byste se mohli ubránit slzám, když anděl Seth řekne, že by i jediné setkání s Maggie vyměnil za smrtelný život.

Angelika a sultán (1968)

Bože proč?! To mě napadá, když se na tenhle díl koukám. Konec filmové Angeliky je stejně hloupý, jako předchozí díl. Kdyby to ti dva, měli tak jednoduché, jako ve filmu, nejspíš by mě Angelika nebavila. (Může se vám to zdát přehnané, když říkám, že to měli jednoduché, ale věřte, že děj knihy je natolik komplikovaný, že po jednom "mořském dobrodružství" se rozhodně znovu dohromady nedají. V knize se totiž ve Středomoří tak nějak minou a Angie se vrátí do Francie, kde vyvolá vzpouru proti králi a se svou láskou se setká až v La Rochelle - 15 let po odloučení. A to teprve začíná správný romanťák, protože ti dva netuší, jak spolu po těch letech vycházet.). No ale zpět k filmu. Pokračují nesmysly a znovu se setkáváme se "zbytečnou smrtí". Tentokrát je obětí tvůrců Normanďan a vůdce otroků Colin Paturel. Bez něho by Mme Golon v klidu mohla vypustit jeden dosti peprný díl :-). Tenhle film už nepozvedá vůbec nic kromě hudby. Ale přece jenom je to svým způsobem legenda...

Nezkrotná Angelika (1967)

A tady už se tvůrci definitivně vydali vlastní cestou. Je z toho strašná slátanina, co si budeme povídat. Angelika je zde vykreslena jako větší mrcha než obvykle a hloupostí je tu víc než dost. Jedné, co to zde pozvedá (je jako obvykle) hudba a tentokrát i "bláznivý" Savary - to je prostě sympaťák. Opět chybí mnoho kouzelných scének z knihy (jejíchž pár kapitol je tenhle film - předchozí filmy alespoň v sobě obsahovaly jednu celou knihu). Nějak mi celou dobu nešlo na rozum, co to tam Peyrac vyvádí pod tou vodou. No a ten konec? Už zase jsem byla nucena si říct - tak tohle je na mě moc. Udělat z chudáka Angeliky Mme Golon něco takového, tvůrcům prostě prominout nemohu.

Angelika a král (1966)

A jsme na dvoře krále Slunce. Angeličin druhý manžel Filip umírá okamžitě, takže nemáte ani šanci ho litovat a zase se rozjíždí slabý odvar působivé knihy. Opět jsou tu spousty nesmyslů (jako například to, že udělají z Angeliky vražedkyni), opět jsou tu spousty zbytečností. Ludvík XIV. působí, s prominutím, jako úlys (lepší výraz mě vážně nenapadá) a pozvedá to zase jen hudba a Jean Rochefort. Ale to není vůbec nic proti katastrofálnímu závěru. Bože můj, to je i na mě (a to vydržím vážně hodně) fakt moc! No, co dodat - skoro mě to donutilo dát tomuhle filmu odpad!, ale je to film a nemůžu pořád soudit jen podle předlohy. Docela dost mě pobavil příspěvek pshimiho a ač je to trošičku proti Angelice, nemůžu než ho pochválit... jo a všichni fanoušci se určitě mrkněte na stránky www.angelique.cz

Báječná Angelika (1965)

Tady si začíná filmová Angelika naplno žít svým vlastním životem (dosti odlišným od předlohy, která události líčí poněkud realističtěji). Celý film je až pohádkově ideální. Angelika žije mezi největší lůzou v Paříži a mě zaráží, že Dvůr zázraků ve filmu působí jako nádherná lokalita, kam bych si zajela na výlet (což je samozřejmě trošku přehnané, ale přece jen). Vynecháno je spoustu důležitých věcí, ale to bych možná i pochopila... jenže začíná období "zbytečných smrtí" hlavních postav. Ve filmu dosti idealizovaný Nicolas (o kterého bych si v knize neopřela ani kolo) je zabit a tím zničeno jedno zajímavé setkání ve Středomoří. Také mě dostává Angeličin vztah s Filipem, který je zde vykreslen tak nějak romanticky. Ano, Filip je zde v podstatě celkem hodný chlapík (což je asi největší hloupost v celém filmu a to ani nemluvím o tom, že knižní Filip vypadá naprosto jinak). Jediné dvě věci, co na tomhle filmu obdivuji, jsou nádherná hudba Michela Magne a skvělý herecký výkon Jeana Rocheforta (který za 1. hraje mou nejoblíbenější postavu z Angeliky a za 2. pozvedává film o dost výš). Doporučuji si přečíst knihu a určitě se mrknout na stránku, která je v tuto chvíli něco jako mým druhým domovem (www.angelique.cz)...

Dannyho parťáci (2001)

Chytrá zápletka podpořená skvělými herci a ještě ke všemu k tomu vybrali úžasnou muziku. No, na méně než pět to rozhodně není...

Master & Commander: Odvrácená strana světa (2003)

Není to film, který by zbořil svět, ale potěšil mě. A Bettany s Crowem (ač Crowea fakt nemám ráda) jsou opravdu hvězdy, které skvěle vévodí příběhu.

Barevný závoj (2006)

Nikdy nezalituji dne, kdy jsem se na Barevný závoj vydala do kina. Tenhle typ romantických filmů je přesně pro mě, a proto jsem byla okouzlená. Přišel mi strašlivě silný a vzhledem k tomu, že jsem konec obrečela, nemohu jinak :) ----- Právě jsem viděla DVD verzi a jsem znechucená! Dobrých dvacet minut filmu úplně chybí a není k nalezení ani v bonusech! Ale nejsou to nějaké nepodstatné scény - naopak. Co chybí? Walter tančí s Kitty, Kitty začíná pomáhat v klášteře - potká Waltera, Walterův rozhovor s vůdcem místních vojáků, krokování pole, Walter sleduje jak si Kitty hraje s dětmi, rozhovor Kitty a Waltera na téma "proč si vlastně tenkrát neotevřel ty dveře" a další. Prostě totální zklamání - ještě, že jsem to viděla v kině... kdybych to teď viděla poprvé, nejspíš bych se rozhodovala mezi čtyřmi a třemi hvězdičkami.