The Secret (2016) (seriál)

Naprosto šokující příběh podle skutečné události ve svižném zpracování, kterému pomáhá skvělý výkon Jamese Nesbitta. Výborně zobrazené dilema nábožensky založených lidí, řešících realitu svého života, nepředvídatelný děj.

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Není to úplně špatné a ve scénách se starými postavami mě dokonce zasáhlo i nostalgické dojetí. Ale vlastně to nejlepší na sedmičce je právě návrat starých postav a scény s Fordem a Chewbaccou jsou stále zábavné jako ve staré trilogii, o to víc zamrzí, jak hloupě se scénář zachová v závěru filmu a naprosto pozérsky se připraví o element, který mohl být v dalších dvou dílech nové trilogie skvělou oporou. Princezna Leia je zde bohužel už ve značně zdevastovaném stavu, kdy její tvář působí jako CGI vygenerovaný efekt a scénář jí nedává ani žádnou zábavnou ironickou repliku nebo škádlení se Solem; hodně zamrzí, že se s pokračováním staré trilogie čekalo tak dlouho. Noví hrdinové nejsou úplně špatní a třeba se z nich v dalších dílech vyklube ještě něco lepšího; nejsem však vůbec optimistou v případě nového záporáka. Doufám, že osmička využije pořádně Skywalkera a bude lepší.

Rogue One: Star Wars Story (2016)

Velmi sympatický příběh ze světa Star Wars, který měl snad i lepší atmosféru než SW7, velkolepé a pestré prostředí, dobře provázané se SW4. Zatím nejlepší SW film po Lucasově staré trilogii. Mrzí mě jen, že sympaticky napsané postavy nebyly obsazeny trochu charizmatičtějšími herci, ale dobrý sarkastický robot potěší. Hodně dobrá je i hudba.

Noční směna (2014)

Ze začátku výborné prostředí a tísnivá atmosféra. Po odhalení konceptu napětí úplně mizí a už jen pasivně koukáte na stopáž.

Popírání holocaustu (2016)

Po filmařské ani herecké stránce nic zajímavého nebo neobyčejného, ale atmosféru snímku dodává fakt, že je to zpracování skutečné historické události. Osobně mě velmi překvapilo, že zrovna ve Velké Británii můžou být nějací občané, kteří považují navzdory historii vlastní země Hitlerovy názory za skvělé.

De Palma (2015)

Pro fanoušky De Palmy je shlédnutí dokumentu příjemnou povinností. De Palma, jedna z významných osobností Nového Hollywoodu a velký fanoušek Hitchcockovy filmařiny, tu vypráví příběh své kariéry, jak rozvíjel svůj styl a s čím se musel u většiny svých děl potýkat. Dlouhé retrospektivní interview uteče příjemně rychle.

Gaycation (2016) (seriál)

Zajímavý dokumentární projekt, který mapuje situaci LGBT menšin v jednotlivých zemích, ale zároveň divákům přiblíží i historii zemí a roli náboženství ve společnosti.

Voskové muzeum 2: Ztraceni v čase (1992)

Jednička byla levný, ale dobře vypadající způsob, jak uctít řadu starých hororových historek a vymyslet spojující prvek, atmosféra fungovala a efekty a masky byly výborné. Dvojka má zřejmě stejný rozpočet, možná i o něco štědřejší, ale je z toho spíš hororová komedie nestydatě vykrádající vtipnější momenty Evil Dead a děj slepující jednotlivá prostředí a pocty je natolik debilní, že chcete křičet (stejně jako herecký výkon ústřední dvojice). Efekty a výprava na levné béčko opět zdárně zvládnuté, nechápu, proč si nedal scénárista víc záležet. Závěrečné rapové video je symbolickou kulkou do hlavy diváka.

X-Men: Apokalypsa (2016)

Výborné efektní scény a áčkoví herci, kteří se snaží udělat z mála hodně; Fassbender by snad dokázal dát charisma a sympatie i krabici od bot. Pokud se v tomhle filmu musí postavit nejnadupanějšímu mutantovi série, na kterého platí ještě ten nadupanější mutant, zív, co nás čeká příště? Nešlo by zase místo těch mega bitev a ještě většího padoucha natočit zase nějaký pohodový film z problematického soužití mutantů a lidí, jako byly ty nejlepší filmy ze série, bez toho, aby zase Xavier přemlouval Magneta, ať se vrátí zpátky na stranu dobra? Sansa Starková (v sakách nebezpečně připomínající Boy George s dlouhýma vlasama, jen přidat klobouček) je do role Jean Grey obsazená opravdu nevhodně a noví herci mladejch x-menů mě vůbec moc nebavili. Oproti Avengerům je pořád série X-Menů stále zábavná.

Zabil jsem Einsteina, pánové... (1969)

Celý film je k pobavení dnešního diváka nabitý jakousi genderovou filozofií, úvod filmu dvou líbajících se fousatých bytostí působí jako homoerotická scéna, ve filmu se setkáme s fousatými ženami a prsatými muži, obojí v neplodných verzích nebo vzpoura žen proti holení, což by v dnešní jednoduché době antigay aktivisté a konzervativci jistě brali jako varovné sci-fi poselství proti liberálním změnám ve společnosti. Na lechtivém podtextu si štáb nechal záležet ze všech efektů na diváka asi nejvíc, ať už jsou to sexy kostýmy (po striptýzu služebných se dost možná řada českých divaček poptávala, kde seženou tak zajímavé prádélko) nebo laškovný výkon Jany Brejchové nebo Ivy Janžurové. Cestování časem je vděčné téma a nápadem převrátit na základě informací z budoucnosti životní směr důležitého člověka se zabývalo nedávno třeba i sci-fi s Mattem Damonem The Adjustment Bureau, tady je ale plán využíván jen krátce a snaží se diváka zabavit ne vždy úplně zdařilým humorem. Tenhle film se tak úplně nepovedl, řada scén dnes narozdíl od pecek tandemu Macourek-Vorlíček a vlastně i od zdařilejších Macourkovských komedií Lipského působí nudně, málo vypointovaně. Zaujalo mě, že se jedná o adaptaci Nesvadbovy povídky.